FOTOT/ Një shëtitje pranvere në qytetin fantastik të Gjirokastrës…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Stina e pranverës ka kthyer në qytetin e UNESCO-s, autobusët e turistëve të cilët vizitojnë qytetin për të shijuar trashëgiminë kulturore në sfondin e maleve të mbuluara ende nga dëbora. E famshme për shtëpitë karakteristike me çatitë prej guri, ballkonet e drurit dhe muret e bardha, Gjirokastra është një nga pikat kryesore të turizmit në jug të Shqipërisë.

Pjesa e vjetër e qytetit përshkruhet në listën e Trashëgimisë Botërore si “një shembull i rrallë i një qyteti të mirë-ruajtur osman”.

Udhëtoni me objektivin e BIRN nëpër qytetin e gurtë duke shijuar pamjet mbresëlënëse të Gjirokastrës.

Ivana Dervishi- BIRN

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-2.jpg","attachment_id":"650730"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster.jpg","attachment_id":"650728"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-1.jpg","attachment_id":"650729"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-3.jpg","attachment_id":"650731"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-4.jpg","attachment_id":"650732"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-5.jpg","attachment_id":"650733"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-6.jpg","attachment_id":"650734"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-7.jpg","attachment_id":"650735"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-9.jpg","attachment_id":"650737"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-8.jpg","attachment_id":"650736"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-13-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-13.jpg","attachment_id":"650741"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-14.jpg","attachment_id":"650742"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-15.jpg","attachment_id":"650743"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-12.jpg","attachment_id":"650740"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-11.jpg","attachment_id":"650739"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/03\/gjirokaster-10.jpg","attachment_id":"650738"}]

3 komente në “FOTOT/ Një shëtitje pranvere në qytetin fantastik të Gjirokastrës…”

 1. tfgs1 says:

  foto 6 ola ta lefta,”rruga e te c’mendurve ”[sunite]………………..

 2. Saranda says:

  GJirokastra si qytet i gurit dhe i gurte deri ne vitet 90 , edhe pjesa e re e qytetit ( lagjia Puntore,kodra e 11 Janarit ,pallatet e para tek kodra e Shtufit) pallatet ndertoheshin me gur dhe bile gur te skalitur,jane akoma, dhe kjo behej ne funksion te menyres se ndertimit te qytetit dhe materialit te gurit duke ruajtur fizionomine e qytetit dhe vlerat e tij. Keto dite po ndodh cudia ,po suvatohen pallatet e ndertuar me gur, po pse, me sa duket nuk u pelqen guri me dhe ekspozimi i tij.Ndoshta meqe guri eshte i forte dhe rrjedhimisht edhe qyteti i tille del e duket,duan ta bejne Gjirokastren me te bute e seshte cudi mbas suvase ,te lyhet qyteti ne stilin e lyerjes se Tiranes,qe te duket edhe Gjirokastra si Europa,se keshtu me gur ngjan si shume kokeforte dhe e ashper . lum ne .

 3. Vasil Gjika says:

  Fotot shume te keqe.
  O Tema, kete repoetazh dhe foto vendosni per Gjirokastren. Ti shikonte ndonje i huaj nuk shkelte kembe ne kete qytet kaq fantastik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *