Blendi Fevziu: Rama e humbi betejën e nervave dhe sot Basha dhe Meta janë më të fortë se ai

Blendi Fevziu ka komentuar largimin e mundshëm të Saimir Tahirit.

Ai shkruan se “nuk bëhet fjalë për një dorëheqje të Tahirit, por për një dorëheqje të imponuar. Pra Tahirit i është kërkuar largimi nga Kryeministri Rama. Edhe pse Tahiri kanë refuzuar të ike, ai do zëvendësohet tashmë”.

Sipas Fevziut, vendimi i largimit te Tahirit “nuk ka lidhje me bilancin si ministër”.

Po përse Rama ka vendosur të sakrifikojë Tahirin?

Tahiri ka qenë objekt shkëmbimi për koalicionin e ardhshëm. Ai ka qene ne qendër të sulmeve të Ilir Metës dhe me gjase, Meta është një nga shkaqet e largimit të tij. I trembur nga protesta dhe nga afria e Metës me të.

Nën presionin qe asnjanësia e Metës mund ta stimulonte  protestën, me gjase Rama ka vendosur të sakrifikojë Tahirin qe Meta të deklarohet që tani për koalicionin. Me këtë veprim Rama mendon se do dekurajojë PD dhe protestën e saj.

Gjëja e tretë qe të vjen nder mend është presioni i mundshëm ndërkombëtar për te gjetur gjuhën me protestën e PD.

Burime të sigurta kanë thënë për opinion.al se sinjale shumë të shqetësuara nga Brukseli janë nisur dje në adresë të Metës lidhur me qeverinë.

Në këtë rast, për te shpëtuar veten Rama po tenton disa ndryshime ministrash për t’i dhënë asaj një karakter më pak politik.

Ai po tenton të imitojë modelin grek, por edhe kjo është e pamjaftueshme. Opozita kërkon Ramën dhe vetëm Ramën.

Në këtë kontekst e vetmja mënyrë që Rama të shpëtojë nga protesta e opozitës është të dorëzojë dorëheqjen e Rames.

Jemi ende në territorin e hipotezave, por një gjë është e sigurt. Protesta po jep rezultat dhe Rama e dëshmoi këtë. Ai e humbi i pari luftën e nervave dhe sot, Basha dhe Meta janë më të fortë se sa Rama”, shkruan Fevziu.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “Blendi Fevziu: Rama e humbi betejën e nervave dhe sot Basha dhe Meta janë më të fortë se ai”

 1. Dritani USA says:

  Jane bere bashke gjithe bashibozuket e ketij tranzicioni qe nga Saliu,Mediu,zogist,ballist,Starove,Dash pijaneci,i liliputi Spahiu,Duka i krimit dhe gazetaret e Saliut,Fevziu,Peka,Shkullaku,Zogaj,Cupi,Dritan Hila,Blushi,Meta,Bushati,Rakipi etj etj,pra gjithe kasta e vjeter e pushtetit eshte bere grushtbashkuar per te penguar reformen ne drejtesi.

  1. LORA says:

   Gjithmone bashke kane qene ,pas 1990-es,si antishqiptare te perbetuar,si barbare plackites te pasurise se vene me djersen e 45 vjetve socializem,si diversioniste ekzemplare kunder aspirates integruese te Popullit Shqiptar ne EU.
   Por tash,perpara votimit te Vetting-ut,m’e perngjasin me mizat e mbledhura ne mut,,,,,,gjendje te cilen fevzo efendiu e perjeton si fitore.
   Bukur,per mua po jetojme mundesine e perqeshjes se ketij zhgani kriminelesh,,,,tuj u perpelit me fitoret e tyre perveluese.

   1. Grigor says:

    Kur ben edhe Fevziu si i zgjuar, mos mbettë budalla në këmbë, do thoshte Jovan Bregu i shkrete. Ky edhe nje emision qe ka, nuk di t’a drejtojë. Jo më pastaj, të behet dhe analist.

  2. u dhim tu qesh says:

   Blend KOKSYNETI qenka ngref 😛 😛 😛

  3. dejtesia do te behet doni apo nuke doni ju says:

   O Dritan USA,nese Rama humb sipas Feziut,Basha e meta do te jene ne burg dhe bashke me to mbase dhe Fev-ziu si bashkepuntore qe ushqeu prej vites vetem boten e krim-korrupsionit-imorlo-politik ne te tre pushtetet plus pushtetin lokal e biznes si dhe ne ate pjese te medjas qe vazhdojne e pastrojne lekete pista.Doreheqja Ram kushtezohet me votimin e miratimit te ligjeve te vettingut,por Fevziu si i ziu,kerkon te nanashkaloje dopjo gjashten qe Ram po i len ne dore opozites dhe Metes qe Fevzo-ziu i ka merak.O Fev-ziu ti mendon se din e kupton me shume,gabohesh dhe kete qe t’a theme une,do ta zbardheroje reforma ne Drejtesi se sa te vlen lekura ty dhe soit tuaj,Ti me shoke e shoqe ishe ne pelena apo strukej ne bangot e shkolles diku kur desidenca shqiptare punonte vertet per nje Shqiperi te Lire e Demokratike dhe ne Progres Njerezor.Berisha,Basha,Mediu,Meta e Rama nga keshilltaret e keqij e kane holluar aqe shume perin sa te thuash terhiqe po mos e keput dhe ky hollim nuke te fal me,Rama e kuptoje shume me pare nje porosi nga disidenca shqiptare qe perin te mos t’ja lejoje ta kepusin keshitaret rrufjane, por e mori persiper qe ta terheqe vete aqe sa mos ta kepuse sepse tashme ai e ka te qarte se kthim mbrapa nuke ka,dhe serviri ne tepsi opozites dorheqjen e qeverise ne kembim te votimit te ligjeve te vetingut,ketu Rama i la dopjo gjashten ne dore te Berishes-Bashes-Mediut e Metes me shoke e shoqe.Kete te fundit si dhe ju qe i bini fyllit nga ju rrjedhin leket e piset.Rruge te mesme nuke keni pervecse pjesmarrjes ne parlament dhe votimit te ligjeve te vettingut dhe “gezimit”te doreheqjes Rama.Thirrja e disidences i vlejti,nese do te bashkepunoje to te fitoje ai dhe Shqiperia,dhe per kete jane te bindur si miqte e partriotet ashtu dhe miqte e disidences nga bredna dhe jashte qe ka dhene e po vazhdon te jape nje kontribut per nje Shqiperi vertet te Lire e Demokratike dhe ne Progres Njerezor.Fev-zi dopjo gjashta mbetet ne doren tuaj dhe miqeve te lekeve te pista nendore qe nuke kane te ngopur ne leke te piset e ndalur ne ligesi.

 2. pro says:

  ..politika..eshte nje” suprize”mareveshjeje…keshtu e do opinioni..keshtu do luajne aktoret..asgje nuk me çudit..ne çdo kohe çekani bie mbi koken e atij qe s’bezan..personalish,me pafajsine e Fullanit dhe likujdimi nga taksat e ne hajvaneve,kuptova se jemi akoma te parendesishem dhe me gjakun tone luhet dhe do te luhet pafundesisht..asgje nuk do t’me çudise me !!

 3. kashi says:

  ha ha ha
  kokpatate

 4. Moni says:

  E ke gabim. Ai qe eshte vene me shume tani ne mendime nga nje largim i mundshem i ministrit te brendshem apo edhe i ministrave te tjere, eshte Basha. Basha tashme eshte shume i shqetesuar. Sepse keto ndryshime nuk i ka vendosur Rama, por ata ku Rama ishte mysafir keto dite.
  -Dhe keta (gjermanet, Merkel) kane mare persiper ti rregullojne gjerat e tjera. Dmth t’ja vene kembet ne nje kepuce Bashes. Keto po aludon Basha dhe tashme eshte ne hall.

 5. . says:

  O FEVZI,

  META, BERISHA dhe BASHA edhe pse jane bere bashke … po i shpeton “SHURRA”, ATA e kane frike Z.RAMA qe po kerkon te vere ne SHQIPERI Drejtesine dhe VETINGUN qe i ben keta te tre t’i hidhen prangat e Demokracise dhe burg per beamt e tyre 25 vjecare …

  – Z.RAMA po ndihmohet dhe drejtohet nga Nderkombetaret, USA dhe BE-ja …. qe kerkojne peshqit me t errezikshem qe i pine gjakun popullit dhe vodhen shtetin per 25 vjet ….

 6. butrinti says:

  ME VJEN SHUME KEQ FEVZO. KE NEVOJ PER PUSHIME , POR GJITHSESI DUHET TE KONSULTOHESH ME PSIKIATER . PROTESTA NDODHET NE CADER ARKIVOL . JU UROJ SUKSESE.

 7. vk says:

  Kjo qe thua ti eshte mendimi jot ose deshira jote per te qene e vertet, dhe ti ja servir publikut sikur rshte nje e vertet, ku ti e ke zbuluar dhe ne jemi para faktit te kryer, QR eshte vertet per tu habitur me kta [email protected] qe i thone vetes analist,

 8. james says:

  Z.Fevzo sikur u interesove shume per kontratat me Bankers,kush,cili,qysh me duket se e harrove shpejt popullin e Zharrez.Zarat u hodhen,rremuje,rrumpalle,ndoshta dhe lufte civile dhe Bankers aty do te rrije..Kot lodhesh me emra jo Taho ,jo Balo droga,jo Rama apo Basha ..tym e flake do te behet dhe Maqedonia eshte afer,apo s’kemi dhe ushtare…O Fevzo edhe Nano duket ne horizont,kur ngordh kafsha te gjithe duan ndonje cope kerme.Sikur gjerat te shkojne normal(bankers qellimisht po merret ne hetim nga PD) edhe naten PS fiton,por Rama nuk eshte PS.Mos bej rolin e kurves,ti e di nga miku yt matane shqiperise qe zarat jane hedhur.

 9. Bentirona says:

  Me analist si ty, dhe politikan si Nard Ndoka,Shqiperia i ka thene ik pirdhu zhvillimit mjekesor!!!!! Sepse deri sot nuk ekziton akoma VAKSINA kunder injorances.

 10. Drejtësia says:

  Ik or bajgë

 11. pedro i ri says:

  shume i lodhur nga dallaveret qe ka bere bashke me Sandrin keto 25 vitet e fundit. Qeros i deshperuar

 12. Besoj says:

  Fevziu duhet te largohet nga endrat dhe deshirat e tij dhe ti kethehet realitetit. Fundin eshte bilanci me i mire. Ne kete plan jane USA dhe BE si drejtues o gazetari i pafte Fevzi.

 13. Andi says:

  Fevzo ti qe u mban pishtarin Bashes – kjo sdiskutohet. Por puna eshte qe Vetingu ka per tu bere deri ne fund perderisa Shba dhe BE i jane vene pas – se behen disa levizje apo vjen dikush e iken dikush tjwter – keti jane thjesht lojra. Lylzimi ska per te nxjerre gje ne drite sic nuk ka nxjerre deri me tani

 14. albaniafirst says:

  Si ishte ajo historia e atij mesuesit tiranas ne Kohen e Zogut qe kishte vite qe kerkonte transferimin nga fshatrat e veriut dhe me ne fund, kur “Lale Krosi” (Daja mbretit Zog) I con nje leter me nje permbajtje koti (kerkesen tende do ta shqyrtojme dhe do te te njoftojme shume shpejt), ai I shkruan nje pergjigje:
  “Letren tande me shume sajdi, e kom var n’yzyrhone. Sa here m’vjen vakti m’u dhi, m’bjen ndermen per zotnine tande”.
  Edhe puna e Fejzos, eshte si puna e Lal Krosit.

 15. Nik says:

  Degjohet me teper si deshire se realitet…
  Shume I ceket je …. bej ndonje pune tjeter se mbase e ben me mire. suksese

 16. taraboshi says:

  O Blendi budalla ti aq tru ke se nuk e njeh ti Edi Ramen ai nje veprim qe ban sot ti dhe disa gazetare te shitun si ti si Fahri Balliu Andi Bejtja Andi Bushati Fatos Hoxha Zhej etj.qellimin e rames mund ta kuptoni pas nje muaji ashtu si edhe per shume probleme tjera si per reformat e bera me sukses ne te gjitha drejtimet.

 17. vp says:

  te njohim fevzi se loqen e kujt po ben prej vitesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *