Ahmetaj: Vazhdon rritja e qëndrueshme e konsumit në vend

Shqipëria vazhdon rritjen e qëndrueshme të konsumit në vend edhe në mbyllje të vitit 2016. Ministri  Arben Ahmetaj e cilësoi këtë si konfirmim të ecurisë pozitive të ekonomisë përmes një postimi në rrjetet sociale.

Vazhdon rritja e qëndrueshme e konsumit në vend. Viti 2016 mbyllet me një tjetër konfirmim për ecurinë pozitive të konsumit, sikurse tregon edhe rritja e indeksit të tregtisë me pakicë. 8.6% më shumë në tremujorin e katërt 2016 krahasuar me 2015. Edhe krahasuar me tremujorin paraardhës (T3 2016), trendi është tejet i mirë, me një rritje prej 3.6%.

Kaluam tre vite të vështirë rimëkëmbje dhe konsolidimi, po tashmë ekonomia ka filluar të japë rezultatet e saj pozitive në cdo sektor. Prandaj është e rëndësishme të ecim përpara me reformat, mbi të gjitha reformën në drejtësi, në favor të rritjes dhe zhvillimit ekonomik”, shkroi Ahmetaj.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *