Ndoka mesazh Ramës: Opozita pranon të bisedojë, por vetëm si kryetar PS-je

Kreu i PDK, Nard Ndoka bën me dije se opozita është gati që të bisedojë me Edi Ramën, por me kushtin e vetëm si kryetar PS-je dhe jo si kryeministër.

Në një status në Facebook, Ndoka ka shkruar se opozita ka të gjithë të drejtën e saj të kërkojë zgjedhje me standarde dhe se PS-ja ka më shumë mëkate se PD-ja.

Ai mendon se e vetmja zgjidhje për vendin, është qeveria teknike.

Statusi

Qeveria teknike, e vetmja zgjidhje!

Rama mund të dialogoje me opozitën, si kryetar i PS, jo më si kryeministër!

Pse opozita ka te drejten morale dhe politike, të kërkojë standarde per zgjedhjet?

Kur analizon proceset zgjedhore, ndryshimet në Kodin Zgjedhor, konsensusin, por edhe pazaret midis dy forcave politike PS e PD, konstaton se fajet dhe mëkatet perfshijne të dy keto parti.

Por pesha më e madhe e fajit i perket PS-së, pikërisht kur ishte në opozitë.

Ka kerkuar konsensus tek PD per reformen zgjedhore dhe e ka marre ate, sa here ka hyre në zgjedhje.

PS ka shembur garancite kushtetuese, duke ndryshuar zgjedhjen e Presidentit te Republikes me shumice te thjeshte, duke prishur konsensusin e vendosur ne kushtetutë me votim te cilesuar, qe detyronte konsensus te gjere.

Kalimi, nga nje sistem rezultativ mazhoritar dhe propocional, me i miri per pluralizmin, ne nje sistem propocional rajonal problematik dhe antikushtetues, me qellimin e vetem per te demtuar pluralizmin dhe partite e treta politike.

Sot, PD dhe opozita, po kerkon standarde per të gjithë, votim elektronik në zgjedhje. Kerkese llogjike, e mundur per tu implementuar.

Është here e pare, qe PS-ja ka në dore të jape konsensus per zgjedhjet, nderkohe qe e ka marre disa here për vete, per fat të keq duke e perdorur në dëm të institucioneve, kushtetutes dhe pluralizmit politik.

Ndaj, është dukshem ndryshimi sot, opozita ka te drejten morale dhe politike per ti kerkuar standardet per zgjedhje me konsensus, në të kundert me forcën e protestes dhe mekanizmave demokratik do e detyrojë maxhorancën të dorezohet nga aventura fluturake e saj!

Nuk ka shumë pista per zgjidhje, mbetet vetëm një, qeveri teknike, tranzitore, kujdestare, me baze të gjerë, ka plot emra, por pa një emër, Edi Ramën jo kryeminister.

Çdo vendimarrje e vonuar do ketë një kosto per mazhorancën aktuale, per fat te keq edhe per vendin.

Rama nuk vendosi standarde per zgjedhjet, nuk pranoi dhe as nuk afroj konsensus, nuk garanton besim, ka konsumuar kohën per organizimin e zgjedhjeve, ka humbur të drejtën morale e politike të dialogojë si Kryeminister, por vetëm si kryetar i PS.

Qeveri pa Edi Ramën, kryeminister, mund të jetë kerkesë, që kuptohet më mirë edhe nga vetë Rama!

 

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Ndoka mesazh Ramës: Opozita pranon të bisedojë, por vetëm si kryetar PS-je”

 1. Angjelini says:

  Ti je vertet per te ardhur keq. Ne njeren ane thote se ndryshimet ne kodin zgjedhor I kane bere PD dhe PS me konsensus dhe ne anen tjeter thote fajin e ka PS. Lere pastaj qe Sali Gerdeci e perdori kete sistem me mire se askush per te shkaterruar te ardhmen ne shqiperi. Po kush te jep te drejte ty o Ndoke irak te krijosh kaos? Populli ju denoj me vote dhe kete do ta bejne perseri pasi ju jeni kanceri I atij vendi. Votoni vettingun dhe provoni se sa ju do populli por pushteti nuk dhurohet se deshiron pederi I natyralizuar hollandezi.

 2. doktorri me gjilpon t trash says:

  shifi shqiptaret!
  car njerzish bythqima qe jan.
  shanin enverin pse nuk bente zgjedhje te lira. fajtor.
  tash ,pse nuk I bejn zgjedhjet e lira kur s kan enver?!
  jan komplet fajtora shqiptaret,sepse jan te gjith envera dersa s bejn zgjedhje te lira tash e tra dekada..
  mos kujtoni se do bejn zgjedhje te lira kta te sales po t jen ne pushtet. kujtoni 1996 se cfar zgjedhjesh u vodhen me dhun.
  shqiptarit dhe derrit
  nji mjet I bo pun
  or burr.
  nji hu hajdar
  e nxeht si zjarr
  mu ne turr!
  qe shiptari
  t mos ngrej kryet
  kurr!

 3. pedeist me bestytni says:

  po te bisedosh atehere quhesh bisedues

  NARD NDOKA Psikolog

 4. shqip says:

  Nder morine e gomereve qe Kane zbarkuar ne Tirane, ky eshte tipiku i njeriut primitiv. Kur paska nje vend ne parlament edhe per budalla si Nard kaqoli , ai vend eshte i mbaruar , Po fare i mbaruar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *