Shqiptarët e përdorin Facebook më shumë se rajoni dhe BE

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Shqiptarët, sidomos të rinjtë, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të Facebook në rajon, por edhe në krahasim me vendet e Bashkimit Europian.

Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të Facebook.

Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të Facebook është gati 50%, çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit më të madh social në botë, raporton Monitor.

Të dhënat i përkasin vitit 2016.

Penetrimi i internetit në Shqipëri është rreth 60%.

Në krahasim me rajonin, shqiptarët janë më të dhënë ndaj Facebook. Në Bosnjë- Hercegovinë, norma e penetrimit të Facebook është 38.8%, ndonëse përdoruesit e internetit janë më të lartë se në Shqipëri, duke arritur në 68.1%.

Në Maqedoni, penetrimi i përdoruesve të Facebook është 47.6%, edhe në Serbi po rreth 47%, në Kroaci 40.4.

Mali i Zi është në nivele të krahasueshme me Shqipërinë, në rreth 49%. Shqiptarët e Kosovës, që ka një normë përdorimi interneti shumë më të lartë se Shqipëria, në 80.9%, e përdorin më pak Facebook, me një normë penetrimi prej 45.7%.

Bashkimi Europian ka penetrimin më të lartë të internetit prej 80.1%.

Pavarësisht se kanë akses të lartë në internet, europianët duket se nuk preferojnë që të shpenzojnë kohë duke u marrë me rrjetet sociale. Norma e përdorimit të Facebook të Bashkimit Europian është 48%.

Nga vendet e BE-së, rrjetet sociale janë më popullore në Maltë me 75%, Qipro me 72%, Danimarkë me 66%.

Shembull i përdorimit eficient të kohës është Gjermania, që ndonëse ka një penetrim interneti prej gati 90%, përdoruesit e rrjeteve sociale janë vetëm 38%.

Përdoruesit më të pakët të rrjetit social janë në Rusi, me 8.2%. Me një popullsi prej 146 milionë banorësh, Rusia ka vetëm 12 milionë përdorues në Facebook.

I krijuar në vitin 2004, Facebook është rrjeti social më i gjerë në botë.

Në tremujorin e fundit 2016, Facebook kishte gati 1.86 miliardë përdorues mujorë aktivë. Në tremujorin e tretë 2012, numri i përdoruesve aktivë e ka kaluar 1 miliard.

Përdorues aktivë janë ata që kanë hyrë në Facebook gjatë 30 ditëve të fundit.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Shqiptarët e përdorin Facebook më shumë se rajoni dhe BE”

 1. lam says:

  Disa nga shpjegimet e mundeshme, te lidhura me njera tjetren, jane:
  * Papunesia
  * Inteligjenca e kufizuar per te bere dicka te dobishme, per te krijuar….Shume shqiptare merren me filozofira, politike. Filozofia eshte produkt i papunesi e dembelizmit.
  * Fodulliku, karshilleku, deshira e madhe per ti treguar te tjereve se cfare bejne, cfare kane, si jane…..Shume shqiptare nuk kane buke te hane, por kane celurar te koheve te fundit e rrine gjithe diten ne facebook.
  * Facebook eshte mjet komunikimi. Nje mase shume e madhe e shqiptare jetojne jashte Shqiperise.

  1. enter"" says:

   Te merresh me filozofi nuk eshte product dembelizmi, sbesoj se filozofet me te medhenj te kesaj bote ishin njerez dembele.
   Dembelizem eshte kafeneja, skedina, dhe cadra e PD hahahaha.

   Shume shqiptare nuk kane buke te hane?????????????????????????? Mund te na jepni ndonje statistike per te vertetuar teorine tuaj?

 2. maloku dixhital says:

  Po nuk shiten pak pordhë në fejsbuk, shqiptarëve u shkon jeta kot.
  Brez i djegur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *