FOTOT/ Arkeologët zbulojnë diçka spektakolare në Egjipt

Në zemër të një lagje të varfër të Kajros, mund të jetë fshehur një thesar tepër i çmuar.

Arkeologët egjiptianë dhe gjermanë kanë zbuluar një statujë tetë metra të lartë zhytur nën ujë.

Sipas tyre, kjo do të jetë ndërtuar në nder të faraonit të famshëm Ramses II, i cili sundoi Egjiptin para më shumë se 3 000 vjetësh (1279-1213 p.e.s.).

Zbulimi, i konsideruar nga Departamenti i antikitetit egjiptian si “një nga më të mëdhenjtë në histori”, u bë në afërsi të rrënojave të tempullit të Ramsesit II në qytetin e lashtë të Heliopolisit.

Deri tani, arkeologët kanë zbuluar bustin dhe pjesën e kokës.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt.jpg","attachment_id":"646095"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-1.jpg","attachment_id":"646096"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-2.jpg","attachment_id":"646097"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-3.jpg","attachment_id":"646098"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-4.jpg","attachment_id":"646099"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-5.jpg","attachment_id":"646100"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-6.jpg","attachment_id":"646101"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/egjipt-7.jpg","attachment_id":"646102"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *