Besnik Mustafaj: Protesta e PD e ka një moment delikat. Do kemi skenar maqedonas, apo…?

Ish -ministri i Jashtëm në Qeverinë e Berishës, Besnik Mustafaj ka folur sot për protestën e opozitës dhe ka thene se ajo do te kete nje moment delikat ku do te shihet nese opozita do te qendroje per kerkesen e saj per qeveri teknike apo do te ndjeke nje skenar maqedonas.

A do shkojë protesta deri në fund?

Kjo eshte nje pyetje e rendesishme. Unë besoj se nga shenjat do jetë një opozitë që do zgjasë.

Momenti delikat i saj do jete kur të gjenden përpara detyrimit ligjor për të bërë regjistrimin në KQZ për zgjedhjet, atëherë do shihet nëse kjo opozitë është e gatshme të lëshojë pe për qeverinë teknike apo do rezistojë deri në fund dhe do kemi skenarin maqedonas”, tha Mustafaj ne rubriken “Kjo jave” e gazetares Nisida Tufa ne “News24”.

Sakaq, i pyetur për takimin mes shefit te qeverise Edi Rama dhe kreut te LSI Ilir Meta para pak ditesh nga ku erdhi edhe ftesa per bisedime ndaj opozites, Mustafaj tha se ky takim ishte per t’i dhene me shume siguri Rames.

S’kam informacion më shumë se sa ka opinioni publik për këtë takim.

E konsideroj të rëndësishëm.

Heq një pjesë të pikëpyetjeve që kanë shtruar sjelljet disidente të disa minstrave të LSI po edhe disa deklarata të mjaftueshme për të treguar se cfarë ka mbrapa nga ana e Metës.

Ky takim ishte me shume për t’i dhënë siguri Ramës më shumë se sa Metës mendoj unë, se Rama është më në pozitë delikate se Meta në këtë situatë.

Heqja e mandatit të Prengës do ia kalojë mandatin një deputeti të LSI…”, tha Mustafaj.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...