FOTOT/ Kjo është shtëpia që ka çmendur mamatë në Angli

Kjo banesë ka bërë xheloze shumë femra në Angli.

Është shtëpia e një prej arredueseve të brendshme të shtëpive më të njohura në vend, e cila dallohet për elegancën, veçantinë, origjinalitetin dhe të renë në mobiliet dhe pajisjet.

Sofia është 32 vjeçe, mama e re dhe arreduesja e preferuar e vilave të të pasurve, profesion që i ka dhënë shumë të ardhura.

Por pasiononin dhe profesionin saj e ka aplikuar më së miri në banesën ku jeton.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-17-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-17.jpg","attachment_id":"641280"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim.jpg","attachment_id":"641285"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-21-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-21.jpg","attachment_id":"641284"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-19-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-19.jpg","attachment_id":"641282"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-18-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-18.jpg","attachment_id":"641281"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-16-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-16.jpg","attachment_id":"641279"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-15.jpg","attachment_id":"641278"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-14.jpg","attachment_id":"641277"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-13.jpg","attachment_id":"641276"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-12.jpg","attachment_id":"641275"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-11.jpg","attachment_id":"641274"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-10.jpg","attachment_id":"641273"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-9.jpg","attachment_id":"641272"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-8.jpg","attachment_id":"641271"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-7.jpg","attachment_id":"641270"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-6.jpg","attachment_id":"641269"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-5.jpg","attachment_id":"641268"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-3.jpg","attachment_id":"641266"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-2.jpg","attachment_id":"641265"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-1.jpg","attachment_id":"641264"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arredim-4.jpg","attachment_id":"641267"}]

6 komente në “FOTOT/ Kjo është shtëpia që ka çmendur mamatë në Angli”

 1. mergim tari says:

  Me fanil zoterinj gazetare
  E kam degjuar shpesh fjalen ARREDUES, ARDIM, AREDOJ.
  Çfare do te thote. Si perçues te gjuhes se paster shqipe, a keni
  miresine dhe peruljen ose turpesine te perdorni fjalen e duhur
  shqipe ne vend te ketij barbarizmi. Kini peruljen te jeni te thjeshte,
  te mirembani gjuhen tone te bukur, mos jini te paturp qe per t’u
  treguar te zgjuar dhe te ditur ne gjuhe te huaja, t’a prishni gjuhen.
  Mos e shkaterroni gjuhen, se eshte si nje peshtyme qe hidhni
  perpjete dhe perhere bie mbi surratin tuaj te ngordhur nga kotesia
  dhe te lyer me pudra evropiane per tu dukur ashtu siç nuk jeni.

 2. miu says:

  Fjala arrendues /ja, eshte e re ne fjalorin e gjuhes shqipe?! Per kureshtjen time, nga vjen dhe kur eshte vendosur si fjale shqip ne fjalor?

  1. mergim tari says:

   Pershendetje miu
   Une sinqerisht nuk e kam ditur fjalen ARREDIM dhe te tjerat që rrjedhin prej saj, pavaresisht se e kuptoj permbajtjen e fjalise. Kerkova ne google translate dhe bera perkthimin automatik italisht ARREDARE ne anglisht. Me doli FURNISH, qe do te thote MOBILOJ.
   Pra ne kemi fjalen tone MOBILOJ dhe me terbon fakti se perse keta gazetare perdorin fjale te huaja. Kjo fjale dhe shume fjale te tjera perdoren ne gazeta, ne programe televizive, ne parlament e kudo. Shqiptaret po prishin gjithçka, tani u ka mbetur vetem gjuha….., edhe ate po e masaktojne.
   Nuk e kuptoj, ne që jemi larg Shqiperise perpiqemi shume qe femijet tane t’a ruajne shqipen, t’a mesojne te paster, ndersa keta zorzope gazetare letrash, televizionesh, politikane etj….., perpiqen t’a perçundojne.
   Nuk mund te hyjne ne fjalorin shqip keto fjale per aq kohe sa ne kemi fjalët tona.
   Masakrimi I gjuhes ne kete menyre eshte krim që duhet denuar. Psh gazetaret dhe redaktoret duhet te kene nje patente, si shoferet, me pike. Kur prishin gjuhen u hiqen pike, u ulet rroga, dhe po vazhdojne ne ate menyre, te kene edhe pasoja penale. Asnje nuk e kupton që gjuha jone eshte e rrezikuar.

 3. kozmo says:

  Shume e drejte kritika per perdorimin e termave te huaja . Kjo ndodh vetem tek Shqipetaret idiot , Duhet te filloje nje pune e madhe ne Shqiperi per te zhdukur nga perdorimi fjalet e huaja . Cdo vit po shtohet nga nje fjale , cfare po behet keshtu ? Po degjenerohet gjuha jone nga disa handikap .

  1. mergim tari says:

   Pershendetje kozmo
   Jo nga nje fjale çdo vit, por shume fjale.
   A ke degjuar psh kur thone që “ai ka njerez te zote qe i bejne PIARIN”.
   a ke degjuar kur thone se …….. APROÇI yne per kete ceshtje eshte ………
   A ke degjuar kur thone psh ……… çfare perdor per te rregulluar LUKUN.
   Kaq e veshtire eshte psh per rastin me siper te pardoret fjala shqipe
   PAMJEN ose edhe SURRATIN, FYTYREN, A KU DI UNE, SIPAS RASTIT.

   kozmo,
   jane me QINDRA fjale por nuk I perdor dot se me vjen te vjell, kur shikoj
   që keto perdoren nga ….. nuk dua te ofendoj njeri. Kush I perdor eshte vete I share.

 4. sabriu says:

  Po gjuha shqipe me fjale te dynjase eshte shtuar .Ka nje numer qe mund te jene te vjetra ,kurse te tjerat i kemi marre nga turqit greke italiane etj .

  Po pse fjala mobilje eshte shqip ? Nga italishtja vjen :mobili ,
  Po ne nuk kemi flale shqip per termat apo profesione te reja qe i nxjerr oksidenti .

  Mobilim eshte te shtosh mobilje te re .Arredimi eshte me i gjere ,Cakton dhe qypat qe do perdoren ne hale (po perdor flalet shqip ne kete fjali )

  Po fjala hale eshte shqip apo e huaj .

  Ketu po ikim per lesh nga mbetjet kimike ,ju indinjoheni me termat e reja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *