Rudina Xhunga: Dëshira ime si gazetare është të mos shoh më ëndrra me Sali Berishën

Gazetarja Rudina Xhunga, thotë se shqiptarët pas asaj që ndodhi në ’97-n, do të vinin mend.

Por, kjo gjë, sipas saj, nuk ndodhi dhe ne sot merremi ende me Sali Berishën.

“Ngjarjet e vitit 1997 ishin marrëzi politike, marrëzi shoqërore dhe marrëzi kolektive.

Kur raportoja ngjarjet e vitit 1997 i shikoja si dëshmitare.

Nuk gjykoja shumë.

Unë mendoja se pas vitit 1997 ne do vinim mend.

Por mesa duket nuk kemi vënë mend.

Ne jemi një komb që nuk pranojmë të rritemi.

Njerëzit që nuk besonin Sali Berishën besonin te gazeta “Koha Jonë”.

Nëse do flisnim kundër piramidave, njerëzit nuk do na besonin.

Mendoj se në këtë pikë jemi bashkëfajtorë.

Ne jemi popull luftarak që nuk ia ka besën vetes dhe do mbrohet.

Njerëzit në atë kohë krenoheshin me armët.

Ky shpërthim ndodhi edhe në vititn 1991.

Ne jemi shkatërrues. Duam ta shkatërrojmë veten. Ne jemi vend i turpshëm.

Sali Berisha nuk bëri gjë tjetër veçse kalëroi turpin.

Dëshira ime si gazetare është të mos shoh më ëndrra me Sali Berishën”, tha Xhunga në emisionin “Debati në Channel One”, të gazetarit Roland Qafoku.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Rudina Xhunga: Dëshira ime si gazetare është të mos shoh më ëndrra me Sali Berishën”

 1. Aksi says:

  Deshria e cdo shqiptari eshte te mos shohe me as endrra e as programe televizive me Sali Berishen, se vetem me ate surratin e tij antipatik ta prish diten. Lere pastaj po t’mendosh se c’i ka bere shqiptareve.

  1. Kujtimi says:

   Po thua nje te vertet. Nuk do njeri ta shoim si figure. Ay eshte i cmendur dergoheni ne Elbasan

 2. Endri says:

  PSE NUK VRITET SB? ska burra shqiperia?
  ESHTE ME MIRE TE VRITET SALIU SA I GJITH KOMBI TE SHKOJ NE SHKATERRIM.

 3. roni says:

  Edhe une Rudina kam shume deshire qe te mos e shoh me me sy kete specje ne zhdukje.

 4. "BOHOTINA" says:

  Eshte figura me e ndyre e historise tone. Nepermjet librave brilant te te madhit arvanitas Aristidh Kolja, kam lexuar dhe kam dijeni qe para 4000 vjetesh per vendin tone. Nuk gjej nje figure tjeter kaq te ndyre, kaq kriminale, madje dhe sikur ti besh te gjithe bashke qe kane punuar kunder vendit tone nuk e arrijne dot kete surrat. Thjesht nje perbindesh.

 5. Davidi says:

  Shume profesioniste eshte kjo halldupja qe enderroka Saliun

 6. butrinti says:

  JO , ENDRI, SALI BERISHA NUK DUHET VRARE ATIJ I BEHET NDER PO TA VRASESH . POPULLI SHQIPTAR DUHET TI JAP DENIMMIN QE MERITON PER GJITHCKA I KA BERE ATIJ . TANI AI PO PROJEKTON VETVRASJEN E TIJ LE TE VEJ PARA DREJTESISE POR JO KESAJ QE KEMI POR ASAJ QE DO TE NDERTOJME .

 7. NjeQytetarOptimist says:

  Ne jemi nje vend I turpshem ku politika dikton nje popull. Blloko rrugen me jave te tera se dua te bej tubim. Asnji pergjegjes. Thyej xhama dhe bej deme materiale kundrejt taksapaguesve shqiptar, asnje pergjegjes. Thuaj se do I rrahim e do I terheqim zvarre, asgje.. Asnjeri smban asnje pergjegjesi ose jep llogari ne asnji organ shteteror. Pyetja eshte: Ke do terheqesh zvarre?!?! Popullin?? Populli ka votuar dhe nje parti i thote popullit: Ata qe keni votuar ju, sme pelqejne mua dhe do bllokoj gjithe procesin shoqeror dhe jetesor sepse keshtu ma thote radakja mua.. Jemi vendi qe kemi politikanet me te vjeter ne popullsine me te ‘re per fryme.. Jan aty sepse kane ne dore gjithe mekanizmin shteteror qe te mos ndeshkohen per ate qe kan bere dhe vazhdojne te bejne e thone.. Duan vellavrasje me shqiptaret sepse ujku (ata) mjergull do.. Duan te mjergullojn (skuqin) Shqiperine.. Te merren me vellavrasje e te terheqin zvarre vllai vllaun dhe jo vet politiken qe ka depertuar ne qelizen e tyre jetesore. Politika ka vajtur ne ekstrem me njerez ekstremist qe vijne nga sisteme feudale me mentalitetin se po je ne te, mund ta terheqesh zvarre kete popull.. Dhe ne rastin konkret ne 21 Janar ne mes te dites e vret live popullin dhe I jep nje shock shoqeror me titullin: Une te vras po te dua, edhe ne sy te te tjereve.. Cfare do besh se prokurorin dhe presidentin jane horra bulevardesh.. E thene publikisht.. Refuzim urdhri nga prokuroria te investigoj nje shock shoqeror.. Asnje I pandershkuar.. Ne daten 21 Janar 20011 shteti shqiptar ra. Dhe Sali Berisha eshte pergjegjesi per kete fatkeqesi shoqerore ku tregoi hapturazi qe politika e ka ne dore kete popull dhe vendi skomandohet nga votuesit.. Kur ishte mbi kale dhe vriste thoshte: Mua me ka zgjedhur populli, tani qe ka hundet posht bishtit te kalit ben thirrje qe do skuqi Shqiperine.. Ky maloku otoman komunist vrases qe I ka bere zborin shumices shqiptare per 26 vjet..

 8. Ilir says:

  Mire e ke ti po kujte ja thua ……..

 9. Drenicak says:

  Sali Berisha duhet te pushkatohet si Qaushesku rumun!
  E pash mbrem netv Klan nje Magjupe i thonin Sudja dhe imagjinoni qfar shteti me magjup e gabel ka ndertu .
  Thoshte se ska qen ne dijeni ndersa kur del han m… ne parlament din kush me kan flen per te gjthe shqiptart.

 10. Spartaku says:

  Mire e ke moj Rudine,madje shume mire,se nqs ti do njehere,ne nuk duam t’ja degjojme zerin e kobshem te tij ne asnje vend dhe as ne enderr, se ai me ate fytyre te ndyre qe ka t’a shpif.

 11. Faro says:

  C’eshte kjo neveri moj Rudinr,per popullin tend!!!!?????
  Sa popuj te botes njeh, qe ke marre guximin prej adoleshentje grua, te mallkosh kaq rende kete popull me kulture te lashte.
  Kemi te meta, madje shume, si rrjedhim i moskomunikimit me boten moderne, por qe
  Me kultivimin ne shkolle te njeriiut me edukate europiane, kaperxehen, madje brenda pak vitesh.

  1. A.C. says:

   … o Faro..! e njeh popullin ti mo..?.. si e njeh..? kë beson historinë e partizanëve apo të ballistave apo të kosovarëve e çamëve… se janë tre historoira të ndryshme me dy popuj të ndryshëm.. njëri popull që luftonte si gjith bota kundër fashistëve dhe një popull që kuftonte popullin e vet në aleancë me fashistët… ke guximin të mbrosh njërin popull?!?… Rudinës bravo i qoftë.. ka guximin të arrijë në konkluzion dhe ta thotë atë që mendon dhe e ka gjetur cilësinë e popullit tonë…

 12. Kalorsi i bardhe says:

  Kujt i plasi se cfare endrash ke deshire te shikosh ti,

 13. 80% e shqiptareve te ndershem kane te njejten deshire qe ky komunist i ndyre qe i ka duart me gjak e shkatrrim te denohet dhe mos ta shikojme, se na kujton vetem vdekjen dhe socializmin qe ky i sherbeu me aq zell.

 14. Dajti USA says:

  Mire e ke ti Rudina,po cfare ti bejme burrit tende Dritan Hiles,theret ne studio Frok Cupin dhe Arian Staroven per te na mbushur mendjen se po ta njohesh Saliun nga afer ai eshte shpirtnjeriu.Si o Frrok dhe ti o Dritan i Hiles qenka Saliu njeriu me tolerant,kujt i sherben ky emision o Dritan i Hiles,pse zotnija juaj u prish me Edi Ramen dhe tani fillon te flesh me mullixhin(Saliun)ptuuuuuuuuuu rrasat muti.

 15. Ollga Toronto says:

  A e pate mbreme emisionin e burrit te Rudines,Frok Cupi nen drejtimin e ish zv/ministrit te mbrojtjes(tani armik i Edi Rames) Dritan Hiles na thoshte se Saliu eshte tolerant,njerezor,pra zotni burre,te njejten gje e konfirmoj dhe nje tjeter bythelepires Arian Starova.Rudina, misioni i Dritanit per ti bere makiazh Saliut eshte mision i pamundur,ai mund te mos e doj Edi Ramen,por qe te ulet ne prehrin e Saliut kjo eshte e turpshme.

 16. liri says:

  o popull shqiptar , mos beni me gabimin e 1997, mos besoni me tek Sali Berisha, tek ky bastard qe e shkaterroi kete vend, une vertet nuk jame aty, por kur kujtoj ato kohe te tmereshme qe kemi kaluar ne ate perudhe them , mos e dhente zoti te mari pushtetin ai vrases, hajdut, I ndyr qe lufton vetem per pushtetin e tij, jo per ne o popull shqiptar, apo ata te pa fajshem qe vraua ai me Bashen, 4 te pafajshem, zhduku Bash ik ne Holland mascara nuk ke vend dhe nder ne Shqiperi ti, lereni kete popull te ndertojne vendin e vet, por jooooo kurre me ju.Te lumte dora moj Rudina dhe atij Meros qe duan tu hapin syt dhe mendjen ketij populli., zot ndihmohe SHQIPERIN.

 17. Matilda says:

  Edhe une Rudina ashtu them qe mos te shikoj me endrra me Sali Berishen. Ne 97 vajza ime ishte 3 vjec dhe kur e shikonte Sali Berishen ne televizor fillonte qante.

 18. ShpetimIdrizi says:

  Kurse deshira ime eshte qe kurre te mos shoh endra me kete Rudinen mustaqe spic

 19. besniku says:

  Rama premtoi se do vinte drejtesi tek ata qe shkateruan vendin por nuk beri asgje dhe sot ata kane mare nje cader dhe bejne sikur protestojne.Tte gjithe ata e kane vendin ne burg dhe populli i Tiranes duhet te mblidhet dhe ti zere me gure sepse ata nuk paguajne as taksa,as drite.as uje,vrasin,vjedhin dhe akuzojne te tjetert pa pike turpi.Te paret qe duhet te futen ne burg jane Sala,Basha,Noka,Ristani gjithe la[angjozet e cadres.Kur te behet kjo do gjeje qetesi Shqiperia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *