FOTOT/ 10 mijë armë të sekuestrua në Spanjë të destinuara për terroristët

Policia e Spanjës sekuestroi 10 mijë armë zjarri të cilat mendohet se do t’u shiteshin xhihadistëve.

Vlera e tyre është 10 milionë euro, ndërkohë që disa prej armëve mund të rrëzonin edhe një avion.

Sasia tmerruese e armatimeve përfshinte edhe automatikë ushtarakë, mitraloza të rëndë dhe një shumëllojshmëri pistoletash. Katër meshkuj dhe një femër u arrestuan pas një hetimi të gjatë.

Sipas hetuesve, banda kriminale i kishte blerë ligjërisht armët e çmontuara dhe më pas i montonte ato në një dyqan ilegal shitjesh armësh.

Mediet spanjolle shkruajnë se atentatorët e sulmit ndaj “Charlie Hebdo” kanë përdorur një metodë të ngjashme për të siguruar armët e zjarrit.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-4.jpg","attachment_id":"649134"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-3.jpg","attachment_id":"649133"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-2.jpg","attachment_id":"649132"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-1.jpg","attachment_id":"649131"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/arsenali.jpg","attachment_id":"649135"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *