Veliaj: “Pazari i Ri është xhevahiri i Tiranës, një histori suksesi që duhet ndjekur”

Pazari i Ri është gati të hapë dyert në Ditën e Verës, për të mirëpritur 308 tregtarë që do të punësohen aty gjatë orëve të paradites, por edhe mijëra qytetarë që do duan të kalojnë orët e pasdites për të shijuar ushqimet dhe produktet vendase. Bashkia e Tiranës po i jep dorën e fundit edhe detajeve më të vogla, ndërsa ka përfunduar markata e mishit dhe e peshkut, si dhe tregu i fruta perimeve.

Pazari i Ri u inspektua sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, vlerësoi punën e kryer në kohë rekord dhe realizimin e projektit, i cili do t’i shërbejë gjithë Tiranës si një qendër e re tregtare, por edhe turistike e argëtimi.

“Jam jashtëzakonisht entuziast sot për këtë mrekulli. Siç thotë ajo shprehja: duhet një fshat për të rritur një fëmijë, kurse për të lindur një projekt duhet bashkëpunim i jashtëzakonshëm. Nuk besoj se ka një histori suksesi në Shqipëri ku një fondacion perëndimor si AADF, së bashku me një autoritet vendor, me një kontraktor dhe dhjetëra nënkontraktorë, me qindra familje dhe banorë, të kenë gjetur gjuhën për këtë bashkëpunim. Do të thotë që kur ne shqiptarët vëmë mendjen e zemrën bashkë, mund të bëjmë gjëra të bukura dhe nuk qenka mision i pamundur të gjejmë gjuhën për gjëra të bukura”, tha kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Ai theksoi se në realizimin e këtij projekti janë ruajtur karakteristikat e Tiranës së vjetër, të cilat janë ndërthurur me modernen, çka e shndërron Pazarin e Ri në një qendër që duhet vizituar. “Nga dita e martë, Tirana do të ketë një qytet të vjetër, një lagje historike, siç e ka çdo qytet tjetër, që përtej modernizimit dhe zhvillimit urban galopant që ka pësuar në vitet 90, të ketë mundësi që në zemër të qytetit të vet, në zemër të Tiranës, të ruajë atë që quhet pjesa historike, pjesa e vjetër”, shtoi kryetari i bashkisë.

Veliaj theksoi se Pazari është dhurata më e mirë që Bashkia e Tiranës i bën gjithë qytetarëve në Ditën e Verës, ndaj i ka ftuar ata që ta shndërrojnë përurimin e këtij projekti në një festë të vërtetë. “Pasnesër duam të ftojmë të gjithë qytetarët të na bashkohen, është Dita e Verës dhe një mënyrë më e mirë për të festuar Ditën e Verës se sa në një vend ku do të shiten produkte lokale, ku do të punësohen njerëz të këtij qyteti, ku do të përjetësohet trashëgimia kulturore e urbanistike e Tiranës, nuk ka, ndaj dhe besoj që qytetarët do të jetë të shumtë. Ne do të fillojmë aktivitetet që në mëngjes, do të vijojmë pastaj në Bulevard, por besoj se “xhevahiri” i Ditës së Verës do jetë hapja e Pazarit të Ri”, theksoi Veliaj.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri.jpg","attachment_id":647320},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-7.jpg","attachment_id":647319},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-6.jpg","attachment_id":647318},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-4.jpg","attachment_id":647316},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-5.jpg","attachment_id":647317},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-3.jpg","attachment_id":647315},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-2.jpg","attachment_id":647314},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/pazari-i-ri-1.jpg","attachment_id":647313}]

8 komente në “Veliaj: “Pazari i Ri është xhevahiri i Tiranës, një histori suksesi që duhet ndjekur””

 1. pedro I ri says:

  Po tek rr Qemal Stafa ku shiten funderinat si ne Bombei kur do te rregullohet?

 2. Tarrasi says:

  Nje cope pazar ke bere, ore tunxh… , nuk ke bere ndonje central apo fabrike mijerapunteroshe,

  1. Tafuti says:

   Pse nuk e beri Saliu yt per 20 vjet more Saluc kur ishte kaq kollaj?

 3. KF says:

  Ta shohim o Erjon Veliaj kete rikonstruksionin e Pazarit te Ri kur te bjere shi, nese do u ike boja fasadave o floriri i Edi Rames!

  1. Tafuti says:

   Mos u shqetso se Veliaj do i japi Vicidolsve te Sales nje furce the teneqe me boje qe te jen gati sa here qe iken boja mbas shiut!

 4. pjeter says:

  hahahahah aq ta kan rras ty re shoku sa nuk arrin te besh diferencen midis kjoskave qe ishin nen koqet e kalit te skenderbeut, cadrave qe rrine ne mes te bulevardit, dhe ketij pazari, mos u merzi tarraso, tiransit kan nevoj per vepra te tilla, ju te republikes se bananeve qe synoni me larg, po nuk ju pelqeu nuk eshte ndonje problem i madh.

 5. Shpati says:

  Pse nuk ndërtoni shpella, moçale, xhungla?
  Pse ndërtoni qytetërim, shtet dhe qytet?
  Kjo nuk është porosi e bizantinëve, Serbisë, Greqisë, Rusisë.

 6. Alban says:

  Bravo per pune!
  p.s. o popull gerdalle po thoni ndonje fjale te mire o, se s’ju vret njeri. S’vjen e keqja nga fjale e mire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *