VIDEO/ Bushati i përgjigjet Gruevskit: Detyrimi ynë të kërkojmë dinjitet dhe barazi për gjithë shqiptarët

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Dimtir Bushati i ka kthyer përgjigje ish-Kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski lidhur me rolin e shqiptarëve në shtetformimin e Maqedonisë.

Duke folur në Universitetin e Shkodrës, Ministri Bushati theksoi se qeveria shqiptare nuk do të reshtë së kërkuari të drejtën e shqiptarëve për barazi dhe dinjitet kudo ku ata jetojnë.

Nëse shqiptarët do të ndiheshin të margjinalizuar për shkakt të politikave që i konsiderojnë shqiptarët si punëtorë sezonalë.
Nëse nuk ndihemi të vëmendshëm t’i përgjigjemi në kohë kërkesave legjitime të tyre, për më shumë dinjitet dhe barazi shoqërore, atëherë rreziqet që i kanosen Rajonit tonë, mund t’i çojë në tjetërsimin e identitetit tonë kombëtar.
Prandaj ne nuk do të reshtim së kërkuari nevojat e shqiptarëve kudo ku ata ku janë.” tha Bushati.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “VIDEO/ Bushati i përgjigjet Gruevskit: Detyrimi ynë të kërkojmë dinjitet dhe barazi për gjithë shqiptarët”

  1. Gari says:

    Kur bejn pordh edhe shulet edhe.

  2. albaniafirst says:

    Nje bravo te madhe per kete qeveri dhe ministrin e jashtem Bushati per qendrimet qe kane mbajtur gjithmone ne mbeshtetje te shqiptareve kudo qe jetojne.

  3. KORÇARI says:

    BRAVO Bushati, nga Ministrat e Punëve të Jashtme më të mirë që ka patur Shqipëria këto 27 vitet e fundit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *