LSI-ja nuk ia mbyll derën Lulzim Bashës, për qeveri teknike

Përballë kushtit të panegociueshëm të kryedemokratit Lulzim Basha për largimin e Ramës dhe qeveri teknike për garantimin e zgjedhjeve të lira, ka reaguar ministri i Drejtësisë Petrit Vasili.

Ai thotë se kërkesa e Bashës për qeveri teknike është maksimaliste, por sipas tij, mazhoranca duhet të ulet dhe të diskutojë me opozitën.

Vasili: “Sigurisht, kërkesa për qeveri teknike, është një kërkesë maksimaliste. Ideja ka qenë se meqë kemi probleme të mëdha siç kemi problemet e drejtësisë, të kthehet opozita sa më parë me frymë mirëkuptimi në Parlament. Duam s’duam, kemi ca çështje të mbetura pezull që na lidhin me opozitën. Kjo kërkon një politikë kompromisi. A kemi detyrë si mazhorancë?

Kemi detyrë relativisht edhe më të vështirë, pasi mazhorancat kanë pushtet në dorë, sigurisht ka edhe detyra në raste të caktuara, kompromiseve të arsyeshme, që të tregojë tolerancë maksimale. Dhe kësaj tolerance nuk duhet t’i shmangemi sa të kemi mundësi. Të hulumtojmë çdo rrugë për të arritur tek kompromisi, duke përjashtuar ekstremizmat, ngado që të vijnë”. 

Deklaraten Vasili e ka bere ne emisionin “Arena” te Dritan Hilës në “Ora News”, ku i pyetur edhe nëse ka ardhur tashmë moment që Ilir Meta të plotësojë ambicjen e tij për kryeministër, Vasili u shpreh se në këto momente fokusi i LSI është që vendi të hyj në zgjedhje.

Kryefjala e diskutimeve ka ishte pa dyshim reforma në drejtës, një reformë që në vlerësimin e ministrit Vasili ka përball një ngërç edhe më serioz se ai politik

Vasili: “Është e vërtetë që flitet për lojëra politike. Ka një problem. Legjislacioni i miratuar krijoi edhe një problem të ri. Kushtet dhe puritanizmi ekstrem ka bërë që edhe kur procesi politik të mos jetë pengesë, ne nuk kemi kandidatë edhe për Këshillin e Lartë Gjyqësor edhe për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Procesi është i hapur dhe nuk ka numër kandidatësh. Ka pasur disa kërkesa për ta rihapur procesin, që edhe ky është shumë i ndërlikuar.  Ne po përballemi me një problem të ri. Në këtë moment nuk ka rol politika, por kandidatët. Nga të gjitha trupat që konkurruan, në të gjitha kishim kandidat më pak se sa vendet në dispozicion“.

Z.Vasili ka hedhur poshtë  akuzat se LSI po e bllokon me mekanizma të brendshëm reformën në drejtësi, duke thënë  se ishte vota e LSI që e çoi përpara këtë reformë në Komisionin e Posaçëm.

Vasili: “Këto figuracione nuk kanë të bëjnë me politikën. Me shtetin kanë të bëjnë 84 vota, kur nuk bëhen pa LSI, tërë ata që janë tromaksur nga trutë e kokës që thonë jo LSI e do, nuk e do, do të thotë që nuk janë mirë nga mendja. 84 vota bëhen me LSI”.

Për sa i përket procesit të Vettingut ,Vasili  thotë se LSI ka qenë gjithmonë luajale në veprimet  e saj, ndryshe nga partitë e tjera

Vasili:Përtej faktorit ndërkombëtar me të cilin po shkonim drejt një votimi të njëanshëm, LSI pa dinakëri por shumë sinqeritet bëri shërbim konsensualiteti. Nëse ka njeri që e bezdis luajaliteti i LSI është problem i tij, ky nuk ishte investim për LSI, ky ishte investim për Shqipërinë. Nuk fitonte asgjë LSI nga kjo, ka qenë qëndrim i ndershëm. Sesi kanë luajtur partitë e tjera taktikisht për të bllokuar njëri-tjetrin apo kapur sistemin, ne kemi qenë jashtë kësaj gjëje”.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “LSI-ja nuk ia mbyll derën Lulzim Bashës, për qeveri teknike”

 1. Qytetar says:

  Ik ore bajgë e qelbur

 2. Shigjetari says:

  Konsensusi qe LSI-ja mbeshtet tingellon bukur por problemi eshte se vetting, me futjen e duarve nga partite, do te rezultoje me efekt tejet te minimizuar ose vetting fasade.

 3. Endri says:

  LSI eshte kanceri i Shqiperise.

 4. Ushtari i kutise se votimit says:

  Oopa filloi funksioni i Kalit te Trojes te LSI-se.Ta mbani me shendet o PS-ja e Edit.

 5. Fatosi-kosove says:

  Ju LSI dikur jeni barsuar me PD-n dhe kur e kuptuat se morali juaj perfundoi ne WC u ndate nga ta dhe u martuat me PS sepse kishit frike nga drejtesia,u bashkaut me ramen duek i kerkuar ati qe ta arresonte sali berishen e lul bashen,por tash e tre vjet jeni duke bere lojen e kurvave qe here i hipni sali berishes e here lulit dhe pastai ia ktheni prapanicen Rames,prandaj politika e juaj eshte pikerisht si kurvat,siq duket jeni mesuar qe tre vjet ta krijoni problemin dhe pastai te delni si zgjidhja,kete loje eban vetem nje kurve dhe nje politikan si sali berisha e lul basha qe jane produkt i serbise dhe grekut,prandaj shqiptaret duhet te te ndeshkojne juve siq ban me PD-n dhe en fund do te perfundoni nga turpi me i madh.

 6. Lennard says:

  Je person fisnik dhe i devotshem Z.Vasili.Mos hyr ne lojen e Like Floririt .,qe pritet te shkoje per lesh nga Vetingu.

  1. pjeter says:

   PSE KY DOKTORRI SI IKA BA LEKET?KY ZOTNIA NDAN NJE MENDJE DHE NJE FRIKE ME TE TJERET, DIFERENCA QENDRON SE KY DHE KOMPANIA E TIJ KERKOJN TA MARRIN KALAN NGA BRENDA, FILLOI TE VERE NE DYSHIM SHUME GJERA, TANI NA FLET PER PURITANIZEM TE TEPRUAR, PO TE DEGJOJME KETE SI DOI PERZGJEDHIM KANDIDATET?JE I PISET POR JO SHUME? KESHTU JE TAMAM PER VETING, NESER TE DEL SALIU APO PJELLAT QE KA KRIJUR NE KETO 25 VJET, DHE TE VENE DYSHIMIN E PJESTARET QE NUK JANE EDHE AQ TE PASTER, DHE MBYLLET QARKU C’DO GJE SI ME PARE, ESHTE ME SE NORMALE QE NJE PERSON ME DINJITET DHE ME MORAL TE PASTER QE KA INVESTUAR NE JETEN E TIJ DUKE I HYRE DREJTESISE ME NDER, STUDIUAR E BERE SAKRIFICA, DUKE PARE SI E HEDHIN DHE SI E PRESIN POLITIKANET TANE, PERPARA SE TE PREZANTOHET DO QE TE SHIKOJE QARTE C’PO NDODH, PRANDAJ VASILI, TE MOS JA VERE FAJIN ATYRE QE KERKOJNE QE KANDIDATET TE JENE KRISTAL, POR VETES QE KA KOHE QE KERKON TE MBUSHE MENDJET OPINIONIT PUBLIK QE KOMISIONI I ONM-SE ESHTE NE KUNDERSHTIM ME KUSHTETUTEN,LERINI LLAFET VASIL PETRITI, TE GJITHE JU QE KENI NJE JETE NE POLITIKE DUHET TA MBYLLNI GOJEN FARE, JANE SHQIPTARET QE KANE VITE QE PO KERKOJNE NGA AMERIKA NJE REFORME NE DREJTESI, SEPSE JU NUK KENI INTERES, ME TE VERTET BESON SE SOT JANE TE MJAFTUSHME DEKLARATA BLLOFI, SI AJO E JOTJA”KUSH MENDON QE LSI ESHTE KUNDER VETINGUT NUK ESHTE NE RREGULL”PER TJU BESUAR?SI KA MUNDESI QE NUK E KENI HAP GOJEN NJE HERE PER PROBLEMIN E MADH QE KANE SHQIPTARET ME KOMPANINE CEZ?JU E DINI SHUME MIRE KUSH JANE FAJTORET E KETIJ DEMI KOLOSAL QE PO JA NGARKOJNE QAFEN FEMIJEVE TANE ME BORXHET QE DO PAGUAJN NESER, POR NUK SHPREHENI, DONI QE TU MBAJNE JORGANIN E NGROHTE SALI EFENDIU, SHQIPTARET E DINE SHUME MIRE QE TAHIRI U SAKRIFIKUA SEPSE JU PRISH PUNE NE ZGJEDHJE NUK ESHTE SI JUSEPSE NE QOFTE SE KA PARTI QE KAN VJEDH VOTAT E SHQIPTAREVE KANE ANULLU ATO TE RREGULLTAT SI TE PAVLERA JANE PD E SALIUT NDER VITE DHE JU SI BASHKEPUNTORE DUKE HESHTUR DHE E DINI QE JU PRET NJE KATASTROFE POLITIKE, JU BASHKE ME PD JENI SHKAKTARI KRYESOR QE KJO REFORME ESHTE NDALUAR,PO KERKONI TE SHFAQENI SI ZJARRFIKSIT E SITUATES SE KRIJUAR, DEMOKRATET E VERTET, POR HARRONI REALITETTIN, SHQIPTARET JU NJOHIN SHUME MIRE, JENI MJESHTRA QE NDISNI ZJARRIN NATEN DHE KERKONI TA FIKNI DITEN.

 7. Hajduti me bllok me ne dore. says:

  Kokekatrori Like Florirri hajduti me bllok ne dore kete rradhe ka nxjerre kokerrjepurin dhe legenin Sorra Vasili, ish Z/Kryetar i Bashkise se GRABITUR nga shalengjituri Lulush, kerkesa maksimaliste kerkon LSI qe pa pasur votat e numrin e deputeteve si Parti kerkon Kryeministrin.
  Kjo eshte e gjithe zallamahia qe hajdute te pandeshkuar te LSI na hiqen si te virgjer, por jane ne nje linje me SHQUP-in per sabotimin e Reformes ne Padrejtesi dhe mos berjen kurre te Vetintingut, duke mbrojtur familjen Bisha kane mbrojtur vetvete.

 8. albpetrol+endriPyka says:

  Vasil je nje funderrine e pashembullt,trego sa njerez ke vizituar si mjek qe je ,trego pse u ndave nga gruaja e pare,pse djali i halles tende Mondi eshte ne burg per droge,N.Q,S Edit i thuhet nipi i Spiro Kolekes ,ti je nip i Manush Myftiut,trego vasil trego

 9. Lumi Ottawa says:

  Ka me ofendim per te gjithe ata/ato shqiptare te ndershem sesa te shofin keta monstra te LSI te bejne te ndershmin? Ka me turp per PS sesa te bashke-qeverisin me nje parti te vertetuar katercipisht si te korruptuar nga Ilir koke-madh1 deri te ky mashtrusi Vasili? Rama duhet ti largoje menjehere keta ndyresira nga kualicioni. Perndryshe harroje votat e popullit. Vetem naivet nuk e pranojne faktin se LSI ka qene dhe eshte ne kualicion me PD e groposur ne cader. Votni vettingun o te mjere dhe te shitur. Vrases.

 10. ZYBER says:

  LSI -KURVE POLITIKE SHQIPTARE-PER TE PERCARE SHQIPTARET….

 11. Timo leshi says:

  Martesa me e qelbur e histroise eshte martesa PS-LSI, kurva me kuvarin, pttttttttttttttuuuuuuuuuuuu fare e keqe e kombit

 12. Liu says:

  Lsi -ja kurva qe e beri lemsh gjithe Shqiperin

 13. Devolliu says:

  LSI-ja, kjo bandë hajdutësh me sheikun Like Floriri, është Kali i Trojës.

 14. spata says:

  Ja me cfare debili perfaqsohet Ministria e Drejtesise .A e njehe ky, mbushesi i Metes, se ne Kushtetute eshte percaktuar qarte se kur ngrihet qeveri teknike .O Zot si nuk na u shqiten keta gomer nga politika 26 vjecare as mish e sa peshk.Yshhhhhhhhhhhhhhhh.

 15. laberi moj laberi says:

  LSI eshte kanceri i DEMOKRACISE ose e thene troc sic thot POPULLI eshte DHALLE e prishur .LSI larga duart nga PS -ja

 16. emilio says:

  Kjo organizate e shpifur mafioze duhet te pushoje se egzistuari.

 17. Gus says:

  LSI si gjithmonë është e gatshme të gëlltit çorbën e qelbur,.Një manovrim I njohur nga politika e saj për të shpëtuar njerëzit e korruptuar nga reforma në drejtësi.

 18. shpresa says:

  Nje komentator me larte thote se pritet te shkoje per lesh vetingu dhe ka shume te drejte. Une nuk komentoj Vasilin se nuk ja vlen kur ata jane zbuluar me keq se ato kurvat qe mburren kur kurverojne. E kane mundur Shqiperine tani dhe shqiptaret, per faj te tyre qe i votojne duke u erresuar syte e duke mos pare me tej se vetullat e tyre. Le ta vazhdojne, ne kurriz e kane Vasilin , Ilirin apo dhe juristin nga jurisprudenca LSI=luaj sisat imorale. E rendesishme eshte se zgjimi ka filluar, ndjeshmeria eshte e madhe dhe refelektimi do te ndodhe me keta bastarde politikane qe i kane telendisur deri tani prej 26 vjetesh, sepse rezultatet e qeverise jane shume te medha po ti shikosh neper qytete dhe jo ti enderrosh duke mbyllur syte. Une edhe ne distance, i shikoj ndryshimet ne Shqiperi, shikoj qytetet se si jane rindertuar e sistemuar, shikoj zyrat se si sherbejne sot, shikoj standartin shtetror te tyre, shikoj sherbimin ndaj qytetareve dhe kulturen e civilizimin ne sjellje e punonjesve, shikoj edhe se shqiptaret jane te mbeshtetur si asnjehere nga qeveria, pavaresisht se rreaksioni brenda i atyre qe e sunduan eshte i madh, shikoj se jo bie era shtet por ndjej shtetin edhe pa drejtesi nga prokurore e gjykates qe jane thembra e Akilit per shtetin ligjor, shikoj dhe optimizmin e atyre qe e duan Shqiperine dhe ulurimen e atyre qe nuk e duan (se e duan per vetevet, u mesuan keto 26 vjet). Por shikoj dhe rend publik e polic qe s’i kam pare asnjhere gjate ketyre viteve, veçse ishin matrapaze, pjesmarres ne bandat kriminale e taksidare te qytetarit. Edhe hashash ka plot, por nuk filloi sot; sot filloi lufta kunder tij dhe pasqyrimi i drejte i luftes ben qe te duket sikur sot ka me shume e flitet me shume. Faren e mbolli tjeter kush, ai qe ben sikur nuk e do sot. Shikoj dhe parlamentare qe luftojne ne kushtet e pushtimit barbar nga brenda dhe jashte. E ata s’perkulen se kane marre persiper me 23 qershor qe ta shpien vendin me 18 qershor me nje bilanc te pa pare deri sot, ekonomik, e standarti jetesor, qetesi shpirterore e vullnet per luften per te ardhmen. Shikoj nje parti opozitare qe e shkaterroi kete vend e keta njerez, por shikoj dhe nje parti bashke me mazhorancen (LSI=luaj sisat imorale) qe eshte nje çiban i rrezikshem ne trupin e mazhorances, nuk di sa dhe si e kuptojne ata qe i marrin ere kesaj partie. Zakonisht populli thote se duhet te turbullohet qe te kullohet dhe kjo eshte eksperienca e vjeter si konklyzion, por mua s’me vjen mire qe historia te perseritet si ne 1997-te. Sepse aty partia socialiste e tradhetoi popullin, kuptohet ata qe e udhehoqen e jo qytetaret qe donin rend e shtet. E tradhetoi sepse ne kushtet e renies se shtetit, pranoi president Sali Berishen, pranoi rrenuesin bashkepuntor per rimekembjen e asaj qe solli. Ky eshte krimi me i madh qe i beri vendit partia socialiste, perveç atij qe beri Sali Berisha. Dhe ai e çfrytezoi kete me amnisti per veten e tij dhe bashkepuntoret qe e solli deri ne ditet e sotme qe birbilon nga nje çader qe u ka zene dhe rrugen qytetareve. Jo vetem kaq, por edhe me kompromisin e bere me ta edhe per ligjet, tani ka lene ne mes reformen ne drejtesi per ti shpetuar vete. Dhe rrenjet e kancerit i ka shperndare neper bote. Degjova mbreme nje telefonate nga Gjermani ne emisioni opinion , te nje gruaje qe e paska rrahur Fatmir Xhafa kur ka qene hetues apo kish denuar vellain e saj me burg. doja ta pyesja ate: Si e perndjekure politike, ne qofte se eshte, i mori leket nga Sali Berisha apo Edi Rama? Dhe si nuk e ka dekoruar presidenti per 27 vitet qe ka ne Gjermani si e perndjekur politike? Pashe ne tv para ca kohesh se gjoja u be nje proteste ne Bruxell ne mbeshtetje te çadres se Saliut; kush ishin? Gjithe ata qe i kerkojne demshperblim per vitet e socializmit dhe pension Edi Rames dhe qeverise se tij (nuk i kerkuan Saliut kur kish pushtet si shkodranet qe i mbyti e i duan tani). Jane ata pasardhes te 400 diversanteve (pyesni me mire Mark Dodanin, 91 vjeçar ne Paris) qe dekoroi i ashtuquajturi president Nishani. E kuptoni se çfare rreaksioni ka ne Shqiperi?! Duan ta hane te gjalle nje pjese njerzish nepermjet ketyre bandave politike qe administrojne problemet aty dhe i kane shperndare rrenjet ne gjithe boten….Ne fund edhe une jam emigrant prej 25 vjetesh, por nuk pretendoj asnjehere qe te perfitoj te mira materiale nga Shqiperia e telendisur, por pretendoj me force qe Shqiperia te behet per te gjithe shqiptaret, pavaresisht se çfare ruajne ne shpirt e çfare kane ne koke. Dhe per kete duhet shtet e sot per sot, mbase jam miopi miopeve, veç Edi Rames , megjithe rezerevat edhe per kete, te tjeret do i hane dhe kocken si ja kane ngrene. Deshmimtare keni veten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *