Luli, ky trim i “çartur” kundër SHBA-së, BE… shqiptarëve dhe PD-së

Nga Anri Bala

Kurrë nuk ka ndodhur, edhe në kohën e diktaturës, që t’i sulmosh të gjithë partnerët vetem se në mendjen tënde prej një injoranti politik, ata qenkan kundër teje dhe pro kundërshtarit tënd politik. Atë që po bënë sot Lulzim Basha, as Sali Berisha nuk do të guxonte ta provonte. Sigurisht, si lolo që është, ai është urdhëruar nga “lideri suprem” për të përdorur këtë retorikë, por Berisha s’do të guxonte të artikulonte kaq urrejtie e mllef personalisht dhe Luli e di mirë këtë gjë!

Edhe Enver i dashur për Berishën, nuk i sulmonte kurrë partenerët e tij, pa zënë një të ri. Por siç duket Luli e ka zgjedh pratnerin, shpresën e fundit të tij, ata, që si ai, janë kundër BE-së dhe SHBA-së, miqtë e Serbisë dhe të qarqeve shoviniste… pra rusët dhe Rusinë. Nuk ka asnjë dyshim se kjo është e vërteta që nuk mbulohet me mashtrime.

Sjelljeve fyese të deputetëve të Sheshelit në parlamentin serb kundër Mogherinit, me parullat: “Nuk e njohim Europën, por duam Rusinë”, ose ato të Ivanovit, që e akuzoi si “zjarrëvënëse të Maqedonisë” zonjën e parë të diplomacisë europiane, i’u bashkua dhe “kllouni i çadrës” duke mos u lenë gjë mangut retorikës turpëruese me fjalimet anti BE dhe anti-Amerikë, nga çadra që fatkeqësisht nuk është çadër cirku, vend ku mund të gjenden me shumicë klloun, që  të bëjnë për të qeshur, por çadra e opozitës që të turpëron.

Duke i quajtur një “Bullshit” (shqip: mashtrime, idiotësira) kërkesat në fjalimin e Mogherinit dhe duke nxjerr “pionierët” e çadrës anti-veting, për t’i zënë rrugën me parulla qesharake diplomates, Lulushi tregoi dhe njëherë hallin e madh që e ka kapur PD-ën: “Drejtohet nga një palaço, që nuk kthehet dot në shtëpi, nga krimet që ka bërë dhe nga çekiçi  i derjtësisë, që po i rri sipër kokës, si shpata e Demokleut.”

Të etiketosh shefen e diplomacisë europiane si gënjeshtare dhe kërkesat si idiotësi, të ndërsesh gjithëfarë “zagarësh e konellapsish”, që rrinë lidhur pas gardhit të oborrit të SHQUP, është një marrëzi jo prej të marri, por prej të “çarturi”, që nuk ka mjek që të bënë derman apo shëron!

Sigurisht dhe mashtrimet e sajuara me poshtërsi dhe me të gjitha mjetet kundër ambasadorëve Romana Vlahutin dhe Donald Lu, janë të paprecedentë. Kjo sjellje e tij prej politikani harbut dhe të papërgjegjshëm, po i bënë një dëm të pariparueshëm gjithë shqiptarëve, e në menyrë të veçantë demokracisë dhe Partisë Demokratike.

PD-ja është pjesë e të djathës Europiane dhe si rregull elementar çdo partner duhet të dëgjoj shokun, mikun, aleatin. Mos dëgjimi është eufori prej idioti të sëmur, nga sindromi i megalomanisë. Sjelljet e këtij birboje, janë me të vërtetë fyese pë çdo shqiptarë.

Prezantimi i lobistit antishqiptar Jason Emert, si këshilltar apo anëtar i partisë apo fushatës së Trump, është fyrje e rëndë për Amerikën dhe kjo shpifje dënohet me ligj. Jason Emert nuk ka asnjë lidhje me Partinë Republikane. Ai ka qenë deri në nëntor 2016 kryetari i “IYDU”, një organizatë e formuar nga lobi shovinist greko-amerikan… antishqiptare.

Ambasadori Lu e ka detyrim të sqaroi opinionin dhe të kërkoi ndjekje penale nga strukturat ligjëzbatuese, për ndalimin e këtyre mashtruesave ordiner, që kërkojnë të përbaltin emrin e Amerikës, për qëllimet e tyre të errëta. Por me sa duket Basha këtë kërkon! Deklaratat e tij për dhunë, për kaos, për tërheqjesh njerëzish zvarrë, shpifje, etj, janë “çelësi” i vetëm për të dal nga çadra ku është ngujuar, e nga ku po kthehet as më shumë as më pak, në burgun e tij fizik dhe politik!

Basha kërkon një motiv për t’u arrestuar, pasi është lodhur brenda çadrës anti-veting. Por ambasadori Lu nuk do ta bëj, sepse është i “frikësuar” deri në palcë nga Lulushi, trimi i çartur, mik i “trapit”, se Trumpin do ta ketë të vështirë ta shikoj edhe me dylbi, siç e pa në përurimin e madh!

Shpresa prej idioti, se Lu do të largohej nga Shqipëria dhe do ishte Lyli dhe shokët e tij, që do emëronin ambasadorin e ri, ishte shfaqja më komike, që mund të japë një politikan. Në bashkëpunim me vrasësin e Gërdecit, të vetmin aleat real, me të cilin e bashkon krimi i vrasjes, morën rrugën e mashtrimit, duke u paraqitur si të ftuar të Presidentit Trump. Natyrisht që nuk i kishte ftuar Trump, por nga ndonjë xhambaz që u kishte marrë ca dollarë, për tu shitur thasë plasmas dhe që i vuri të ruanin portën e jashtme të Shtëpisë së Bardhë.

Të sëmurit “trim” dhe të çartur, 200 hallexhinjtë që rrinë në çadër për hallet e tyre i duken si populli, ndërsa vetja i duket si Jul Çezari në senat, përballë armiqëve të demokracisë, për të mbrojtur “Romën”. Çezari jonë në fakt, nuk e di se çfarë është demokracia dhe a e dini pse, sepse në vitin ’91 ishte në “klasë të parë”!

Gënjeshtari i pafytyrë, për të justifikuar veten se përse nuk kishte marrë pjesë në levizjet rinore të viteve ’90, në emisionin “Opinion” të Fevziut mashtroi pa turp: “Në atë kohë kam qenë 7 vjeç”. Ndaj mos ja vini re “birit të gënjeshtrës”, se nuk e ka seriozisht. Edhe trimërit e tij, i ka si letrat anonime të Jovan Bregut… me dëshirën për t’i provuar. Trembuni ju u demokrat, se i’u mori në qafë… e tani që ka mbetur i vetmuar dhe papërkrahje, kërkon t’i u marrë dhe ju me vete… drejt “greminës”.

Sepse trimërit me donatorët miqtë, sponsorët dhe partnerët nuk janë shaka! Partnerët tanë europian, jo se duan t’i a dinë për Lula e lulishtarë, por ata kanë investuar dhe po investojnë në Shqipëri, për intersat e tyre dhe tonat. Ata kërkojnë, që partnerët të arrijnë standarte, ku kryesorja është ligji i së drejtës. Atyre nuk i’u duhet as Rama, as Luli, as Saliu, as Ilir dhe as Fatmiri. Ata duan një Shqipëri të qëndrueshme, me ambicjet drejt progresit dhe demokracisë.

Mashtrimet e tij me fyerje ndaj të gjithëve, duke i konsideruar armiq dhe duke i ndarë me tufa sipas mendjes së tij, e bëjnë më të domosdoshëm dhe imediate largimin e tij nga politika dhe nga PD-ja, duke ndaluar poshtërsit dhe dëmet e njëpasnjëshme, që i ka bërë dhe po i bënë Shqipërisë dhe shqiptarëve ky “trim i çartur”.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Luli, ky trim i “çartur” kundër SHBA-së, BE… shqiptarëve dhe PD-së”

 1. !!! says:

  He mo LULI o LULI, te çoi Saliu per dhjam qeni!

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Enver kari,Erdogan trapi,Bin Laden leshqeni,Lul lyrashi,Berish krimineli,Ahmadinejad pisi, etj,etj jane sunitet qe u perballen me te gjithe evropen e ameriken,normalisht duke iu lepire topet ………………me ”trimeri”!

 3. Kris says:

  Une kam kete mendim! Pse nuk i thuhet Lulit: Ke spiunuar kunder kosovareve me urdher te UDB! Ke vjedhur ne Rrgen e Kombit! Ke vrare 4 ne 21 Janar dhe ke rrahur me qindra! Ke shitur detin duke bere nje tardheti te larte! Pra dilpara nje gjykate dhe cliroju nga akuzat! Dhe pastaj na caj prape trapin! Njeri i paturpshemn genjeshtar dhe maskara! Le te na tregoje pasurine e tij dhe te gruas,vajzes se Xhaferit! Te gjitha poshtersite jane mbledhur tek ky njeri i shitur tek Berisha dhe familja e tij! Le ti provoje qe nuk jane te verteta dhe do t’i vete pas!

 4. Aleko says:

  kreret e PD po behen cdo dite dheme te rrezikshem duke penguar sejozisht te arthmen e demokracise perendjmore ne shqiperi.Synimi I tyre nuk eshre vetem te shpetojne nga krimet e llahtareshme qe kane bere gjate kohes kur qeverisen . por si cduket gjerat jane me te thella;ata kerkojne braktisjen e rruges eoroatllatike dhe rreshtimi ne anen e interesave ruso slave.Nuk jane te rastit sulmet ndaj perfaqesuseve te BE dhe USA dhe lidhja e tyre me disa grupe lobiste antishqipetare qen I marrin si kshilltare ne rrugen e tyre anti perendimore.Cudia eshte me nje pjese te popullit shqipetare qe nuk kupton kete loje te rrezikshme per te arthmen e vendit dhe pjesa tjeter qe kupton por eshte thjesht inactive dhe vec pret cdo ndodhe duke pire kafe para televizorit.Sot cdo shqipetare qe nxen duhet te ngrihet kunder ketyre pucisteve qe po marrin peng te arthen e tyre , dhe ne mbrojtje te vetingut qe eshte alfa e cdo gjeje tjeter ne rrugen e konsolidimit te shtetit te se drejtes dhe vlereave te demokracise perendimore…ndryshe gjerat do shkojne keq e me keq.Agjenti I sherbimeve te fshehta ruso serbe e ka gjetur vazhdusin besnik te rruges se tij antidemokratike dhe antikombetare…Shqiperia ne rrezik…Populli duhet te dale ne mbrojtje te tij…koha po mbaron..

 5. Lennard says:

  Ky e tregoi veten si Idiot Noterik,i pashembellte.Me kujton Lolon e PD Blerim Celen qe i shpalli lufte SHBA ne vitin 1997.Po cfare mund te beje tjeter Nje Pede i peshtire???.Mire Ai qe eshte Idiot ,po te tjeret qe po i vene pas ,nuk e ndjejne valle se po u hyn Huri ne Sume???

 6. Menyren se si flet ky idjot, te acaron kaq shume sa ska. Ky hajdut, kriminel, vrases, po ben moral ne tv. Nuk le te flasi asnje por ky don te te mbushi mendjen me fjalet boshe qe flet. Ore Idjot, ne burg e ke vendin. Pse nuk flet per 240 Miljon Eurot qe ke vjedh, por kerkon te besh fajtor te tjeret, dhe ti je me katolik se Papa. Po ato te mjeret qe vrave more kriminel, ste erdhi keq fare? Zoti ti marrte te gjitha cke, femijet, gruan, e gjithshka. Perfundofsh ne Cmendine, sepse drejt asaj rruge ke shkuar ashtu si flet. Zoti te vrafte.

 7. Diana says:

  E ke qare brovo!

 8. Tahir Gashi says:

  E vetmja e mete qe gjej te ku artikull eshte perfshirja e PD ne te djathten europiane!
  PD nuk ka pas kurre as gje europiane!
  Fare mire kjo organizate kriminale mund te krahasohet me ISIS apo me Al Qaeda!
  Ma gjeni nje ligj qe PD ka nxjerre pro pronareve, vetem nje!
  Eshte e pamundur!
  Mjaft te shikosh kush jane anetaret e simpatizantet e PD, kriminele e batakci ose thjesht barbare qe sdine as shkrim e lexim!

 9. Methoxha says:

  Duke qene se lulushi holanfez bashke me serbin plak kane vendosur ta bojkotojne reformen atehere e vetmja rruge mbetet qe shba ta konsiderojne pd si parti antikushtetuese dhe ta fusin ne listen e zeze bashke me te te mos lejojne qe lulishi bashici fryme qeni fatmir gerdeci etj te mos kene te drejte te hyjne ne shba

 10. Treviso says:

  O te lumte pena o zoti Bala. E paske xhveshur lakuriq Lulushen dhe sa i shumtuar u dukte. Megjithate Lulushja ka kohe qe eshte xhveshur lakuriq nga populli. Lulushja e xhveshi vetveten me rrugen e kombit, me shitjen e teritorit, dhe me vrasjen e 4 demostruesve me duar ne xhepa.

 11. NjeQytetarOptimist says:

  Piet Fugen se.. E ka birbo te sjellshem, te kohes, te edukuar… Nje idjot e gjysem te dy… Shkrim real..

 12. Spartaku says:

  Zoti Anri Bala! Bravo! Ke bere nje shkrim te shkelqyer.I ke vene ne dukje Bashes,ketij trangolli,ketij kungulli papjekur,dhe i ke treguar vendin e duhur.Ky eshte nje pis njeri,qe po e tregon vehten se eshte JASHTEQITJA E SALI BERISHES.Ky po e fute me keq pd-ke ne nje qorrsokak,dhe nuk e di as ai vete se si do te dale qe andej.Protesta qe po bene me disa rrugaç ( se njerez normal te pd-ke nuk jane),eshte nje turp i madhe per karafilin Basha,dhe do te perfundoi me turp-Vertete sjella e tij prej rrugaçi po e demton rende pd-ke,e cila do te humbas shume keq ne zgjedhjete 18 qershorit.Dalja kunder Amerikes dhe BE-s,tregon se Basha ka lajthitur.Askush nuk mund t’a quaj normal,se askush ne bote nuk e ka bere nje gje te till.Keto veprime i bene nje njeri budalla dhe i papergjegjshem.Pershendetje zoti Bala.

 13. Manja says:

  LULUSHI êshtë në hall.!
  Vetingu do ta çojë drejt hetimit.!
  Kjo e frikëson.!Por,sapo kthen kokën pas,ka
  Salën që i skërmit dhëmbët.Gati për ta kafshuar,po s’ju bind.Si tja bë?!
  E keni kollaj ju që llafosni.Pa vihuni një
  herë në vend të tijë?!
  Po i vjen koka rrotull.!
  MANJA do thoshte :-Po dhjet gjak!
  (më falni për shprehjen)

 14. shqipe says:

  LUSHKA!
  Ky,që në Pd.
  Një dit’ pune s’futi
  Zgjidhet kryetar
  Nga një mut-stërr- muti.

  E mori Pd-në
  Pa derdh pikë djersë
  Edhe, iu ngjit’ salës
  njesoj si shurdhjesë…

  Të tjerë per PD-në
  Derdhën djers’ e gjak…
  Që, në të sëmës vafshin
  Dhe kaq e kan’ pak!

  Se po bëjnë sehir
  kurvën çingane…
  Që dhe për ta q…
  Jo nuk bën’, për be!…

  Faj ka qeverria!
  Hiq e mos këput..
  Nuk merr dot për bythe
  një palo hajdut..
  ………………………………..

  “Rama ik”, po thotë një vrasës.
  Tradhetari, lulë Basha.
  Hajduti dalka i pastēr!
  O Ramë,Do të bëjmë hasha!

  Më mirë ik, me gjith’ të tut!
  ( Sala ështe per kët’ qoshe)
  U mësuam me kët mut…
  Unë një lugë, ti një qemshe!

 15. Kanina e Ismailit says:

  Te ura,te ura,
  vraponi o burra,
  me arme ,me topa,me kordh e shpata,
  se dolli kucedra e erret nga nata,
  se ngriti bajrakun e lyer me gjak,
  nga BEOGRADI ne SHQIPERI erdhi me vrap,
  i bekuar nga GREKU.SERBI DHE BULLGARI,
  erdhi te thithnje gjak nga SHQIPTARI,
  si gjarper zvarnites,sillet perqark,
  me dinin ne goje,me helmin ne bark,
  SALI SERBI i verbuar versulet dhe pret,
  SHkel mbi flamur mbi nene ,dhe djem NENASH SHQIPTARE VRET.
  TE URA,TE URA
  vajtoni o burra,
  SHQIPERINE e ngrate qe ju vete e vrate,
  qe pase nuk i rate,por vetem e late,
  kur shkonte kaluar vdiste per ne,
  te mallkuar qofshi SHQIPTARE ,
  kush sdo atdhe!!!

 16. kashi says:

  bravo anri te lumte pena

 17. Aleko says:

  Nuk eshte lajthitje zzzzzzzzzzz. Spartaku eshte e qellimshme…dhe qellimi kryesor eshte braktisja nga perendimi dhe futja ne sferen lindore Ruso sllaave..Nuk e shikon se si I ndryshojne kerkesat per te dale nga kriza cdo dite.Cfare tregon kejo?.. tregon se ata nuk duan zgjidhje per shqetsimet qe I thone me goje por duan pushtetin ne tavoline per te marre kthesen lindore qe u duhet .Kur ata te kene bere kete Mama Rusi apo serbi u fal mekatat qe ata kane bere ndaj vendit te tyre…Eshte sa e thjeshte…vriteni pak mendjen zotri..

 18. kirurg says:

  Si ka mundesi qe ke marre diplome gazetarie ti, A. Bala, kur shkruan me kaq shune gabime? Te pakten ne lenden gjuhe shqipe dhe drejtshkrim nuk mund te merrje vecse noten 4.

 19. alohade says:

  Per te gjithe shtypin dhe analistet ,per massmedian kam nje vrejtje
  thelbesore qe ka te beje me karakterizimin e bandes pedeiste duke
  e konsideruar si PARTI ?! Te them te drejten ky percaktim m’i ngren
  nervat ! Massmedia shqiptare duhet te heqe dore nga ky percaktim
  ndaj te ashtuquajtures PD . dhe ta quaje ate me emrin e vertete banda
  mafioze e Sali Vicidolit ! Duhet te mesohemi me kete karakterizim .Kjo
  bande ka pushuar se qenuri nje Parti ! Megjithate gazetaret e dine vete
  se si duhet ta trajtojne kete bande ….!!

 20. Lari says:

  Është e dyta herë që personalisht lexoj për z. Jason Emert dhe akuzat ndaj tij si i lidhur me “shovinistët grekë” dhe antishqiptar. Z. Rama e ka bërë politkë të vetën antigreqizmën siç ka bërë politikë të vetën “bythebrek” me Turqinë dhe Serbinë. Unë personalisht jam që fqinjit t’i japim vendit që i takon. Dmth të njëjtin vend edhe Turkut, edhe Grekut, edhe Serbit. Boll me mashtrime të neveritshme sidomos me psikozën antigreke. Në Greqi ka më tepër shqiptarë dhe arvanitas se sa ka shqiptarë dhe arnautë në Turqi. Veçse nqs në Shqipëri ka më shumë turq se sa në vetë Turqinë.
  Sa për të sipërpërmendurin Jason Emert , në faqen e tij të Facebook-ut lexohet “Jason Emert is Chairman Emeritus of the International Young Democrat Union and Secretary of the Young Republican National Federation.” . Dmth është edhe Republikan….
  Luli ka njëmijë të meta, për to goditeni sa më shumë, por boll me mashtrime. Se bëheni palaço ! Populli shqiptar ju kupton, gjithsesi kupton edhe se kush është “e keqja më e vogël”.

 21. besniku says:

  Sa here qe degjoj dhe shoh kete njeri me kujtohet Z. Tritran Shehu (ish-ministri i Jashtem i RPSH, i kohes se Salihit), kur i futen preshin ne bythe ne Lushnje. Ky jo vetem qe po fluturon me preshe ne bythe, por edhe me loqe ne bythe, se edhe per kete eshte i njohur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *