Luftar Paja: O mytyberë e anonimë, bëni njëherë filmat që kemi bërë ne dhe pastaj…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Aktori i njohur Luftar Paja, ka reaguar pas një debate së hapur së fundmi për ndalimin e filmave të kohës së komunizmit.

Pas vitit 1990 ky sulm ndaj kinematografisë është më i turpshmi që kam parë dhe dëgjuar. Pse e them këtë?

Nuk sulmohen vetëm artistët që bënë atë art të madh e të papërsëritshëm, por sulmohen dhe fyhen në mënyrë të paimagjinueshme të gjithë qytetarët e këtij vendi që janë edukuar me ata filma dhe vazhdojnë t’i pëlqejnë ata. Këta që sulmojnë kinematografinë janë njëkohësisht rrënues të historisë. Historia kë etapat e veta që nuk mund të zhbëhen.

Këta thonë të bllokohen filmat. Po me veprat e Ismail Kadaresë e të Dritëro Agollit çfarë do të bëhet? Prite kur të dalin ndonjë ditë këta myteberë që të ndalohen të gjithë autorët e kohës së realizmit socialist, pavarësisht se pa ata nuk mund të imagjinohet historia e kulturës sonë kombëtare.

 Më ka pëlqyer qëndrimi i Pëllumb Kullës në lidhje me krijimtarinë e tij të kohës së diktaturës. Nuk u heq asnjë presje atyre që kam krijuar, tha Pëllumbi, pavarësisht se shumica e krijimtarisë së tij është e mbushur me ballistë e komunistë. Po kështu ka deklaruar edhe i madhi Dritëro Agolli kur ishte gjallë dhe nuk i ndryshoi veprat e tij.

 Kështu është sjellë me krijimtarinë e tij gjigante Ismail Kadareja e të gjithë autorët seriozë të letërsisë dhe kulturës sonë kombëtare.

Por le të shtrojmë një pyetje të thjeshtë: Kush janë këta që e ngrenë këtë çështje? Janë ca anonimë që nuk i njeh kurrkush. Ata kërkojnë të na bëjnë anonimë.

Unë Luftar Paja u them: Bëni ca filma më të mirë nga ata që kemi bërë ne dikur dhe unë do bashkohem me ju t’i ndalojmë filmat që doni ju”, thotë aktori i njohur për gazetën Dita.

Ndërsa Pirro Milkani shprehet:

Mua nuk më tremb debati që është hapur nëse duhen ndaluar apo jo filmat që janë realizuar në kohën e diktaturës. Ata janë pjesë e historisë dhe nuk besoj se do të arrihet ndonjëherë të ndalohen. Gjurma që ata kanë lënë është e pashlyeshme dhe jetojmë në një kohë të konkurrencës së vlerave. Unë mendoj se vlerat që janë krijuar në atë kohë janë të paarritshme deri më tani.

Ajo që dua të theksoj është se filmat që dikur i nënshtroheshin censurës së ideologjisë komuniste, pesë dekada më vonë përballë një tjetër “censure” tanimë një ideologji që kundërshton atë të shekullit të shkuar.

Absolutisht, do të isha dakord me z.Tufa sikur vërtetë këta filma të çonin ujë në mullirin e nostalgjisë së komunizmit. Nuk e kuptoj, ajo epokë, për mua, në totalin e vet (natyrisht nostalgjikë do të ketë), ka marrë fund – ata shihen për diçka tjetër: si kanë jetuar, çfarë raportesh ka pasur, si ndërtoheshin dialogët, etj. Pra, në tërësinë e vet, me përgjegjësi e quaj filmin shqiptar të çfarëdolloj kategorie në mënyrë absolute, pasuri kombëtare.

Filmi është një pasuri kolektive e të heqësh të drejtën një filmi, u heq të drejtën shumë krijuesve. Ne në ato filma kemi 300 muzikë simfonike filmi, me motivet më të mira shqiptare nga Limoz Dizdari, Feim Ibrahimi. Filmi është padyshim një kulturë e pazëvendësueshme. Është kulturë, por nuk është e dëmshme.

Nuk është Z.Tufa vetëm, është Fatos Lubonja, është Mark Marku që flasin, ose Alfred Lela. Ne i kemi lënë në heshtje, nuk i kemi kundërshtuar, është e drejta e tyre ta mendojnë këtë gjë, por ata e kanë shumë të thjeshtë, vetë ata ose familjarët e tyre mund ta mbyllin kanalin”.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

65 komente në “Luftar Paja: O mytyberë e anonimë, bëni njëherë filmat që kemi bërë ne dhe pastaj…”

 1. MirelaKumbaro says:

  Hidhini per te ngrene ketij majmuni bythkuq se do ju haje furcen e banjes..

  1. I Riu komunist says:

   Tufistet HALABAKE “antikomuniste” po bejne agjitacion propagande 😀 😀 😀
   Antikomunizmi eshte virtyt i MASKARENJVE!
   E ardhmja e botes eshte komunizmi,nje bote me e drejte dhe me e mire 🙂

   1. xhaferr deva says:

    shko ne korene e veriut ari e ke gati komunizmin mos u lodh kot ne evrope hajdar

    1. I Riu komunist says:

     Se ke shkuar ti ne te s’emes mor kolaboracionist i fashizmit dhe kriminel i 4 shkurtit, ndaj je xheloz 😛 😛 😛

   2. Bekimi says:

    Fjalë me vend. Dhe ata kësaj i tremben. E dijnë shumë mirë se historia e njerëzimit është histori e luftçs së klasave. Dhe këtë ata e kanë të humbur, sepse ideologjia e përcjellë përmes kinematografisë komuniste nuk lartëson pasanikun, sunduesin, por fshatarin, punëtorin, atdhetarin, intelektualin, mësuesin, artistin.

    1. Sandy says:

     O aktore te dhjere te kinemase se realsocit, me filma te shpifur. Ky myteberi myzeqare pastaj çfare lesh aktori ishte, ky ishte gaztor estrade e çfare estrade, estrade leshi me qime.

     1. e di si eshte puna says:

      ju shurrabajgat as qe i afroheni dot socrealizmit 😉

     2. mzati says:

      mos shani parazitat komunist se acarohen..hahaha

      1. opa opa says:

       …prandaj te kruhet bytha ty mor veshgjat mzat 😀 😀 😀

  2. Alban says:

   Eh more mirele kukumbare.
   Vetem nje antishqiptar flet keshtu.
   Te shkaterosh kulturen do te thote Te shkaterosh nje komb.
   Kete kane bere sllavet dhe helenet. Kete kerkoni edhe ju te frymezuar nga Banda Salic e luluqzim bashuq.
   Fatkeqesi Po spate mend, mjerim Po u shkove pas
   Dilni e kerkoni sic nuk doni kohen e Enverit kerkoni edhe heqjen e bustit te zogut vrasesit te patrioteve te kombit e shitjes se trojeve shqiptare.
   Te lutem gazeta

 2. shpresa says:

  O Luftar! Po çdo shqiptar ka mbeturinat e tij qe zakonish çdo mengjez i nxierr jashte, ndersa keta jane mbeturinat e te gjithe shqiptareve te ndershem. Qente qe lehin nuk te hane, te hane m… çdo bejme jane mes nesh veçse tu rrime pak larg se bien ere e keqe.

  1. fredi says:

   Keta qe kerkojne te heqin filmat perla te historise e kultures shqiptare perfaqesohen nga mark marku i cili e ka pergjigjen me vete fytyren e tij qe eshte nga ato qe burgosi hoxha kur ju gjente ne oxhaqet e shtepise arme qe vrisnin popullin mbas shpine.te tille jane keta

  2. fredi says:

   Keta qe kerkojne te heqin filmat perla te historise e kultures shqiptare perfaqesohen nga mark marku i cili e ka pergjigjen me vete fytyren e tij qe eshte nga ato qe burgosi hoxha kur ju gjente ne oxhaqet e shtepise arme qe vrisnin popullin mbas shpine.te tille jane keta

  3. fredi says:

   Mos te duket me e bukur fytyra e mark markut qe ngjet si ata qe hoxha ju gjente arme te fshehura ne vrimen e oxhakut per te vrare fshataret e varfer.

 3. AVNI RUSTEMI says:

  Jane gjithe ata qe zor se sot mund te na sjellin gje me vlere dhe su mbetet gje tjeter vec te behen kritizere.dhe censore. Krijimtaria e asaj periudhe ka realitetin brenda ndaj eshte e ngulitur thelle ne mendjen e njerezve e smund te zhbehet.Eshte pjese e historise sone.

  1. Lugati says:

   duket qe te jane ngulitur ne byth jo ne koke…vetem me te pa emrin ska nevoje per koment..o lufkar hajt me shpejt me mire shko tako dteroin e zi..kare zile

   1. Albatros says:

    Lugat te paskan shkerdhyer fisin dhe mamin dhe dole lugat osse ta ka shkerdhyer roja i burgut komunist o bythqir i persekutuar.Rrofte Konunizmi

    1. Lugati says:

     ti ca bon..se une ata qe me bone keq i kom pa shume dhe shume keq..i kam pa dy mbesat ke semaforat ne torino dhe ishin shume puntore…fale gjyshit hetus..ju qifsha rracen. shifni per veten e juj..mos qani hallin e lugatit..sepse jeni parazita ..shko tashi mlidh dhite se u erresu..te qifsha xhinsin e karakurvave komuniste

     1. u dhim tu qesh says:

      Lugat a e punove sumen sot! Apo vec hongre pras ene gjize 😀 😀 😀

      1. Lugati says:

       i kom gja momes tate per pune sume

       1. u dhim tu qesh says:

        Ca thu mer trap,pse debile si ija jote ishte moma ime e!? Trute ene veglen n’ven o katnar! Hajde kok-HAJDAR hajdeeee, pranej ke dal lugat tina,se ke dale prej sumes se ije katunares 😀 😀 😀
        Ene thojsha, ka vje kjo ere e keqe prej ekranit mer jahu!? Ahahaaa paska hap goj-bythen ky Lugati dmth 😀

   2. ***** says:

    Ty Lugat duhet te te kete pjell plaka ne varr.

 4. emigranti says:

  Filmat e kohes se komunizmit sigurisht qe ka vend per kritike por ato pasqyrojne nje histori te asaj periudhe pra eshte nje pasuri kombetare. Ato filma qe jane bere die kritikohen sot dhe disa duan ti presin duan ti shkaterojne.Edhe keto filma qe behen sot megjithese jane te paket neser do ti presin dhe shkaterojne,atehere cfare rezultat kemi,bej sot dhe prish neser.Si duket ISISI ashtu si po shkateron ndertimet antike te Afrikes , kane mberitur edhe ne Shqiperi ku duan te prishin kete pasuri kombetare te filmit shqipetar.Si duket nuk jane ngopur me prishjen dhe shkaterime.Jane shkateruar fabrika kombinate uzina miniera kane shkateruar cdo gje.me kete rast shoqeria civile duhet te ngrihet ku te demaskoje keta pjesetare te ISISIT si z Tufa Z Lubonja z Mark Marku e ndonje tjeter,mallkuar qofte kjo race m…..

 5. duan filma me saliera qe ruante dhite ne shpell,duan filma me perdorus drogash,vjedhje bankash,prostitucion politik dhe moral,se si rrine motrat dhe nenat e tyre tek semafori apo neper hotele,duan filma me shkatrrimin e pyjeve dhe te vendit,duan filma porno te eksitojne saliun,qe ulerin neper rruge dhe ne parlament si nje rrugac qe ne kohen qe luheshin koto filma e kishte vendin ne shkollen e vagabondeve,duan filma se si te urrej shqiptari shqiptarin dhe pastaj te vriten per milionat e krimineleve politikan.
  duan filma se si vidhen votat,se si lulzimka ben kurban kecin para deres se bashkise dhe ja fut gjumit per 4 vjet,duan filma se si u be pirati politikan,se si pasurohesh pa punuar,se si te edukohesh nepermjet emisionev surrugato te karjan canit,se si te reklamohen breket e armines qe jane blere me paret e Gerdecit apo si u be burre sypeshkaqeni dhe la mjeker etj etj

 6. Meri says:

  Une Jetoj ne SHBA vitin e pare rastesisht u takova me Derjtoreshen e Biblotekes ku jetoj me pyeti per kombesin i thash Shqiperia Oh me tha ju Keni nje shkrimtar te madh te permasava boterore une dhe shume miq te mi e njofim Shqiperine nga veprat e Ismail Kadarese. U ndjeva krenare. Kush jeni ju Tufra , Lubonjra , Marker qe kerkoni te fshini historin e nje vendi te nje populli. Kush jeni o milingona te ndaloni shikimin e filmave me regjizor e skenarist te nederuar qe do percejellin ne breza historin. Nese nuk ju pelqen ndroni kanalin e televizorit. Turp. Nuk mund ta indentifikoni popullin shqiptar me nje grup banditesh tip Sli Berishe qe kerkon te shkaterroj gjithcka te 50 viteve. Shpellar te pagdhendur. Ndihem shume keq kur vij ne Tirane qe eshte prish perberja e popullsise jane keto efekte tuajat qe te zbriturit nga shpella nuk qyeterohen. U ula si perhere ne kafe Rinia u ndjeva keq te gjith flisnin me ze te larte , shanin fyenin kamarjeret, pinin duhan. Shfaqni nje muaj rjesht keta filma dhe do te shkoni cafre efekti do te kete dhe i do te ndryshoje sjellia. Nuk ka demokraci pa diktaturen e ligjit. Ne djall shkofshi ju dhe ata qe ju mbeshtesin. Respekte per aktorin e mirenjohur Luftar Pajo. Prano pershendetjet e mia I nderuar Luftar Pajo nga ketu shume larg por qe cdo dite ndjek vendin tim.
  Meri

  M

  1. Lugati says:

   ae dite drejtoresha qe ismail kadareja ka qene paterica e regjimit kriminelo gjakatare te enver hoxhes moj meri?????

   1. Tanguli says:

    Drejtoresha e di qe Lugati eshte kopil i katnares se Tirones nga partizoni i Mokres 😀

 7. besnik says:

  Filmat shqiptare jane te mtekullueshem dhe edukues edhe per sot per atdhetari.Por sot po i prishin kinemate per shaqen e filmave.Ministrja kultures..Mirela Kumbaro nuk flet per keto poshtersi qe po benêt me kinemate.Ja p.sh. ne Elbasan kinemaja me e madhe ne republike qe u uinvestuan ne vitin 2003 mbi 2 milion euro,papritmas rrafshohet per te bere nji pallat.Nuk ndihet kryetari i bashkise Qazim Sejdini[mos eshte i kapur!!}por as Kontrolli i larte i shtetit por as opozita.ne Elbasan,me ne krye Aurrel Bylykbashin nji person i korruptuar e ryshfetci qe nuk do tja dije per artin se aq nivel ka..Pse ndodh ky korrupsion i padenueshem ? C’loje eshtet bere me te drejttat e qytetareve elbasanas,pse nuk ka transprence?

  1. DYPLLOMSHI says:

   lene mo mrekullia modhe mos e pyt

 8. danilo says:

  Brezat e ardhshem nga filmat do njohin nje pjese Te madhe Te historise se vendit Te tyre nuk Kane asgje Te keqe filmat aktore Te shkelqyer Si ne ate kohe veshtire se vijne Ata do kujtohen dhe nderrohen vetem nepermjet filmave

 9. I RESPEKTUARI E I NDERUARI MIKU IM E I POPULLIT SHQIPETARE JE ME SE I SAKTE ME NJE NDRYSHIM,KETO LASKARE TE ORGANIZOJNE E BEJNE FILMA ME KAKTER EDUKATIV PER NJEREZIT E MIRE E TE EDUKUAR E JO FILMA QE STIMULOJNE KRIMIN,KORUPSIONIN,DEGJENERIMIN,MORAL ETJ.ATHERE TE HIQEN KETO FILMA ME BAZE TE SHENDOSHE EDUKATIVE

 10. goni says:

  Cfare filmi?! Hapi syte e zeze moj….?! Jo vetem banal, I pavertete, inindoktrinuar..po pa vlera artistike..ti morr I kuq…na cave trapin me pese role
  Bajate qe ke luajtur…
  Ju kerma te se shkuares nje dite do kerkoni te evokojme edhe monstren Hoxha

  1. eeeeej says:

   O IDIOT! Sa i trashe qe je mor ti! Enveri eshte HERO KOMBETAR i shqiptareve,pse ke ndonje dyshim ti per kete!? Kush se ka kuptuar ende eshte kokrra e debilit!!!

 11. Plaku Xhuxhumaku says:

  Ik or pirdhu, jo po te dhjesim nje here sa keni dhjere juve, pastaj shohim e bejme. A nuk e merr vesh okokrra e fosiles enveriste dale boje qe na kemi care deredengen gjithe jeten e doni te vazhdoni akoma o katunar i pagdhendur qe te fillon e te mbaron bota ke ballisti qe ha pula?

  1. e di ti says:

   Ti o Xhuxhumak nuk ke ngrene pula,por PALLOSHIN nga goja!
   BIR PUTANE!!!

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    Duku e ma rruj PALLOSHIN, pastaj fute ku te duash ne dac per vehte, ne dac andej nga femrat e fisit, si t’i keni rregullat.

    1. Lugati says:

     o xhuxhumak po u lodhe tu ja qi xhinsin ketij ktu siper..bo i zo vllai te vi te jap pak krahe..se osht xhins kurvash ai ktu siper nuk ngopet me nji pallosh..te lutem mos me harro

     1. e di ti says:

      Me gjeni te krevatet i femrave tuaja aty jam!!!

     2. Plaku Xhuxhumaku says:

      Lugato per t’ua bo robt ketyre morrave te kuq je i mirepritur. Merr edhe ndonje shok tjeter me vehte.

      1. qyqa mi Xhevrije says:

       Perdorni sa me shume sumen dhe gojen e njeri-tjetrit! Per cdo rast te keni te paster edhe veshet 😀 😀 😀

       1. Plaku Xhuxhumaku says:

        Xheve, ti paske derr eksperience. Ku e ke marre ke semaforet e Italise, apo ato te Greqise?

 12. Rigoni says:

  Tufrave e langonjeve pas tij u vret syte e verteta.Mos u trembni mor te trembur nga filmat e mrekullueshem shqiptar te kohes se realizmit,nuk ju pelqejne?Nderroni kanal,ashtu sic bej une e shumica kur dalin ne ekranedisa fytyra te qelbura si puna e tufrave e lubonjrave apo mutraterave ,nen udheheqjen e kriminaleve te cadres se zeze.
  Respekt per filmat dhe artistet e te gjithe zhanerave te periudhes 1950-1990 !
  Poshte vandalet e Shqiperise kryesuar nga kopili serb Salih Karaxhici !
  Rrofte populli i ndershem shqiptar !

 13. Dr. Kadri Kadiu, USA says:

  O LUFTAR; po a mund ta ndalin lumin të derdhet në det? Aq mund ta fshijnë historinë e Kombit Shqiptar dhe këta sharlatanë antishqiptarë, e aq më shumë historinë e suksesëshme, të bukur e aq domethënëse të kinematografisë shqiptare të periudhës së pasçlirimit e deri më sot. Kjo tufë maskarenjsh e monstra të së keqes ka tentuar që edhe për Skënderbeun të mos kursejë shpifjet, edhe për Ismail Qemalin, edhe për Luftën e Lavdishme Nacional-Çlirimtare, edhe për partizanët heroikë, edhe për dëshmorët që jetën e falën për Atdheun.

 14. Liu says:

  Respekt per Luftar Pajen dhe per filmat shqiptare

 15. Arjan says:

  Njemijehere i kam pare filmat Shqiptare si NENTORI I DYTE ,LIRI A VDEKJE , UDHA E SHKRONJAVE e Te tjere,1 milion here do Te deshiroja ti shikoj se vetem aty ndihem Shqiptar .Pershendetje Luftar .

  1. tomi says:

   Zoti Arjan, askush nuk konteston filmat qe ti ke permendur. Kontestohen vetem filmat qe kane ngarkese ideologjike. Prandaj matu mire para se ta pershendesesh perseri Luftarin e kuq.

   1. Arjan says:

    Tomi une Te pershendes edhe ty si Shqiptar qe je pavaresisht ngjyres ,po mua me pelqen pak me shume e kuqja se kemi lidhur fatin me kete ngjyre ,sa per ngarkese ,clirohu bre burre se film eshte.

   2. Arjan says:

    Tomi une Te pershendes edhe ty si Shqiptar qe je ,sa per ngjyren e kuqe kemi te lidhur dhe fatin,clirohu bre burre nga ngarkesa ideologjike se film eshte .

   3. ca po thu o Shabono says:

    O Tom po ty c’ngjyre te peelqen o i c’ngarkuar ideologjikisht!? 😛

 16. Robin Huri says:

  Te bejme si ne filmat e komunizmit, ka shume varferi ne popull. Tu sekuestrohen te gjitha pasurite te pasurve si te Perballimi, qendrat tregetare, pallatet vilat llogarite bankare dhe ti shperndahen popullit ne menyre te barabarte. Te gjithe kane te drejte per nje jete dinjitoze

 17. saliu says:

  RRESPEKTE LUFTAR PAJA , vetem antishqiptaret dhe pasrdhesit e ballisteve dhe bashkepuntorve te nazifashizmit nuk i duan filmat e kinostudios te prodhuar ne kohen e PPSHse ,se i dhemb koka dhe shpirt kur shikojn prejardhien e tyre te turpshme ne ato filma , por ne nuk na ben pershtypje ne i shikojm se jan edukus per femit tan dhe e vetmja dritare ku i mesojm atyre historin e kti vendi qe llumi i kti kombi duan ta fshijn me xhdo kusht, , se nuk gjejn rrug tjeter per te fshehur te kaluaren e tyre antishqiptare dhe te turpshme , kush nuk do ti shikoj ata filma le te nderroj kanalin, i shikojm ne shumica e ppullit SHQIPTAR.

 18. Drejtesia says:

  me sa duket keta pelqejne vetem filmat me seks prostitucion, porno ku vajzat the motrat e tyre duan te shesin ate qe eshte me e shtrenjte per ne shqipetaret , duan filma me vrasjet qe bejme me njeri tjetring , duan telenovelat turke ose filma qe tregojne si vidhet nderi pasuria kombetare , si tregetohet droga ecetera Behuni realist kerkoni ate qe duhet the qe eshte me e rendesishme PER VENDIN DHE VETEN TUAJ se po vdesin fefijet nga canceri , shume familje nuk kane buke te hane , po ju genjejne dhe po umarrin dinjitetin neper kembe me lafe te te bukura the premtime boshe Po jo vjedhin cfare keni dhe po ju sklaverojne por nje lemoshe

 19. Qytetar i thjehste says:

  Shume dalord!

 20. Majlinda says:

  Filmat me te bukur , dhe artistet me te mire ne bote dhe me vlere kan qene filmat e vjeter shqipetar. i shikojme me 100 here dhe nuk na merziten.
  pershendetje i madhi Luftar Paja ! Respekt per Artistet e Vjeter shqipetar.

 21. berti says:

  Ky Paja e mban veten si artist filmash.. galataxhi ka qwnw ne estradwn e fierit.. vetwm kaq.

 22. astrit says:

  O njerez te mjere nuk mund te jeni edhe idhetar te diktatures edhe idhetar te demokracise. Me dashje ose pa dashje ju te kinomatografise i keni sherbyer diktatures. Ju jeni bashkefajtor te dhunes psikologjike e fizike te diktatures. Diktatura qe ju verbalisht e shani nuk eshte dicka apstrakte midis te tjera eshte edhe arti i realizmit socialist qe ju e bete me shume perkushtim.

  1. shih shih says:

   Sa klase shkolle ke ti mor derdimen 😀 😀 😀
   Trushpelar!!!

 23. oldman says:

  Menyra se si Luftari i drejtohet me fjalet “mytebere”, “anonime”, atyre qe kane mendim te ndryshem, reflekton nje mungese kulture nga ky artist komik i komunizmit. Pastaj, kur ai deklaron se “ne” kemi bere filma, padashur e fut veten ne nje rang te cilit nuk i perket. Edhe sikur te ishte nder aktoret protagoniste me te shquar te kinematografise shqiptare, filmat i bejne regjizoret dhe produktoret e tyre. Aktoret jane thjesht te punesuarit e tyre, aq me teper figurantet e roleve ndihmese te kategorise Luftar Paja. Ky ish aktor i estrades, i preferuar per publikun e asaj kohe, do te ishte me interesante qe te tregonte ndonje barcalete nga e kaluara se sa te marre persiper barra qe nuk ka kellqe per ti mbajtur. Sa i perket vershimit ne ekranet tona te filmave te vjeter qe pasqyrojne periudhen e diktatures komuniste, le te jene vete krijuesit e vjeter dhe te rinj qe mund te bejne vleresime apo nje seleksionim me te aresyeshem artistik, social, pse jo dhe politik ne perzgjedhjen e tyre. I takon drejtuesve te medias, por dhe Ministrise se Kultures qe te angazhojne personat e duhur per te dhene mendimet apo gjykimet e tyre lidhur me vlerat artistike qe duhen ruajtur dhe promovuar nga e kaluara.

  1. i revoltuari says:

   U bo bytha jote me tregu “kulture”! Pthuuuu halabak,race e felliqme 🙁
   Bir KURVE!!!

 24. Llukubarbashta says:

  O Luftar, po edhe ti e di veten Al Pacino o koqe kanari?

 25. drejtesia says:

  Ekeqja me e madhe e jone eshte se ne jetojme me shume me te shkuaren dhe nuk shikojme te tashmen the te ardhshme . Ne nuk shikojme cfare po heqim tani po cfare u be dje the vazhdojme te vuajme me shume. Pavrsishte cfare ndodhi dje le ta qykojme por te mos lejojme qe kjo te thellohet tani sepse per 26 vjete po ti shikoshe statistikat jane vrare me shume njeres per shkake te politicaneve , populli eshte ndare me parcela ,arsimi eshte pwrdhosur dinjiteti i njersve e ne menyre te vecante te femrave nuk exziston sepse per nje dollor me shume duhet te heqi breket , rinia eshte kriminalizuar nga tregetia e droges dhe prostitucionit 5 Perqind e popullsise eshte pasuruar ( duke vjedhur pasurine tone dhe te prinderve tane ) Nuk them Ata qe u denuan dje pa te drejte ti kerkojne dhe te marring te drejtat e tyre Por kjo nuk do te thote qe per inat te sime vjere te fle me millonan duke kalure ne extreme qe do ti kushtojne brezave Ata qe vjedhin the ndersejne popullin ne keto debate mjergull duan njerzit te merren mete djeshmen the te harrojne cfare po ndhofe qe ta kene me lehte to vjedhin vrasin percajne dhe sundojnre Kurre ne ta kuptojme qellimin e tyre do jete vone the perseri do merren femijet tane me keto probleme the nuk kane per ti zgjidhure kure se ne sepse keta te ashtuquajtur politikane jane bere bisnes mene te medhenj the te marrin frymen sic po ja marrin tani

 26. Ruzhdi gole says:

  Kur gjysma kundershton gjysmen … atehere e verteta eshte pergjysem.
  Respekte per cerekun e se vertetes.
  nga ruzhdi gole

 27. Me pelqejne komenten se ndajne SHEQERIN(artistin tone te madh Luftar Paja) nga SHAPI (si ata qe pergojone arritiet e artit tone te realizmit socialisht), Po le te lehin se ju ben mire…
  Guri Naimit D.

 28. eg says:

  Nuk dua te komentoj Agronin personalisht, sepse nuk e di kush eshte ky njeri, cfare e lidh me boten e artit dhe me cfare merret qe gazeta Tema e privilegjon duke e botuar, por thjesht dua ti permend nje fakt ketij edhe te tjereve qe jane kunder fimave artistik shqiptar.

  Askush ne bote, perfshi edhe hebrenjte nuk kane kerkuar qe pikturat personale te Hitlerit, te mos publikohen, shfaqen apo shiten.

  Ato piktura, pavaresisht kush i ka bere, kane vlere historike (nuk dua te komentoj per vlerat artisitke, sepse nuk e kam statusin e kritikes). Tregojne gjendjen psikologjike dhe shpirterore te Hitlerit ne ato momente te jetes se tij.

  Nga portreti, ky Agroni duket shume mjeran dhe i vuajtur dhe ndoshta kjo eshte edhe arsyeja qe vjell. Thone qe njerezit kur vuajne nga ndonje semundje fillojne dhe behen grindavec. Shpresoj qe te mos jete ky shkaku, pse Agroni bezdiset nga filmat shqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *