Zbulimi befasues i shkencëtarëve: Seksi nuk na bën të lumtur!

Seksi na bën të ndihemi mirë, por a është në gjendje të na shtojë lumturinë?

Kësaj pyetje i është përgjigjur një studim i ri.

Studimi është kryer nga Universiteti i Torontos dhe është publikuar në revistën shkencore Personality and Social Psychology Bulletin.

Sipas studimit, seksi na bën të ndihemi mirë, por jo të lumtur, nëse personin me të cilin bëjmë seks, nuk e dashurojmë.

“Kemi arritur në përfundimin se seksi pa dashuri, pra seksi me persona për të cilët nuk ndiejmë gjë, nuk na bën të lumtur, por thjesht na jep kënaqësi.

Dashuria për partnerin është esenciale për të arritur kënaqësinë maksimale të seksit” shprehet Anik Debrot nga Universiteti i Torontos, që ka kryer edhe studimin.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Zbulimi befasues i shkencëtarëve: Seksi nuk na bën të lumtur!”

  1. Emigranti_UK says:

    Sigurist e kane fjalen per pederasta

  2. A says:

    Pse kishim nevojë ta zbulonte shkenca?!!!
    Sa çifte ka bota që jetojnë e bëjnë seks gjithë jetën pa qenë të dashuruar?
    Dashuria të bën të lumtur.

Lini një Përgjigje te Emigranti_UK Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *