Gjinishi: KMSH nuk përfaqëson myslimanët, por Gylenin. Shqipëria mund të akuzohet për financim terrorizmi

Ish-nënkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Ermir Gjinishi, ka deklaruar se Shqipëria ka mbetur e dobët në përpjekjet kundër organizatës FETO dhe se “Shqipëria duhet të pengojë marrjen e tenderave e koncesioneve nga kompanitë e FETO-s. Nëse Shqipëria nuk do të jetë efektive në përpjekjet kundër FETO-s, në një të ardhme të afërt ajo rrezikon të akuzohet për financim terrorizmi”.

Në një deklaratë për Anadolu Agency, Gjinishi vë në dukje se FETO është një botëkuptim doktrinar i deformuar me në qendër kultin e individit, njeriun. “Fenë ia indeksojnë Fetullah Gylenit. Kjo gjë me kohë bën që feja të tjetërsohet në një parti. Prijësin e tyre e ngrenë më lart se i dërguari (Pejgamberi), ndërsa në Islam Pejgamberi, apo çdo krijesë tjetër nuk adhurohet. Adhurimi është vetëm për Krijuesin”, shton ai.

Gjinishi thotë se e ka njohur doktrinën bashkë me ndjekësit e FETO-s që prej 25 vitesh dhe në vazhdim ka shtuar se ka qenë pikërisht koncepti i tyre i devijuar “një fe me qendër liderin” që ka bërë të jetë i vëmendshëm e të distancohet me kohë nga doktrina e tyre. “Shikoja që përloteshin herë herë ndërkohë që flisnin për Gylenin dhe kuptova që ka diçka që nuk shkon këtu kur nuk qajnë për një pejgamber e qajnë për Gylenin”, thotë ai.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Gjinishi: KMSH nuk përfaqëson myslimanët, por Gylenin. Shqipëria mund të akuzohet për financim terrorizmi”

 1. Nue nufi says:

  Po’ keshtu eshte krijuar edhe pejgameri ore gomar, thjeshte kane kaluar ca shekuj dhe duket i rendesishem fort. Mos u shqeteso se per budallenjte si puna jote gjithmone do dale dikush per ta ndjekur

 2. Stuttgart says:

  E ka sh mire erdogani.kush financon islamin eshte njesoj si te kete financuar terrorismin.Edhe une e mbeshtes kete .Por pykat shqiptare smarrin vesh akoma nder shekuj.

 3. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  plehraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa arabe,qelbet shqiperine ne cdo cep te saj………………ptuuuuuuuuu vrromoturq!

 4. Kellira says:

  Ne gjithe boten muslimane konflikti ka nisur mes llojit.
  Kjo mund te ndodhe edhe sot ne Shqiperi.
  Per fat jemi ne NATO!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *