Opozita paralajmëron bojkotin e zgjedhjeve të 18 qershorit, partitë opozitare tërheqin regjistrimin nga KQZ

Partia Demokratike dhe gjashtë partitë aleate me të paralajmërojnë se do të bojkotojnë zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, nëse nuk formohet qeveria teknike.

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka zhvilluar sot në selinë blu një takim me partitë aleate, pas takimit me ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Në fokus të këtij takimi ka qenë unifikimi i qëndrimit të partive opozitare sa i takon raporteve me mazhorancën dhe kushteve të vendosura nga PD për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme.

Në mbledhjen me dyer të mbyllura me Bashën, krerët e partive aleate kanë rënë dakord të tërheqin regjistrimin nga KQZ, ndërsa kanë paralajmëruar se nuk do të hyjnë në zgjedhje, nëse kryeministri Edi Rama nuk pranon kushtin për formimin e qeverisë teknike.

Ky qëndrim i partive opozitare vjen pak orë pas takimit që kryetari i PD, Lulzim Basha, zhvilloi me ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Në përfundim të takimit të Bashës me partitë aleate, zyra e shtypit e PD ka shpërndarë një njoftim për mediat ku thekson se është rënë dakord për shtrirjen e protestave në të gjithë vendin.

“Në tryezën e sotme Koalicioni Opozitar vendosi ngritjen e Kuvendeve Qytetare Për Zgjedhjet e Lira dhe të Ndershme anembanë Shqipërisë, me përfaqësues të spikatur të komunitetit dhe të gjithë grupeve të interesit, si pjesë e Lëvizjes Popullore për zgjedhje të lira dhe të ndershme”, thuhet në njoftimin e PD.

Koalicioni ppozitar, thuhet më tej në këtë deklaratë, ritheksoi vendimin e marrë nga bashkimi popullor i 18 shkurtit se vetëm një qeveri teknike që do të zbatojë plotësisht dekriminalizimin, dhe do të angazhohet në luftën ndaj drogës, krimit dhe parave të paligjshme kriminale, mund të garantojë kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

“Koalicioni Opozitar shpreh vendosmërinë për të mos lejuar asnjë proces zgjedhor të manipuluar nga krimi në pushtet dhe paratë e drogës, dhe për të vazhduar deri në fitore betejën për zgjedhje të lira dhe të ndershme si interes jetik i Shqipërisë dhe shqiptarëve”, thuhet ndër të tjera në njoftimin e zyrës së shtypit të PD.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Opozita paralajmëron bojkotin e zgjedhjeve të 18 qershorit, partitë opozitare tërheqin regjistrimin nga KQZ”

 1. boom says:

  Bamir Topi do jete opozita e ardhshme dhe do kaloje vetingun. Ju serbo-greket pederiste nuk jeni parti por organizate kriminale.

  1. Partizani says:

   A e kuptoni tani se pse Enver Hoxha nuk lejoi opoziten ne Shqiperi?
   Ja perse duhet opozita:QE TE BEJE RREMUJE VENDIN!
   Keta thone:
   -O bejeni keshtu si them une,o nuk vijme ne zgjedhje”!
   Kjo nuk eshte opozite,por ARMIKE E SHQIPERISE!
   Ne kohen e Enver Hoxhes,te gjithe keta do merrnin plumbin pas koke!
   A nuk e meritojne?
   LAVDI ENVER HOXHES!
   Dhe SHBA me Europen heshtin se i ka vene perpara nje kriminel dhe hajdut!

 2. enter"" says:

  Shume mire, Shqiperia me ne fund clirohet nga zgjebja e PD dhe partive te tjera opozitare.

  Lul Basha, HA NJE MUT TE MADH TE MADH TE MADH SA MALI KORABIT

  1. WEB1 says:

   Po me vjen per te vjelle keto dite kur lexoj temen ,sa e hap ,,direkt e surrati bashes !saliut ! kreshnikut! dhe larove te tjere .Keto jane ato skena qe te vjen turp qe te jesh shqiptar e te jeshe i lindur ne nje komb deshtak ,dhe pyes veten si ka mundesi qe kjo bande kriminelesh bredh akoma e lire kur duhet ti kishin pare hekurat e qelive me kohe ,Qe ketij shteti i duhet nje nderhyrje amerikane ,europiane ,gjermane ,per te mbyllur nje epoke qe ka duruar plor 25 vjet .Nuk e fsheh zgjenjimin tim ndaj kesaj qeverie qe akoma mbahet peng per zbatimin e reformave nga nje grusht gansterra rrugesh .Po nuk ka vend per skandal ,basha ,berisha dhe horrat e tjere jane prodhim puro shqiptar qe ,ne emer te demokracise erdhen ne pushtet dhe e blene dinjitetin,atij qe kishte, dhe varferine atij qe vuante me thase me miell dhe fasule ,,fajtor jemi edhe ne ,mos kini pike dyshimi

 3. grand says:

  Prsh,
  Mire kane bere! Kam pershtypjen se keto 6 parti e kane kane mbyllur misionin!
  Per cfare kerkojne i kane bere vehte shemtuar per rreth 25 vjet!
  Prandaj me duket vendim i drejte dhe i aresyeshem! Me konsiderate…

 4. NjeQytetarOptimist says:

  Ashtu ju lumte.. Pastrohet llumi automatikisht.. Intektualet shqiptar te ndertojn opozite qe nuk eshte kamikaze.. Ka ikur koha e ultimatumeve.. Ngrohuni ne djellin e vapen qe po vjen..

 5. niki says:

  NUK ,E KUPTOJ KU ESHE POPULLI QE TE NGRIHET E TE LE TE KUPTOJ QE SHUMICA ESHTE KUNDER KETYRE PALACOVE,QE PER T E SHPETUAR BYTHEN E YRE , KERKOJNE TE SHKATERROJNE GJITHESHKA.KU ESHE I FAMESHMI PRESIDENT QE NUK THOTE ASGJE . PA DINJITET DHE AI…………………………

 6. ToniTR says:

  Jepi Luli! Nqs ne Tirane cudite boten me mobilizimin e 80-90 personave perdit, pale cfare cudie do besh neper rrethe! Propozoj qe pervec lojrave te tavolines protestes ti shtohen edhe lojrat me top! Populli ne fund e arrin gjithmone qellimin dhe republika e re e Saliut, Kreshnikut, Mulit, Palokes dhe Ristanit do triumfoje!

 7. Alidemsi prej Shkoze says:

  Te gjitha i thate Ju me siper por kur shof fytyrat e “vrerosura” te atyre mbrapa,me vjen per te vjelle dhe per te dhjere njekohesisht per tu liruar nga kjo fare grami qe na e solli “babai i Lul Skenderbeut”.

 8. Devolliu says:

  Ne te semes te shkoje lulushani dhe berisha, se zgjedhjet do te behen edhe pa ate parti badtarde.

 9. AVNI RUSTEMI says:

  Ja pra kush jane hajdutet, kriminelet, bajraktaret qe duan status quo- ne e tyre . Armiq te perbetuar te kombit , qe punonne per shkaterrimin e se ardhmes. Stop. Kauza e tyre mori fund njehere e pergjithmone. Kesaj radhe do te kene te bejne me popullin . Mjaft me.

 10. Albi says:

  Sa mir e keni bere o trimoshka ja kjo esht opzite qe zbythet vete Ju lumte.E kuptuat me ne fund qe nuk jeni per asgje.

 11. Juristi says:

  Ky pdrfaqesues i popullit sa qesharake

 12. Jimi says:

  V.F.L.P
  Sot me 8 te marsit 2017 shtabi i pergjitheshem i partise (demokratike) i mbledhur me urgjence ne caderen e padishahut tone te perndritur qe i qofshim fale, sulltan qoftelargut,nen drejtimin e birit te tij jo legal Lule Bashes, vendosi!

  VENDIM!
  Duke pare situaten e rrezikshme ,per partine demokratike, per rrezikun qe i kanoset nga nje fare VETINGU, padishahut tone te ndritur, ,oborrit dhe oborrtareve , bashke me haremin e tij, vendosi qe sot e ne vazhdim deri sa te largohet rreziku i murtajes VETING, per tu mbrojtur prej tij, te ngreje ne cdo skute te vendit Keshillat Nacional clirimtare , ne krye te te cilave te vendosen njerezit me te zote,( te hurit e te litarit)!
  THIRRJE! Bandit, kriminel, xhahil te gjithe vendit Bashkohuni!

  Te rroje partia demokratike
  Dora vete TARASI Lule Basha!

 13. DETARI Atlantidhes @ says:

  po gerrmojne varret e tyre ! nuk ka se si te ndodhe ndryshe !

 14. O sa mire, Feste te Madhe Ka sot Shqiperia! Me ne fund, te marrim fryme lirshem nga keto kriminele, hajduter, vrases, Dallkauket me te keqinj qe ka pare Republika e Shqiperise.
  Tashti Shkerdheni edhe Karmina, mund te qihen te qete ne vendet me te bukura te Botes, sa Trimi Sypeshkaqen, Sypordhe I Sali Karaxhicit me gjithe Salihun e Lulushen, e Paloqen, Strazimirin, etj etj, te japing llogari per gjithe Krimet. E dine se me 18 Qershor do humbasin shume ndjeshem. Poshte kriminelet, Salih, SHkerdhen, Lulush+E, etj.. Zoti ju ndeshkofte aty ku nuk mbani.

 15. DAVID says:

  Dhe me ne fund “sekretari I PPSH me emrin Sali Qorri” ja arriti qellimit qe kishte, per ta shkaterruar PD,ate parti qe e paten enderr te rinj dhe te reja, ku safrikuan edhe jeten ,por ky njeri u rrit dhe u shkollua me frymen bollshevike .”Nji per te gjithe dhe te gjithe per nji”,por kohet kane ndryshuar ,nuk merren vendime ne” cader”ku te dergjojne vetem -200-vete por ne terren ,ku flet dhe dergjohet zeri I” Verdiktit”I cili edhe n.q.s. gabon ta jep doren edhe te fal nji here ,heren e dyte te hudh ne ere dhe ti mundohesh qe ta bindesh per vjedhjet qe kini bere , por tani eshte teper vone .Prandaj kini bere mire qe kini marre ate vendim qe te mos merrni pjese ne votime ,se humbja eshte shume e thelle .Me mire vone se sa kurre.

 16. berti says:

  ky është lajm i mirë…

 17. trimi says:

  Plerat jashte!! Do shpetojne fshesat👍

 18. Q.Baja says:

  Atdhetari
  o Luli i vocerr!Je i destinuar te deshtosh se:
  1)Ti nuk je popull,por je nje djall me surrat njeriu,kete populli e ka kuptuar me kohe qysh kur rrembeve me force dhe me mbeshtetje te strukturave me te errta kriminale si brenda dhe jashte vendit kreun ePD-se.PD-ja eshte nje pasuri kombetare me njerz intelektuale,me itegritet,atdhetare,dhe njerez qe sakrifikojne per atdheun e tyre per familjet e tyre,por kurre nuk do tju vine nga pas bandes tuaj,pse ju doni te ruani privilegjet e pa -merituara dhe te mbroni placken e vjedhur ketij populli te mjere,e te uritur ne mes te Europes e qe daton me vitin 2017 .
  2)Ti nuk je vetvetja ,Ti je i kurdisur nga strukturat dhe klanet e vjetra ,nga pjesa me e erret e PD-se jo per te bere detyren qe te takon me kushtetute,por per te penguar vendin te ece perpara drejt Europes se bashkuar(Kete populli nuk do te ta fal kurre Ty dhe as PD-se),se kurr nuk kemi qene me prane Europes.
  3)Une habitem me Ty se ku e merr ate guxim te dalesh e te flasesh perpara njerzve sado pak qofshin ato kur vete je nje hajdut me kollare,nje kriminel,nje tradhetar i kombit,nje hajdut votash etj.etj.
  4)……………
  5)Mund te shkruash nate e dite per zollumet e kreut te PD-se dhe kastes se saj…
  Ka ardhur dita qe me ndergjegjesimin e popullit,me mbeshtetjen e faktorit nderkombetar,Shqiperia ,Atedheu im ti laje hesapet me ata: qe dogjen kombin (e kthyen ne shesh depozitimi plehrash),qe shkterruan gjithcka te mire qe me shume djerse e pati ndertuar ky popull,qe grabiten,qe shiten teritore tek fqinjet tane,qe degraduan arsimin,qe shkaterruan bujqesine,bregdetin,pyet,malet,fushat etj,etj.
  Duke e mbyllur i lutem sovranitZOT) ti ndeshkoje pa pike meshire te gjite keta mekatare ne zgjedhjet e 18 qershorit duke e kthyer kete dite ne nje feste mbare kombetare si fitore ndaj mekatareve(ndaj djajve me fytyre njeriu)

  ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *