Detyrat e Komiteteve të PD për prishjen e zgjedhjeve, “guerriljet” që do të thirren në ndihmë…

Partia Demokratike, ditën e mërkurë, në kuadër të strategjisë për bllokimin e zgjedhjeve të 18 Qershorit, në mungesë të plotësimit të kushtit për krijimin e një qeverie të përbashkët, ka vendosur ngritjen e disa strukturave ilegale, të quajtura Kuvendet Qytetare për Zgjedhjet e Lira dhe të Ndershme Anembanë Shqipërisë.

Po çfarë janë Kuvendet Qytetare dhe cili do të jetë roli i tyre në raport me zgjedhjet e qershorit? Burime nga pjesëmarrësit në mbledhjen e koalicionit qytetar thanë për Shqiptarja.com se, këto Kuvende Qytetare, të ngjashme me Komitetet e Shpëtimit, kanë si detyrë të pamundësojnë zhvillimin e zgjedhjeve të 18 Qershorit, në kushtet bojkotit të opozitës.

Në varësi të zhvillimeve politike dhe në mungesë së një zgjidhjeje politike në horizont, Komitetet do të jenë mekanizmi ose arma e opozitës për prishjen e zgjedhjeve parlamentare, çka mund të çonte në përplasje sociale dhe destabilizim të vendit. Këto struktura do të mbledhin gjithashtu informacione dhe fakte rreth çdo lëvizje të përfaqësuesve të shumicës në raport me zgjedhjet.

Ndërkaq, modalitet e ndërhyrjeve të paligjshme për të sabotuar procesin e votimit në 18 Qershor do të përcaktohen në ditët në vijim nga Partia Demokratike, por aktualisht, deputetët e opozitës, drejtuesit e strukturave të Partisë Demokratike dhe të partive të të tjera të djathta, janë udhëzuar që të angazhohen për rekrutimin e njerëzve për krijimin e këtyre Kuvendeve Qytetare.

Gjithsesi, mbetet për t’u parë nëse këto struktura do të kthehen në një realitet politik. Gjithashtu, me interes pritet edhe reagimi i Policisë së Shtetit, Prokurorisë, mazhorancës dhe faktorit ndërkombëtar. Ka një perceptim të fortë, sipas të cilit, me anë të kësaj lëvizjeje ekstreme, opozita kërkon të evitojë një humbje të mundshme përballë koalicionit PS­LSI, por të shtyjë në një kohë të pacaktuar zbatimin e Reformës në Drejtësi.

Përbërja e Kuvendeve Qytetare

Deputetë të Partisë Demokratike, anëtarë të Kryesisë dhe të Këshillit Kombëtar, drejtues degësh dhe përfaqësues të partive të tjera aleate, do të angazhohen në terren për konstituimin e Kuvendeve Qytetare me personazhe me peshë në komunitetin ku jetojnë, për një bllokim të mundshëm të zgjedhjeve.

Edhe pse kjo lëvizje bie ndesh me kauzën trevjeçare të opozitës për dekriminalizimin dhe disa parime të mbrojtura të paktën verbalisht nga kryetari Lulzim Basha, opozita synon të afrojë pranë saj grupe të fortësh dhe me të shkuar të dyshimtë. Pjesë e Kuvendeve ose e Komiteteve do të jenë sigurisht komisionerët e besuar të Partisë Demokratike, anëtarë të forumeve lokale, militantë, personazhe të inatosur me qeverinë etj.

Mesazhi i Bashës

Pas vendimit për ngritjen e Kuvendeve Qytetare, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, ka artikuluar një mesazh të qartë. “Jo more zotërinj, nuk do t’ia hidhni kaq lehtë. Nuk ka për të patur bojkot zgjedhjesh, sepse zgjedhje fasadë me krimin, nuk do të ketë. Qytetarët shqiptarë janë të vendosur. Rezistenca civile, mosbindja civile, armata e republikës së re do të pengojë me të gjitha mjetet popullore, qytetare, demokratike dhe paqësore, zgjedhjet me krimin, zgjedhjet me drogën dhe zgjedhjet fasadë. Ua kemi dhënë paralajmërimin nga ky shesh me 18 Shkurt. Ua përsërisim ditë për ditë, e natë për natë. Ngule mirë në mendje. Zgjedhje fasadë nuk ka për të pasur më në Shqipëri”, ka deklaruar Basha.

 

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Detyrat e Komiteteve të PD për prishjen e zgjedhjeve, “guerriljet” që do të thirren në ndihmë…”

 1. pilo says:

  Te rrasen brenda keta kriminele qe po e mbajne peng kete vend.

 2. Kola says:

  Ky eshte fashizmi pa maska e pa dorashka. Po u lejua, ti nxjerre tabanin dhe ne te semes te shkoje ky vend dhe ky komb bashke me te.

 3. Ta Futi Amerika says:

  Doni nje M….t te math se e keni ndritur kur ishit ne pushtet perse e bllokoni Popullin te kete te drejta te barabarta me Evropianet ???!!!!
  Mallkuar Qofshi Plehera. Njerez mos ju mbani iso ketyre Bastardeve qe vetem probleme i kane sjelle ketij Populli.

 4. tomorri says:

  Zotrinj INJORANT me ne krye KRYE INJORANTIN Basha: Mendohuni pak se nje nje shtet nuk mund te veprojne dy shtet paralel se çeçua ka biçak dhe ti pret koqet.
  Sali Krmineli dhe Lulezim Bashoviçi kane vrare ne 97-ten rreth 4000 shqiptare te pa fajshem vetem per te pasurauare Sali serbin ,po tai pse nje shtet me ligje dhe rregulla pse zhduk 200-300 kreminele nuk eshte hiç gje fare.
  Po ngrije nje here ta shikojme bythen more tru tharese sa te vlen se goja te eshte hapur me keq se bytha se ta ka hapur demokacia berishjane duke menduare se ka njerez kreminele si ju ne nje shtet qe kane te drejta te pakufizuara.
  Ju genjeb mendja o foshnjarak.
  Kur flas keshtu nuki kam parasysh Edi Ramen por popullin vital shqiptar qe tani e di kush eshte e verteta dhe te gjithe e kane kupturae se kush i solli ne kete derexhe.
  Kam qejf ta shoh bythen ndonje kryetari te kmitetit te kremineleve sa do ti vleje lekura e zgjebosur ne vite dhe pastaj do te flasim mor kminel .Basha te japedhe nje porosi : shiko nga mbrapa se te eshte ngjtur gjaku i kater burrave qe vrave ne bulevarde mbas bythe dhe pastaj shiko se çfar mund te shpetoshe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *