Mbështetja e moshës së tretë, Veliaj: U shërbejmë rreth 5 mijë të moshuarve në Tiranë

Bashkia e Tiranës synon të rrisë nivelin e përfshirjes së grupeve të interesit në organizimin dhe buxhetimin e shërbimeve mbështetëse në komunitet për të moshuarit.  Në forumin me temë ‘Shërbimet mbështetëse në komunitet për të moshuarit”, organizuar nga Bashkia dhe Caritasi Shqiptar, u diskutua për mundësinë e afrimit të ofruesve të shërbimeve dhe të përdoruesve të shërbimeve në një bashkëbisedim lidhur me sfidat e moshimit, duke ndikuar në organizimin dhe buxhetimin kosto efektiv të shërbimeve për të moshuarit.   I pranishëm në këtë forum ishte dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj si dhe përfaqësues të Institucioneve të Qeverisjes Qendrore dhe Vendore, përfaqësues të Caritas Kosova dhe Mali Zi,  përfaqësues nga Qeverisja Vendore Kosovë dhe Mal i Zi, Shoqata ASAG, Uniteti Kombëtar i Pensionistëve të Pleqërisë dhe partnerë të tjerë të përfshirë në programet mbështetëse për të moshuarit.

Kreu i Bashkisë komentoi projektet për të moshuarit në Tiranë duke përmendur edhe iniciativën “Kafe me gjyshin”. Veliaj tha se Bashkia u shërben rreth 5 mijë të moshuarve në Tiranë. 

Ai theksoi se nisur dhe nga situata e emergjencave të këtij viti, Bashkia do të ngrejë edhe rezervat për kapërcimin e situatave të ngjashme në vitet e ardhshme për t;u ardhur në ndihmë njerëzve në nevojë.

Një tjetër nismë që përmendi kreu i Bashkisë lidhet dhe me ndihmën që punonjësit e Bashkisë dhe punonjësit socialë do të japin për moshën e tretë për sensibilizimin e tyre për të kryer kontrollin mjekësor falas, ose siç njihet ndryshe, Check-up.

 Kryebashkiaku Veliaj deklaroi se në një kohë që Tirana ka një dyndje të madhe demografike, ka nevojë për një planifikim social që do të shtrihet në nivel kapilar.  “Disa nga gjërat që ne besojmë duan planifikim, urbanizim , por mbi të gjitha planifikimi social. Planifikimi social nuk duhet të jetë vetëm në raste krizash, por duhet të jetë në mënyrë sistematike , si ajo që bën Caritasi me të moshuarit, që u çon kujdesin infermier, kujdesin ushqimor dhe në nivel shtëpie,. Duhet në nivel kapilar, me administratorët e pallateve, me administratorët e njësive që ne të kemi një hartë ekzakte të nevojave që ka komuniteti”, tha ai.

Veliaj u shpreh se nismat e ndërmarrë gjatë kohës që ishte në krye të Ministrisë së Mirëqenies Sociale për reformimin e skemës së pensioneve ishte tepër pozitive.

 “Futja e pensionit social besoj se është e jashtëzakonshme. Gjëja tjetër që kemi bërë është që kemi rritur pensionet duke hequr një tavan që ishte diskriminues. Kush ka dalë në pension pas vitit 2015 kur hyri në fuqi skema e re , kemi pasur pensione mbi tavan. Unë ju them sot të rinjve që nëse doni të bëni një kontribut për gjyshërit tuaj, paguani sigurimet shoqërore se kjo funksionon si skemë solidariteti. Të rinjtë që janë sot në punë, që paguajnë sigurimet shoqërore, që nuk janë në të zezë por në të bardhë, sigurojnë që mbushin arkën me të cilët paguhen pensionet e gjyshërve”, theksoi Veliaj.

Kryebashkiaku Veliaj i bëri apel gjithë shoqërisë së të tregojë një vëmendje të veçantë për të moshuarit. ““Braktisja e gjyshërve jo normale. Ka të moshuar që nuk i vizitojnë të afërmit. Nuk të kushton gjë të marrësh në telefon. Sot biletat më të lira dhe nuk të kushton asgjë të vish njëherë në vit t’i shikojnë prindërit. Janë në moshë madhore duhet të mos i braktisin dhe t’i lënë në dorë të organizatave bamirëse. Në këtë dalldi të tranzicioni ka pasur edhe një dalldi në familje. Ndryshe nga ekonomia, familja jonë nuk ka bërë progres por regres. Njerëzit kanë fituar para më shumë por janë bërë më pak njerëz”, u shpreh Veliaj.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-1.jpg","attachment_id":"649574"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher.jpg","attachment_id":"649573"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-2.jpg","attachment_id":"649575"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-3.jpg","attachment_id":"649576"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjysher-4.jpg","attachment_id":"649577"}]

3 komente në “Mbështetja e moshës së tretë, Veliaj: U shërbejmë rreth 5 mijë të moshuarve në Tiranë”

 1. NO says:

  I nderuar Kryebshkiak!
  Te moshuarit nuk kane nevoje per sherbimet e askujt! Ata kane punuar gjithe jeten e tyre dhe meritojne te jetojne me dinjitet.
  Por, ti, ” Eureka” bere zbulimin e madh se si tu japesh therrime pensionisteve per te siguruar superlluksin e asaj pjese te shoqerise te ciles i perket.
  PSE E LIDH FORMULEN E PENSIONIT ME NDIHMEN SOCIALE? JANE DY KATEGORI KREJT TE NDRYSHME!
  TURP!!!

 2. ALBAN DEGA says:

  From: Alban Dega
  Date: June 5, 2016 at 21:56:43 EDT

  HALLALL GJIRI I NENES BIR…!

  Ata me shashka …
  ti me Pune!
  Ata me kercenime ….
  ti me punime
  Ata me plumba fjale
  Ti vepra vale-vale
  Ata me escorta rrenuese
  Me zhurme e me dhune
  Plumbat e tu..
  E kane vulen Pune
  Ata me kama
  jenicere Karaosmanesh*
  tele- pistoleta
  Ti me mendje ndritur
  E me krahe te lehta
  Ata Gardiane
  pallatesh kusare
  Ti Promete
  I Botes qytetare
  Ti me parqe femije
  Ata me shpifje
  bomba talibanesh
  Ti me lulishte
  unaza titanesh
  Ata me Gjykates
  edhe Prokuhora
  Me SHISH bandite
  Presidenta hora
  Ata me Saraje
  e dugaja krimi
  Ti si shqipe malesh
  Prin nga qyteterimi
  Ata lakuriqe…
  uritha verbimi
  Ata gjenerale
  kapterra rrenimi
  Gjykates Plepash
  taborre shkaterrimi
  Profesore Domosdove
  Kardiologe masakrimi
  Bombardues Gerdeci
  Doktore ekzekutimi
  Ti shqiponje kreshtash
  Zgalem veprimi!
  Fabrike idesh
  Strateg perparimi
  Mbi cdo erresire
  Fiton Qyteterimi
  Ardhmeria … femijet
  Jo Mafia jo krimi
  Hallall gjiri Nenes
  Ore Erion trimi
  Jo vec gjiri i Nenes…
  dhe vota e Tiranes!
  Coni ata hora
  Mu ne p… te sames!

  *Karaosman ne Turqisht do te thote Osmani i Zi… Cfare domethene?!
  Domethene ishte edhe me i Zi se vete Osmanet e Perandorise Osmane. Per sherbimet qe u beri atyre Osmanet i dhane titullin Karaosman bashke me shperblimin perkates ne para, prona…
  My eshte mbiemri i fisit te bashkeshortes se Presidentit te Shqiperise Bujar Nishani.
  Sidoqofte ky titull eshte shume me u ulet se ai qe Sali Berisha dhe Mafia e tij politike dhe familjare i dhuruan pabesisht Bujar Nishanit ne haze te kontrates tipike Mafioze te besnikerise dhe sherbimeve ndaj tyre, vecanerisht betonizimit te impunitetit pandeshkueshmerise ligjore per krimet e tyre te perbindshme ndaj shqiptareve dhe Shqiperise si
  1- 2 prilli i Shkodres, me 4 heronjt e ekzekutuar publikisht me arme Serbe mercenare te UDB-Es
  2- shkelja dhe dhunimi e embargoes nderkombetare te naftes dhe armeve ndaj Milloshevicit dhe makines se terrorizmit shteteror Serb,
  3- ekzekutimi pa gjyqi dhe ne tortura i atdhetarit Remzi Hoxha,
  4- rrenimi I shtetit shqiptar me mbi 10 000 viktima ne 1997,
  5- Grushti klasik I shtetit ne bashkepunim me UDB-ne Serbe dhe mercenare te saj me 14 shtetit 1998,
  6- masakrimi familjar politik e biologjik I Gerdecit me 26 te vdekur e qindra te plagosur me 15 Mars 2008,
  7- ekzekutimi publik pa gjyq i 4 protestuesve paqesore e krejt te pafajshem me 21 janar 2011 ne Tirane….
  Krimet e permendura futen ne kategorine e KRIMEVE kunder njerezimit te denja per Gjykaten Nderkombetare te Hages.
  Jane me dhjetra krimet e tjera si Korrupsioni masiv, vjedh ka masive e votave, kusaria me Autostraden e Kombit,
  tenders te kunderligjshem, rrenimi I Arsimit,Shendetesise, Financave, Drejtesise…. I cdo hallke Jetike te shtetit shqiptar…
  E jeans me e madhe Jane minat me sahat qe ai dhe Banda e tij e gangstereve ka lene mbrapa ne cdo hap e ne cdo skaj… ne cdo hallke.
  Asnje pushtues i huaj e asnje despot shqiptar nuk ia ka bere Shqiperise dhe shqiptareve ato te zeza qe ia ka bere Shqiperise Sali Berisha dhe Banda e tij politike e familjare e krimit.
  Krye e zeza: ai po leviz gjithe levat kriminale ne duart e oergjakura te tij me gjak shqiptaresh per te minuar edhe reformen ne drejtesi vetem e vetem per ti zgjatur jeten e kontrolluar hallkat Jetike te shtetit qe i ka akoma nen komande te plote:
  1- Presidence 100%
  2- KLD. 80%
  3- Prokuroria e Pergjithshme. 78%
  4- Gjykata e Larte. 85 %
  5- Gjykata Kushtetuese. 70%
  6- KLSH. 82%
  7- SHISH. 75%

  Prandaj Reforma ne Drejtesi eshte jetike jo vetem per te sotmen e te ardhmen e Shqiperise.
  Reforma ne Drejtesi eshte nje urgjence kombetare!

  Sent from my iPhone

 3. Sharmuta says:

  Turp I madh.
  Shqiperia nuk eshte vetem 5mije banore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *