FOTOT/ Tmerri, ISIS përdor armë kimike në betejën e Mosulit

Shteti Islamik akuzohet se ka përdorur armë kimike në betejën për Mosulin, duke plagosur 12 persona.

Ky konsiderohet si sulmi i parë me armë kimike në betejën që po zhvillohet për të larguar përfundimisht terroristët nga qyteti i rëndësishëm irakian.

Një djalë 11-vjeçar ka pësuar probleme të rënda në sistemin e frymëmarrjes dhe lëkurë, ndërsa i plagosur ka mbetur edhe një foshnje njëmuajshe.

Kryqit të Kuq informoi se substanca e përdorur ende nuk është përcaktuar, por ky rast po trajtohet si një sulm kimik.

“Simptomat e viktimave tregojnë se ata janë ekspozuar ndaj një “agjenti kimik të ashpër”, tha drejtori i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme, Robert Mardini.

Mes simptomave janë flluska në lëkurë, skuqje të syve, irritime, kollitje dhe vjellje.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS.jpg","attachment_id":"641616"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/v-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/v-7.jpg","attachment_id":"643137"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/v-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/v-5.jpg","attachment_id":"643136"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-10.jpg","attachment_id":"643129"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-9.jpg","attachment_id":"643128"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-6.jpg","attachment_id":"643126"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-4.jpg","attachment_id":"643125"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-3.jpg","attachment_id":"643124"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-2.jpg","attachment_id":"643123"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-13.jpg","attachment_id":"643132"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-12.jpg","attachment_id":"643131"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-11.jpg","attachment_id":"643130"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-15.jpg","attachment_id":"643133"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-17-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/ISIS-17.jpg","attachment_id":"643134"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *