Karikatura me shqiponjë që ka tërbuar mediet greke

Kjo karikaturë ku paraqiten Marko Boçari dhe Teodor Kollokotroni duke bërë shqiponjën me duar i ka tërbuar grekët.

Të dy këta luftëtarë shqiptarë kanë luajtur një rol kyç që Greqia të merrte pavarësinë nga Perandoria Osmane.

Newsbomb.gr e cilëson këtë karikaturë si provokative dhe të bërë nga neonazistë shqiptarë.

Edhe disa medie të tjera në vendin fqinj kanë kritikuar karikaturën, sepse sipas tyre përdhos heronjtë helenë të pavarësisë.

Ata kërkojnë reagim të menjëhershëm nga Ministria e Jashtme greke.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Karikatura me shqiponjë që ka tërbuar mediet greke”

 1. Pi Nderi says:

  nacionalizmi = pederasti
  nacionalizmi – shqiptaret me shqiptaret / greket me greket etj…
  pederastia – meshkuj me meshkuj

 2. Pi Nderi says:

  nacionalizmi = pederasti
  nacionalizmi – shqiptaret me shqiptaret / greket me greket etj….
  pederastia – meshkuj me meshkuj

 3. boom says:

  Akuzojne per neo nazizem keta pedofilet qe kane Agimin e Arte ne parlament.

 4. toni says:

  injoranca e ana dollakeve po thyen cdo rekord

 5. ..... says:

  Dhe une po pyesja pse jane terbuar greket!!!!!!
  Cfare jane keto budallaqe qe shkruani. Keni pershtypjen se bota ska me se te meret pervec shqiptareve.

 6. Kuq e zi says:

  E veshtire nuk eshte ta deformosh historine
  Veshtirsia qendron ne mbrojtjen e ketij deformimi
  Greket kane goxha hall

  1. greece is shit says:

   nuk ka greke, ka greqira qe perbehet nga Shqiptare trushpelare nga kisha greke, jevgjite dhe pak sllave. greqira ka marre fund, ka vdeku, ngelet vetem funerali.

 7. zaho says:

  Kuq e zi koment me se i llogjikshem

 8. Alban Hamzai says:

  Injoranca nuk deformim fizik I njerezve,por shprehet ne ato qe thone e shkruajne .Nje nga shprehjet e injorances ne Shqiperi eshte te bejne me zor shqiptare ato qe nuk kane asnje lidhje me Shqiperine.Kete e bejne duke shtremberuar te vertetat historike,duke fallsifikuar te dhenat arkeologjike dhe kjo eshte bere vija politike e parties ne pushtet ,duke filluar nga fallsifikimet qe ben I madhi I tyre ,vazhdon me disa pseudo historian e arkeologe e perfundon tek turmat qorre si ata qe kane bere karikaturat e mesiperme. Pa u zgjatur ja sa shqiptar ishte Kollokotroni ,Bocari etj.etj. Ne kryengritjen e Peloponezit te viteve 1760 patriotet greke luftonin kunder ushtrise turko-shqiptare.Kur komandanti shqiptar I dergoi lajmes qe te pushonte luften,gjyshi I Th.Kollokotronit ju pergjigj:”Cfare mjaft me thoni .Ju shqiptaret e turqit erdhet e shkaterruat atdheun tone,donit te na kishit skllever,na bete shume te keqia,prandaj ne do tju luftojme deri ne fund”(Kujtimet e Th.Kollokotronit). Ne Revolucionin Grek te v.1821 Th.Kollokotroni leshoi kushtrimin:”Zoti vuri firmen per Atdheun tone Greqine dhe nuk e terheq mbrapsht. Nje here jemi pagezuar me vaj,le te pagezohemi edhe nje he,qe ishin pjese e ushtrisere me gjak per lirine e atdheut tone Greqise “.Ne fjalen e tij para nxenesve ne Pnika,Akropol me 08.10.1838 midis te tjerave ai thote:” …Ne kete toke banonin greket e vjeter nga te cilet kemi prejardhjen ne dhe emrin e tyre kemi…”.Kollokotroni besonte se vetem greket do ta clironin Greqine dhe tha fjalen e tij te fameshme:” Greqia me Greqine dhe vetem nga Greqia .Zoti e vuri firmen e tij per Greqine dhe nuk e terhoqi pas.”. Dhe me tej :”Jemi greke.Nuk perkulemi .Ne edhe tek zotat ne kembe bisedojme”. Ndersa Marko Bocari me 21.08.1823 ne krye te 350 suljoteve sulmoi 4.000 shqiptaret e Mustafa Pashe Bushatlliut ,qe ishin pjese e ushtrise turke dhe I shpartalloi ne Qefallovriso te Karpenisit .Por ne mengjesin e dites tjeter nje plumb I shqiptarit Lleshi I Zi e vrau Markon. Jeorjios Karaiskaqis,I perkulur para trupit te pajete te Markos tha:” Nena nuk lind ne Greqi tjeter Marko…” etj,etj. Te gjitha keto qe kam shkruar jane botuar ne librat me kujtimet e heronjve te Revolucionit Grek te v.1821,ne dokumenta te kohe etj.Ata nuk kishin asgje shqiptare (Ne ato vite shumica e shqiptareve ishin muslimanizuar dhe ishin bere “me turq se turqit” .Nga ana tjeter Kollokotroni,Bocari etj ishin orthodhokse dhe flamuri I tyre ishte shqiponja me dy koke e Bizantit ,kur ne te njejten kohe shumica e shqiptareve betoheshin ne flamurin me gjysem hene te osmaneve .Pra ajo shqiponje qe bejne me duar eshte e orthodhoksise dhe asnje orthodhoks nuk terbohet ,perkundrazi terbohen poturaket islamiste. Ju lutem botoni komentin tim!

  1. Marko Bocari says:

   Me falni PISOGLENDI mou,ne cfare gjuhe fliste Kollokotroni me keta “turko-shqiptaret”!?
   Te fala sat’eme 😀 😀 😀

   1. Anteu says:

    Arvanitasit ishin Hellene dhe folen vetem greqisht me Arna-Utat.
    Lexoni dokumentat e kohes

    1. Marko Bocari says:

     Dokumenta e sat’eme, IDIOT i lindur! Po arnavutat ne c’gjuhe na paskan folur me “helenet”? Apo dinin helenisht 😛 😛 😛

    2. Marko Bocari says:

     Me falni PISOGLENDI qe po ju turbulloj ujrat! Emertimi “Arnavut” eshte emri me te cilin njihen shqiptaret nga turqit! Edhe sot ne turqisht : arnavut=shqiptar dhe Arnavutluk=Shqiperi! Mirepo a nuk e ve re se ky emertimi “arnavut” ngjan shume me emertimin “arvanit”!?
     Sipas historianeve dhe gjuhetareve (jo shqiptare) keta turqit kur erdhen ne Ballkan, e moren emertimin e ketij populli qe thirreshin “arvanit” dhe ne baze te ligjeve fonetike te gjuhes se tyre (pra turqishtes) e shqiptuan ne “arnavut”
     arnavut=arvanit
     Te fala sat’eme!

  2. Marko Bocari says:

   Me falni edhe njehere PISOGLENDI mou,cfare feje kishte ky Lleshi i Zi,qe vrau Marko Bocarin!? Mesa di une ishte mirditor dhe ishte kristian (ashtu sic jane edhe sot).
   Te fala sat’eme! 😀 😀 😀

   1. . says:

    Leshi i zi ishte katolik pra italjan

    1. u dhim tu qesh says:

     Une jam orthodoks pra grek,ndersa komshiu im eshte mysliman pra turk! Komshiu nga ana tjeter eshte ateist,pra marsian 😀 😀 😀

     1. Aleksander says:

      Paskan qene humoriste te medhenj keta “greket” e Vurgut !-Mua per vete ,M’u ça trapi duke qene ortodoks…dua te behem katolik si Edi Rama .Ftoj edhe vrugsat..dmth keta “greqerit”, qe te behen edhe ata katolike .Rendesi ka qe te mos rrine pa fe !-Sa per flamurin e Boçarit e Kollokotronit qe paskerka qene ai i Bizantit,perse nuk e mbajten e ta benin flamur te shtetit qe krijuan…80-90 vjete perpara se Shqiperia t’ua “vidhte” simbolin ?!!!-Ata mberriten 80 -90 vite perpara “arnauteve”,si ka mundesi qe zgjodhen ate pizhamen me vija ne vend te shqiponjes me dy krere te Bizantit ?!!!-He jorgooos a keni ndonje pergjigje ?

    2. Mbreti says:

     Katoliket shqiptare jan Portugez, Orthodoxet grek, Muslimanet Turq, Nese nje Shqiptar Musliman konvertohet ne Reformist ahere behet Norvegjez , Nese nje Shqiptar Ortodoks nderron fen ne Muslimanbeht Turk, nese nje Shqiptar Musliman nderron fen ne Katolik u beka Portugez!!! Kjo llogjika e Grekut! As nuk me vje cudi pse ky shtet esht zhytur ne borgje me kto mend e tru!!! sipas ketyre i bje qe ne shqiperia jan 15% Spanjoll dmth katolik, 25 % grek ose Etiopiane dmth ortodoks, edhe nja 55% turqe ose Pakistanez edhe pse syt blu floket e bardha lekura 10 fish me e bardhe se greku te jen Pakistanez sipas ndyresis te mendjes greke!!! Sun e kaperdin greket qe ni kohe 3-4Milion “greke” do i thon vetes Shqiptar!!!

  3. Marko Bocari says:

   Me falni per here te trete PISOGLENDI mou! A e dini se Teodor Kollokotroni dhe Marko Bocari jane pagur nga Fuqite Evropiane (nepermjet Filiki Eteria-s),ashtu sic jane paguar Bushatlliu dhe Lleshi i Zi nga Porta e Larte!?
   Te fala sat’eme! 😀 😀 😀

 9. kodrasadikitk says:

  E bene Greqine shtet ,kuptohet ky sipas logjikes do te ishte edhe shtet i ketyre Arvaniteve te vendosur e qlirimtare qe e sollen lirine atje .Fatkeqesisht arvanitet -shqiptaret qlirimtare u prangosen ,u injoruan ju mbyllen syte dhe ju mbylle goja ,su lejuan shkollat e fakultetet ne arberishte e njashtu predikimi i fese ne gjuhen amtare.Tani nese edhe tregohen figurativisht qe kta heroj kombetare ta bejne shqiponjen nga qarqet reaksionare kjo tregohet si veprim destruktiv kur dihet se ata do ta flijonin edhe jeten per Greqine qe duhet te ishin te qmuar e qlirimtare dhe te privilegjuar gjithandej….

  1. Marko Bocari says:

   Sakte! Shume kapedane arvanitas i vrane pas clirimit! Edhe Teodor Kollokotronin e denuan me vdekje,por pastaj e rrasen me burg per “tradheti’!

 10. Visi says:

  “Alban Hamzai” “ata nuk ishin shqiptare ata ishin ortodoks…..” o prift leshi sipas logjikes tende te gjithe ortodoset jane grek dhe te gjithe muslimanet jane turq.Ik o bythe q… ngelet gjithemone ne mesjete dhe pale quani veten europiane.

  1. nusja e malokut says:

   Ne Albanistan ka vetem 3 komunitete Arnauta=Turq,Orthodhokse=Hellene,Katkolik=Vatikan

   1. @@ says:

    Ke harruar edhe komunitetin e te tredhurve nga trute si puna jote more dylber i Anastas buces

   2. u dhim tu qesh says:

    Ka edhe ateiste = marsiane (qe perbejne 90% te popullsise) 😀 😀 😀 😀 😀

 11. maximus says:

  kur them une qe greket e sotem s’kane asnje lidhje me greket e lashte, keta te sotmit jane si arabet, kur gazeta satirike franceze vendosi profetin muhamed ne kopertinen e saj , u ngriten qe te gjithe dhe bene namin duke u vrare me njeri tjetrin, edhe keta grekerit e sotem njesoj,

 12. xxxx says:

  Hahahahs jane terbuar turkikot e Pontit i vret syte Shqiponja shqiptare jane mesuar me gjarperinj e dhelpra e minj kanalesh qe i shkojn pershtat karakterit te tyre te pabese

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *