“Kushti i Sali Berishës nuk është ndaj zgjedhjeve, por ndaj Vetting-ut e reformës në drejtësi. Do shkojë në Kuvend…?”

Nga Spartak Ngjela

Vetingu është kusht i politikës amerikane që ajo të vijojë të drejtojë në Shqipëri, Reformën në Drejtësi; kurse Reforma është kushti europiano-perëndimore për t’u anëtarësuar Shqipëria në Bashkimin Europian.

Kjo është esenca e kësaj kohë politike në Shqipëri, sepse çështja e zgjedhjeve nuk mund të jetë prioritet i politikës amerikane në aleancën shqiptaro-amerikane.

Atëherë, ku e ka lidhjen e vet kushti amerikan dhe europiano-perëndimor me procesin zgjedhor? Nuk ka asnjë lidhje.

Por atëherë, çfarë është kushti i PD-së dhe i Saliut për procesin zgjedhor? Ky është kusht që i është vënë qeverisë dhe maxhorancës aktuale.

Po pse e ngatërron kushtin amerikan me kushtin ndaj qeverisë Sali Berisha? Nuk e ngatërron këtë çështje Saliu, por zgjedhjet janë kot. Ai i trembet vetingut dhe Reformës në Drejtësi.

Por, si mund t’ia dalë kësaj në krye Saliu duke iu vënë kusht Amerikës? Sigurisht që ky është naivitet fëminor. Nuk realizohet dot një kusht i tillë: politikës amerikane nuk mund t’i vihet kusht, nga ata që rrezikohen prej Reformës në Drejtësi për arsye korrupsioni; sepse, logjikisht, politika amerikane do t’i pozicionomte këta si antiamerikanë: të gjithë ata që nuk duan të votojnë vetingun…

Por çfarë do të ndodhë pas kësaj? Ajo që duhet të ndodhë eshte se do miratohet vetingu në Parlament. Kjo është domosdoshmëri e pakapërcyeshme dot nga Saliu, sepse, për të dhe ata që e pasojnë, votimi i vetingut është një e keqe me e vogël sesa mosvotimi i tij.

Po kushti i zgjedhjeve çfarë eshte? Politika amerikane kuptohet qartë se nuk ka fare anësi në ketë çështje, madje, pasi të votohet vetingu, pa problem që ajo e pranon sugjerimin për qeveri teknike, dhe patjetër që angazhohet për një proces të drejtë zgjedhor. Sepse procesi i lirë zgjedhor nuk është interes i politikës amerikane, por interesi shqiptarëve në funksion të demokracisë. Interesi politik i aleancës shqiptaro-amerikane është vetingu dhe Reforma në Drejtësi. Dhe ky nuk është angazhim, por KUSHT.

Pse, a mund ta bëjë këtë politika amerikane? Po, sepse ajo ka kusht vetëm vetingun dhe Reformën në Drejtësi…

Po, sipas kësaj logjike, Saliu provohet që është kundër vetingut? Logjika e përdorur sipas këtij dialogu me pyetje- pergjigje, këtë provon; por, pikërisht kjo, e detyron Saliun dhe PD-në të hyjnë në Parlament e të votojnë vetingun; dhe, pastaj, mund të kthehet në çadër dhe të vijojë betejën per zgjedhjet e lira. Në të kundërt, Saliu i provon politikës amerikane që halli i tij nuk është procesi zgjedhor në Shqiperi, por vetingu dhe bllokimi i Reformës në Drejtësi, të cilën, duhet ta ritheksojme: ai nuk e ndalon dot – kjo është pamundësi absolute.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në ““Kushti i Sali Berishës nuk është ndaj zgjedhjeve, por ndaj Vetting-ut e reformës në drejtësi. Do shkojë në Kuvend…?””

 1. Demi says:

  Kjo kondicionohet nga fakti,sa te THELLA I KA RRENJET. MÂFIA e klanit te malokeve

  1. Skypion says:

   Dengla!
   Kushti i vetem,sine qua non, i Shteteve te Bashkuara te Amerikes,i Administrates Republikane Anti-sorrisiane, te Presidentit Donald Trump,eshte : rrezimi i Qeverise Rama.
   Kushti i vetem,sine qua non,i qendres me te madhe Anglo-Saksone ne bote,i Shteteve te Bashkuara te Amerikes,eshte: rrezimi i Qeverise Rama.
   Ky eshte parakushti.Ky eshte kushti i vetem.Ku eshte kushti i kushteve.
   Te tjerat jane dengla.
   S’ka partneritet ShBA-Shqiperi,kur kjo e fundit ka nje Kryeminister armiqesor me Presidentin amerikan Donald Trump dhe Administraten e tij.
   S’ka partneritet ShBA-Shqiperi ,kur kjo e fundit ka nje Kryeminister qe akuzon boterisht Presidentin e Shteteve te BAshkuara te Amerikes,si nje armik te popujve,si nje kercenim te Kosoves,si kercenim te shqiptareve muslimane,si kercenim te Shqiperise,si armik te kombit shqiptar.
   S’ka partneritet ShBA-Shqiperi,kur kjo e fundit ka nje Kryeminister i cili ,nderkohe qe akuzon boterish Presidentin Amerikan si rrezik per njerezimin dhe demokracine,eshte bythe e breke me Presidentin autoritar,sulltanin e ri te Turqise,islamikun radikal,Erdogan.
   S’ka partneritet ShBA-Shqiperi,kur kjo e fundit ka nje Kryeminister delirant,qe perpiqet te kercenoje Europen,ShBA-ne,Perendimin me aleanca te mundshme me Putinin e Rusise,apo me flirte me islamike.
   Kjo eshte vendosur tashme.
   Protesta e madhe e Opozites,shpertheu fill pas turit te te vetmit lider perendimor te politikes shqiptare,Lulzim Bashes.
   Gjithka eshte vendosur.Opozita e Bashkuar,bashke me shumicen e shqiptareve dhe me mbeshtetjen e fuqishme te Shteteve te BAshkuara te Amerikes,do ta rrezoje kete qeveri bashke me kryeministrin e saj anti-amerikan.
   Te tjerat jane dengla.
   Reforma ne Drejtesi do te behet,qe c’ke me te.
   Vettingu do te behet,qe c’ke me te.
   Drejtesi do te behet ,qe c’ke me te.
   Por,te gjitha keto ,do te behen ne Republiken e Re.
   Te korruptuarit dhe inkriminuarit e Republikes se Vjeter,do te japin llogari.Do te kthejne parate e vjedhura popullit shqiptar.Nje me nje.Dhe,vete do te perfundojne ne pranga.
   Kjo eshte vendosur tashme.
   Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane vendosur.Pike.

 2. grand says:

  Z. Ngjela! Respekt!
  Por te letem kur te mabrosh diskusin tend , absolutishte te drejte, te lutem vendos ne menyre standarte: Zgjedhje 1996, vjedhej 2011 rama + 10 vota, ben imami skuthi “pashe nje socialst qe votoi 2here, dhe gojet e liga thone se gdhinte naten tek kutite duke ngacmu nga pak!)
  2300 milion, 4 te vrare, 8 jetim! Basha ne tarace! Amerikan Cloud janar 2021 per serverin e KM!
  Hello S.B, HelloLB!
  Respekt per ty inxhinier Baze! Je analist brilant!

 3. tomi says:

  e terrci e verci. hahahaha sa funny qe je avocato.

  1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   kuje mer avokat danoc pijanec..kur do dali kjo qi thu se ma cave rroten..nau ke bo si morr bythe per dit i muhabet

 4. alphade says:

  Nuk kam ndigjuar ndonje here qe zgjedhjet s’duhen te jene te “lira dhe
  te ndershme” ! Ky eshte nje parim universal ! Bile edhe ne diktaturat e
  Tiranite me te egra thone se bejme “zgjedhje te lira dhe te ndershme” ,
  atehere c’kerkojne myteberet e bandes mafioze te te ashtuquajture PD ?
  Thjeshte kerkojne jo “zgjedhje te lira dhe te ndershm” ,por zerimin e ligjit
  Te VETTINGUT sepse ky ligj do te shkallmoje korrupsionin e te sistemit te
  gjyqesise . Ky do te jete fillimi,pastaj ligji i vettingut do te shtrihet te politi-
  kanet dhe objekti i investigimi fillimisht do te jete Berisha dhe familja e tij,
  e cila ka siguruar nje pasuri marramendese te luajtshme dhe te paluajtshme !
  Kesaj i trembet e gjithe banda berishiane Kjo bande eshte gati te shkoje edhe ne
  burg,ne instance te fundit,por jo te dorezoje pasurine e grabitur permes fuqise se
  pushtetit dhe kallashnikovit ! Nje gje eshte e qarte si dy pika uji eshte prania e
  nderkombetareve sepse pa mbeshtetjen e tyre as qe mund te mendohej nje
  Reforme ne Drejtesi dhe aq me pak ligji i Vettingut me karakter retroaktiv ,ku te
  perfshihej efhe banda e Sali Vicidolit ! Bylykbashi shkarazi ,si pa dashur tha parado
  kohe : “Ligji i vettingut s’ka pse te shtrihet vitet e mepareshme por te filloi tash e tutje ”
  E shikoni ,pra, vettingu te filloi tani e tutje ,dmth,te harrohet investigimi e hajnise ,plac-
  kitjes qe jane bere ne te kaluaren dhe ” c’u be ,u be” ,tash e tutje te fillohet vettingu !?
  Po e hane socialistet kete alibi te lire dhe te sulen pedeistet sic jane sulur kunder depu-
  teteve socialiste,kryebashkiakeve duke gjetur andej te henave nje fare Elvis Roshi duke
  “harruar” ,agjentin e UDB ,Mul Noken, qe aq e turpshme eshte justifikimi dhe mbrojta e
  tij nga vete agjenti Berisha i Milloshevicit ! Reforma ne drejtesi dhe Ligji Vettingut do te
  behet se s’ben heret apo vone banda e Berishes do te perballet me drejtesine ,prandaj
  keshilla e gjithe shqiptareve eshte : zoti Berisha me mire nje fund i tmerrshem se sa nje
  tmerr pa fund ……

 5. Te lumte dora o mendje e ndritur! Lum ne qe te kemi i nderuar!

  1. Lugati says:

   doli take tukja..mrena javes sulm total kacja serioze e lugatit kryeminister ..ciaua erjon karakurve brace..izet bari dhish haxhia..anri mamqire bala…rezerve taulant laskar balla…tranjer fillozofi i modhi MERO BAZE…TRESHJA ALBITRAVE..GARDELINA KOMUNISTE SALI BERISHA..GARDELINA DYTE LULZIM KAR BASHA..ALBITER KRYESOR ILIR QYRRAVECI META..TIFOZA VOTUSIT E RIPJELLJES QI PIN BAR GJITHE DITEN DHE KANE FOTOGRAFINE E SALI BERISHES KE PORTOFOLI

 6. sapa says:

  Popull shqiptar i ndershem!Vetem jashte vendit siguroni te ardhmen e femijeve tuaj.Le te rrine aty ata qe besojne se do behet shteti se bashku me hajdutet!Shqiperia nuk behet!

 7. LORA says:

  Taku ,Qeverine Shqiptare nuk e kane zgjedhur amerikanet,,,,,e ka zgjedhur vullneti i shenjteruar i
  nje milion shqiptareve.
  Fakti qe ti i jep viston tende tejet aventuroze te tjereve ,qe mund te bekan qeveri teknike pas votimit te Vetting-ut,,,,,,per mua ,do te thote se ti vete nuk e njeh vullnetin e shqiptareve,,,,,se ti merr fryme tek xhepi i Donald Lu-se,,,,,,dmth nuk ke fare ndryshim nga cadra shqup-se e turpit pa limit.

  1. Lugati says:

   uaaaaaaaa lora po cpate ti mi partizone flakte

 8. kleptofagos says:

  Lojrat ne cadren qe ka bllokuar bulevardin, por edhe jashte saj, te bojkotit, qeverise teknike, zgjedhjeve te lira, etj. do te vazhdojne deri sa te sabotohet, te pakten edhe per 4 vitet ne vazhdim, Reforma ne Drejtesi dhe Vetting-u qe mund te penalizonte Banditet e Mafies politike ne Shqiperi. Me Ligjin zgjedhor qe eshte ne fuqi, cdo kryebandit i ka te gjitha mundesite per te emruar ne listat perkatese servilet dhe mercenaret e tij me besnike qe do te vazhdojne tu sherbejne pa kushte, si deri me sot, padroneve te tyre. Aty ku ishim dhe jemi tash 25 vjet…. Mbetet per tu pare dhe shpresuar vetem tek reagimi i nderkombetareve…

 9. Naqja says:

  NË ZGJEDHJET E QERSHORIT,
  SKYPIONISTËT , DO TA HANË TURRINJVE,
  SE BY….ve. E KANË NGRËNË.!!!!😄😂😂😂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *