Andi Bejtja: Tani vetëm Zoti mund të na shpëtojë nga treshja Rama-Lu-Vlahutin

Andi Bejtja shkruan pas shtyrjes së vetting-ut, se Shqipërinë vetëm Zoti mund ta shpëtojë nga treshja Rama-Lu-Vlahutin.

Sipas tij, ambasadorët po punojnë për të ndihmuar Ramën në zgjedhjet e ardhshme.

E ashtuquajtura Reformë në Drejtësi, u projektua që në fillim, nga arkitekti Rama me ndihmën e hapur të ambasadorëve Lu dhe Vllahutin, si një platformë elektorale, për ti dhënë fitoren Ramës në zgjedhje dhe për të eliminuar kundërshtarët politikë.

 Të gjithë e kanë të qartë që reforma në vetvete do gati më shumë se pesë vjet të implementohet.

Po kush i vuri këto afate për votimin e reformës 9 muaj përpara zgjedhjeve dhe votimin e Vettingut 3 muaj përpara zgjedhjeve? Reforma elektorale u bë vitrina më e mirë e Ramës, për të mbuluar kriminalitetin në politikë, kanabizimin e vendit, korrupsionin, u bë platforma e vetme elektorale e një slogani si “Rilindja” që vdiq gjithashtu pa lindur mirë.

Në këtë gropë ku e çuan reformën në drejtësi me duart e veta, nuk e nxjerrin dot kuzhinierët e saj. Nuk e nxjerr dot as Ambasadorja Vllahutin që kërkoi që në fillim fare të procesit votim të saj pa konsensus, nuk e nxjerr dot as Ambasadori Lu që jo pak herë direkt dhe indirekt e quajti opozitën shqiptare jo vetëm si forcë demokratike por dhe gënjeshtare.

Tashmë, mbi të gjitha, duke qenë se reforma në drejtësi u përdor si platformë elektorale e PS-së në zgjedhje, pikërisht, vetëm tre muaj përpara zgjedhjeve këta aktorë e kanë të pamundur ta nxjerrin dhe opozitën nga çadra dhe ta fusin në parlament.

Shqipëria si shumë vende në tranzicion në rajon dhe përreth ka patur shumë momente të tilla krize, por kurrë nuk është gjendur në situatë të tillë: me reformë në drejtësi të vdekur që në bark, e kanabizuar, me kushtetutë të rënë, me opozitën jashtë parlamenti dhe pa negociatorë ndërkombëtarë kredibël në Tiranë, që më shumë kanë hallin të mbulojnë korrupsionin e tyre personal, se sa të zbulojnë korrupsionin e vërtetë në Shqipëri.

Është hera e parë që nga zemra më dalin fjalët zoti e ruajt  Shqipërinë”, shkruan Bejtja.

REMOTE_ADDR:[]

44 komente në “Andi Bejtja: Tani vetëm Zoti mund të na shpëtojë nga treshja Rama-Lu-Vlahutin”

 1. Ilir says:

  O te qifsha te gjall e te vdekur o gazetar rrac kurve ce moret kete popull ne qaf ,se ekeqja po na ardhka nga evropa e amerika ?

  1. Celo Mezani says:

   Ilir, mos u merzit. Keta gazetaret keshtu kane qene gjithmone por kane dite me u kamuflu.
   Tani qe Berisha po shkon per lesh dhe u ka zvogelu racionin e mishit, jane turr si qene te uritur kunder Rames.

  2. antonio says:

   O Bejtja!
   Po ty,qe je bere gjytyrym nga trupi e nga truri,kush do te shpetoje?

 2. Eva says:

  edhe mua po me vjen per te vjelle nga analiza e ketij trapi, zoti e ruajte shqiperine nga trapa si puna jote

 3. Besoj says:

  Cjane keta gazetare qe jane gati te mohojne vendin e tyre vetem e vetem partia qe I paguan te fitoje..Nuk njohin as Atdhe e as popull por vetem interest e tyre te qelbura. “Gazetar” qe nuk ka besim te perendimi. Po thuaj shyqyr qe preanovi Rama te mbeshtete Vittingun se do te vazhdoni te rini ne mesjete me Berishen ne krye o gomere klasi. Peruluni me respect USA dhe BE dhe mos deformoni kuptimin e Vittingut o plehra te gazetarise. Ptu fare e keqe.

 4. w says:

  andi mos bej kot gam gam
  qeni qe leh nuk te ha
  jeni te gjithe kunder popullit!

 5. Vetingu says:

  Bravos Andi, tani shqiptari nuk ka besim tek shqiptari, te Europa dhe ShBA, duhet te kemi besim tek kasollja. Ky eshte trim mbi tromat Andi Bejta

 6. Lani says:

  Hajde o Hajde? Po nga kush o do ta shpetoje? Nga Amerika e EU-ja apo nga kush?

 7. Astronauti says:

  Jo zoteri Zoti solli Lu+Vllahutin qe ta shpetoje Shqiperine nga hienat e politikes shqiptare dhe nga funderrinat si puna jote!!!

 8. Drejtësia says:

  Ik or bajgë e ndyrë.
  Po surrati jot e di që svaret nga Rama mor i ndyrë.
  Ptuuu rrac e ndyrë.

 9. Aleksander says:

  O djali i Meros qe drejton gazeten !-Mos e lodh veten, e as ne te tjereve me c thone andushet-karabushet,si ky bejtja bushati apo edhe ndonje karabush tjeter.Lexuesit e TemA s jane shume e shume me perpara ne mendim se keta karagjoze parazite trumykur.As per klikime nuk te vlejne se nuk humb kohen njeri ti lexoje.

 10. Klani says:

  Bejtja , eshte e neveritshme te merresh me ty . urrejtja jote patologjike ndaj Rames dhe kapacitetit te tij prej intelektuali dhe shtetberesi , te verbojne syte e te helmojne shpirtin . pra je shpirtqelbur . Po si nuk the nje fjale qe nen ate cader te qelbur qendron krimineli Basha & Berisha ,qe shkelin cdo dite me kembe e perdhosin gjakun e kater bij nenash ,vrare nga dora e tyre ? U bej thirrje familjareve te kater te vrareve :femijeve , grave , motrave , vellezerve , nenave , baballareve apo te afermve te tyre ,te gjejne forcen e te vijne te demonstroje para ketyre hienave e ti nxjerrin prej cadre sic nxirren cubat nga vendi i krimit .Ju takon ta beni kete , qofte edhe me sakrifice ekstreme…

 11. Fallo Madhi says:

  E mira eshte se as Zoti nuk do ju shpetoje o Andi Bytha.e ngopet vrimen mire keto 27 vite o pushta te shitur.

 12. Endri says:

  Idiot rob , sahan lepires, i peshtire.
  KY NUK LEXOHET KY VETEM KOMENTOHET.

 13. justice says:

  Fajin e ka Merojaqe i boton
  . Ky qenka car me syze, me duket se i paska fut ndonje tri fletsh dhe flet keshtu, ky i nxorri te tere te implikuar….epo ngelet vetem zoti te na bej derman

 14. Gjin Musa says:

  Me keqe ardhje i drejtohem botuesit te gazetes ne fjale!
  Me habisin komentet vulgare qe juve i lejoni te publikohen!
  Replika politike ,apo e drejta e mendimit jane te lira,po gjithmon pa dalur jashte etkes qytetare.
  Te publikohen fyerje deri ne familje eshte skandaloze per botuesin e gazetes.
  Une dua te besoje qe duhet kontrodhuar ç’do koment perpara se te publikohet.
  Ju falnderoj per mirekuptimin njerzor.
  Gjin Musa

 15. NjeQytetarOptimist says:

  E ka lene te piret me mengjes.. Ka fillu ne dreke tani.. Ulu me Ristanin me raki kumblle dhe qajini popullit hallet gote me gote..

 16. alphade says:

  Bejtja, thjeshte nje debil me kartele ….Nuk ja vlen te merresh me te ….!

 17. Oki says:

  Ky tipi eshte i Sali’zuar,i kamufluar i poshter pafund!!!Zoti na ruajte prej ketyre tipave.
  O Shqiptare kudo qe jeni,ju nuk keni ide se cfare pune per keto pak vite ka bere EDI RAMA,Ky “koke derr”per mua punen me te madhe e ka bere qe i ka DEMASKU armiqte e Shqiperise!!!Une jam shqiptar i Kosoves dhe mburrem qe kemi nje kryeminister si EDI RAMA i cili eshte i krejt shqiptareve kudo qe jane.GOD BLESS YOY!!!

 18. butrinti says:

  OH C’FAR FATKEQESIE NE VEND TE TRUREVE KY PASKA M*T. TE NSHKUARA

 19. Alidemsi vjeter says:

  O Andi me thuaj vetem kaq: a ka zemer surratbytha?

 20. tonini says:

  Ky pra eshte analisti qe ben analiza,se cfardo qe te thuash me teper per te eshte ofendim per ate qe shkruan,se shoket e tij nuk e kane per gje.

 21. Dori says:

  Po Ti je idiot …
  Apo je aq i zgjuar sa ne njerezit e thjeshtë nuk po të kuptojmë…..
  E këtë përgjigje mund të ta japin komentet e shumëta që e mendojnë si unë.
  Je idiot,
  por vazhdo se Amerika dhe Europa janë bërë bashkë sepse e dinë që 99% e Shqiptarëve ju japin të drejtë.
  Ti bën pjesë tek 1%.

  1. rasimi says:

   te gjitha komentet me lart ishin komente komuniste edhe ky brez qe eshte ne kete kohe rrenjet jane thelle tek ppsh ju duhet ta nryshoni shqiperine por jo me te kaluaren komuniste me ideale idealizmi eshte padituri

   1. Korçari says:

    O Rasim o Idiot; po Lu e Vlahutin, komunistë qenkan?

   2. alb says:

    Me fal po cfare do te thote “komente komuniste”? Clidhje ka komunizmi?!

 22. pjeter says:

  ku jeton ti mer jahu, nuk e she qe me kete politike mbarekombetare, ne do jemi ne pak vite te veteshpartalluar? po te mos ishte trysnia nderkombetare nuk kish per te filluar asnje gje, tani na del me tezen se kjo reforme eshte per te ndihmuar ramen, shpjegoje , mua me duket se kjo reforme duhet te ishte e perfunduar perpara zgjedhjeve, tani me ndihmen e shokut tat luli do te prezantohen te gjithe, dhe dote bejne ceshte e mundur duke vazhduaredhe te diskretitojne nderkombetaret, per te arritur qellimin e tyre, nje fare amnistie, e jo re bejteja, kush perkrah kriminelet qe ishin dhe jane akoma aktive ne politike, edhe me analiza te tilla per nja amnisti te mundeshme eshte bashkriminel dhe akoma me i rrezikshem se ata,,,, eshte shume per ty qe ne duam nje opozite te paster pa asnje dyshim, qe te dali si nje alternative e vertet per te qeverrisur?kjo opozite qe quan me miresi kundershtar politik, eshte hajdute dhe kriminele, dhe nuk mund te perdhosi kerkesat reale te shqiptareve.

 23. kristaq says:

  Koha kalon dhe njeriu I ditur meson. Eksperiencat e fituara mundohet ti vej ne sherbom Te vetes, por kur je ne sherbom publik duhet ti vesh dhe ne sherbom Te kombit. ” Zoti e ruajt Shqiperine”. Me duhet tête them zoteri sepse je bashkeqytetar I I’m dhe per kete Te respeltoj, por qe Te kesh edge syze dhe Te mos duash te shikosh se cfar ju be vendit tend ne ndertimin e shtetit ligjor kete nuk mund ta mendoj ndryshe, vetem si nje plotesim I interesit vetjak per ti shtuar informacionit per publikun nje gjendje akoma me depresive se ce ka. Un jam nje qytetar qe kam kaluar kohen e babaot tend kohen tende dhe te tashmen. Asnjeher nuk kam qene I kenaqur me kohrat. Por nje gke dua Te ta them sipas kohrave: Periudha e pare ajo e bsbait tend oshte nje kohe ku depersonalizoj individin dhe shkatarroj familjen; periudha e kohes tende ishte ku njeriu I mesiperm Mori shtetin ne dore dhe brti cope cope : Koha e tanishme rshte po e njdjta por me nje ndtyshim se ka ne krye nje njeri qe e ka konceptin e shtetformimit. Kjo eshye ne dukke gjr e cila nuk dukej Tek Te mepatshmit. Nqs ke ndonjr qe duket me mire se ky qe kemi un nuk shikoj ne kete tave qe kemi perpara. Prandaj zoteri mir eshte qe ti sherbesh edge vendit dhe shtetit, sepsr ndryshe je njslloj si Te tjere gazetsr qe kete vend e duan Ms njerez qe atyre u duken sikur e hajne genjeshtren. Te shkrujta pet arsye ds si figure me dukesh djal I kuptusshsm dhe mbi tr gjitha paske dhe ngjashmeri vizive Jon Lenon I cili ishte idealist.

 24. drita says:

  Andi, zot seicili eshte per veten e tij dhe ai qe ka familje per familjen e tij, ndersa zot te Shqiperise jane shqiptaret e ndershem dhe jo hiena si ti. Lexoi te gjitha komentet dhe keta jane zoter, more bastard

 25. Trimi says:

  Cudi!!! Si flasin Keta PDIstet, sikur jane te virgjer kur e Kane te shqyer prapanicen. Shikojeni sa vota do merrni mbas zgjedhjeve.

 26. Devolliu says:

  Ky gazetaruc Bejtja një avaz ka, i bie kavallit vetëm në vrimën e Saliut. Do na markan “më qafë” Lu dhe Vlahutin, dmth Amerika dhe Europa. TURP mor IDIOT.

 27. SHQIPTAR says:

  E MER LAL,,,PO TE IKEN KOCKA QE TE HEDH SALIU ME LULKEN,,,SKE FAJ TI SE PO TA HOQEN DHE ATE KOCKEN TI NGELE PA BUKE,,,SE TJETER SDI TE BESH TI,,,,PARAZIT QE USHQEHESH ME KOCKAT E POLITIKES,,,SA NJEREZ TE PESHTIR MBAN KJO E MJERE SHQIPERI,,,,,JASHTEQITJET E SHOQERISE,,,,,

 28. Jimi says:

  Zoti te na ruante nese nuk do te ishin bashke Rama, Lu, Vllahutin!

 29. timo says:

  E po të gjithë mashtrusët janë grumbulluar rreth Salës dhe Lulit si mizat pas m…t.

 30. A.G. says:

  Ka te drejte. Edhe Shesheli te njejtat fjale tha per Mogherinin.

 31. PO,PO says:

  Gazetare idjote , si ky fare burri , e katandisen Shqiperine ne kete gjendje !
  Keta jane njerez te pa fytyre , mund te jene cfardo , por jo shqiptare !
  Ky Bejtja , te ben te mos i hedhesh syte gazetave !

 32. Spartaku says:

  Ne te gjitha komentet e shajne Bejtja,dhe e meriton ky mut gazetare te shahet dhe meriton ofendimet me te renda.Ky gazetar po! Eshte i shitur komplet te saliu.Ky eshte jashteqitja e Saliut.

 33. hë për hë.... says:

  Po pse i merziteni andush bejtjes qe mbroçkullit per te huajt dhe del hapur kunder amerikes dhe europes se enderave tona? Nuk ka faj se si familje komunistesh fanatike atje ne elbasan nuk mund qe ta harojne Enverin dhe diskursin e tij kunder angloamerikaneve tek nje nga veprat e tij. Per andushin saliun, lulzimen e nje kompani qe i ndjek nga pas ne partine e tyre mbushur me bije e niper te nomenklatures komuniste kjo gje eshte krejt normale. U duket sikur do te ngjallin babain e tyre shpirteror Enverin. Ne fund te fundit jane ne shtratin ideologjik te tyre. prit se çdo te mesojme dhe do te degjojme nga pas. Zoti na ruajt se ç’dimer vjen prapa…

 34. eg says:

  Shikoni fytyren e Andit.
  Nuk eshte vetem truri i Andit, his face is melting too.

  I gjori, eshte bere per te ardhur keq!

  Eshte e justifikuar xhelozia, urrejtja e deshtakut Andi, ndaj te suksesshmit dhe good looking Ed.
  Lerini te shkretin! Zoti nuk ka qene i drejte me te.
  Ia ka dhene te gjitha me pakice.

 35. Edhe zoti e ka nje fare durimi me ju qe e mbani veten per gazetare. Kjo Eshte cmenduri gazetareskesh kundra Amerikes dhe Europes si dikur xhaxhi Enver.

 36. Agimi says:

  A degjoni o njerez? “hera e pare qe them zoti e shpetofte Shqiperine” – thote Bejtja.
  Çfare krijese e peshtire, PTUUUU O krijese pa dinjetet.

 37. dash says:

  A te marte muti shalet ty pa….kurse persa i perket “edukates” qe kerkon dikush me lart , i thone fshati digjet e ti kekon te krihesh…vendin kerkojne ta mbajne peng nje grusht antishqiptaresh e tradhetaresh hapur ti me kerkon edukate.Ore zoteri kjo qe po ndodh s’eshte politike ,kjo eshte te perpiqesh te mbah te fundosur nje popull,ta shesesh te masakrosh e pastaj ti kerkosh voten sikur ska ndodhur asgje …paskemi qene rrace e poshter qe pjellim te tilla mostra …

 38. lali says:

  Kur do shpetoje ky popull nga gazetare plehra si puna jote

 39. Ben Dibrani says:

  Nuk ma do mendja te jesh kaq budalla, por qe je nje sherbetor i neveritshem i Saliut, kjo nuk diskutohet. Reforma nuk u shty nga Rama etj, por nga Saliu qe nuk merrte pjese ne asnje menyre dhe u fut ne komisione vetem pas presionit nderkombetar. Saliu nuk u fut per te permiresuar reformen por qe ne emer te demokracise, te kishte sa me shme mundesi per ta ndotur dhe bllokuar procesin.
  Ruaje o Zot, Shqiperine time nga HORRA si puna e ketij funderrine ruso-sllave!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *