Ministri Bushati firmos peticionin: Vettingu është kusht për negociatat

 

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nga Shkodra firmosi peticionin për kryerjen e reformës në drejtësi dhe deklaroi se vetingu është një kusht për çeljen e negociatave me BE-në, deklaroi

Bushati tha se një ditë më parë në Tiranë, Mogherini e bëri të qartë këtë kusht.

“Vendosa të firmos peticionin për vtting sepse është një pikë kthese jo vetëm për reformimin e drejtësisë dhe hapat për në BE por është një mundësi për pastrimin e jetës publike në Shqipëri. Shumë bëjnë pyetjen pse firmosin ministra e deputet. Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini e tha dje që veting është kusht i qënësishëm për reformën dhe për ndërtimin e një shoqërie demokratike si dhe është kushti themelor për çeljen e negociatave për anëtarësim”, tha Bushati.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *