VIDEO E RRALLË: Momenti kur Sali Berisha goditej me granatë në Rrushbull

Një video e publikuar nga “Associated Press” tregon momentet e atentatit me granatë ndaj ish­-Presidentit  të vendit Sali Berisha.

Atentati mësohet se ka ndodhur gjatë një takimi elektorat në Rrushbull të Durrësit, në qershor të vitit famkeq 1997.

Shtetasi Ilir Ceta, u përpoq  të eksekutonte Berishën gjatë takimit që ai po zhvillonte me banorët.
Agresori, 25 vjeçar në atë kohë, u dënua me nëntë vite burgim për “Vrasje të mbetur në tentativë për shkak të cilësive të veçanta të personaliteteve të larta”.

“Jam thellësisht i penduar për atë çfarë kam bërë, dhe i kërkoj falje jo vetëm Sali Berishës por edhe familjes së tij”, deklaronte 25 vjeçari Çeta nga Burgu i Rrogozhinës në një intervistë të vitit 2004.

Incidenti ishte espisodi i tretë i dhunshëm teksa vendi pergatitej per zgjedhjet e parakohshme të 29 qershorit.
Më herët kishin ndodhur gjatë asaj jave dy sulme me bomba në Tiranë.
Nga këto sulme të përgjakshme mbeten të plagosur të paktën 28 persona./ad


80808 by revistaime

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “VIDEO E RRALLË: Momenti kur Sali Berisha goditej me granatë në Rrushbull”

 1. €piriiiiii says:

  Do kishe shpetuar gjith Shqiptarine more ILir. Duhet te pendoheshe dhe ti kerkoje te Falur Popullit qe spate Rezultat dhe jo familjes kriminale S.Berisha

 2. fori says:

  Ah ty mor trim tu lag fitili se populli do te kujtonte si Vasil Laçin e dyte.

 3. Latif bora says:

  Po te ishte aktivizuar granata atehere,Shqiperia sot do ishte nje Zvicer e vogel,njerezit nuk do emigronin,nuk do kishte Gerdec,nuk do kishte 21janar,vetingu nuk do ishte kaq problem sa sot,cadra do kishte vetem per turizem dhe viktimat mbase do ishin heronj,por me mire heronj te vdekur se sa shkaterrimtar,vrases e prishes se endrrave te ketij populli te gjalle.

 4. haha says:

  do ishte skenderbe i dyte!!!!!! mos u merzit terezitja prap ne cader e ke…

 5. Mili says:

  Per ne qe kemi jetuar ne ate kohe dhe e dime qe granata po ti hiqje sigurencen nuk kishte burre qe e caktivizon ky lloj skenari eshte si ata filmat turq. Akoma njerzit mundohet te genjejne kete popull te cfillitur.

 6. Kevin says:

  O ti falje kerkoj shqiptarve, qe nuk è bere punen sic duhet.

 7. Sali malok, djall, bythrisha says:

  Ke prap mundesi o Ilir. Bile kesaj rradhe mund ti gjesh 2B-te ne nje vend, dhe na e ben nderin dyfish.

 8. kashi says:

  te kishte plasur do kishim shpetuar
  do ishin vrare 5 njerez tek ai mitig( kur njeri u vra pas nje viti), por
  nuk do te ndodhte 21 janari dhe gerdeci te pakten

 9. Liu says:

  A more djale Po pse se cove deri ne fund. Po kot nuk thone nuk bie rrufeja ne haleeeeee

 10. Tarasi says:

  Po kush I ha ato genjeshtra te gjithe kemi hedhur granata po kjo ishte nje gje e bere nga PD-ja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *