Rama-Meta ftojnë Bashën: Gati për dialog, në Kuvend apo tryezë. Mirëpresim çdo propozim konkret e realist për procesin zgjedhor

Krerët e koalicionit qeverisës janë shprehur pro një dialogu konstruktiv dhe realist me opozitën, në kuvend ose në një tryezë të mundshme, por për të diskutuar dhe vendosur për propozime konkrete, të realizueshme dhe në shërbim të qytetarëve,

Tryeza javore e koalicionit qeverisës diskutoi sot mbi axhendën e reformave dhe qëndrimin e opozitës parlamentare.

Në fokus të takimit ishin Reforma në Drejtësi, procesi i Vetting-ut si hap i parë në zbatimin e saj, si edhe Reforma Zgjedhore dhe domosdoshmëria për një proces zgjedhor me besueshmëri të lartë e transparencë të plotë.

Koalicioni qeverisës është i gatshëm të dialogojë me opozitën për domosdoshmërinë e çuarjes përpara të këtyre reformave me interes kombëtar e publik, duke mirëpritur edhe çdo propozim konkret dhe realist të opozitës për procesin zgjedhor.

Lideret e koalicionit shprehen gatishmërinë për të dialoguar me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend apo në çdo tryezë dialogu që është e dëshirueshme për opozitën.

Ndërkohë që tani “topi” është në fushën e opozitës dhe Lulzim Bashës dhe është në varësi të faktit se si do të reagojë lidershipi i opozitës në lidhje me këtë ftesë të liderëve të koalicionit të mazhorancës për të dialoguar për procesin zgjedhor dhe për të bërë propozime konkrete.

Aq më tepër kur ftesa për Bashën bëhet vetëm pak momente para takimeve që do të zhvillohen nga Rama, Meta dhe Nishani me zyrtaren e lartë të BE, Frederica Mogherini, e cila është për vizitë në Tiranë.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Rama-Meta ftojnë Bashën: Gati për dialog, në Kuvend apo tryezë. Mirëpresim çdo propozim konkret e realist për procesin zgjedhor”

 1. babo says:

  Propozimi eshte qe sduam vetingun se…

  1. adri says:

   O Lulezim qeverine e zgjedh populli dhe jo ti . Te pakten deri ne 20 shtator te vitit 2017 kjo qeveri eshte ligjeruar nga Populli dhe ka drejten ligjore kushtetuese dhe Popullore qe te qeverise. Ti lulezim si i papune qe je, don qe te besh shoke aty ne bulevard dhe don e mendon se mund ti besh presion popullit dhe kur them popuillit nen kuptoj jo vetem popullin ne teresi qe po e dhunon duke penguar nje rruge nyje ne kryeqytet me kapricon tende por dhe perfaqesuesit te cileve populli ju ka dhene stafeten qe te qeverisin ne emer te popullit dhe te vendosin rendin dhe ligjin.
   Me kete rast edi rama dhe mazhoranca po shkelin rende premtimet qe i kane bere popullit shqipertar per jete te qete e te lire dhe per zbatim te kushtetutes dhe ligjit per cilindo qe e shkel ate duke filluar nga kryetari i shtetit e lulezimi e me rradhe.

  1. Artemisa says:

   Po pse di ndonje rast ti kur Rama nuk eshte zbythur ?
   KKy eshte Trim i madh vetem me te vobektit e nuk kane buke te hane.

  2. Vlonjati 12 says:

   Qeveria nuk u zbyth , po ia la topin ne dere PD -es , qe me siguria nuk do te kete kurajon qe te ulet per dialog.

 2. Taulanti says:

  Mjer ne…as veting,e as qeverrisje.O Ramaaaaaaa…po me ke bashkebisedim?!?!?! Me ate qe mori jeten e 4 shqiptarve ne mes te Tiranes!?!?!?
  PO TURP A KE?
  PO BURRERI A KE?

  Do zoti e nuk fiton zxhedhjet…e te vihet Berisha nga mbrapa…se ai der tani duket se ate qe thote e ben.
  Do zoti e perfundon ti ne “burg”,se ti as e ke nder mend te besb nje gje te tille.

 3. Devolliu says:

  Po në këto bisedime dihet që Like Floriri është në anën e Saliut e Lul-ushit për të sabotuar Reformën në Drejtësi pasi nuk mund të shkojnë me këmbët e veta në burg për vjedhjet, vrasjet e tradhtitë që kanë bërë.

 4. skenderi says:

  Keta tallin carin me popullin dele dhe shpellar
  o popull qe ngriheni e protestoni per maqedonine dhe nuk shikoni qe po ju kaleron edi me salen

 5. skenderi says:

  Keta tallin carin me popullin dele dhe shpellar
  o popull qe ngriheni e protestoni per maqedonine dhe nuk shikoni qe po ju kaleron edi me salen ….

 6. skenderi says:

  Keta tallin carin me popullin dele dhe shpellar
  o popull qe ngriheni e protestoni per maqedonine dhe nuk shikoni qe po ju kaleron edi me salen ….
  pse per ke e forcoi policine edi per salen a per te shtypur popullin ne koma

 7. skenderi says:

  Keta tallin carin me popullin dele dhe shpellar
  o popull qe ngriheni e protestoni per maqedonine dhe nuk shikoni qe po ju kaleron edi me salen ….
  pse per ke e forcoi policine edi per salen a per te shtypur popullin ne koma …

 8. tomsojeri says:

  Cfar dialogu do besh me nje rrugac ordiner i ngarkuar e zhytur ne krim e vjedhje moj maxhoranc????? Po te dham 1 milion vota mor delenxhij e tani kerkon kompromis e dialog ????Ky klysh krimineli e kriminel, therret nga cadra si gabe,l qe shet plack te perdorur e ti ma fton per dialog??? Ai e ka ber te qart cfar do ,ai e ka ber te qart qe esht sherbetori qe vret e shkaterron me urdher te vrasesit e tradhtarit monster, e tani ma therrisni ne tavolin ! E nxoret koken e ksaj loje te perbashket, pas se ciles keni futur kte rrugac ordiner te na shes mall te perdorur ! Nese esht ndryshe, lereni aty ne cader te zvarritet si krimba haleje ! A keni burrni apo doni te luani me fatet e shqiptareve akoma !!!Dialogu me kte rrugac te shitur esht tradhti mes te dites, sepse qellimi i tij esht ti shpetoj vettingut ,te shpetoj Sali Berishen familjarisht dhe ter banden e hajduteris qe e duan Shqiperin plantacion shfrytezimi me skllever te mjeruar ! Duan qe gjithcka te mbetet sic esht e te ndani dhe pushtetin mes jush ! Kemi te drejt te dyshojm sepse deri tani o maxhoranc vetem gam gam gam ,e kta po te dhjesin mu ne mes te shtepis !Kemi te drejt te dyshojm o maxhoranc se kokat e hajnis vazhdojn te luajn e te bejn pazare nen rogoz e bejn sikur duan vetting ! Nuk po marim vesh kush udheheq !! Ju lan gati 4 vjet te hani mut e tani qe vjen radha per zgjedhje po ju tredhin ! Po mbledhin pas vetes plehra se treguat qe jeni te paaft e te pafuqishem !Treguat qe donit pushtet e nuk pastruat vendin qoft edhe me referendum e tja fillonit nga presidenti, te vendosur nga monstra,e qe i esht bashkuar “vepres”se tij ! Jeni te sigurt qe do ju votojm, sepse nuk keni vrar e nuk i keni ndyer duart me gjak dhe kjo ju mjafton or delenxhij te pabes, se pusht -tet doni ! MAXHORANC TE KAM DHJER , SPATE BYTH ASNJEHER ………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *