VIDEO/ Derra të egër radioaktivë: Realiteti i frikshëm i Fukushima-s

Gjashtë vjet pas tërmetit shkatërrues dhe tsunamit që goditi Japoninë, zona e evakuimit rreth qyteit tashmë të rrënuar, ku dikur gjendej impianti nuclear Fukushima Daichi, mbetet e breaktisur nga njerëzit. Por, prej disa kohësh, derrat e egër kanë nisur të pushtojnë dalë ngadalë qytetin.

Pas largimit të banorëve, derrat e egër që gjendeshin në kodrat përreth qytetit, zbritën në kërkim të ushqimit dhe tanimë e kanë kthyer atë në shtëpinë e tyre. Qeveria japoneze është duke përgatitur heqjen e ndalimit për disa prej zonave pranë impiantit nuklear, por njerëzit janë shprehur të shqetësuar në lidhje me rreziqet e përballjes me kafshët, që tashmë enden lirisht në rrugët e qytetit dhe oborret e shtëpive.

Derrat paraqesin një rrezik, jo vetëm për shkak të agresivitetit që mund të shfaqin, por ç’është më e rëndësishme, një rrezik shëndetësor për banorët, që do të nisin të rikthehen në shtëpitë e tyre. Kafshët janë ushqyer prej kohësh me ato çfarë kishin mbetur dhe kanë jetuar në një ambient të ndotur me mbetje radioktive dhe për këtë arsye, edhe vetë ato përbëjnë një rrezik për infektimin e njerëzve.

Për këtë arsye, qeveria japoneze ka punësuar një grup gjuetarësh lokalë për të kapur dhe vrarë derrat e egër, ndërsa qyteti përgatitet t’i kthehet jetës së dikurshme, sado e vështirë që kjo mund të jetë.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200.jpg","attachment_id":"646037"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-1.jpg","attachment_id":"646036"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-2.jpg","attachment_id":"646035"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-3.jpg","attachment_id":"646034"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-7.jpg","attachment_id":"646032"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-4.jpg","attachment_id":"646033"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/main_1200-8.jpg","attachment_id":"646031"}]

2 komente në “VIDEO/ Derra të egër radioaktivë: Realiteti i frikshëm i Fukushima-s”

  1. bledi says:

    Tek foto e pare e njof kete derrin ,e ka emrin SALI ,mbiemrin gjejeni vete

  2. maliku says:

    coni ca malok aty qe kur t kthehen t fitojn titullin e Nishan Sales “malok democrat turbo reaktiv”

Lini një Përgjigje te maliku Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *