Rusja Sputnik: Në Maqedoni po krijohet shteti i tretë shqiptar në Ballkan. Shqiptarët nën drejtimin Ramës janë fuqizuar dhe tani janë kërcënim serioz

Në një shkrim të Brankica Ristiç, në edicionin e Sputnik në serbisht, theksohet se Edi Rama qëndron pas kundërshtimit të Hashim Thaçit ndaj NATO-s për çështjen e ushtrisë dhe se po destabilizon Ballkanin nëpërmjet Maqedonisë.

Sipas Sputnik, replikat ndërmjet SHBA dhe Hashim Thaçit për ushtrinë janë thjesht lojëra.

Të premten, shkruan më tej Sputnik, “u shënuan dhjetë vjet që kur Marti Ahtisaari, i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara, i dha fund të ashtuquajturave bisedimet e Vjenës ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit”.

“Plani i tij për një zgjidhje të krizës, i cili nuk u pranua nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, u bë themeli mbi të cilin Kosova shpalli pavarësinë në shkurt të vitit 2008.

Pesë vjet më pas u nënshkrua Marrëveshja e Brukselit në vitin 2013, ku u bë përpjekja e dytë për të gjetur një kompromis ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Megjithatë, as Bashkimi Europian dhe as OKB-së dhjetë vjet më parë, nuk ka arritur një marrëveshje të madhe për të detyruar Prishtinën për të rënë dakord për çdo kompromis”.

Më pas Sputnik shkruan se “besohej edhe pse jo pa arsye se “fuqia” e Prishtinës është SHBA dhe NATO-s, për shkak se Kosova e pavarur është një eksperiment në të cilin Amerika u përpoq një mënyrë për të krijuar një vend të ri, një bazë ushtarake të NATO-s. Por tashmë po bëhet e qartë se çdo gjë ndodh me bekimin e Tiranës.

Ja një pjesë e këtij shkrimi:

“Privilegjet që kanë shqiptarët në në këto 20 vite nga Shtetet e Bashkuara kanë qenë shumë të mëdha.

Shembulli më i fundit është Maqedonia, ku është duke u formuar një shtet i tretë shqiptar në Ballkan.

Shqiptarët janë aq të fortë jo vetëm numerikisht, por edhe ushtarakisht, dhe po bëhen një kërcënim në Ballkan.

Shteti amë është Shqipëria, dhe në rajon mbretëron hija e Edi Ramës.

Shqipëria po forcohet shumë ekonomisht dhe ushtarakisht.

Ajo është një anëtare e aleancës më të fuqishme ushtarake në botë, ka arritur shumë nga qëllimet e dikurshme.

Shqipëria natyrale, është një emër për të fshehur Shqipërinë e Madhe, që në fakt tashmë është krijuar.

Sot Shqipëria nuk është një shtet me një fuqi që askush nuk e di realisht.

Eshtë një vend në të cilin emigrantët ekonomikë po kthehen. Kryeqyteti i saj ka 800.000 banorë.

Të kthyerit janë duke ardhur në shtëpi duke investuar dhe situata në politike dhe në kuptimin social është e qëndrueshme. Ekonomia e saj është në rritje.

Prodhuesit europiane masivisht po lëvizin atje. Italianët janë duke investuar në Shqipëri, sepse ajo ofron mundësi për biznesin që nuk ka oferta në Itali.

Rreth 400 kompani italiane veprojnë në Shqipëri dhe kanë punësuar 120,000 persona.

Sipas një raporti të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në vitin 2016, nga 11 vende  të rajonit, shtatë përfunduan me rritje ekonomike.

Rajoni udhëhiqet nga Rumania që ka qenë mbi mesataren, ndërkohë Shqipëria ka pasur një trend rritje me 3.3 për qind.

Ndërsa fuqia ushtarake e Shqipërisë në fillim të viteve nëntëdhjetë ka qenë e papërfillshme, tashmë ushtria është trajnuar me standardet e NATO-s, ka pajisje moderne, dhe kohët e fundit kanë marrë donacione armësh të rënda përmes fuqive perëndimore.

Në vitin 2001, Shqipëria nisi një program dhjetëvjeçar të modernizimit dhe rikonstruksionin e forcave të armatosura. Forcat e armatosura kanë 14,500 ushtarë në shërbim aktiv, duke përfshirë 2,000 civilë të trajnuar sipas standardeve të NATO-s.

Kjo reformë ka përfshirë shkatërrimin e sasive të mëdha të armëve të vjetëruara, municionit dhe pajisjeve, duke përfshirë avionë luftarakë, helikopterë, anije luftarake, tanke, artileri dhe municione. Numri i rekrutëve të mundshëm është 1.571.050.

Pra, nëse dikush pyet se pse Thaçi i ktheu fjalën Perëndimit, përgjigja është: dëgjoi pëshpëritjet e Tiranës”.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Rusja Sputnik: Në Maqedoni po krijohet shteti i tretë shqiptar në Ballkan. Shqiptarët nën drejtimin Ramës janë fuqizuar dhe tani janë kërcënim serioz”

 1. Zara says:

  Po ti qelbesire gazete ruse cfare dreqin do qe spushon duke duke u shqetesuar per Ballkanin. Shqiptaret jane ne tokat dhe shtepite e tyre dhe kane te drejte te forcohen dhe te shumohen si tju doje qejfi. Ju ruset jeni ne token qe sju takon dhe zoti sdo ju lere rehat asnjehere.

 2. boom says:

  Nuk ka kercenim me te madh per shoqerine njerezore se Rusia. Pasi moren me force S.Osetia dhe Krimene tani i kane kthyer syte nga Estonia,Lituania. Kjo rrace e qelbet akuzon Shqiptaret per kercenim.

 3. Niku says:

  Prandaj edhe qente e Saliut jane tek cadra me urdher dhe shprese tek Rusia.

 4. Kuq e zi says:

  Ruset nuk pertypin dot antipatine qe shqiptaret kane per ta
  Kete duhet ta kerkojne te vetja dhe jo te ne kjo urrejtje fillon ne traktatin e shen stefanit
  Imagjinoni kur nuk arriten te mbajne miqsi me shqiptaret edhe kur ishim komuniste sot kane humbur cdo shprese
  Kane vetem nje rrugedalje rishikimin e politikes se tyre ne ballkan dhe nje mbajtje pergjegjsie te forte si gjermanet pas ww2
  Pastaj te shohim

  1. sali KAPSLLEKU says:

   Me tkurrjen e Turqise nje shekull me pare Rusia krijoi nje shtet pansllav per interesat e veta qe te dilte ne mesdhe dhe sidomos NE KURRIZ te shqiptareve .Sot rrota e historise po xhiron nga ana tjeter(prandaj duhet VETTING-u) dhe ruset bashke me kelyshet e tyre ne Ballkan ..te na hane MUNE(me gjithe saline).

 5. tropojani c100 says:

  owwww po sa te fuqishem qenkemi ne? nga ana politike ushtarake ekonomike….po sa te rrezikshem qe qenkemi?? boh ne fakt sikur te ishin te verteta keto qe shkruan kjo pslo gazetare do me behej qefi sinqerisht po ja qe …

 6. Jak Boston says:

  Mos u gezoni pasi kjo eshte propaganda slave qe po trumpeton shqipetaret si te rrezikshem me qellim qe te trembin sllavet e rajonit tone ngaqe do ti trembe ne menyre qe te bashkohen kunder nesh dhe te shikojne nga rusi per ndihme.
  Pra me nje gure vrasin dy zogj duke shtire influencen e tyre tek sllavet e rajonit dhe duke i perdorur slavet e rajonit kunder shqipetareve direkt dhe kunder perendimit indirect.
  Putani dhe taborri I tij manipulues jane hedhur ne sulm ku nuk u mungon mbeshtetja dhe nga veglat e tyre shqipetare ca si relike te komunizmit e ca si tradhetare te mirefillte qe jane.
  Shqipetare rrii sycele dhe tregohuni te mencur dhe fitorja eshte e jona bashke me miqte tane te vyer.

 7. Plaku Xhuxhumaku says:

  Ajo pjesa qe me ben per te qeshur me shume eshte kur thone qe shqiptaret na qenkan fuqizuar shume nen drejtimin e Rames. Nqs kujtojne se po te lyesh pallate me boje fuqizohesh shume atehere po e pranojme, po per gje tjeter per Zotin drejtimi i Rames, as te ngroh e as te ftoh, madje sa me pare ta kepuse qafen prapa Diellit as me mire.

 8. z-amir says:

  o lale te gjithe kosovaret duhet ta kuptojne, p,m , Rama eshe lider me permasa boterore.

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   Pse keshtu, apo meqenese eshte me i gjati?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *