Basha e do pushtetin vetëm në tavolinë: Edhe me qeveri teknike nuk ka zgjedhje më 18 qershor

Indiferenca e mazhorancës dhe e faktorit ndërkombëtar për të nisur një negociatë të mundshme për qeveri teknike ka bërë që kreu i PD të pretendojë diçka tjetër: Shtyrjen e zgjedhjeve.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, sonte, përgjatë një interviste të dhënë për emisionin Opinion ka deklaruar se Shqipëria rrezikon mbajtjen e zgjedhjeve me “18 qershor”.

Sipas Bashës “shurdhëria ndaj zërit të qytetarëve, asgjësimi i reformës zgjedhore dhe kultivimi i drogës rrezikojnë mbajtjen e zgjedhjeve me 18 qershor, edhe sikur sot të kishte një pakt mes palëve politike për një qeveri teknike“.

Prandaj nuk është e pamendueshme që për hir të standardeve zgjedhore, të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, të shikohet edhe shtyrja e zgjedhjeve.

Por, për ne, nuk ka rëndësi se kur mbahen zgjedhjet, rëndësi ka si mbahen zgjedhjet. Zgjedhjet duhet të jenë në përputhje me standardet Europiane, të lira dhe të ndershme”, tha Basha.

 

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...