Russia Today: Aleanca e Trump-it me shqiptarët do bëjë që SHBA të udhëheqë rajonin

Ballkani është në qendër të vëmendjes jo vetëm në Evropë, por edhe në SHBA.

Ndër shkrimet e shumta ne mediet vendase, bie në sy një opinion i publikuar nga “Russia Today”, televizioni i fuqishëm informativ, që shihet si zëri i Moskës.

Opinioni ka për autor dr. Marcus Papadopuolus.

Ai shkruan se plani amerikan për Maqedoninë është që të mbajë Serbinë poshtë dhe Rusinë jashtë rajonit.

“Pavarësisht se në SHBA ka një administratë të re, ka pak shanse që presidenti Donald Trump të ndryshojë politikën e Uashingtonit në Ballkan dhe të braktisë shqiptarët atje. Në fakt, Trump ka demonstruar mbështetjen e tij të plotë për Kosovën në shkurt”.

“Trump, që njësoj si Hashim Thaçi, ka lidhje me krimin e organizuar, nuk do të heqë dorë nga ndikimi amerikan në Ballkan, për të vazhduar dominancën në rajon”.

“Maqedonia është vendi ku do të luhet edhe vendosmëria e Uashingtonit për të mbetur dominues në Ballkan. Aleanca shqiptaro-amerikane është vdekjeprurëse për sigurinë dhe stabilitetin e këtij rajoni historikisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, për amerikanët dhe shqiptarët, kjo është një situatë e favorshme. Me ndihmën e shqiptarëve, SHBA mbetet fuqia udhëheqëse në Ballkan. Dhe me ndihmën e amerikanëve, qëllimi shqiptar i realizimit të Shqipërisë së Madhe shkon një hap përpara. Presidenti Trump po nisë të luajë kartën e tij në Maqedoni. “Të bëjmë Amerikën të madhe sërish” ka nisur të marrë një tjetër dimension”, shkruan autori.

Bashkimi Evropian mbetet i angazhuar në Ballkanin perëndimor dhe do t’i qëndrojë zotimeve të tij, thotë Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, në letrën e dërguar anëtarëve si ftesë për mbledhjen e këshillit të enjten.

“Do ta shohim me kujdes situatën në rajon, e cila është mjaft e brishtë. Do të shohim gjithashtu mënyrat si duhet vepruar përballë objektivit tonë të përbashkët të forcimit të mbrojtjes dhe sigurisë së Europës”, shkruan Tusk.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Russia Today: Aleanca e Trump-it me shqiptarët do bëjë që SHBA të udhëheqë rajonin”

 1. Devolli says:

  Megjithese eshte grek,ketu Papadopoulos thote dicka te vertete

 2. Fallo Madhi says:

  Kujdes mos te behemi me shume Eufori se nga RussiaToday dalin shume lajme fallco.eshte makine propagande e Kremlinit.
  Anglia i ka ngrire llogarite bankare te kanalit te propagandes.E vetmja menyre per te vertetuar kete eshte dergimi ne tokat tona te sek te jashtem tek dept of state.Deri tani Trump i nderon shpesh deklaratat.

 3. butrinti says:

  GREKET MBETEN GREKE, VAZHDIMISHT TE NDYRE SHQIPETARET KURRE NUK KANE PASUR E MBROJTUR NDONJE PARTI , ORGANIZATE ETJ QE TE RIVENDIKOJ TROJET E TE TJEREVE PAMVARSISHT SE BANOHEN NGA SHQIPTARET. ATA, SHQIPTARET , E SHIKOJNE BASHKIMIN E TYRE NE KUADRIN E EUROPES SE BASHKUAR EDHE ATO QE FLITEN SOTE PER TI HEDHUR BENZINE ZJARRIT NE MAQEDONI NUK U PROJEKTUAN NE TIRANE . LEXOJENI , U PLACIN SYTE . JANE REKOMANDIMET E MARRVESHJES SE OHRIT. DHE JANE SHUME TE DREJTA QE SYNOJNE FUQIZIMIN E NJE SHTETI MULTIETNIK . A DO TI VINTE MIRE KETIJ PIS GREKU SIKUR NE SHQIPTARET TJA U MOHONIM KETO MINORITETIT GREK NE SHQIPERI TE CILET JANE EDHE DHJET HERE ME PAK NE PERQINDJE SE NE MAQEDONI.

  1. a says:

   O Camuq i Markatit, e kuptojme mire perse vjell Vrer kundra c’do gjeje Helene…., minoriteti Grek ne Shqiperi eshte Komuniteti me i Qete, me Paqedashes, me i Kamur, me Toleranti, me i Qyteteruari….nuk ka as nje lidhje me Turk-Arnautet Xhihadist te Kosoves dhe FYROM-es (se ti quash Maqedonas ata arxhinj eshte Turp).
   Ne ka Ballkani me te Pa Bese dhe me te Ndyre, ata jane Hibridet Otomane te shperndara ne Ballkan. Tre muaj perpara zgjedhjeve ne SHBA, partia e Cameve te pa bese i ngriti bust Hyllary Klintonit ne qender te Sarandes (o Zot na ruajt nga te tilla Byth-lepires)……dhe Sot e harruan Hyllarin dhe i Lepihen Trump-it….Hipokrizia ne te gjithe Madheshtin e saje.

   1. xxxx says:

    Neqoftese ka ARIXHINJ e HIBRID ne kete Gadishull Ilirik ata jane selxhuket ortodoks te Pontit qe zbarkuan ketyre aneve me 1922-24 more llaxore e Anastas buces

   2. Berati says:

    Shum bukur o bythe lepirsi grekve

 4. tfgs1 says:

  Urryesi me i madh i muslimoneve Tramp,”aleanc” me beqirat sunitoshqipfoles…………….!!!! CMENDURI!

 5. albaniafirst says:

  Pirdh, pirdh se lirohesh I thone ketij artikulli. Ose me shkurt, amerikanet do I thonin bullshit

 6. Klimax says:

  Ne qoftese “Maqedonia eshte vendi ku do te luhet edhe vendosmeria e Uashingtonit per te mbetur dominues ne Ballkan”, atehere ku e shikon autori qe “aleanca e Trump-it me shqiptaret do te beje qe SHBA te udheheqe rajonin”??!!
  Pra me shkoqur, kur SHBA-ja nuk deshiron destabilizim te Maqedonise, ate qe deshirojne shqiptaret per endrrren e tyre te “Shqiperise se Madhe”, atehere SHBA-ja ke do te mbeshtesi, shqiptaret per ambiciet e tyre te “Medha” apo sllavo-maqedonasit per te mbijetesen e tyre?
  Dhe ne qoftese ky shtet fallco nuk do te mbijetoje dhe mbas tij (sic po duken punet) edhe Bosnja dhe ndoshta do te jete ndonje domino edhe per shtete te tjera, SHBA-ja do te proferonte mbajtjen e ekulibrave ne rajon apo “aleancen me shqiptaret qe te udheheqe rajonin”?
  Ke rajon do te “udheheqi” ne qoftese se SHBA-ja do te “perkedheli” shqiptaret per “endrren” e tyre kur kjo “enderr” kercenon per destabilizim pothuajse gjithe vendet dhe popujt e tjere te Ballkanit??!!
  Kaq te pafuqishem, pa aleanca, duke perfshire edhe ate me SHBA-ne jane vendet e tjera te rajonit??!!
  Do te deshironte SHBA-ja dhe BE-ja nje domoinim te nje vendi “te Madh” islamik ne rajon, ne prehrin e Europes??!!
  Me keto “analiza” perfiton vetem Turqia e Erdoganit, por jo SHBA-ja e “Trump-it” dhe sigurisht as BE-ja, Rusia dhe civilizimi ne pergjithesi!

 7. Alla Alla says:

  Këto lajme, apo medemek analiza, kanë qëllim që të nxitin përçarje etnike në Ballkan, me idenë: “të gjithë kundër shqiptarëve” , apo: “të gjithë kundër “epërsisë” së shqiptarëve”. Dmth- trapllliqe antishqiptare, të cilat disa trapa i marrin për të vërteta (vini re ndonjë komentues).

 8. boom says:

  O Mero mos e ndot gazeten me keto shkrime te Russia Today qe eshte thjeshte makine propogande e Putinit.

 9. Kabashi says:

  Propagande e ulet si gjithmone kunder shqiptareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *