Izet Haxhia: Sali Berisha përçau shqiptarët në Maqedoni, i shërbeu klikës sllave. Roli i Gazidedes..!

Izet Haxhia, ish-truproja i Sali Berishës akuzon këtë të fundit se që në fillimet e karrierës së tij politike përçau dhe mbolli frymë urrejtje mes shqiptarëve të Maqedonisë. Përmes një statusi në Facebook, Haxhia shkruan se shtypja e vazhdueshme etnisë shqiptare në shtetin fqinj, është fryt i tradhtisë së Berishës ndaj tyre.

“Në vend që të ndërmerrte hapa konkrete në orientimin dhe bashkimin e kësaj klase politike, Berisha dhe emisarët e tij punuan dhe vepruan në mënyrë tinëzare dhe antishqiptare duke përçarë klasën politike shqiptare në Maqedoni, duke mbjellë frymën e urrejtjes dhe duke përkrahur persona të diskredituar e të lidhur me Gligorovin e klikën e tij sllavo fashiste, e nga ana tjetër duke injoruar e luftuar elementët e pastër e patriotë”, shkruan Haxhia.

Statusi i plotë i Izet Haxhisë:
Shqiptaret ne tojet e tyre ne maqedoni ,kane perjetuar me shume se askush tjeter ,shtypjen,genocidin, asimilim e sllavo maqedoneseve.Nen kete pushtim te eger nuk kane pasur asnje te drejte elementare ,disa prej te cilave shqiptaret e kosoves i kishin fituar me lufte e perpjekjet e tyre ne federaten e ish jugosllavise.Me renjen e Murit te Berlinit dhe me shperberjen e ish jugosllavise ,shqiptaret e maqedonise, tashme republike me vehte u gjenden te papergatitur per keto zhvillime te reja politike .

Lejimi i pluralizmit ne FYROM perkoj edhe me ardhjen ne pushtet te Pd dhe berishes ne Shqiperi ,disa muaj me vone.U duk si nje shans i arte qe nje parti dhe drejtuesi i saj qe ne programin dhe kauzen e saj shprehej se ishte kauza e çeshtjes kombetare dhe bashkimit kombetar ,ngaqe te majtet per 45 vjet rrjesht e kishin shitur kete kauze tek serbo sllavet.Nje nga arsyet qe e perkraha me force kete force politike dhe liderin e saj ishte edhe perkrahja e gjithe faktorit shqiptar ne trojet e tyre kudo ndodheshin, qe ne ato fillime e propagandanın me force .

Por koha dhe faktet treguan te kunderten. Klasa e re politike e shqiptareve ne maqedoni, ishte e pa pervoje ,pa orjentimin e duhur dhe nje pjese e saj edhe sherbtore e klikes antishqiptare te Gligorovit .

Por ne vend qe te ndermerrte hapa konkrete ne orjentimin dhe bashkimin e kesaj klase politike, berisha dhe emisaret e tij punuan dhe vepruan ne menyre tinzare dhe antishqiptare duke perçare klasen politike shqiptare ne maqedoni,duke mbjellur frymen e uurejtjes dhe duke perkrahur persona te diskredituar e te lidhur me gligorovin e kliken e tij sllavo fashiste, e nga ana tjeter duke injoruar e luftuar elementet e paster e patriote.

Ne vend qe te kerkohej bashkimi i ketyre faktorve ne nje force te vetme politike apo ndertimi i nje platforme te perbashket pokitike e kombetare, u nxit krijimi i disa forcave pokitike dhe percarja e faktorit shqiptar.

Nga njera ane behej thirrja e here pas hershme e Nevzat Halilit ,Abdurrahman Halitit e te tjeter ne presidence ku behej perpunimi i tyre ne sherbim te kesaj perçarje e nga ana tjeter misionaret e berishes si Gazidede ,Mirush mati apo Linda ihsani qe ishin pjestare te klanit te Dibres ne Pd, shkonin ne terren ku benin percjelljen e detyrave percarse ne faktorin shqiptar me porosi te shefit te madh.

Nuk eshte rastesi qe shume nga keta individe kishin lidhje gjaku ne maqedoni me persona qe ishin drejtues e sherbetore te sherbimeve sekrete maqedonase.Dhe duhe thene se misionin e tyre percares dhe antikombetare qe ndermoren ndaj faktorit politik shqiptare ne maqerdoni e kryen me sukses te plote.Nje faktor politik i percare ne disa parti qe i percajne votat e shqiptareve ne favor te partive antishqiptare sllavo maqedonase.

Dhe per ‘cudine ‘e te gjithve u desh nderhyrja e nje kryeministri te majte, qe te ulte ne bisedime keta faktore te përçarë nga “kombëtaristët ‘ e Pd e lideri i tyre ‘historik’, dhe te arrinte nenshkrimin e nje platforme te perbashket qe mbronte te drejtat e shqiptareve si popullsi shtetformuese .

Kjo gje terboi si fashistet sllavo maqedone ashtu edhe sherbtoret e tyre ne Tirane. Per here te pare shqiptaret e maqedonise gjejne ne Tiranen zyrtare nje perkrahje drejt bashkimit te tyre .Dhe i deshe apo nuk i deshe ,keta qe e bene kete bashkim e perkrahje, duhen pershendetur e perkrahur. Ndersa etrit dhe bijte qe percane e sabotuan çeshtjen kombetare dhe faktorin politik te saj ne trojet etnike, duhen perbuzur e lene ne çadren e tyre te turpit.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Izet Haxhia: Sali Berisha përçau shqiptarët në Maqedoni, i shërbeu klikës sllave. Roli i Gazidedes..!”

 1. Dibrani-UK says:

  Sami Berisha (Millosheviqi) I KA DITET E NUMERUARA. Presim pa durim denimin nga drejtesia per vrasin dhe tradhetarin Berisha.
  Kam nje kshille per ty shoku Izet…. Ruaj koken nga mafja Berisha, hakemerru para se te hakmerret. Koken e Zenit duhet te qerroni ju tropojanat sa familja Berisha e ka mbyt ne gjak Tropojne…. U ka ardhe koha qe ti ndershkoni ato per hire shume viktimave te pafajshme

 2. zara says:

  Pra nuk u mundua te shkateroje vetem shqiptaret brenda Shqiperise, por luftoi me force kunder interesave shqiptare ne Ballkan. Nje pyetje kam:
  ne shqiptaret si i besuam ketij qeni te ndyre?

  1. Lugati says:

   ka dale ibret haxhia.ka dal avokati
   .shif kir te dali ene erjon buce kone bracja..ene shajne sale komunistin…keni 77 vjet qe e mani peng ket popull mer plena njerez..vetem plumin meritoni mer njerez te paftyre njerez imoral..ptuuuuuu

 3. je bere bajat Izet... says:

  O “djathti ” Izet.

  Kur zotnia jot me qen dhe me mace i kendonit Enverit komentshkruessi thonte atehere: Kaq budalle eshte Izeti.
  .
  Po te shkruaj keshtu se tregohesh LEGEN kur thua:
  .
  te majtet per 45 vjet e shiten kete kauze te sserbo-sllavot.
  .
  CFARE PRISJE TE BENTE ENVERI KUR KISHTE TITON PERBALLE 20 HERE ME TE FORTE SE SHQIPERIA…dhe duke patur ameriken pa bythe??.

  Boll Izet se dhe nje fare lavdie qe more para dy vitesh..e ke dhjere fare kohet e fundit se nuk ta var njeri..
  .
  Boll me keto hartime…..e ke detyrim qe te krijosh nje grup per egzekutimin e Sali serbit..
  sse per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit
  u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…
  shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
  /
  Le te kujtojme profecine e Nolit
  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

  Elez Biberaj.
  Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

  Sali Berisha
  Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

  Mehmet Elezi.
  Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

  Azem Hajdari
  eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

  Abedin Mulosmani.
  Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

  Besnik mulla Mustafa
  Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

  MAL BERISHA.
  Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

  ERZEN BRECANI
  Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
  Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
  Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
  Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

  PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te GREKEVE
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes

  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
  ja cfare thote gery kokalari personalisht per kete fare elezi

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,
  si perfundim:

  Vetem nje organizim nga VETE TROPOJANET E NDERSHEM TE KORITUR NGA KETO QENA dhe populli MALSISE I TE FORMOJE nje SIX NAVY SEAL per egzekutimin shemnullor te DJALLIT VIQIDOLIT..
  …eshte detyrim KOMBETAR

 4. kabe says:

  Nuk kane te mbaruar krimet qe i ka bere dhe vazhdon ti beje Shqiperise dhe faktorit Shqiptare poliagjenti ish komunisti vicidolit.

 5. Na bashkoj kenga popullore says:

  Shum shum e vertet ,berisha ka rol te madh ne Maqedoni me antiShqiptaret

 6. Na bashkoj kenga popullore says:

  Shum shum e vertet ,berisha ka rol te madh ne Maqedoni me antiShqiptaret,me ka rastisur te rri me nje zyrtar te lart Shqiptar i maqedonis ,dhe duke bere muhabet un po shajshe Salen kurse ky Ramen dhe po me lavdrote Salehin, hej dreq thom me men pse po i del kaq i dashtun salehi,ma von e kuptova se kishte lidhje me PD.

 7. buj says:

  nuk them se eshte bere bajat Izeti, por te pershendes fort ty qe shkruan se `je bere bajat Izet`…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *