Arjan Çani deklaron se do largohet nga Shqipëria, përgjigjet këngëtari Frederik Ndoci: Byroja dhe Sigurimi ideuan demokracinë tonë

Këngëtari i njohur shkodran, Frederik Ndoci, ka reaguar ndaj deklaratës së moderatorit Arjan Çani, i cili paralajmëronte se do tëq largohej nga Shqipëria.

Ndoci thotë se i qëndron deklaratës së bërë tre vite më parë te emisioni i Çanit, se Shqipëria ka vështirësi të mëdha me demokracinë sidomos, pasi atë e ideuan krerët e Byrosë Politike dhe të Sigurimit të Shtetit.

Njëherësh Ndoci nënvizon se monopolet e krijuara në drejtimin e shtetit do të shemben vetëm nga fëmijët e atyre që u dëbuan në vitet ’90 dhe që tashmë jajë shkolluar jashtë vendit.

“U mundue para tre vitesh, kur e thashe kete deklarate, qe sot u kujtue miku im Arjan Cani, asokohe me tha: “Ti je artist i madh, dhe a mendon per artdashesit tuaj?”

Une iu pergjigja, nese ju kujtohet,

– ” Ma keq me vjen per te madhin Zot, qe me ka ndihmue ne cdo kohe, edhe ketu ne nje vend ku Zoti vonon por kurr nuk harron, e sa per fansat, 3 dite zgjat lajmi, pastaj harrohesh…nga qe jane mesuar te harrojne okupime reprezalje vrasje diktatura percmime tjetersime shtypje trathti dredhi mohim shitje (nderi patriotizmi feje vllazerie fisi etj.)

Supa e rizier njeqind here, nuk nxjerr supe speciale, por ushqim per derra, e demokracia e jone e ideuar dhe e mbajtur me stoicizem nga kreret e byrose dhe te sigurimit te shtetit, eshte e njejta supe qe u gatua qe ne vitet 1987, dhe u realizue me “levizjet e medha”, qe ishin te krijueme nga vete byroja politike dhe qe sot te kthyr ne meritokraci e tyre udhheqin ekonomikisht dhe politikisht monopolin qeveri, e cila vetem nderron portat nje here ne 8 vite…pashe te opinion per filmin shqiptar, ku pjeserisht konduktori dhe te ftuarit, i binin anash, se pari duhet kapur nga koka dhe jo nga bishti, arti ishte krah i djathte i diktatures, edhe une qe me karrieren time (50 vjecare ne skene) edhe pse kurr nuk i kendova kenge diktatorit apo partise, edhe me kenget per dashurine e per jeten, a nuk ia mbylla syte popullit te shkaterruar, per ti dhene disa minuta kenaqesi dhe per te harruar shtypjen? Sigurisht qe po.

Por ne se duam ose enderronim demokraci, eshte qe ne menyre demokratike, te kapet peshku prej koke,e jo per bishti, ku padrejtesisht tere keta vite jemi marre me kendveshtrime personale, diktaturat duhen c’rrenjose me demaskimin e elementeve qe e sollen qe e ushtruan dhe qe vazhdojne ta ushtrojne edhe sot, pasi jane po ato familje qe ishin dje.

E vetmja shprese e nje sigurie per rizgjimin e Shqiperise, jane femijet e te debuarve ne vitet 1990, “njerezit e rrezikshem per pushtetin e diktatures” atyre iu hapen dyert e ambasadave, ku vershuan, iu leshuan aniet ku u mbushen, iu dha vize, ku nuk u kthyen me, pra ata nxorren jashte “rrezikun e madh” qe do kishin ne se ata do ishin rrotull ne eren e demokracise se rreme albaneze.

Femijet e tyre te shkolluar neper universitetet me precioze te botes, jane sot rrezik per vazhdimtaret e monopolit shtet, qe po ben te lengojne mijera e mijera qytetare ne Shqiperi, qe shesin voten per disa kacille, qe te shtyjne nje jave jete.

Femijet e te debuarve te viteve 90′ ata jane vertet rreziku i riberjes se shqiperise, ata jane femije “open mind” ku prinderit e tyre ne nje menyre apo nje tjeter jane zhveshur nga sistemi 60% me shume se edhe komunistet e perjashtuar nga radhet e komunisteve gjate diktatures.

Nuk mund te kete kurr ndryshim nga cdo njeri qe premton qe jeton dhe u rrit ne shqiperi tash 30 vite.

Prandaj i bej thirrje edhe atyre qe kan shprese per ndryshim, le te shpresojne se militantizmi i tyre mund tu siguroje nje vend pune si “minimum shperblim” per militantizmin e tyre.

Rrofte Shqiperia e poshte partite e krijuara nga fund diktatura e viteve 90’”, është reagimi i plotë i Frederik Ndocit ndaj deklaratës së Çanit.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Arjan Çani deklaron se do largohet nga Shqipëria, përgjigjet këngëtari Frederik Ndoci: Byroja dhe Sigurimi ideuan demokracinë tonë”

 1. €piriiiiii says:

  Iken A.Çani…. Amen o Zot 1ore e me pare. 1mut me pak qe sdo ti mbajme me ere.

  1. qyqa mi Xhevrije says:

   Ky Rik Ndoci eshte nje shkalle me lart ne KARLLIKUN e tj! Eshte komplet idiot 😛

  2. may says:

   Pavaresisht qe eshte gazetar dhe ben emision, por eshte njeri i keq, dhe nje i keq me pak ne Shqiperi, por aman ore Cani merre dhe Berishen me vehte, atehere ktu do mbreteroj paqja, qetesia, dhe ju vazhdoni shkoni ku te doni, vetem rregullohen punet ketu nuk i prishni pune asnjeriu, dy njerez ne fusha te ndryshme por me te perbashket te keqij ne thelb, nje ore e me pare ta marrim vesh qe keni ikur, do bejme feste,

 2. Emigranti says:

  Mese e vertete.
  I ke rene pikes.

  1. heroina says:

   Kete Rik Ndocin nuk e deshen gruaja dhe vajzat e tij,por e perzune nga SHBA dhe erdhi si qen i rrahur ne Shqiperi!
   Tani na hiqet si garip duke na bere moral!
   Po ti je komplet koqe kandari,o kulluf cari!

 3. Dajti says:

  Ne te semes shkofshe se nuke dume ti shohim syt o degjenerat o fulliqesire

 4. Shelgura says:

  Po hiku ky një qëlbësirë i nevojshëm të largohet
  Të marë dhe metën
  Ky bledi manja pse sqan për vëllaun e vëllaut

 5. NAIMI says:

  O ooooo Arjan, po ku do te shkosh ti mor derzi ? Pandeh se do te te hapin dyert jashte ? E kush te hedh shikimin ty mor mavri ? TY edhe per te bere rolin e e portierit nuk te mer njeri Ah …. mjer ai qe nuk njeh veten. Pa po te shkosh do te besh gjene me te mire se do te lahen alete.

 6. lameja says:

  Jam dakort qe komunistat udheheqin te gjitha partite,PD,PS,LSI,Republikane,Agrare,Ekollogjike,etj nevojtore,,por Per Canin se iken askujt nuk i rruhet sepse nuk eshte ndonje gazetar,me shume eshte klloun se sa letrar,nje medioker..kurse per Frederikun s’ja ka fajin askush as komunizmi,ka qen rrugac qe ne vogeli,vagabond kurvash por ka pas ze te bukur,flet deklarata si padre por askujt nuk i mungon,Brezi qe e njihte ka ikur,kurse brezi i ri as nuk e pelqen fare ate lloj muzike.Kot lodhesh me politike,zeri nuk eshte politike por dhunti.

 7. kastriot says:

  “nje mut me pak” ne ate vend te mbushur me mut e qe vjen ere e keqe deri ne Eu e pertej!

 8. Lennard says:

  Nje Hale me pak.Ik qerohu me gjithe ate Emisionin tend Pacavure.

 9. saliu says:

  Nuk pranoj te me beje moral per demokraci dhe Shqiperi, Frederik Ndoci, te cilin e tradhetoi gruaja andej nga ka qene, duke u martuar me nje grua tjeter.

 10. Sharmuta says:

  Arjan, porosite bileten shkuarje-ardhje!!!

 11. maloku dixhital says:

  Frederiku si këngëtar humbi kot. Ishte i zoti.

 12. sinani says:

  T’ju vije turp atyre qe shkruajne se Arian Cani do te shporret nga Shqiperia! Me ke do tallim trapin ne me thoni?

 13. Aleko says:

  Ndoci pasi po zvogelohet si kengetare ,mendon te beje politikanin tashe sr fundi ,por edhe per kete eshte vone..Ajo qe nuk kuptoj eshte qendrimi I Canit..PO ky Cani cfare ka?E ka kercenuar dikush.Kaq ne rrezik qenka ky cani sa do largohet nga vendi?…I shkreti iku dhe ky per lesh…Po cteduhet politika ty o Cani…shiko punen dhe karieren tende…apo ste haet buka pa mos pare Salen ne Kolltuk…E mendja e shkret…eshte gje e madhe..Nuk thuhet kot :Kur u ndane aq na rane” po ska gje se do ndahen prape dhe per Canin..

 14. Zgalem says:

  Mero , me kete shkrim ke perzier dy mbetje te riciklushme . Leri te qajne hallet me njeri tjetrin . I ka mbajtur populli me te tera te mirat , pa bere as nje pune . Kur shesin mend dhe rrisin pretetndimet , kujtojne se punojne . Nuk e njohur punen , qe kur kane lere . Harram u qofte buka e ketij populli te varfer . Zgalem

 15. ku do pshurrin shqiptaret po iku karjani.
  ky ndoci si i ka punet me ate priftin.

 16. xhelal says:

  Mos ik Arjan se na mbuloi muti.
  aman mos ik, aman.

 17. Dritani USA says:

  Cani-Noc rroku,kake njeri mut tjetri,qe te dy muter te Saliut.

 18. LADI says:

  ky frederiku i ben paret boje flokesh…mashkull qesharak

 19. durrsaku says:

  ik arjan JANI ik dhe shko ne GREQI me qe e ke dhe vendin e mamase , domatet e fushave te presin dhe manderinat e fshatareve grek , se kujtove se te japin hapesir surratit tened ne media atje ??????

 20. Leon says:

  Frederik ke dhe gruan e re..ku do ikesh..mendon se rri me ty dhe jasht??Ajo ka martuar kengetarin qe fiton lek..jo ty pensionistin!!

 21. 9 Maj 1945 says:

  Frderik Ndoci pak kengetar, shume kragjoz, akoma me shume trap. Arian Cani fund e krye felliqesire berishiane. I bashkon imoralitetri Te shkojne ne te s’emes.

 22. john says:

  ne picke te semes te veje

 23. doktori says:

  Ne se Arian Cani thote qe shqiperine e kane qelbur halete..Ikja tij do te jete nje hale me pak!!! Kush thote qe nuk rrihet ne Shqiperi? Nje person qe ka 20 vjet qe i tregon te rinjeve si te cthuren? Nje person qe eshte bere super i pasur duke u zgerdhire ne nje televizor kombetar? Na cudite Arian!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *