Protesta, mijëra qytetarë në Prishtinë kërkojnë lirimin e Haradinajt

Mijëra qytetarë kanë dalë sot në protestë në qendër të Prishtinës dhe kërkojnë lirimin e Ramush Haradinajt, i cili po mbahet në Francë.

Protesta është organizuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, lider i së cilës parti është Haradinaj, ndërsa është përkrahur edhe nga partitë tjera opozitare dhe shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së.

Që nga ndalimi i Haradinajt më 4 janar nga policia franceze, në disa vende evropian ku ka qytetarë shqiptarë, është protestuar për lirimin e ish-kryeministrit Haradinaj.

Ramush Haradinaj, është ndaluar nga policia franceze më 4 janar, në bazë të një urdhër- arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia nëpërmjet Interpolit.

Ai akuzohet nga drejtësia e Serbisë për krime lufte. Nisur nga këto akuza, Prokuroria Speciale e Serbisë pati paraqitur dhe kërkesën për ekstradimin e Haradinajt në Serbi.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Protesta, mijëra qytetarë në Prishtinë kërkojnë lirimin e Haradinajt”

 1. skenderi says:

  Pse nuk e digjni flamurin francez???!!!
  apo jeni mesue me bythelepirje!!!!!!!!!!!!!!!

 2. xxxx says:

  Digjeni flamurin francez po jua mbajti bytha

 3. xxxx says:

  Digjeni flamurin francez po jua mbajti bytha!!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *