Zgjedhjet nuk janë të tuat, or Lyl. As të Saliut apo Fatmirit!

Nga Erjon Braçe

Te kujt jane zgjedhjet or Lul?

Te tuat? Te Saliut? Te Fatmirit? Te Agronit?

Te Dashit? Te Vangjelit? Te Nardit?

Jo, kid!

Zgjedhjet jane nje proces qe materializon te drejten kushtetuese te cdo shqiptari qe e ka fituar ate sipas ligjit, per te zgjedhur.

Me vote!

E drejta dhe vota, jane individuale. Nuk jane partiake.

Pikerisht se eshte keshtu, zgjedhjet nuk jane te tuat. As te miat.

Kurre.

Eshte shume per kedo, edhe per mua, cdo parti, tenden apo edhe partine ku une bej pjese, te pretendoje se ka grumbulluar aq njerez me te drejte kushtetuese per te zgjedhur, sa pas kesaj, ka “pronesine” mbi zgjedhjet.

Perkundrazi, ky bojkoti i paralajmeruar i zgjedhjeve prej jush, synon tu heqe te drejten njerezve per te zgjedhur.

Po e perseris, e drejte kushtetuese kjo.

E kuptoni cpo ndodh?

Ky, Lulzim Basha dhe grushti i njerezve parapolitike qe e rrethojne, kane pezulluar deri tani, Kushtetuten, ne kapitujt e saj qe hedhin themelet e Drejtesise se Re, asaj qe njerezit po e kerkojne me ngulm.

Po e bejne kete nisur nga interesa te ngushta personale.

Kane krijuar nje sistem qe i ka vendosur mbi ligjin, te pabarabarte me cilindo te ndryshem ne kete vend, qytetare me se shumti;

Jane kthyer ne te pandeshkueshem!

Thjesht se kane nje parti, jane deputete, ministra ne kohe te ndryshme.

Tani, pertej ketij akti kaq te rende, po synojne te pezullojne te drejten e njerezve per te vendosur me vote, te zgjedhin se si duan te qeverisen, mbi cilat parime dhe nga cilet njerez, politike ose jo te tille.

Edhe ketu, me te drejten se kane nga nje parti, te madhe-relative kjo, te vogel sa nje njeri apo nje shtepi-fakt ky.

Po a ka arsye per kete?

Shikoni, nese dikush do perpiqet te me thote nje te tille, patjeter qe duhet ta nise nga nje e tille:

Organizimi dhe administrimi i zgjedhjeve nga partite.

Per me teper kur shumesia e tyre, nuk arrin kurre te perfaqesoje shumicen e votuesve ne kete vend, pa permendur ata qe jane jashte tij.

Nisur nga kjo, mua nuk me tremb hic terheqja e funksionareve partiake te PD dhe, biznesmeneve te tjere me parti, nga Komisionet e Zonave te Administrimit Zgjedhor.

Perkundrazi, kjo eshte rruga e duhur.

Madje kete duhet ta bej edhe partia ku une militoj, ti shkoje deri ne fund rekomandimit te OSCE-ODIHR per te larguar partite nga komisionet e organizimit e administrimit te zgjedhjeve.

A ka vertete kete qellim Lulzim Basha? Une them jo!

Ai ka vetem nje qellim: te pezulloje te drejten e shqiptareve per te zgjedhur.

Ky qellim nuk ka lidhje me zgjedhjet e lira, por me deshtimin e paralajmeruar nga ai. Deshtimin ai po e gatuan vete. Njerezit nuk do ta falin kurre luften e tij ndaj Drejtesise se Re qe shqiptaret kerkojne.

Ashtu sic nuk do ta lejojne kurre rikthimin pas, shume pas, para ’90-tes, kur e drejta per te zgjedhur jo vetem ishte pezulluar, por ishte vrare.

Mosbesimi ndaj tyre, shqiptareve votues eshte fyes, por pezullimi i te drejtes per te zgjedhur eshte krim!

Po e perseris, ne, Partia Socialiste e Shqiperise, hyme ne zgjedhje me nje qeveri qe na vrau me pushke mu ne mes te bulevardit.

Madje nuk hyme nje here, por dy here ne zgjedhje me kete qeveri.

Hyme ne zgjedhjet vendore vetem 4 muaj pasi ajo qeveri na vrau.

Por hyme ne zgjedhje edhe heren e dyte, dy vite pasi ajo qeveri na kishte vrare dhe vjedhur, diten per diell e ne nje gjykate publike qe percaktoi ndryshe nga populli se kush duhet te ishte fituesi.

Rastis qe eshte i njejti, ky spurdhjaku qe kercenon me destabilizim tani, duke pezulluar Kushtetuten dhe te drejten per te zgjedhur me vote.

Nga frika! Fiks nga frika.

Ne i fituam zgjedhjet me besimin e madh tek shqiptaret, e drejta e tyre bazike per te zgjedhur me vote.

Ky eshte thelbi;

Lulzim Basha nuk ka besim tek shqiptaret.

Frika nga deshtimi po e rishtyn ne krim ndaj tyre.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Zgjedhjet nuk janë të tuat, or Lyl. As të Saliut apo Fatmirit!”

 1. SHAIPTARI says:

  O NJERËZ!!!!! TË MAJTË E TË DJATHTË!!
  KUJTONI LYL- GJYMASHIN , PËR 4 – VJET NË
  BASHKI ,DHE JEPJANI QEVERINË PO TË DONI.!
  PO E BËTË,HAK E KENI.; ATË DHE BERISHËN!

  1. tomi says:

   po pse o qyp, cte beri Luli ty ne bashki? Te ngriti cmimin e biletes se autobuzit me sherbim mizerje? ti beri parkingjet me 100 leke ora si ne Saint Tropez? ta beri Tiranen kacup me kioska qe zene trecerekun e trotuarit? Apo ta beri lemsh trafikun aq sa edhe ambulancat s’kalojne dot? Apo te vendosi takse 200 leke ne muaj per arsimin medemek. Prisni se s’keni pare gje akoma. Kur te filloni ta blini prape nga fillimi shtepine qe nga Shtatori. Por ti nuk jeton ne Tirane, madje ka mundesi nuk jeton as ne Shqiperi.

   ps. Ju kori i plakave pa dhembe bija te partise se lavdishme, filloni me shani si malok e berishist tani, se s’keni pune tjeter.

   1. Epiriiiiii says:

    1 Parti(PD) dhe disa Partiçka qe sua rras kush po bejne presion nuk futen ne zgjedhje. Po ne te semes po te duan Ashashin nuk e solli as PS e as LSI aty ka qene. Vetingu Vetingu ai eshte ‘Fajtori i Madh’ ai ska qene kurr me pare

   2. kd says:

    Luli eshte rrote kurve qe duhet varur ne mes te Tirones por nga kembet lart nje pershtirje e ndyre b…lepiresi qe ta shpif nje kriminel b…q… nje antishqiptare i ndyre vegel e buceve te Athines ky eshte Luli jot more Tom Tom sa per Tiranen ishte Berisha jot maloku serb qe e qelbi me kioska e gjelltore gjithe tretuareve e bregut te Lanes apo i harruat more dylbera te PD analfabete e copa injorantesh

   3. Futja kot says:

    Nese je ne Tirane shko tek Xhelal Mziu se do ndihesh me mire. Qenke i rrumpalles me sa duket.

    1. tomi says:

     Ju lumte o bijte e partise por jeni shume te parashikueshem. I rrumpalles une???? Une aty lart thashe disa te verteta. Ceshtja eshte qe asnjeri nga ju nuk dha asnje argument per te kundershtuar ato te verteta qe ne i prekim cdo dite.

     1. Epiri merret me Ashashin (duhet te jete hashashi besoj), nderkohe qe une s’kam permendur hashash
     2. KD konspirativi i partise, permend agjentura dhe kioskat e Berishes; une agjente e agjentura nuk kam permendur, ndersa ne kohen e Lulit kioska nuk kam vene re. KD konspirativi i do “kriminelet armiq te partise” ne litar. Faqja e zeze, rrumpalle e 1946.
     3. Futja kot me tregon vendin ne internim tek Xhelal Mziu

     Ps. Pika qe s’ju bie o bij te nenes parti, qe keni mbetur akoma ne kohen e rrumpalles kuqalashe te Enverit. O me mua, ose je armik.

     O Mero Baze, sa poshte ke rene o i ngrate

 2. Moni says:

  Po flisni mor Erjon, pse nuk flisni? Na u cane veshet me zerin e ngjirur te Lulit duke thene zgjedhje nuk do te kete.
  Pse heshtni ju. Popullit po i mbushet mendja, duke qene se nga PS askush nuk ndihet, se vertet zgjedhje nuk do te kete.
  -Dilni dhe ju sic del Basha nga shtate here ne dite dhe i thoni Lulit, do apo nuk do Berisha, zgjedhje do te kete. Ose po s’pati, thoni- po vertet nuk do te kete. Ne do ta leme vete pushtetin. Ose na thoni ti vajisim armet.

 3. Valter says:

  Pervec deshires se madhe per tu rizgjedhur,
  nuk kuptova gje tjeter.
  Flisni qarte dhe paster qe tu marin vesh dhe ata qe u zgjedhin.
  Sepse ne fund te fundit te gjithe derat nje turi kane.

 4. "BOHOTINA" says:

  Kryetaret e partive PARTINE e kane si licence. Njelloj si dikush qe merr licence per te hapur nje biznes. Kam asistuar ne ndonje zyre te ndonje kryetari te ndonje particke qe merrej me viza, kur ishte koha e tyre. Ketu perjashtoj Salihhhun i cili nuk e perdori vetem per licence fitimi, por edhe per te shmangur kundershtaret, per ti larguar, per ti vrare, per t’ u larguar jashte atdheut nga vampiri, per te fituar privilegj e pushtet,, per te bere dallavere me fqinjet per karriken dhe me Fazllicin per gjithcka… Pra eshte licence, mos u cuditni. Luli sa ka filluar ta perdor, as do te dije per te drejten kushtetuese te shqiptareve. Per te ka rendesi vetem te ruaj Salihhhun dhe te shmange vetingun, reformen ne drejtesi…

 5. fcb says:

  Hum…hum..hum……hummmmm….hum..hum..hum..hum….hummmmm.
  Sa do i shkonte emri sipas trupit Pekinez Brace :))

 6. REZI says:

  Ju përgatituni për zgjedhjet! Opozitën e nxjerrin zgjedhjet, jo ata që e quajnë vehten të tillë. Pse opozitë i thoni ju kësaj? Këta janë antishqiptarë. Hic mos të futen në zgjedhje, do jetë Shqipëria më rehat, s’do i shohim në parlament e nuk do u mësojnë fëmijëve fjalë të ndyra.
  Gjithë Shqipëria do jetë më e qetë, njerëzit do i kthehen punëve të ditës e s’do merren me politikë rrugësh e cadrash. Qoftë e thënë të mos regjistrohen në zgjedhje, mos i lutni se nuk e meritojnë! Amani mendoni për Shqipërinë jo për partitë.

 7. Fatosi-kosove says:

  Ata qe i kane njohur karagjiqin qe maskroi boshnjaket mund ta gjejne te sali berisha,kurse millosheviqi sikur te ishte hija e lul bashes me ftyre e me gjeste,kurse ai tjetri aty afer ma kujton sheshelin,çfar fati tragjik ka shqiperia dhe gjithe shqiptaret me kete klike!

 8. vezhguesi says:

  Na paske nxjere dhe kushtetuten o lanet.
  Po cila kushtetute e ben Shqiperine kanabistan eee?
  Cila kushtetute i thote popullit te vet ikni nga syte kembet se ketu ska as pune as te ardhme?
  Cila kushtetute i thote qeverise oburra sheshe betoni
  Cila kushtetute i ben parlamentaret kriminele?
  Njemije gjera te keqia ka opozita po kurre ska qene si ju

 9. Lennard says:

  Lerini te ikin dhe te mos marrin pjese ne zgjedhje.Aq me mire. Ca Hale ma pak.

 10. vaso says:

  Po kur e keni te sigurte fitoren, pse nuk beni qeveri teknike dhe vemi ne zgjedhje pa rremuje.

 11. Shqiptari nga Kosova says:

  Po thuajeni mor troç: Lyli e ka frike Vetingun dhe Reformen ne Drejtesi sepse eshte hajdut dhe vrases…, prandaj ben zhurme e bertet si skizofren…!
  Kot e ka ,ai do te dali para togave te zeza heret apo vone..!
  Yyyyyy Lyli, ike me gjithe Sali e Ristanaq…!

 12. Shaboni says:

  Brace, e moret voten me premtimin qe Lul Basha do shkonte ne burg per 21 Janarin dhe rrugen e kombit!!
  Tani mbas kater vjetesh e gjejme ne bulevard duke bere thirrje per lufte… Ka diçka qe nuk shkon o rob zoti prandaj mos lef kot po dilini per zot situates. Ka 25 vjet qe kete popull e trembin horrat e Sali Berishes dhe ju kepusni broçkulla ketu!! Harrom voten e miletit!!

 13. saliu says:

  Nje sygjerim per z. Brace. Mos e quaj kete shpurdhjakun Lul se ne gjuhen hollandeze ku ai jeton familiarisht, perkthehet k…

 14. zeta says:

  nga qe nuk duan zgjedhje beje si cakenj horrrrrat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *