Vendimi: Opozita nuk regjistrohet në zgjedhje, aleatët e PD tërhiqen nga KQZ

Opozita nuk e pranon si të saktë përkufizimin e “bojkotimit të zgjedhjeve”, nëse nuk realizohet kërkesa e saj për qeveri teknike.

“Nuk ka për të patur bojkot zgjedhjesh, sepse zgjedhje fasadë me krimin nuk do të ketë”, thotë kryetari i PD, Lulzim Basha. Dhe mesa duket, plani i së djathtës për të pamundësuar zgjedhjet më 18 qershor ka nisur të zbatohet.

Dy aleatët kryesorë të demokratëve, Partia Republikane e Fatmir Mediut dhe Partia Agrare e Agron Dukës kanë tërhequr kërkesat për regjistrimin e partive respektive në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Republikanët, për të cilët nuk ka një vendim regjistrimi, i kanë kërkuar KQZ-së bllokimin e procedurave të mëtejshme, ndërsa agrarët, që janë regjistruar më herët, kanë kërkuar tërheqjen e dokumentacionit.

Megjithatë, ka ende edhe një muaj kohë për regjistrimin e partive politike në zgjedhje, ndërsa një provë serioze, nëse partitë e opozitës nuk do të marrin pjesë në zgjedhje do të jetë kur ajo të mos regjistrohet si koalicion dhe të mos dorëzoje listat e kandidatëve, afati për të cilat është nga fundi i muajit prill.

Por ndërkohë, mungesa e opozitës në përgatitjen e zgjedhjeve është vënë re tek krijimi i komisioneve zonale, në gjysmën e të cilëve shumica për funksionimin e tyre krijohet nga Partia Demokratike dhe Partia Republikane.

Deri tani, opozita nuk ka dërguar emrat për krijimin e KZAZ-ve dhe nuk pritet ta bëjë këtë deri të premten, kur mbaron afati zyrtar.

Kjo nuk është hera e parë që KZAZ-të ngrihen me vonesë, por ligji ka parashikuar mosbllokimin e procesit duke i dhënë të drejtën KQZ-së të përcaktojë me iniciativën e saj komisionerët për plotësimin e vendeve.

Një procedurë që u ndoq në zgjedhjet lokale për Bashkinë e Kurbinit, ku opozita nuk mori pjesë dhe zgjedhjet u zhvilluan me një kandidat.

Megjithatë, për të treguar se rregullat zgjedhore mund të ndryshojnë, mazhoranca vendosi të shtyjë sërish mandatin e komisionit parlametar për reformën zgjedhore. (TCH)

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Vendimi: Opozita nuk regjistrohet në zgjedhje, aleatët e PD tërhiqen nga KQZ”

 1. don says:

  Ne se jeni pak bura mbani fjalen dhe mos merrni pjese ne zgjedhje. Do te shpetoje shqiperia pergjithmone nga ju pisa dhiare.

  1. Fatja frymeqelbti says:

   Ky eshte nje puc kushtetues dhe duhet qe te rregullohet me ligj nese nje force politike per shkaqe qe nuk quhen te tilla nga drejtesia nuk merre pjese ne zgjedhje atehere ajo force politike duhet te shpallet e jashtelighshme. Ky precedent qe po perpiqet te imponohe pd dhe patericat e saj inekzistente si pr dhe paa eshte shume i rrezikshem pasi nese e djathta fiton zgjedhjet atehere mbi baze te kesaj logjike antiligjore i bie qe pas nje viti e majta te beje te njejten gje sic po ben e djathta tani dhe vendi te shkoje drejt perplasjeve civile dhe ljo per shkak te sali serbit i cili deri ne fundin e jetes se tij do te mbetet varrmihesi i shqiperise. Mallkuar te gjithe ata qe i shkojne prapa ketij krimineli mashtruesit rama dhe ordinerit meta

 2. Romira Rrushi says:

  Aq shume ju paskan rene kuotat valle sa dhe ne zgjedhje nuk ja vleka te futen?

 3. Kris says:

  Do te kenaqeni kur te mos kini asnje deputet ne kuvend! or dihet Mediu dhe Duka nuk fitojne prandaj nuk humbin gje!

 4. Aksi says:

  Perdite e me shume me habit idiotlliku dhe pafytyresia e ketyre ordinereve qe i kane rene per pjese Shqiperise se gjore… Kurre mos hyfshi ne zgjedhje o spurdhjake te lodhur. Shpetofshim njehere e mire nga surreterit tuaj te ndyre.

 5. jani says:

  Ka dale dash shehi ky dembeli i ketij vendi per te folur per vota te lira. Sot i shkarkuan gruan dhe direkt e ashpersoi tonin ky intelektuali. Ysht plera, hajdute dhe parazite.

 6. Valentina says:

  SHikojini me vemendje keta vemje per nje minut dhe imagjinoni si do te katandisej SHqiperia me keta ne pushtet

 7. artan says:

  Ky eshte lajmi me fatlum per Shqiperine.

 8. WEB1 says:

  Shpejt mero editorialin ,na e shpjego pakez si mund te dale shqiperia nga kjo krize politike ,dhe n.q.s njeri eshte me mire i informuar ,,,a ka mundesi te behen zgjedhjet pa opozite ? dhe cfare ndodh nese me te vertete opozita nuk merr pjese ?Nuk e di se cfare parashikon rregullorja apo kushtetuta ne keto raste

 9. ARIU says:

  Ky eshte nje lajm i jashtezakonshem qe shqiptaret te festojne!
  E pranojne vete qe kane falimentuar ndaj kane frike te kandidojne ne zgjedhje!
  Nuk e kishte kot ENVER HOXHA qe i pushkatoi deputetet opozitare!
  Ata jane armiqte e shqiptareve

  Ne hale te gomereve vafshi!
  Dolet nga cadra krekare por edhe te DHJERE!

 10. kuq e zi says:

  nuk marrin pjese sepse askush nuk kalon vetingun kush do kandidoje ne emer te pd-s????
  blushi eshte goxha opozite dhe mjafton sa per komisionet zgjedhore ka ardhe momenti qe te behet si e gjithe bota perendimore qe formohen nga njerez pa parti pra asnjanes
  vetingu pa ju perveshur akoma punes nxorri jashte loje 40% te kuvendit

 11. Liu says:

  Patjeter qe aleatet do jene me lulin sepse me lulin ishin edhe kur vodhen dhe vrane edhe ata e ruaj ne bythen e tyre ,po nuk shpeton dot ti Fatmir mediu qe e ke surratin sikur ta ka lepire lopa ,ti je me keq edhe se sali haleja dhe lulezim hajduti

 12. xy says:

  O Duka i krimit , o klani Zemutit ,sebashku me kriminelin e lindur Fat-keq Mediun,do tja u dime per nder dhe jo qeder qe mos te hyni ne zgjedhje.O Agron, Tironcit kon nji fjale ,boji nonen qe te thote babe.Kete te ka bo Sala ,legen pa kar- a-kter.

 13. Spartaku says:

  Oh sa mire do jete,qe te mos marin pjese pd-ke ne zgjedhje,qe te shpetojme njehere e mire nga keta kafshe tropikale.Mos u beni merak,do krijohet opozite tjeter.Ne djall vaft Saliu me Bashen e kompani.

 14. Vos says:

  Kur shikon te rinjte qe ecin ende pas Berishes, e kupton perse ky vend lengon por dhe cfare populli jemi.

 15. maximus says:

  kesaj here llumi i shqiperise ka vendosur te rrije ne fund te kazanit, aty ku e ka vendin dhe te mos dale jashte kazanit. ketyre u do q***e i gjithe fisi para e mbrapa, keta llumtyra po mbajne peng nje popull te tere per 27 vjet, tani qe eshte rasti me i mire per tu afruar me evropen sepse evropa udhehiqet akoma nga jo extremistet e djathte, llumi i shqiperise ka vendosur te bllokoje ecjen perpara te shqiperise, mbase pergjithmone, sepse po fitoji e djathta ne evrope, shqiperia s’puth me ne BE, o EDI mblidhi edhe ti nje here te tute dhe dilni ne shesh, qe ta shofe edhe nje here lulka se sa shqiptare e mbeshtesin ne bojkotin e tij.

 16. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: February 24, 2017 at 8:25:04 AM EDTm

  LULEZIM BASHA + … NE PRANGA!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga! Sot! Neser eshte kurre!
  Berisha i pari… Luli i dyti…. Fatmir Medihoxha i treti e keshtu ne ardhe krejt banda e gangstereve dhe “Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit…”!

 17. vjola says:

  Do Perendia dhe e mbajne fjalen . Vetingu po ju kall daten me duket .

 18. Ishalla shkojn ke pidhat e nonës vet ene se nrejn mo kaptinën megjith shkëlzen dylberin 🤡💩💩💩💩💩💩💩💩

 19. arti says:

  Me te vertete nje lajme i mrekullueshem jashte qente kriminelat.

 20. Miri says:

  Lajm me te mire se ky nuk ka. Duhet ta kishit bere me kohe kte zgjidhje keshtu nuk do degjojme eren tuaj te qelbur qe vini era gjak dhe korrupsion. Rrace e poshter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *