Meta(l)ik!

Nga Bledi Mane-Public Enemy

fb.com/bledi.mane

instagram.com/bledimane

Nuk e kemi vënë re por kur Gadishulli dremiste mbi rehatinë provizore, ajo shkëndija e vogël që shpertheu na dukej qesharake.

Une kam qenë më i vogel sesa sot dhe skepticizmin e kisha më të madh se mosha por sot që jam më i rritur, skepticizmi është zvogëluar për shkak të arsyes.

Nëse analiza bëhet më racionale dhe më e ftohtë në keto dite të ngrohta fillimpranvere, ia vlen te permendesh nje te kaluar politike jo dhe aq te fresket qe fatmiresisht, shkundi establishmentin politik shqiptar.

Jemi me fat apo jemi të nëmur që politika ka nëpër këmbë një forcë politike si Levizja Socialiste per Integrim?

Ne Greqi, Syriza e Aleks Cipras-it lindi vone e teper vone u kujtua te demaskonte dallaveret e nje sistemi politik qe edhe Bashkimit Evropian ia kishte atashuar trushkurtesine, burokracinë me indiferencen korruptive te vendeve anetare.

Turqia pergatiste fshehurazi permbysjen e laicizmit me luften brenda llojit.

Maqedonia, maqedonoste multikombesine e saj me lideret shqiptare te orientalizuar drejt materializmit.

Kosova, kendonte dhe kercente tallava nen prudencen amerikane.

Mali i Zi vazhdonte kontrabanten me Italine duke ia lene kopilin ne derë Shqiperise.

Serbia, si paciente budallaqe&fodulle refuzonte ndihmen e doktorëve me shkolle dhe preferonte mjekesine popullore te ortodoksizmit demode nacionalist.

Bosnje-Hercegovina ishte po aty por nuk pergjigjej kur i bënin apelin ne shkollen e natës së Ballkanit…

Ilir Meta ka bere nje revolucion ne heshtje.

I pari qe shkundi klasen politike ballkanase post ’90 dhe pavaresisht moshes se re, diti ta mjekoje trajektoren e perthyer te plagosur te establishmentit renegat.

Ndryshe nga partite model zhardhoku prej patates mëmë, LSI-ja e tij ka zgjeruar kufinjte lokalistë fillestarë të Skraparit dhe sot, anetaresia, strukturat dhe perfaqesimi ne Parlament tregojne se kjo parti rritet kombëtarisht falë punes dhe integrimit.

E nisi me 5 deputetë kur ishte ne opoziten e opozites dhe me pas kur integrimi i vendit bente thirrje, fatmiresisht kjo parti u be sebep ne liberalizimin e vizave.

Bertiti kjo parti politike kur kushtetuta arrnohej per hesap te dy partive te medha qe kujtonin se paskesaj do ia fusnin LSI-së por qe fatkeqesisht dhe fatmiresisht ia futen njera-tjetres.

LSI mes zullumit te parazgjedhjeve kombetare, braktisi nje koalicion qeverises me te djathten e konsumuar ne 2013-ën, dhe kur rierdhi ne qeveri me njerkën e saj, nuk rrembeu pjesen e luanit (jo Luan Rames :)) pavaresisht rezultatit spektakolar.

Paçka diabolizmit me qeverine Rama keto 4 vitet e fundit, u tregua pragmatiste dhe i ndeshkoi njerëzit e saj më tepër fatalisht ne betejen kunder korrupsionit.

Me te djathten opozitare flirtoi porsi me konviktoren naive qe ka ardhur rishtas ne Tirane, dhe nuk eshte faji i tij pse konviktorja nuk e kupton dot flirtin provizor pa marre ende diplomen.

LSI ka treguar me teper fleksibilitet dhe atakim ne qeverisje ndaj ia vlen ta admirosh dhe tu thuash partive te vogla qe per tu rritur, duhet guxim prej skraparlliu dhe rafinim prej dibraneje….

Shaka, thjesht shaka reçenca e fundit. Fatmiresisht ky sistem politik qe kemi ngritur mes dallavereve ka prodhuar organikisht nje force politike të tretë që për nga rëndësia të kujton hoxhën, priftin apo babain e teqesë. Kur të martohesh, lerua klerikeve ta provojne nëse ia vlen martesa dhe çfarë nuse ke marrë?

Si për dreq edhe 18 qershori e dielë bie.

Ilir Meta, me kë do të martohemi kësaj here? 🙂

REMOTE_ADDR:[]

45 komente në “Meta(l)ik!”

 1. Kris says:

  Iliri s’ka per tu martuar me! Do ta zere gjaku dhe ato qe ka vjedhur! Mjaft me me keta si Likja,Basha dhe Berisha me shpurren e tij! Kur hiqet e mire edhe Bregu dhe Zhosefina mjere ne!

  1. Beci says:

   Problemi qe ngre Blendi eshte real por nje interpretim me i drejte do ti jepte ndoshta vleren reale ketij shkrimi!LSI-ja o bjend mund e ndosta eshte siç e pershkruan zotrote veçese ne shqiperi nuk behen me martesa por bashkejetesa e ne kete konteks LSI-ja ka imunitet!Dikur i thane njerit qe gruaja jote prostituon ndaj merr masa!Ai iu pergjigj ku eshte e keqja e kesa qe thua kur ti shkon paguan per te shkuar me nje prostitute e une e kam pa pagese ç’do nate ne shtrat!

  2. Gjorku says:

   Mund tè mos jetè e thènè qè Liri nuk ‘martohet’ mè, por, nèse do tè ndodhè, AI do tè martohet me njè qè kishte ! Martesat e Lirit janè bèrè vetèm me shkusi dhe asnjèra me dashuri, kèshtu qè nuk i ka patur tè lumtura por as me sherr. Ndèrsa ajo e lumtura me dibranen i ka bèrè mirè, pasi dibranèt e mençur i bèjnè muhabetet rrafsh dhe me lezet e jo me t’bèrtejtme ! Kur e paitèn njèherè njonin : A din me vjedhè ? – Po ! – A din me mshef ! – Jo ! Eeee ! – Nuk e paske zanat or majk ! Iliri èshtè bo “zanat” nga ata tè pollozhanit qè sa do i mirè tè jetè, prapè me gisht do t’ja bèjnè !

 2. tfgs1 says:

  LSI ,nje parti/bourdelo poutanash sunitesh dhe shiitesh qe tregon se ne c’kufi arrin pafytyresia apo pabesia e nje turkoshaku shqipfoles………….Meta!

  1. ! ! ! says:

   Po ti tfg , cfar ,mutin kerkon , qe kruhesh ne mediat tona ?!

 3. zaho rrena says:

  pUBLIK ENELESH

 4. Baci says:

  Baci . Mos harro se Iliri eshte strumbullari i gjithckaje te keqe ne keto 8 vjet

 5. Cendurimmadhi says:

  Kurre sjam dakort me lajkat e tua Blendi .Ti japish pike favorizuese nji hajduti turp per ty . Te ishim me kohen e xhaxhit apo ne nje shtet perendimore edhe emri i ishte harru per te mos thene siç thote populli ne te tilla raste : I kishte bire bar mbi varr. Po qe se Shqipria pret te ndriçohet nga Meta siperfaqen prej 18 000 mije meter katrore qe kam une kurre mos u ndriçofte .

 6. Fideli says:

  Bledi Mane,je treguar sharlatan dhe bythelepires karshi LSI-se!
  Ne zgjedhjet e 2-13 LSI-ja mori me dinakeri mbi 50% te pushtetit dhe mbi 80% te vendeve te punbes ne shtet,duke lene jo vetem socialistet ne rruge te madhe,por duke lene ne pune edhe PD-istet,qe i bene brenda nates LSI-ste vetem per te mos lene vendin e punbes!
  Ministrat e LSI-se e kane mjele pushtetin e tyre me keq se lopen e tyre!
  Ministri i Bujqesise ka heshtur qe prej 3 vjetesh kur u denoncua futja masive e miellit kanceroz serb nga Kosova per buke!
  Ministri i Transportit apo mjedisit kane pare hesapet e tyre para atyre te shtetit!
  Kulmi i pislleqeve te LSI-se eshte bere me ISSH-ne,pra me pensionet!
  Aty jane bere poshtersite me te medha,aq sa drejhtoret e tyre neper rrethe jane bere si pashallaret!fjala vjen drejtori i Sigurimeve Shoqerore ne Lushnje,i LSI-se ben vleresime me “ZERO” pike per nje punonjese,qe ka 30 vjet pune ne ate institucion!
  Te vleresosh nje punonjese me “ZERO” pike per 20 rubrika per nje vit rresht,do te thote se kjo punonjese nuk ka punuar fare!
  Mbi cfare kriteresh ligjore ky LSI-st i ben keto vleresime,pervec qelbesirave qe ka vete ai ne koken e tij?
  Pa le kur e akuzon kete punonjese se paska 1 vit qe ka shkeputur kontaktet me kete palo drejtor,qe e ka zyren ngjitur,por qe duhet t’i kontrolloje,vleresoje dhe keshilloje cdo dite punonjesit e tij!
  Mire kjo punonjese paska shkeputur prej nje viti kontaktet me kete sharlatan drejtor,po ky vete cfare ka bere gjate nje viti?
  Ne se as vete nuk paska kontaktuar me kete punonjese,atehere mbi cfare faktesh e vleresoi me “ZERO” pike???
  Ja njerez te tille perfaqesojne LSI-se,jane fytyra e nxirosur e saj!
  Se fundi,Ilir Meta e nxorri helmin e tij:
  -Nxorri mjekun e fshatit P.Vasili,alias Lenka Cuko i sotem,qe duke mos qene as jurist doli dhe i hodhi poshte SHBA dhe BE per vetingun!
  LSI-ja ka qene gjarperi helmues ne gjirin e PS-se dhe shtetit shqiptar!
  Te votosh per LSI-ne me 18 qershor eshte njelloj si te votosh per pushtuesit nazi-fashiste!
  Bledi,mblidhe mendjen fort!

 7. xheJ eN Bi says:

  Mesa duket Bledi ka rene ne ” dashuri” me LSI-ne.
  Po Bledi nuk ka kuptuar se dashnoret si LSI-ja jane si putanat ,qe primare per to eshte PARAJA.
  Lsi-ja kercen hu me hu ,po nje dite ,si thote populli,do ti futet nje hu ne bythe.

 8. dhembeli says:

  Cka bere vaki tek ty mor djale? Nuk mbulohet ….. me shoshe .Ke kohe qe ke ndryshuar linje . A je Permetar.
  Qe shqiperia eshte ne kete gjendje, shkaku kryesor eshte ky qe te ka mekuar ty. Po i ul vlerat e gjithe shkrimeve te tua .

 9. Lennard says:

  Like Floriri Bandit me Vule Dixhitale.Ka pasuri pa fund.AI dhe i gjithe Oborri i Tij.Eshte ne sintoni me Sale-serbin.Vafshin ne Ferr sa ma pare

 10. Lennard says:

  Like Floriri Bandit me Vule Dixhitale.Ka pasuri pa fund.AI dhe i gjithe Oborri i Tij.Eshte ne sintoni me Sale-serbin.Vafshin ne Ferr sa ma pare

 11. kombi says:

  Edhe kete here nuk e prishin martesen, sipas kontrates 8 vjecare , mbas mbylljes se kontrates do te rrije i vetem ,BEQAR .

 12. LORA says:

  Qenke lodh e coptu tuj i rene prapa tere Ballkanit me mbush mendjen tende dhe me paksu skepticizmin tend per Ilir Meten ,o Bledi !!!!! Para kater vjetve shkruaje ,ketu ne Tema, gjithe te zezat per ciftin Meta-Kryemadhi.
  Paske heq keq me e fut ne xhepin tend “revolucionin ne heshtje” te LSI-steve !!!!!
  Sidoqofte paske perfitu fet-e-fet reduktimin e skepticizmit tend,,,,arritje kjo,jo shaka .Ia paska kalu edhe flirteve te konviktoreve ,ne kodoshllekun e revolucionit te heshtur.Sa shume para u jane vjedhur shqiptareve,saqe teproi edhe ca per te te blere ty o B.Mane.
  JAZEK .

 13. Toni says:

  Kjo nuk eshte parti, por thjesht nje organizate mafioze qe duhet cmontuar nje ore e me pare. Te gjithe shqiptaret e kane te ngulitur ne memorje videon me bllok ne dore, Mane ja ule shume vlerat vetes me kete shkrim.

 14. tomsojeri says:

  Te kisha per burr e kok krisur o Bledi e me kte shkrim dole nj b.q.i shitur ! Te dhjefsha talentin edhe ty, qe te frumezoi uj i kulluar i Vjoses e u qelbe ne keneten e politikaneve te Tiranes ! Humbe edhe ti ne llumin e nje LSI je qe po luan me fatin e gomereve shqiptar dallkauk, qe nuk shohin me shum se hunden e tyre e barkun e nje vakti ! Mortje o Bled ,kuj ti zem bes ma !!! E pse do jesh ndryshe nga te tjeret ti ???? Mere vesh mir or dallkauk edhe ti qe Ilir Meta esht me veten e tij e nuk i pjerdh bytha per askend e kte mos me thuaj qe nuk e dike ! Iliri po ben hesape se ila per turp e bes nuk ka ngel ma kush atje lart e ne gomeret ,bashk me ty, jemi te destinuar te ndjekim rugen e tyre ……..SE KTA JEMI ……

 15. saliu says:

  Zoti trafikant. E meriton te behesh deputet i LSI-se.

 16. Mario says:

  Mane!!S’të lexoj më!!!!E dhj……….e!!?
  MANE ???????????

 17. ADN says:

  Me sa duket nuk do kete divorc. LSI nuk do te shkoje prape te burri pare. E pa kjo pune, PD shkon ne burg. Sala e Luli te bejne gati avokatet dhe batanijet.

 18. sali says:

  Gjithmone do dalin nga keta lloj analistesh bythelepires si puna e Artur Zheit,Keta jane armiqte e shqiperise duke u munduar tu mbushin mendjen qe i ligu eshte yll.Neqofte se deri ne 20113 e keqja me e madhe ishte Saliu ,tani e keqja me e madhe eshte iliri

 19. kastriot says:

  me ne fund po tregon se cfare ke ngrene.

 20. Dibrani says:

  LSI lemsh e li Kjo eshte fatkeqsia kjo eshte pateric e qelbur

 21. alb says:

  Gjithmone kam dyshuar qe je LSI’ ist.
  Jo per faktin qe nuk atakon apo kritikon kurre Ilir Meten ne shkrime por ngaqe ke qene trafikant vizash mendoj qe i ploteson te gjitha kriteret e antaresimit ne LSI.

 22. Edi uk says:

  Ja te pyesim iher kete Bledin ka qene ndonjehere ne Angli dhe cfare pune ka bere.

 23. orli says:

  Blendi! Nje gje nga ato qe ke shkruajtur e kuptova, partia e hajdutit sumthare meta ka voten e nje hajduti me shume!

 24. pro says:

  -Mendoj se vendi yne eshte si puna e onkologjikut,ku vetem kobalti [VETINGU] percakton kush …do te jetoje.. pritem deri tani ;te mos paragjykojme ,….por me vjen keq,per njerez qe kane ngrene me garuzhde dhe mundohen te eklipsojne vetingun..personalisht kerkoj te udhehiqet vetingu nga te huajt dhe te mos tuten,sepse kane nje popull pas..zvarritja ndaj interesit na ka nxjerre nga orbita njerezore dhe shpresoj te stabilizohemi nga ndihma e BE ,Amerika…etj.

 25. Miri says:

  Ke pas mendim tjeter Bledi, nderkohe qe asgje nuk ka ndryshuar ne politike !!!

 26. Nina says:

  MANE!!!!!! IIIIIKKKKKK!!!!!!!!👎👎👎👎👎👎👎
  YYYYYYYYTTTTTT!!!!!!!!

 27. Sindi says:

  . UAU?!😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
  VETING. MANES!!
  BISHTI I QENIT.!
  Prandaj s’bëhemi ne.!

 28. Rita says:

  MANE.! Futu në çadër.!
  Po të presin. Kolonë e pestë.
  E theve kulaçin.S’ngjitet më.!Cili BLEND je?
  I pari ? ,,apo i dyti?
  Vafsh në HALE të GOMERËVE!

 29. Arber I says:

  LSI eshte si sekti Bektashi, i cili e ka qendren e botes ne Shqiperi.

 30. landi says:

  Sapo i shkruajta krisit,qe eshte nga grupi i vene dhe paguar nga Rama, per te perkrahur rilindasit ne faqet e internetit, fap dhe ju nuk e botoni. Ju ka zene frika se populli nuk do ju votoje ne 18 qershor. Dhe beni zhurme. Po duroni edhe tre muaj! Pastaj dilni bashke mr lennardet dhe lorat…
  Pas ca ditesh do keni nje tjeter demostrate. Edhe me te madhe!
  ..

 31. grer says:

  Bledi!
  Lexo periskopin ne po kete numer (sot). Mezi ndertove keshtjellen tende? Rri or daje me popullin!
  Apo, premtim per deputet ( same qejf i ke dhene kuptim dates 18,si me qene dita e Pavaresise!)

 32. grer says:

  Bledi!
  Lexo periskopin ne po kete numer (sot). Mezi ndertove keshtjellen tende1 Rri or daje me popullin!
  Apo, premtim per deputet ( same me qejf i ke dhene kuptim dates 18, si me qene dita e Pavaresise!)

 33. Hajduti Meritokracia dhe LSIj a says:

  Hajduti Meritokracia dhe LSI ja.

  Popull hajdut e pa ndergjegje kombetare
  qe kerkon te pasurohet dhe per jete te mire me meritokraci alla Skraparce
  bageti qe I shkon pas hajdutit Meta,

 34. Gogoja says:

  Te lexoja me qejf Bled po me nere e ke dhi fare . Te flaseh per Lila floririn duhet me pranu se je bisht qeni . Me pare jepi pergjigje pyetjes perse i thone Lila florori . Po hajtmo se ne ket vorbul politike jena ne .

 35. gogoja says:

  Lum shqipnia qe shpreson te Lila floriri.po ca me bo se del Bledi si bisht qeni dhe e mbron . O Bledo jepi pergjigje pyetjes pse e therrasin Lila floriri ?

 36. gogoja says:

  Lum shqipnia qe shpreson te Lila floriri.po ca me bo se del Bledi si bisht qeni dhe e mbron . O Bledo jepi pergjigje pyetjes pse e therrasin Lila floriri ?

 37. Korabi says:

  Ky Maneja ben si antikonformist, por eshte kthyer ne nje bythelepires i klasit te pare. Meta nuk ngriti parti por korporate, e cila investon dhe me pas korr frytet e investimit. Vetem se ne kete rast u investuan parate e vjedhura shqiptareve per ti vjedhur akoma dhe me shume pas marrjes se copes se pushtetit. LSI me ne krye Liken qe shkonte ne fakultet me corape leshi dhe Monen qe ishte loqe-shfryresja e fakultetit jane kanveri i politikes shqiptare.

 38. Kangur says:

  Opaaa, e mori shukun edhe Manja! Epo normal, zarfit i jane tunduar burra me te mire, e jo Bled spurdhjaku! I paska ardhur ngordhja Metës meqë shkon deri aty sa të paguaje Bledi Manen për ti bëre publicitet LSI!!! Eh mjerë ky popull si nuk nxjerr 5 burra shteti sakllam qe ta udheheqin?!

 39. Taipi says:

  Sa seriozisht qe e merni kete manen. Po ky eshte nje pleher nje rrugac dhe odiner qe e dredh bythen sipas interesit. Vdes per Edi Ramen. Plehra.

 40. REZI says:

  Zhgënjim, të thurësh lavde për një njeri që s’punoi asnjë ditë dhe është më i pasuri i vëndit, pas Berishës, kjo mban erë korrupsion. Më vjen keq, të gjithë shkruesit janë bërë pjesë e korrupsionit që mbolli dhe ushqeu kjo e ashtuquajtur DHEMOKRACI.

 41. Naqja says:

  Po me KRESHNIKUN ç’patën mo Mane?!!!!😄

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *