Basha në zgjedhje pa kushte, vetëm presioni i Sali Berishës bëri punë. PD nis kontrollin e listave të zgjedhësve

Në javën e dytë të protestës me turne para Kryeministrisë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është tërhequr nga një tjetër përbetim, në raport me zgjedhjet e 18 Qershorit.

Disa ditë pasi kërcënoi publikisht se nuk do të ketë zgjedhje në 18 Qershor pa krijimin e një qeverie teknike, kryetari i opozitës Lulzim Basha, u ka dhënë dy direktiva bashkëpunëtorëve të tij, që konfirmojnë të kundërtën.

Direktivat konsistojnë në përgatitjen për zgjedhjet parlamentare, pavarësisht fatit të çadrës para Kryeministrisë dhe kërkesës për krijimin e një qeverie teknike.

Pas deklaratave fshikulluese nga ndërkombëtarët, mungesës së mbështetjes nga Ilir Meta për qeveri teknike dhe pozicionimit kundër bojkotit të zgjedhjeve të Sali Berishës, Jozefina Topallit dhe Majlinda Bregut, elemente të cilat përcaktuan deri diku edhe dështimin e protestës, duket se kanë detyruar Lulzim Bashën të ndjekë një strategji të dyfishtë, duke vijuar ngujimin para Kryeministrisë, por në të njëjtën kohë duke nisur përgatitjet për zgjedhjet.

Burime pranë Partisë Demokratike dhe degëve të PD thanë për Shqiptarja.com se, që në fund të javës së kaluar, me porosi të Bashës, ka nisur përpunimi i mbi 30 mijë propozimeve për kandidatët për deputetë.

Nuk dihet ende se cilët eksponentë të opozitës janë më të preferuarit nga demokratët për t’i përfaqësuar në parlamentin e ardhshëm, por një grup pune po punon për përpunimin e propozimeve, në bazë të të cilave do hartohet një listë sipas numrit të mbështetësve.

Krahas protestës maratonë para Kryeministrisë, një grup ekspertësh të Partisë Demokratike janë ngarkuar me detyrën e kontrollit të ligjshmërisë së listës së zgjedhësve. Në bashkëpunim me degët e PD dhe bashkitë e drejtuara nga djathta, grupi i ekspertëve do të verifikojë vendbanimin e faktik të zgjedhësve të dyshuar, të cilët mund të jenë zhvendosur në kundërshtim me ligjin.

Nga ana tjetër, Ministria e Brendshme, për të kufizuar abuzimet, ka miratuar një vendim, i cili parashikon dënim me gjobë për qytetarët që bëjnë deklarim të rremë të vendbanimit. Në të njëjtën kohë, krahas mobilizimit të bazës për një protestë tjetër të mundshme në Tiranë, krerët e degëve të Partisë Demokratike, kanë nisur fushatën për maksimalizimin e votave në 18 Qershor.

Në harkun kohor prej tre ditësh, rishikimi i pozicionit të Partisë Demokratike në raport me zgjedhjet, pavarësisht kushtit për krijimin e një qeverie teknike, shënon kthesën dhe tërheqjen e dytë të Lulzim Bashës. Pasditen e së shtunës, Lulzim Basha tërhoqi dhe moderoi edhe thirrjet luftarake, për të grushtuar dhe tërhequr zvarrë pushtetarët. Thirrjet për dhunë, për të cilat kryetari i opozitës i procedua penalisht nga Policia e Tiranës, u pritën me indiferentizëm nga qytetarët, por jo nga protestuesit brenda çadrës. Që pas thirrjeve të Bashës, brenda çadrës së Partisë Demokratike protestuesit kanë nisur që të grushtojnë njëri­tjetrin.

 

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...