Berisha: Takimi i Mogherinit me Bashën ishte një fitore historike. Por ç’thonë mediat e huaja dhe vetë Mogherini…

Sali Berisha është entuziasmuar për faktin se Lulzim Basha ka mundur të takohet ditën e djeshme me kryediplomaten e BE, Federica Mogherini.

Sipas tij, ky takim është një fitore historike.

“Te dashur miq, takimi i Perfaqesues se Larte te BE per Çeshtjet e Jashtme dhe Politikat e Sigurise, Frederica Mogerini me kryetarin e opozites Basha eshte takim me Çadren e Lirise, eshte fitore historike e popullit te lirise dhe pushtetit te tij qe po lind!

Zhvilimi i ketij takim shenon gjithashtu deshtimin e plote te perpjekjeve te jashtezakonshme e primitive te Edvin Kristaq Rames, i cili nuk la gur pa levizur per te deshtuar kete takim dhe per te “izoluar”/”ndryre”Lulzim Bashen te vetmuar ne çader siç ishte betuar ai keto kohe bashkepunetorve te tij me te afert duke skermitur dhembet dhjetra here ne dite!

Takimi eshte historik sepse nuk u zhvillua thjesht me liderin e opozites por se u zhvillua pikerisht per ato shkaqet qe Edi Rama donte qe kurre te mos zhvillohej.

Ai u zhillua sepse Lulzim Basha tashme nuk perfaqeson vetem PD, nuk perfqeson vetem opoziten, por perfaqeson levizjen masive popullore te 18 shkurtit, levizjen e votes se lire, shpreses dhe besimit te shqiptareve tek vetja, e ardhmja dhe vendi i tyre!

Duke pershendetur perzemersisht kete takim me duhet t’i them piktorit deshtak se Çadra e Lirise dhe qeveria me maske te zeze karshi saj, jane realisht dy bote; njera qe po lind e qe rrezaton shprese dhe besim, jo vetem ne çdo skaj e qoshe te vendit qe Rama e shnderroi ne Kolumbi te Europes, por dhe ne metropolet e medha te Europes dhe Botes; Kurse tjetra qe po rrokulliset me shpejtesi jo drejt arkivave por ne koshin e plehrave te historise.

Prandaj Edvin beje gati vendin e azilit! Mos u tmerro. Mbaje shenim! Nuk ke pare gje akoma! Ky eshte vetem fillimi”, shkruan Berisha.

Por çfarë tha vetë Mogherini, pas takimit me Ramën?

Ajo u shpreh se bojkoti i Kuvendit nga opozita, po bllokon reformën në drejtësi dhe integrimin e vendit.

Këtë gjë e theksojnë edhe mediat prestigjioze të huaja.

Shefja e politikave të jashtme të Bashkimit Europian i tha të premten opozitës shqiptare se bojkoti i Parlamentit po pengon integrimin e vendit në BE,” thekson Associated Press në fillim të shkrimit.

“Federica Mogherini u takua me zyrtarë dhe politikanë të lartë shqiptarë, të cilëve u kujtoi se reforma në sistemin gjyqësor dhe mbajtja e zgjedhjeve të lira janë dy hapa të nevojshëm për të bindur anëtarët e BE që të nisin negociatat për anëtarësim të plotë të vendit në BE”, vijon më tej shkrimi.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Berisha: Takimi i Mogherinit me Bashën ishte një fitore historike. Por ç’thonë mediat e huaja dhe vetë Mogherini…”

 1. drakula pan says:

  Te pandreqshmit nuk arrijne te kuptojne se rruga e nisur eshte teper e gabuar, por bejne çmos qe te zezen ta bejne sikur eshte e bardhe. Kush e solli kete vend ne kete udhekryq?. Juve, rrembyet ate qe nuk ju ka takuar kurre. Ju e keni sejlle vendin qe prej 26 vitesh, qe po rrokulliset drejt shuarjes. Por mos u entuaziazmoni sepse ditet kane filluar numurin mbrapsh per ju. Fol sa te duash me facebooket e tua, fol neper çadrat antishteterore, antidemokratike, asgje nuk do fitosh, por seshpejti do ta shikosh veten,d ti bashke me ata qe te rrethojne, prapa hekurave . Ju nuk e kuptoni qe po ju urren gjithe populli. Ah, sikur te isha une prokuror i pergjithshem!!!! Drakula Pan 4 mars i vitit 2017

 2. taraboshi says:

  O Salih qeni ti je mesuar qe edhe krimet qe ben si vrasjet ne Gerdec vrasjet e 4 protestuesve ne bulevard me 21 janar lufton per ti kthyer ne favorin tend me anen e prokurorve e gjykatesve kriminele te vendosur e paguar nga ti .Ti si fytyre mut qe je the qe zgjedhjet lokale ne gerdec i fitoj P D ja fill mbas shperthimit ne gerdec ja cfare krimineli je qe je talle edhe me gjakun e tyre .Ty ka here ta kishin heq koken por te mbrojne akoma edhe pak dite kriminelat amerikane dhe europiane se ju duhsh edhe pak dite si agjente qe te kane i gjithe reaksioni nderkombetare pastaj do te endesh si qen rrugeve deri sa ta fusin nje plum bythve se me te denu nuk kane leverdi se e qelb burgun.

 3. Faslli Flluska says:

  Ne perkrahesit brenda PD, qe kurre nuk jemi pajtuar ndonjehere me politikat bizantine te Berishes, patem shpresuar se do te vinte nje dite dhe Berisha do te largohej, duke i hapur kesisoj rrugen ndryshimeve ne mentalitetin politik te vjeteruar qe sundon ne drejtimin e PD. Por mjerisht zevendesuesi i tij eshte kopje e Berishes. Kurre nuk mund te them se eshte i kapur rob nga Berisha dhe sillet si i tille, ai eshte nje kopje e Berishes dhe thellesisht i vetedijshem per ato qe ben.. Kjo ka bere qe me ne fund shpresat tona te veniten perfundimisht. Kemi per te pare, qe ne saj te gjithe ketyre qe po bene, ne 18 Qershor Partia Demokratike do korre nje humbje shkatrrimtare, qe do habise te madh e te vogel ne kete vend.

 4. andromeda says:

  Në fakt kafsha e Viçidolit ka të drejtë të llapë si llapaqen, përderisa, Mogherini dhe përgjithësisht perendimorët, i përkëdhelin e i lajkatojnë vazhdimisht demokratët. Me një sjellje të tillë dhe duke patur parasysh se sa tinzarë dhe dredharakë janë PD-istat, ato vetëm sa i hedhin benzinë zjarrit në vend që t’ua tregojnë vendin atyre. Me gjithë anatemimet që i kanë bërë BE dhe SHBA, çuditem si mund të vazhdohet me dplomacinë “tërhiq e mos e këput.”

 5. Liu says:

  Beji qejfin vetes o sali qenefi qe njeri nuk te beson me ,te njohem mire o kryekriminel

 6. Laura says:

  Tema nje korrigjim – Jo cadra e Lirise por cadra e Liries.

 7. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 26, 2017 at 10:52:30 AM EDT

  Nje pegjigje nga diaspora per thirrjen e Berishes !

  SHEMBENI ATE CADER .. VEND KRIMI !

  – Sali Berisha u ka nxjerre ne prite !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sa prej jush …. dhe pusia e Berishes !?

  Sa prej jush vellezer e motra, nena e baballare, bij e bija keni butika multimilioneshe si Armina!
  Sa prej jush kane saraje mbreterore si Shkelzeni pa preke kurre pune me dore pervec Gerdecit, CEZ-it, Interkoneksionit serb…
  Sa prej jush kane prona mijera hektareshe e vila multimilioneresh, dyzina apartamentesh e miliona dollare ne parajsat financiare e llogari te fshehta bankare in e outshores si Argita, Jamserbi, Fullanet e Frangajt, Dukajt e Bodet, medite e Pollot, Bashicet e Gjin Gonerit, Kreshnik Spahite e Nishan Karaosmanet!?
  Sa!? Asnjeri prej jush… Zero!
  ATEHERE PSE BENI SHERBETORIN E BODIGARDIN PA PAGESE, USHTARIN E NERCENARIN, Don Kishotin e Mances ne sherbim te ketyre bandave gansteresh e kusaresh e te kesaj Mafia qe e beri Shqiperine Gerdec ndersa na mashtroi, na vodhi votat dhe shpirtin me rrenat se do at Benin Shqiperine “ Zvicren e Ballkanit “ , apo ta bejme “Shqiperine si Hollanda” sic pati pafytyresine tu genjente sy per sy e faqe per faqe dje Lulushja e Lulush Bashicit, multimilionere te dy me “parate e pastra si Kristali” te Sali Berishes, Gjalices, Sudes qe u lane rrase ne Diell e qe ia vune flaken e vdekjen nje populli e shteti te tere!
  Ndaj dilni nga ajo cader vellezer e motra viktima te ketyre mashtruesvee, zaptuesve e rrenuesve te Shqiperise!
  Nuk eshte ajo cader vendi juaj i lirise e Drejtesise!
  Nuk eshte ajo llogorja per nje jete me te mire per ju, por per me shume sundim e mashtrim per kete bande kriminelesh!
  Dilni nga ajo cader tani vellezer e motra!
  Sali Berisha e banda e tij e gangstereve u kane prere ne bese! Jo nje… shume here!
  Sali Berisha dhe Mafia e tij jashte kontrollit u ka nxjerre ne prite, ne pusi. Sic ka vepruar me ne e me ju tash e 26 vjet
  Dilni nga ajo cader qe eshte llogore ku klanet e Vicidolit, Medive… e korporates se tyre te krimit qe bashke me enderrat e idelalet tona te larta E duam Shqiperine si e gjithe Evropa! E duam Shqperine si Amerika demokratike !
  Sali Berisha dhe banditet e kusaret e tij na e vrane edhe demokracine edhe Shqiperine ! Jo nje! Me dhjetra e qindra here ! E sot perseri!

  Llogorja e fundit e gangstereve

  Ajo cader eshte barrikada e fundit e ketyre gangstereve dhe banditeve per te vrare edhe Vetingun e Reformen ne Drejtesi , per te ekzekutuar ligjin dhe drejtesine e bashke me to edhe krejt Shqiperine perseri e perseri!
  Sali Berisha dhe Korporata e tij e korrupsionit dhe krimit jo nga malli, por nga halli, jo nga lezeti por nga gazepi i madh ua dha voten Reformes dhe vetingut!
  Ua dhane voten nga halli e jo nga malli pasi cdo rruge tjeter do te ishte vetvrasje.
  Ua dha voten diten e nen kamera per ta penguar, per ta vonuar, per ta tjetersuar e sabotuar me cdo rruge e me cdo mjet shpirtin e tyre, duke vrare edhe idealet e shpirtin tuaj te lodhur nga kusaria dhe vrastaria e tyre. Ndaj u kane mashtruar e po u mashtrojne perdite duke u nxjerre e ngujuar ne ate cader ne ate llogore te fundit per te shpetuar banden e veten e tij nga ligji dhe drejtesia!
  A mendoni se rastesisht e ka vendosur aty ate cader llogore te fundit te sundimit te tij !
  A thua nuk kishte vend tjeter per ate llogore berishiane ne krejt Tiranene e mbare Shqiperine!
  Pyeteni veten vellezer e motra protestues!
  Pergjigja eshte Jo! Jo kategorike e absolute !?
  Atehere pse pikerisht aty e perballe e karshi selise se qeverise shqiptare!?
  Kriminelet rikthehen gjithnje ne vendin e krimit, e kane thene filozofet kineze ketu e 4000 vjet me pare !
  Provokimi, karshilleku, kusaria, vrastaria, despotizmi jane tiparet qenesore te krejt sundimit te Sali Berishes ne keto 25 vjet.

  Kenge tallava e vallzim makaber mbi gjak te pathare !

  Ajo eshte cader e ngritur ne nje vend krimi! Jeni ne mekat jo vetem para popullit por edhe para Zotit!
  Po hani e pini, kendoni tallava e vallezoni mbi gjakun e pathare ende te kater vellezerve tuaj Ziver Veizit, Hekuran Dedes, Faik Myrtajt e Aleks Nikes te ekzekutuar pa gjyq me urdher te Sali Berishes e Lulezim Bashes !
  Mos e perdhosni jeten e tyre!
  Mos e poshteroni aktin e tyre per liri e democraci!
  Mos i rivrisni per se vdekuri !
  Mos e beni uje gjakun e dlire shqiptar te kater vellezerve tuaj dhe te dhjetra te plagosurve, qindra te rrembyerve, torturuarve prej “Xhuponeve te Zinj” lexo falangave te murrme te Feldmarshallit te Vicidolit, qe u ngriten ne kembe kunder korrupsionit e kusarise masive te Sali Berishes e Lulezim Bashes qe keni durimin tu degjoni fjalimet per mbrojtje votash nga vjedhja qe ata e ngriten ne art te zi e pergjaken me shume se pese here ate popull e vend duke e rrenuar deri ne themel !
  Ajo nuk eshte llogorja as cadra juaj!
  Eshte llogorja e cadra makaber e krimeve pa fund te Sali Berishes ndaj shqiptareve, ndaj nesh e ndaj Shqiperise hyjnore, qe e rrenoi nga themelet plot pese here ne 26 vjet!
  Ndaj ikni, largohuni sa me pare prej asaj lllogorje krimi e korrupsionit te Korportaes se Sali Berishes dhe “bandes se tij te gangstereve”
  Ajo nuk eshte as cadra as llogorja juaj!
  Eshte cader e krimit te organizuar politik antishtet e andishqiptar kunder jetes suaj edhe femijeve tuaj, kunder se sotmes dhe te ardhmes se Shqiperise !

  Modeli Maqedon apo skenari i RIA- KGB-se putiniste !?

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle te Mafias se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin e Boten perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?
  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Noka, Basha, Mediu, Pollo… te lidhur me njmije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !
  Syceltesi!
  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti! Tamam si historia e Kungullit….
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule, ala Agron Duka, ala Ylli Manjani, Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja e Artan Fuga …. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!

  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha per pushtet!?

  Shembeni ate cader! Ikni prej saj sa me pare!
  Per pushtet Sali Berisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali Berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kam shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!
  CFARE JENI JU PER SALI BERISHEN, LULEZIM BASHEN E BANDEN E TYRE REALISHT !?
  NJE MASHE, NJE VEGEL, NJE KOBURE PRR PUSHTET! USHTARE, NUMERORE, MERCENARE PA ASNJE VLERE SAPO TE ARRIJ E QELLIMIN E MBRAPSHTE TE TYRE JO TUAJIN !
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur vrau krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine .
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes… Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es ! Eshte teper heret per ti harruar ! As Gerdecit! As Otranton… as… as …

  Shembeni ate cader vellezer e motra para se ajo tu shembe ju!

  Ndaj shembeni ate cader, ate llogore te Sali Berishes per bythen e Sali Berishes dhe bandes se tij te gangstereve vellezer e motra protestues!
  Shembeni ate cader vellezer e motra!
  Sot !!
  Neser eshte e mund te jete teper vone per secilin prej jush ! Jo vetem per ju por edhe per te gjithe ne shqiptaret kudo qe jemi edhe ketu ne kryeqytetin e Botes, Nju Jork!
  Ndaj degjoni mesazhet e Uashingtonit dhe Brukselit per despotet Berisha. Basha e Co. e jo mesazhet e RIA-s e UDB-se, Asfalise e modelit Maqedon te Sali Berishes e Lulezim Bashes, Flamur Nokes e Aldo Bumcit!
  Degjoni zemren e popullit e shtetit tuaj ligjor!
  Ne emer e ne dobi tuajen e femijeve tuaj, ne emer te Nenes Shqiperi, ne emer te Atit, te Birit, Shpirtit te shenjte, ne emer te Muhametit e Jezu Krishtit, ne emer te Gjergj Kastriotit- Skenderbeu e Nenes se Perbotshme, Nobelistes , Shen Terezes shqiptare:
  – Shembeni ate cader para se ajo te shembi shtetin ligjor, barazine para ligjit, drejtesine e demokracine… e mbare Shqiperine!
  Shembeni ate llogore te fundit te krimit, te kusarise dhe vrastarise se Sali Berishes e korporates se tij krimit te organizuar e banditizmit antishqiptar!
  Ishin jo bombat atomike e as raketat nderkontinetale, as bombat 5 toneshe, as armatimi per te zhdukur deri ne 190 mije here cdo qenie njerezore 7 miliardeshe ne Bote… por vetem 4 fjale te ish- Presidentit Ronald Regan qe shemben Murin famekeq te Berlinit: Shembeni ate Mur Zoti Gorbacov!
  Po perdor kater fjale po ashtu per te shembur murin berishian te korrupsionit qe ndan boten e krimit nga bota e ligjit :
  Shembeni ate cader… vend krimi …!Shembeni pa e shembur! Shembeni duke e braktisur duke e lene bosh !
  Ne jemi nje! Nje popull! Nje gjak!Nje gjuhe! Nje komb !
  Ne jemi e do te jemi nje !
  Shiptaret e Shqiperia do tu jene mirenjohes !
  Eshte mesazh per krejt politiken shqiptare ne Shqiperi Kosove, Maqedoni, Mal i Zi, Cameri, Luginen e Presheves edhe ketu ne diaspore!
  Jemi e di te jemi Nji!
  Jemi Kuq e Zi….
  Jemi Shqiperi !

 8. LORA says:

  Ky artikulim I adresuar tek publiku shqiptar deshmon vetem procesin e pandalshem boterisht degradues te nahijes kusaro-bandite dhe antishqiptare shqup-se;
  I adresuar per votuesit e PD-se eshte poshterim I pashpirt I intelektit dhe I mbeshtetjes se tyre ,,,,ne marrine e nisur qe nga 18 shkurti I sivjetem.
  Sa here qe mortjemadhi brekedhjere cirret e nduket per “fitore historike”,,,po aq here ,ne subkoshiencen e tij,pervijohet vojtja e deshtimit historik.
  Ne fakt ky eshte lajm i mire per shqiptaret ne shumice te cilesua dhe saktesine e udhes se zgjedhur prej tyre ,me voten e shenjteruar te 23 qershorit 2013

 9. Jimi says:

  Qoftelargu kujton se i gjithe mileti eshte analfabete!? Nuk ka as sy per te pare, e as veshe per tye degjuar !?
  Na u dashka qe ate qe Mogerini e tha aqe shkoqur dhe “shqip” t’na e perkthej dhe dekodoj qoftelargu, se ne nga qe jemi “budallenj” nuk arrijme ta kuptojme inglishten dhe gjuhen e shkoqur te saj!?

 10. Zefi i Lekbibajt says:

  Ngele tere jeten SEKRETARI I ORGANIZATES SE PPSH,duke konsideruar popullin turme.Iku ajo o delinkuent i politikes shqiptare.Shihemi me 18 qershor kur TI ,dhe disa te tjere si puna jote , do ta shihni vehten ne birucen e KQZ,natyrisht pas votimeve.

 11. Tirana says:

  Salih ,na thuaj nje date qe nuk eshte historike per TY ?

 12. Dorina says:

  Akoma merreni me fjalet e Sali kafshes?!
  Vdekte o zot kafsh e vicidolit! paste kemben embare edhe per te tjeret qe te shpetojne shqiptaret.

 13. Treviso says:

  Fjalimi i kryekriminelit na kujton fjalimet e Enver Hoxhes dhe te Ramiz Alise. Ramis Alia si sekretar i pare i PPSH viziten e fundit e beri ne SHBA ku takoi atdhetaret e merguar. Pasi u kthye ne atdhe mbajti nje fjalim pompoz ku tha se kishte takuar kreret me te larte te SHBA-ve dhe kishte marre mbeshtetje te plote ne politiken qe po ndijte PPSH-ja. Dhe pse Ramiz Alia çfar vendimesh nxirte paradite nuk i nxirte pasdite.Alia ne byron politike kerkoi qe prona te mos ti jepet pronarit por ta komandoje sheti sipas interesave te pushtetareve duke u udhehequr nga komitetet ekzekutive te rretheve.
  Kryekrimineli i shqiptareve i ka zbatuar 100% orjentimet e Ramiz Alise.
  Sot kryekrimineli ben pompoze takimin e Lulzime Basha me zonjen Mogherini ku e fundit e ka kritikuar vazhdimisht kriminelin per qendrimet qe po mban kunder vetingut.

 14. Dibrani says:

  Nuk ka asgje te re , ne deklaraten ne fb , nga i derguari i Vicidolit ne parlament !
  Ashtu si kurse vepron cdo here , qe disfatat i shet per fitore !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *