Rusia akuzon Shqipërinë: Tirana po vendos qeveri proshqiptare në Shkup

Rusia ka dalë në një deklaratë për situatën në Maqedoni. Përmes një njoftimi nga Ministria e Jashtme ruse akuzohet Tirana zyrtare për krizën politike në Maqedoni.

“Reuters” shkruan sot se Rusia akuzon Shqipërinë, NATO­-n dhe BE­-në se po mbështesin një qeveri proshqiptare në Shkup.

Gjithashtu, Ministria e Jashtme ruse thotë se platforma shqiptare e pranuar nga Zaevi nuk është rezultat i bisedimeve mes partive shqiptare në Maqedoni por është importuar nga Tirana.

“Me një bashkëpunim me NATO­-n dhe BE­-në, Shqipëria po përpiqet të vendosë një qeveri proshqiptare në Maqedoni, të krijuar në Tiranë”, shkruan deklarata e Ministrisë së Jashtme ruse.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Rusia akuzon Shqipërinë: Tirana po vendos qeveri proshqiptare në Shkup”

 1. Kuq e zi says:

  Hahahaaaa
  Ku eshte habia???
  Rep.e shqiperise ka 100 vjet qe u imponohet qeveria duke filluar nga
  vidi (fuqite e medha)
  zogu,hoxha (nga serbet)
  Nano,berisha (greket)
  Njehere qe doli njeri qe dine te luaj na akuzoni, e kujt i plasi
  Ne rastin e berishes kemi dy akte i pari si president me serbet
  Ai si kryeminister greket

  1. gjithashtu malok says:

   me deklaratat e tyre, kane fillu dhe ruset duke bo propagande pro edi rames.

  2. Tim says:

   Ky eshte preteksi qe te rezohet qeveria me perberje shqiptare. Sigurisht nje qeveri me perberje shqiptare nuk do te ishte pro-ruse. Rusia shikon interesat e veta. Tirana po sulmohet per qejf, ose si preteks per te kundershtuar nje qeveri maqedono-shqiptare dhe pro-perendimore. Greqia i mbledh te gjitha partite greke, u jep pension, dhe nderhyn sa i do qejfi me politikanet e saj dhe asnje nuk e akuzon. Ndersa nje takim i partive shqiptare per ti miqesuar dhe bashkuar me njeri tjetrin interpretohet si nderhyrje ne punet e brendeshme. Tirana duhet te jete me e qarte ne deklaratat qe ben duke e kundershtuar akuzen maqedonase si preteks antishqiptar. Qeveria e Shqiperise ka te gjithe te drejten qe te mbroje shqiptaret kudo qe jane. Ndersa Rusia nuk ka te drejte te na kritikoje qeverine tone kur ajo vete aneksoi Krimene thjesht sepse kane nje prani ruse ne ate krahine. Po ashtu ajo po mbeshtet separatistet e dy krahinave te tjera ne Ukraine thjesht sepse kane nje prezence ruse. Ora, eshte e pamoralshme nga ana e Rusise te akuzoje qeverine e Tiranes kur vete nderhyn ne menyre te hapur ne punet e brendeshme te Ukraines. Ministria e Jashte e Shqiperise duhet te beje nje deklarate qe ti tregoje vendin Rusise.

 2. Thjesht opinion says:

  Cmenduri europiane ,te lozesh elementin mysliman shqiptar, per te mos lejuar influencen ruse ne ballkan eshte masturbimi i rradhes.Mbas krijimit te ISIS nga fuqite perendimore po hapet nje kuti tjeter pandore ne maqedoni ,shqiptaret nuk jane dhe nuk kane qene as edhe nje here shtetformues ,historia e tregon vete .Dashuria e pa fundme e europes per myslimanizmin eshte treguar me kohe ,pavaresisht se cdo vit bejne varrime masive te qytetareve te tyre qe vriten me buke ne goje .Maqedonia nuk eshte shtet perfekt .nuk eshte me pak apo me shume i korruptuar se serbia .italia,kroacia,, rumania apo bullgaria ,por e kane vene ne shenje uke implikuar edhe lider te opozites maqedonase ,naivin zaev i cili nuk e di se cfare pasojash po shkon ai vend .Por kur vjen puna per pushtet edhe zaevi ben pakt me djallin

  1. Albani says:

   Ky opinjoni yt po te printohej ne nje leter,me siguri qe do te ishte nga ato qe fshihet bytha.

   1. PANDO says:

    po e vertet o Albani ….. por jo per bithen tende se ti si muslo ske nevoj per leter se ti e perdor doren per te fshir dhe kanocen
    fc

  2. albaniafirst says:

   Thjesht opinjon, me qenese dashke debat dhe jo sharje rrugesh, po te bej une debatin qe kerkon.
   Se pari, duke thene apriori se: “shqiptaret nuk kane qene kurre shtetformues ne Maqedoni…” ja ke futur kot. Perpara se te perdoresh nje term, duhet qe te marresh vesh kuptimin e atij termi. Termi ne fjale; “shtetformues”, lidhet me perqindjen e asaj popullsie ne raport me totalin e banoreve te nje vendi. Shqiptaret, sipas statistikave maqedonase apo bullgaro-maqedonasve, perbejne 25% te populates se vendit. Ne fakt, me politikat e tyre antishqiptare, ata kane ulur artificialisht numrin e shqiptareve ne kete vend. P.sh. shqiptaret ortodokse jane regjistruar si maqedonas. Ka familje te tera qe nuk kane pasaporta, pra nuk jane regjistruar. Kushti per regjistrim ka qene qe te ishin ne marrdhenie pune. Nje miku im qe jeton ne Shkup, eshte ne marrdhenie pune, pra eshte qytetar I Maqedonise, por jo e shoqja dhe 4 femijet. Po keshtu edhe prinderit e tije qe jetonin ne fshatrat shqiptare buze Prespes nuk kishin shtetesine deri sa vdiqen. Pra nga vetem nje familje me 8 persona, I eshte mohuar stetesia 7 vetave prej tyre. Pamvaresisht nga keto fakte, edhe numri qe pranohet nga vete bullgaro-maqedonasit eshte I mjaftueshem qe shqiptaret ne ate vend te jene njesi shtetformuese.
   Se dyti, lidhja qe perpiqesh te besh me fene eshte nje tjeter budallallek. Shtetformimi nuk ka te beje me fete. Sipas kesaj llogjike, turqit, sirianet, iranianet qe jane myslimane s’paskan karakter shtetformues.
   Maqedonia e sotme eshte nje shtet fantazme, e ndertuar mbi nje truall historikisht shqiptar. Ka ardhur koha qe te ndahetmisis Shqiperise dhe Bullgarise.

   1. Thjesht opinion says:

    Nuk behet shtetformimi me pjellje kalamajsh ,me sa kuptoj une ti po ecen me perqindje
    ,po aftesia per te drejtuar dhe te administruar nje vend ,ne kete pike shqiptaret jane bloze .Te marr shembull shqiperine ,akoma mbas 101 vjet shtet reformen ne drejtesi po e bejne te huajt se shqiptaret nuk kane kapacitet ,imagjino shqiptaret ne maqedoni qe me marrjen ne dore te pushtetit jane te fatalizuar te jene satellit te ndonje fuqie te madhe .Nuk po perpiqem te lidh fene, sepse e di shume mire qe po tentojne te lozin karten fetare me maxhorance muslimane per te ju kundervene influences ortodokse ruse .E kush me mire se myslimanet qe jane kunder ortodoksise ne ballkan mund ti beje balle ? ,ashtu sic lozen karten sunite ne irak e siri me ISIS per te hedhur assadin shiit .E gjitha kjo loje e maskuar me nje prezantues te opozites maqedonase ,zaevin ,thjesht per ta bere sa me te besueshme .Traktati i ohrit ka me shume se nje dekade qe eshte firmosur ,cfare e shtyn mogerinin ,dhe europen te marre rruget e ballkanit pas nje indiference 15 vjecare te merret me traktatin e ohrit dhe kembenguljen e saj per formimin e qeverise maqedonase me palen shqiptare ,,thjesht frika ruse

    1. Toni KS says:

     Fjala “shtetformues” nuk ka te beje fare me ate qe thua ti as me pjellje as me administrate. Eshte trashigim i terminologjise jugosllave. Republikat jugosllave, ku Maqedonia, eshte njera prej tyre kishin ne kushtetutat e tyre formulimet si psh. “Maqedonia eshte shtet i maqedonaseve, shqiptareve, turqeve e te tjereve” pra formalisht ishte shtet i banoreve te saj (edhepse realisht ishte shtet i partise komuniste te dominuar nga serbet dhe ushtria). Pra permendja me emer ne kushtetute e bente nje popull “shtetformues” ose “konstitutivan narod” ne sllavisht. Pra shqiptaret ne Maqedoni jane hisedar te atij shteti dhe me plote te drejte kerkojne statusin e popullit shtetformues ne shtetin ku jetojne, kontribojne, paguajne taksat dhe perbejne se paku 1/3 e popullsise totale.

   2. PANDO says:

    SHume e drejt logjika jote o albaniafirst , sipas teje Kurbetrit Romet dhe pjesa tjeter ne shqiperi duhet te jene popullsi shtet formuse por ne te vertet nuk kane as statusin e minoritarit jo me te shtetformusit , ti je I vetedijshem sa jane ne numer te madhe ne shqipri kjo pjese e shoqeris qe permenda me siper , ne shqiperi perbejne gati 40% te popullsis , po ta permend kete fakt jo per gje por thjesht per culture qe ti te dish dicka me shume per vendin tend .
    Ne Elbasan jan gati 50/50 ,
    ne Tirane 40/60
    Kavaj 40/60
    Lezhe 50/50
    Korce 40/50
    etj etj o albaniafirst

    1. Toni KS says:

     Kur dikush eshte 40% nuk quhet minoritar as pakice. Megjithate kishte me qene mire te citosh burimet e shifrave qe ke shkruar. Cdo shovenist serb dhe grek do te priste me padurim nese arrin ti provosh keto qe pretendon.

  3. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   thjesht opinion me pak fjale doke hajdar shqiptari

 3. Thjesht opinion says:

  Nqs ke ndonje gje per te kundershtuar nga ato qe shkruajta hajde dhe urdhero ,me batuta kafenesh nuk behet debat

  1. Al says:

   Alban une e kundershtoj mendimin tend. Do te te duhej te laje bythen prape po ta fshije me kete letren me siper.

   Ore ti opinionist, cfare faktesh ke ti qe Shqiptaret nuk kane qene kurre faktor shtetformues? Historia e ketyre 127 vjeteve tregon qe Shqiptaret jane poshteruar nga Bullgaret, Pontet dhe Karamanlinjte qe erdhen nga ana e anes. Pse? Sepse Shqiptaret jane pro-bashkejeteses dhe sllavet e turkomongolet. Une te fus ne shtepine time dhe ti te me vjedhesh historine e lavdishme dhe figurat e shquara nder vite, te mundohesh te me asimilosh duke me tjetersuar gjuhen e zakonet dhe kur une them nuk eshte e drejte ti te me akuzosh se ky vendi qe te lirova une nuk eshte i imi…te me vrasesh e presesh per shekuj me rradhe per te me mbajtur nen fre pa te drejte…e per me shume qe te gjitha keto pjellin opinioniste te pjerdhur si puna jote, kjo eshte shume dhe nuk tolerohet. Une them dua gjuhen time dhe ti thua nuk ka vend per gjuhen tende ne toke tende sepse gjuha jote eshte Shqipja dhe ne jemi Albanofobe..po na u thafshin krahet se kjo eshte si puna e shtylles qe nuk ka bythe te rrije!!!

   1. Thjesht opinion says:

    Dobet plako ,shume dobet ,,ti me the ,ai me tha, ti me tjetersove ,ti mi more ,mi vodhe ,,sfida e vetme shtetformuese e shqiptareve ne maqedoni eshte ,,pjellja e kalamajve me shumice

 4. man says:

  “Nuk eshte biseduar nga vete partit por eshte imponuar nga Tirana”?! Ha…ha….Cfare eshte imponuar? Qeveri proshqiptare?! Diplomat och diplomaci ko**esh e idjote ruse! Ky lo*ja nuk e dine qe 25-30% e Maqedonise perbehet nga shqiptare? Natyrish qe edha ata do te kene zerin dhe influencen e tyre ne drejtimin e qeverise. Ne cdo qeveri ne Maqedoni shanci i pjesmarjese se shqiptareve ne qeveri eshte se paku 50/50 %. Ne qoftese ne rastin me te keqe, te gjithe partite Maqedonase vendosin te mos bashkepunojne me shqiptare.

 5. Timi says:

  Si duket pjesa shqiptare në Maqedoni do bashkohet me shtetin amë para Kosovës.

 6. Saba says:

  Kjo fytyr arrogante ma prish diten ky debil me politiken e vet po tenton te fus konflikte ku mundet por ka nje amerik fal zotit qe ja thyn ata turit e thiut psikopati dreqit.

 7. Tema says:

  Perse se takon Presidenti Putin kryeministrin Rama?

 8. skenderi says:

  Kur gjerat duken te qarta gjithmone fillon lufta!

 9. Zhos Profesionosti says:

  Sepse edhe nga sjellja edhe nga fytyra me ngjan me Genc Rulin ky mua? Ndoshta nga qe te dy jane shpirtezinj edhe moter..q ..:)

 10. niki says:

  Kjo deklarate e ruseve ben te qarte, se jane ata qe kane ndikuar tek dhenia e vendimit te presidentit Maqedonas,per te mos e dhene pelqimin per krijimin e qeverise.

 11. DRENICA E KUQE says:

  Ti ore harashka a e di qe Shkupi eshte qytet i pushtuar shqiptar nga bullgaromedhenjte si Gruevski? Apo nuk doni te dini per asgje te keqe qe u keni bere shqiptareve dhe Shqiperise, qe nga 1878 e ketej!… Thirrni mendjes, ore shkiet e Beogradit ne Moske!…
  Tirana shqipytare k ate drejten e plote te jete dalezotese e tokave te veta autoktone e te popullit te vet autokton, kudo qe jeton ne vatrat e veta shekullore, stergjyshore…

  DRENICA E KUQE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *