Në një muaj, nga Greqia u larguan 867 emigrantë shqiptarë

Autoritetet greke deklaruan se vetëm gjatë muajt shkurt janë larguar në mënyrë vullnetare nga Greqia 1.687 emigrantë që jetonin në mënyrë të paligjshme.

Në një muaj nga Greqia u larguan me dëshirë 867 emigrantë shqiptarë, të cilët jetonin në mënyrë të paligjshme, ndërkohë që numri total i emigrantëve të ikur është 1687.

Sipas autoriteteve greke, këta emigrantë kanë pranuar të riatdhesohen në kuadër të programit të ri të Organizatës Botërore të Emigracionit.

Të gjithë personat e larguar kanë pranuar të ikin me dëshirë nga Greqia, në mënyrë që të shmangin sanksionet që zakonisht iu vendosen emigrantëve të paligjshëm që ndalohen nga autoritetet, siç është ndalimi i hyrjes në zonën Schengen në të ardhmen, ose dënimet me disa muaj burg.

Emigrantët pranojnë të kthehen me dëshirë në atdhe, pasi marrin një biletë avioni dhe një shumë të hollash për të përballuar disa dite shpenzime në vendet e origjinës.

Kushtet e qëndrimit në Greqi janë mjaft të këqija si pasojë e krizës që e ka kapluar.

 

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Në një muaj, nga Greqia u larguan 867 emigrantë shqiptarë”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Mqs kushtet ne Greqi jane teper ”te keqija” largohuniiiiiiiiiiiiii o beqiraaaaaaaaaaaaaa,shkoni ne Turkye qe te zgjeroni marmiden me [email protected] Erdogani……………………………
  Shteti grek duhet te spastroi vendin nga bukeshkalet e pabese sunitoshqipfoles,oli piso stin Alvania,madje perpara se te kalojne porten e moskthimit tju fus edhe nga nje hu me gunga ne bithe………………

  1. Aitipi says:

   O ty te q……ftttttttt janullatosi virren e bithes e te listes se dasmes…o fisderr….po ik e shkruaj te todhima toqima a ke picka satemes cdo ktu….ahhhhh te shkerdheft malaka motren

  2. Aitipi says:

   O ty te q……ftttttttt janullatosi virren e bithes e te listes se dasmes…o fisderr….po ik e shkruaj te todhima toqima a ke picka satemes cdo ktu….ahhhhh te shkerdheft malaka motren

 2. Devolli says:

  Ikni bejani m*tin atij shteti dhe mos e ktheni me koken mbrapa.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *