“Jo me Rusinë, jo me Beogradin e jo me Greqinë, por edhe me djallin sikur të bashkohet Saliu, Vettingu do të kryhet”

Nga Spartak Ngjela

Nuk ka rrugë tjeter: Vetingu është detyrim për këdo që drejton politikën në Shqipëri.

l.Vetingu:

Është detyrim se e do populli shqiptar;

Është detyrim se është kërkesë e lartë gjeopolitikë e politikës amerikane;

Është detyrim se është kërkesë e lartë e Bashkimit Europian për politikën e tij në Ballkanin Perëndimor;

Është detyrim, sepse Reforma në Drejtësi është momenti substancial i aleancës shqiptaro-amerikane;

Dhe, është detyrim, sepse e kërkon historia e re e Shqipërisë dhe e mbi shtatë milionë shqiptarëve që jetojnë në Ballkanin Perëndimor: shqiptarët janë sot në kohën e tyre historike dhe kjo kohë patjetër që detyron gjithkënd që të mos bëjë asnjë kompromis apo lëshim në favor të padrejtësisë.

ll.Ka tetëmbëdhjetë vjet që shqiptarët po i ripërtërin në ringjallje historike aleanca shqiptaro-amerikane. Shqiptarët kanë hyrë në procesin e vet të riidentifikimit historik dhe të rimarrjes së pozitave territoriale arbërore.

Prandaj: jo me Rusinë, jo me Beogradin e jo me Greqinë, por edhe me djallin sikur të bashkohet Saliu, vetingu do të kryhet dhe Reforma në Drejtësi do të krijojë shtetin e ri demokratik dhe institucional shqiptar. Esat Pashë Toptani ka vdekur perfundimisht, prandaj rrugët për në Beograd dhe Athinë, janë sot jashtë funksionit për pushtetin në Tiranë. Por, me përpara nga të gjithë, këtë duhet ta dije Çadra.

ll.Historia e Shqipërisë nuk do të jetë më një trishtim, sikundër ka qenë në njëqind vjet. Po të mos kishte qenë trishtim, kurrë nuk mund të kishte mundësi që shqiptarët të drejtoheshin nga paaftësia dhe ligësia. Ligësia në drejtimin politik të Shqipërisë, sot, është në grahmat e fundit. Vetingu nuk do të kursejë askënd, sepse bëhet për shqiptarët. Kurse aleanca shqiptaro-amerikane është në fakt rikonceptualizimi i Ballkanit Perendimor, nëpërmjet botës shqiptare në këtë zonë.

Prandaj, për korrupsionin shqiptar, nuk mund të bëhet dhe nuk do të bëhet asnjë lëshim, sepse ky do të jetë testi parësor i pushtetit të ri gjyqësor në Shqipëri.

lll.Të kërkosh sot “siguri” nga politika amerikane për gjënë e vjedhur, siç është duke kërkuar Saliu, eshte naivitet fëminor. Politika amerikane dhe konsolidimi i aleancës shqiptaro-amerikane,

është vendosja e ligjit kundër korrupsionit me drejtësi të pavarur në Shqipëri. Kjo do të thotë se, asnjë nga të korruptuarit e politikes shqiptare, nuk do të shpëtojë nga procesi penal përpara gjykatës së re shqiptare. Të gjithë ata të korruptuar që mendojnë se me presionin e votës në Parlament do të shpëtojnë nga akuza penale, janë naive. Politika amerikane, që po e drejton këtë proces në Shqipëri, e ka jashtë natyrës së vet që të bëjë kompromis për të shpëtuar pushtetarët e korruptuar; le që, pas vendosjes së ligjit, e ka të pamundur, sepse shkel vetë ligjin dhe drejtësia në Shqipëri nuk mund të quhet e vendosur.

Asnjë nuk do të tolerohet, se kjo tolerancë është fyerje për popullin shqiptar që mezi pret vendosjen e ligjit në Shqipëri.

Kurse vetingun, nuk ka më asnjë forcë që ta zvarrisë, dhe prandaj shqiptarët duhet të jenë të qetë me pohimin më se real: mjerë ata pushtetarë shqiptarë që kanë shkelur ligjin!

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në ““Jo me Rusinë, jo me Beogradin e jo me Greqinë, por edhe me djallin sikur të bashkohet Saliu, Vettingu do të kryhet””

 1. kleptofagos says:

  @Taku i Ngjelajve
  Nga e thena ne te bere na ndan nje det i tere……………
  E more vesh qe Taulanti i Rilindjes e ka shtyre per nje muaj mbledhjen e komisionit?

  1. Skypion says:

   As sulltani i ri i Turqise,neootomani Erdogan,as pasardhesi i Milloshevicit te Serbise,spurdhjaku Vucic,as gjithe berlloku i Republikes se Vjeter te Kanabistanit,nuk mund ta shpetojne Edi Ramen dhe bashibozuket e tij nga Vettingu i Republikes se Re.
   Sepse, Vetting do kete.
   Vetting do te kete qe cke me te.
   Me kot perpiqen qelbesirat e pushtetit ne theqafje,qe te mund ta banalizojne ate per ta bere te pazbatueshem.Nuk ka truk qe i shpeton.
   Sepse,Vetting do te kete.Vetting te vertete.Vettingu i vertete do ta shpartalloje Vettingun e rreme,Vetttingun fallc,Vettingun fake.
   Sepse,VEttingu i vertete,do te asgjesoje Vettingun e bijve oligarke te baballareve komuniste;Vetttingun e birit oligark Edi,te kriminelit komunist Kico;Vettingun e trafikanteve te droges,trafikanteve te prostitutave,perdhunuesve,grabitesve,pengmarresve,vrasesve,Frrokeve ,Prengeve,Busheve,Ndokeve,Rosheve,Dosheve,Qifeve,Balleve,Braceve, Koronesheve e Dondollakeve ,Bareve,Shyteve e Shullazeve,por edhe Muceve,Tuceve,Kuqeve e llojlloj qenefsihaneje te tille.
   Sepse,Vetingun e vertete e mbeshtet fuqia me demokratike e botes,e mbeshtet ShBA,e mbeshtesin kongresmene e senatore,si kurre me pare ne historine e madhenieve Shqiperi-ShBA.
   Sepse,Vettingun e vertete e mbeshtesin edhe qendrat me te fuqishme te politikes europiane,qe duke lene menjane cdo takt diplomatik,dergojne ne Shqiperi,tek Cadra e Lirise,perfaqesuesit e tyre per t’i dhene hov protestes qe do te sjelle Vettingun e vertete.
   Le te lehe qeneria e Rames per Vettingun e vjeter.Vecse u bejne te ditur shqiptareve,sesa i nevojshem eshte Vettingu i vertete.Vettingu qe do te vije bashke me Republiken e Re.
   Per te gjithe ata qe ende dyshojne ne Vettingun e vertete,ju them te shihni se ku eshte katandisur Edi Rama me bashibozuke dhe Republika e tyre kriminale.
   Jane te braktisur nga te gjithe qendrat e rendesishme Perendimore.
   As qe mund te mendohet qe mund te mbahen ne kembe me mbeshtetjen e Turqise islamike,te neootomanit Erdogan.
   Le t’i bjere Rama ne gjunje Erdoganit,le t’i puthe kembet,le t’i spastroje armiqte e tij ne Shqiperi,le t’i lutet e pergjerohet – nuk ka shpetim.
   Aq me pak,do ta ndihte ne kete pike halli,miku Aleksendar i Serbise,e aq me pak akoma te shpresoje te mund te fitoje simpatine e Carit te ri te Rusis duke i bere lajka vellait te tij te vogel serb ( ne te vertete,dinakerisht dhe shume poshtersisht e padyshim antishqiptarisht,Edi Rama,kjo mendje e cthurur,enderron qe nepermjet krralit serb te fitoje simpatine e carit rus).
   Jam i sigurte qe edhe mbeshtetesit e tij me te flakte,megjithe se do ta deshironin me gjithe zemer e me gjithe shpirt per shkak te trashegimise dhe nostalgjise se tyre perverse, nuk besojne qe keto dy qendrat e vetme,sic jane Turqia dhe Serbia,do te mund te shpetojne Edi Ramen nga permbysja e sigurte.
   I vetmi hajr qe ka pare Edi Rama nga duate qe i ka bere sulltanit te ri turk,neootomanit,islamikut Erdogan,eshte se ka bere per vete nje nacional-islamik te perhenur si Abdi Baleta…( si perpuqen krejt allosojte!).
   Sa i perket hajrit nga miqesia me vicat e Serbise,vecse ka zgjuar nga pergjumja ate mase filoserbe e filoruse,qe gjithesi aty ka qene, ku jane e qe jane edhe pjesa thelbesore e elektoratit socialist.
   Gjithsesi,megjithe mbeshtetjen e madhe qe i vjen nga politikanet me te rendesishem,forcat dhe qendrat me te rendesishme te Perendimit,Liderit europianist te Opozites,Lulzim Bashes,i mjafton vetem mbeshtetja e jashtezakonshme dhe e paprecedente qe ka nga Shtetet e BAshkuara te Amerikes,nga Administrata e re REpublikane e Presidentit Donald Trump.
   Amerika e Presidentit Trump,eshte Amerika e Re.
   Amerika e Re,mbeshtet Republiken e Re te shqiptareve.
   E kam thene qe me 8 nentor 2016,qe fati i Edi Rames u shkruajt: ai do te permbyset me turp.
   E kam thene qe, Administrata e re Republikane nuk do ta pranoje asesi si partner Edi Ramen dhe Qeverine e tij te korruptuar dhe kriminale.
   E kam thene qe, ShBA,me te vertete qe nuk do sjelle marinsat ne Shqiperi per te zbuar banditet nga pushteti,por do ta beje duke mbeshtetur,ashtu sic dine ata,levizjen popullore brenda Shqiperise qe do te ngrihet kunder ketyre banditeve.
   E kam thene edhe qe,Protesta e inicuar nga Opozita ,nisi menjehere pas turit qe zoti Basha zhvilloi ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.
   Filloni protesten – ne do ju mbeshtesim…
   Kete e dine shume mire Rama dhe mbeshtetesit e tij.Prandaj jane kaq te alarmuar.Prandaj jane ne panik.

   1. kleptofagos says:

    @Skypion
    Fakti qe gazeta te jep kaq hapesire, tregon se je i rendesishem, pra i rrezikshem…dmth ingranazh i mafies. “Opozita” (Klani i Berishes), sikurse ti e deklaron me siguri te madhe, do ta bejne Vetting-un … por ai nuk do jete kunder Rames dhe maxhorances aktuale por nje tjeter mashtrim per te siguruar vazhdimesine e sundimit te popullit, jo vetem nga banda kriminale e Berish-Bashes (qe ti i ke dale per zot) por nga e gjithe mafia politike ne Shqiperi. Ti e di fare mire kete strategji, por une po ta them ty, qe ta degjoje populli lojen qe luhet ne kurrizin e tij.

    1. qefliu says:

     nuk bohet shkypnia veç po ma dhat voten mue! po m´zgjodhet mue president kom me e bo shkypnin Lule. kom me hap vene pune ene per gabelt. kom me i bo rrogat 2000€ minimumi… kom me i fut kriminelat n´biruc… rrug t´reja… autostrada t´reja… fabrika t´reja… kom me zaptu serbin, grekun ene maqedonin…

     voto ke qefliu-naltmadhniu.

   2. Bashiqi says:

    Republiken e re e bene basha e berisha dy kriminelat me te medhenj? Ik more injorant se paguhesh nga ato qena me shkru keshtu osé je tru thare.

   3. ujku says:

    O trap, problemi eshte senuk ofron gje ky veting. Do futen ne burg te vegjelit dhe jo te medhenjte. Ose do futet ne burg njera pale ne perfitim te tjetres. Apo dyshon se vila e Rames eshte me e lire se e Berishes? Se syzat e Gregut vlejne me pak se fustanet e beautycasit te Zenit?!
    Shqiperia eshte keshtu se koqe si ty nuk dolen nga”ana ime, ana jote”.

   4. Lulja says:

    Veting me Lule Bashen e ke fjalen??? Me ate cupken me faqe te kuqe qe qesh kur nuk di c’te thote?? Me ate adoleshenten kembehapur qe megjithese mundohet t’i mbylle nuk e le ai plaku qe e çvirgjeroi ti mbylle se ka frike se mos e tradheton me te tjere dhe tregon se sa pervers ishte plaku. Lulka qe ka mare zemer si ai i burgosuri i ri qe pasi ia kane bere bythen shenjester qitjeje, merr zemer se bythkat e tij i kane hyre ne zemer te fortit te burgut. Ky eshte vetingu me kete protitute lule qe na ka mbire ne mes te shtepise dhe var koken e tuperuar si vajze e virgjer.

   5. ***** says:

    Vetingu eshte e njejta fryme e civilizimit Europian qe preku oligarine e pashoq dhe te shemtuar te Greqise, Kroacise, Ukraines, Afrikes Veriore, dhe tani po troket njekohesisht me ritem crescendo tek porta e Shqiperise dhe Maqedonise.

    Vetingu para se te kerkohet prej diplomateve te huaj, kerkohet prej popullit shqiptar ne radhe te pare; vullneti i te cilit duhet medoemos degjuar.

  2. may says:

   BERISHA ESHTE ME DJELLIN VETE, DHE ESHTE DJELL VETE, POR KERE RRADHE NUK SHPETON, JO ME NJE CADER POR CFARE TE DOJE TI LESHOJ AJO GOJE E NDYRE, NUK KA SHQIPTAR QE TI SHKOJ PAS ATIJ NJERIU,

 2. Keli says:

  👍🏻🇺🇸🇪🇺🇧🇪🇦🇱

 3. keli says:

  Ne c’ore hapet “kafja” Ngjela?

 4. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 25, 2017 at 07:20:53 EST

  MODELI MAQEDONI APO PROJEKTI
  PUTINIST I BANDES SE BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle te Mafias se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?
  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes dhe te gjuhes angleze, qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Noka, Basha, Mediu, Pollo… te lidhur me njmije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !
  Syceltesi!
  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule, ala Agron Duka, ala Ylli Manjani, Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja e Artan Fuga, ala Sazan Guri, ala Genc Pollo. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!
  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha per pushtet!?
  Per pushtet Sali Berisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!
  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht ! Nje mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur vrau krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine .
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes… Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es ! Eshte teper heret per ti harruar ! As Gerdecit! As Otranton… as… as …
  Shen Petersburgu e Moska, Nena e Serbise , Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave per shqiparet si popull e si komb, per Shqiperine si shtet historikisht.
  Cdo sakatim e copetim i trojeve shqiptare, cdo masaker serbi- malazezo- maqedono- greke ne to, sic e ka pohuar edhe vete Trocki, kane intrigat, komplotet dhe bekimin e Rusise!
  Jo vetem agjentet e UDB-es Sali Berisha e Lulezim Basha, Flamur Noke Stanishici e Fatmir Medihoxha, Genc Pollo e krejt Korporata e tyre e krimit te organizuar dhe atdheshitjes, por edhe vete Moska hoqi sot maskat e doli hapur kunder qeverise me te suksesshme, me reformatore dhe me ala amerikane e properendimore ne historine e Shqiperise.
  Si Putini edhe zagaret e tyre te Tiranes do korrin disfate te turpshme perballe 97 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi, Vetingun, SHBA-ne e BE-ne.
  Kur Enver Hoxha ca pushke me gjalme e topa te ndryshkur gjermane trofe lufte i perzuri me bisht ne shale kete shtrire te vjeter dhe krejt Trajtati e Varshaves, Shqiperia ne NATO dhe aleate e Amerikes u mall daten si Putinit edhe kelysheve te tij te Tiranes!
  Shqiperia eshte e shqiptareve jo e tradhetareve dhe e zagareve !

 5. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 25, 2017 at 07:20:53 EST

  jo vetem opinione

  MODELI MAQEDONI APO PROJEKTI
  PUTINIST I BANDES SE BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle te Mafias se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?
  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes dhe te gjuhes angleze, qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Noka, Basha, Mediu, Pollo… te lidhur me njmije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !
  Syceltesi!
  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule, ala Agron Duka, ala Ylli Manjani, Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja e Artan Fuga, ala Sazan Guri, ala Genc Pollo. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!
  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha per pushtet!?
  Per pushtet Sali Berisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!
  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht ! Nje mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur vrau krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine .
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes… Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es ! Eshte teper heret per ti harruar ! As Gerdecit! As Otranton… as… as …
  Shen Petersburgu e Moska, Nena e Serbise , Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave per shqiparet si popull e si komb, per Shqiperine si shtet historikisht.
  Cdo sakatim e copetim i trojeve shqiptare, cdo masaker serbi- malazezo- maqedono- greke ne to, sic e ka pohuar edhe vete Trocki, kane intrigat, komplotet dhe bekimin e Rusise!
  Jo vetem agjentet e UDB-es Sali Berisha e Lulezim Basha, Flamur Noke Stanishici e Fatmir Medihoxha, Genc Pollo e krejt Korporata e tyre e krimit te organizuar dhe atdheshitjes, por edhe vete Moska hoqi sot maskat e doli hapur kunder qeverise me te suksesshme, me reformatore dhe me ala amerikane e properendimore ne historine e Shqiperise.
  Si Putini edhe zagaret e tyre te Tiranes do korrin disfate te turpshme perballe 97 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi, Vetingun, SHBA-ne e BE-ne.
  Kur Enver Hoxha me ca pushke me gjalme e topa te ndryshkur gjermane trofe lufte i perzuri me bisht ne shale kete shtrire te vjeter dhe krejt Traktati e Varshaves, Shqiperia ne NATO dhe aleate e Amerikes u kall daten si Putinit edhe kelysheve te tij te Tiranes.
  Shqiperia eshte e shqiptareve jo e tradhetareve dhe e zagareve te Putinit dhe Beogradit e Athines !

 6. aqif tahipi says:

  Respekte per mendimet tuaja z. Ngjela . Ju keni shprehur ne kete shkrim thelbin e reformes , qe eshte , forcimi i metejshem dhe i pandalshem i kombit shqiptar ne trojet etnike ne ballkan. Spastrimi i hajduteve dhe rrugaceve nga politika dhe gjyqesori eshte parakusht i domosdoshem per riperteritjen e strukturave shteterore te Shqiperise dhe me pas te krejt bashkekombasve tane ne ballkan dhe bote.

 7. dc21 says:

  Te eshte lagur baruti o avukat!

 8. Artan from Montreal says:

  Pirxh pirxh o Avo-kot Ngjala. Sala po ju pallon te tereve ti vazhdon ben gerr gerr.

  1. reli says:

   Mos I mbaj breket ulur ti

 9. kuq e zi says:

  po shoqeria civile ku eshte??????
  apo po gjuan ndonje kend lojrash apo cerdhe femijesh pastaj do versulet
  pa shoqeri civile jemi me te varfer kemi nevoje per nje ze asnjanes jo politik qe te tregoje me gisht se kush qeshte bojkotuesi i hapjes se negociatatve
  kemi nevoje per nje shoqeri civile qe nuk enderron kurre te behet parti ajo qe mund te arrij nje shoqeri civile nuk e arrin dot asnje parti sepse partite genjejne luajne dhe bien ke pazare per cdo gje vetem e vetem te arrijne pushtetin

 10. DETARI Atlantidhes @ says:

  Jam plotesisht dakord me mendimin e avokatit.
  Saliu ,do te beje c’eshte e mundur per ta penguar perendimin per mosrealizimin e reformes qe do ti presi koqet Saliut,por me Ameriken dhe Europen,dy superfuqite boterore aleate,mendoni se do te fitoje Sali Karaxhici ?……..

 11. Palla says:

  Boll majr e ke than o avokat i nerum. Te tan ne, e tan Shqipnia asht duke u krenu me ty o z. Spartak. Rrnofte zotnia e tij Edi Rama. Posht kamunistat me ne kry Sal Berishen dhe me hajna e tij.

 12. 😁 says:

  Sa i pështirë! Shkruan gjithmonë të njejtat gjëra, me një servilizëm të neveritshëm ndaj amerikanëve, pa asnjë dinjitet dhe për t’i bërë të pëlqyeshme zhgarravinat që shkruan, i fut nganjë Rusi, Beograd e Athinë. Do, me çdo kusht, të tregojë sa mik besnik i amerikanëve, është dhe sa armik për vdekje i të tjerëve. Për çdo temë që shkruan, nuk harron të ripërsërisë zvarritshëm, besnikërinë dhe urrejtjen. Por e bën kaq shëmtuar, sa të nakatoset stomaku.
  Nuk besoj, se Rama ka nevojë për një “aleat” të tillë.

 13. Keli says:

  Good-👍🏻. Avokat.! Skypioni po çmendet nga marazi.!
  🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸 !Republikën e RUMPALLËS ,do ta shohin me dylbi.!Ky popull s’është idiot.!S’mund të luftojë
  pë karrigen e Bashës,Beridhës e Skypo….,dhës.!
  Iku koha e tyre .!Le të gënjejnë idiotët.!
  VETINGU, sa do të vonojë,s’do të mungojë.!🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺🇪🇺👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

 14. fcb says:

  Avukati paska dale prape duke ngrene tum :))

 15. Shoku " Shpati " says:

  Na bombardove me argumanta avokat por argumenti me i pakundershtueshem ishte ai qe ” vetingu do behet se e do populli shqiptar ” !!! O avokat , po kush ja ka …ndonjeher popullit trim dhe syshqiponje shqiptar ? Po per popullin trim dhe sypatrembur rendesi kane parimet o avokat . Pa folur per 10 cilesite e komunistit . Se mesa kam degjuar do inagurohet shkolla e partise pas pak kohesh .

 16. alphade says:

  Zoti Spartak ,nje pyetje nga “salla” kam ,cdo te behet me ” Cadren e Sllobodankes” ,,
  me fal ,me ” Cadsasaren e Lirise” desha te them ?! Ketu nuk e kam fjalen per Lirine e
  Saliut se asaj Saliu ia ka siguruar me pash ,si dhe Zenit, Gites,Desates ,etj.etj. por
  kam fjalen per lirine e shqiptareve nen thundrren e bajraktarit – diktator -primitiv,
  barbarit shqipfoles ,Monstra e Vicidolit !
  Megjithate , zoti. Spartak juve me katilinaret tuaja na jepni besim dhe shprese !!!
  Pershendetje nga larg …….. !!!!

 17. Lennard says:

  Te lumte Goja dhe Pena Z.Ngjela .I ke eklipsuar te gjithe Zagaret e Ndyre.Sado te mundohesh Ti Mor Zagar-Skypion nuk e shpeton dot Sale-Serbin dhe Lul-Hajdutin.Ka marre fund qe Ata dhe pasuesit e tyre do te marrin denimin e merituar.Duket qe Ti mor Shkerdhate-Skypion je pjese e Klanit te Armiqve dhe tradhtarve te Shqiperise.Bej cfare te duash -Pas qafe e ke Mor Qafir dhe Delenxhi.Kush e kundershton Vetingun ,eshte me serbin ,Grekun dhe Sale-gerdecin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *