REPLIKA/ Dritan Hila: Agron Tufa, një plehër që adhuron Gazideden dhe nëpërmjet presioneve zhvat fonde. Ja kush ka qenë im at

Dritan Hila i ka kthyer përgjigjie Agron Tufës, pasi ky i fundit e sulmonte atë nga i ati.

Ja çfarë shkruan Hila:

“Sot sapo hapa syte, mora vesh qe autori romanit “Tenxherja”, Agron Tufa, me kishte sulmuar ne fb me nje gjuhe te denje prej burgaxhiu.

Eshte momenti i vetem qe kuptoj sesa e eger ka qene diktatura komuniste, kur shikoj deformime te tilla karakteriale.

Ne perroin e tij psiqik nuk kishte asgje qe lidhet me temen ku une e kisha permendur dhe qe bente fjale per filmat, por vetem shante duke zene nga im atë, dhe deri tek familja dhe martesa.

Kjo eshte nje nder deshmite qe diktatura jo vetem i ka hyre ne palce, por ka degjeneruar ne formen e diktatures se rruges.

Dua te sqaroj se babai im ka qene oficer i kunderzbulimit (madje i larte), apo siç njihet ne zhargon “oficer inteligjence”.

Inteligjence qe Tufa nuk e zoteron aspak.

Objekti i punes se tyre ka qene zbulimi i veprimtarise se agjenturave te huaja dhe asnjehere hetimi i cili ka qene sektor me vete.

Madje nuk ju lejohej identifikimi.

Besoj se edhe Tufa e ka marre vesh se ky vend ka qene, eshte dhe do te jete synim i armiqve te huaj ndaj te cileve duhet mbrojtur dhe kete e bejne njerez dhe sherbime te inteligjences dhe jo levrues te drurit si idhulli i tij Gazidede.

Keto dosje nuk jane hapur dhe nuk do hapen pasi kane te bejne me sigurine e vendit.

Ndaj ato qe thote per ngacmime femrash nuk jane asgje me shume, vetem se sajime te fantazise se tij banale per ta bere sulmin sa me te ndyre, ose te manipuluara nga dosje te vjedhura, per te cilat duhet te pergjigjet penalisht.

Sa per staturen e tij publike dhe artistike, sot me shume se kurre jam i bindur ne zgjedhjen qe kam bere per mos harxhuar kohe te lexoj krijimet e tij.

Nuk ma mbush mendjen asnje lloj rekomandimi.

Ashtu sikurse jam i ndergjegjshem se njerez te tille jetojne vetem nepermjet presionit dhe sharjeve me te cilat trembin zyrtare per te zhvatur fonde dhe programe.

Dhe per kete fajin nuk e ka Agroni, por ata qe levrojne fonde per te financuar plehra”.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “REPLIKA/ Dritan Hila: Agron Tufa, një plehër që adhuron Gazideden dhe nëpërmjet presioneve zhvat fonde. Ja kush ka qenë im at”

 1. koli says:

  Ke te drejte , Dritan
  Eshte faji I atyre qe nuk ta vrane tet ate.

  1. Shkodrani says:

   O Dritan shkerdhata baben e ke pase sigurimas, keni qene ne Shkoder, nuk eshte dalluar as per inteligjence as per egersi te veçante, tip servilit qe mbyllte syte pa problem para gjerave qe e preknin nga afer, madje nga shume shume afer. Ku e more karakterin ti? Ne rini ke qene idiot fare, e sot fakti qe flet keshtu ma perforcon bindjen se je nje dobiç i vertete.

  2. pthuuuu says:

   Ju HALABAKET e keni bythen vetem per argetim mor Kol Suma! As nje shanc nuk kishit dhe nuk keni ti beni keq PATRIOTEVE qe i kane sherbyer me devocion Atdheut!!!
   Ju ndyresira te kolaboracionisteve … 🙁

 2. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Ja kam thene me kohe se ky Tuafi eshte nje ZOMBI i diktatures qe llahtaris te gjithe.Ndersa kujton se ka vlera.

 3. reni says:

  Oo po..kishte aghente ne regjimin e monstres…po po…yt are zbulonte..mesuexin, inxhinjerin , zdruktarin si agjent I kunderzbulimit..ik or plehre..seshte faji jot….eshte faji I atyre qe vuajten..

  1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

   or dritan hila..ty ndoshta po te sulmon njeriu i gabum…po kush ka qene babai jot dhe familja jote e dime shume mire o coban..edhe sot ty dhe pasardhesit e tuj i njofim shume dhe shume mire.hajt me tmara

 4. intelektuali says:

  ORE SI KESHTU QE TE GJITHE SPIUNET E ENVERIT KANE KAPUR MAJAT E PSUHTETIT DHE TE MEDIAS SONE KOMBETARE?

 5. D.Ulqinaku says:

  Nje mender mut jeni qe te dy. Asnjeri nuk jeni me i mire se tjetri.
  Me duket pretendim i madh i ketij Hiles per te folur per cdo fushe.
  Akoma nuk e dime kush eshte, cfar shkolle, profesioni dhe nuk shpjegoi asnjehere pse u largua nga M.Mbrojtjes. Te tjerat jane perralla.
  Edhe Tufa ben mire qe te jete me i kursyer me ofendimet, gjuha e tij eshte teper banale, merret shume me biografite e te tjereve, me prejardhjet e tyre si te ishte ndonje sekretar partie i diktatures.

  1. arbereshi says:

   Mut njoni e plehre tjetri, por ne qofte se dikush eshte nje cike me plehre pa dyshim qe eshte burgaxhiu. As edhe nji nuk eshte fut kot ne burg ne kohen e xhaxhit, ose do te ishe nje hajdutplehre ose do te ishe nje cike si shume budalle

 6. astrit says:

  Ketij Tufa kruhu me njerin dhe kruhu me tjetrin, i haka by.. vete. Pastaj thote ne kane kercenuar me jete mua!

 7. Dajti USA says:

  Ky Tufa dihet qe eshte mut,por dhe Dritani qe vajti para 5 ditesh te cadra e krimit,ku takoj kriminelin Sali Qenin eshte kake,me nje fjale,mut njeri,kake tjetri.

 8. Kris says:

  Dritan! Shko edhe njehere dhe qetesohu ne “cadren e lirise” me Bashen!

 9. skrapari says:

  Kakufirin e urise.E mbani mend apo jo politiken qe ushtruat bashke me horrin e Parisit? vite qe kane nisur t u dalin puplat perseri.Po s keni turp more.Heshtni dhe ikni nga ky vend se i keni bere gjemen.E zhbete more dhe guxoni te mbani bishtin perpjete.Ky restaurim i dyte qesharak i bijve dhe niperve te krimineleve, pa asnje shenje pendimi, do te kete pasoja te renda ne basjkekzistencen e brendeshme dhe ne paqen ne vend.Ulni hunden, mbyllni gojen dhe shihni punen tuaj priuvate.Shtetin e dhjete.Shtetin e cuat ne

 10. njena ne Amerike says:

  Ylli Hilla, krye kriminel ne Degen e Puneve te Mbrendshme…Dritani i shkrete asht rrite me rrena e tash kujton se i jati asht agjenti 007…ajo diktatura qe ti Dritan fajeson/kupton u ndertue dhe u mbajt gjalle nga tane plehnat e familjes tande si ka nana ashtu edhe ka baba…fajin nuk e ke ti por mos hapja e dosjeve…vetem per kete gja ti e tane pjedhat e krimineleve Shqiptare duhet me i ba nji lapidar Sali Shpellarit.

  1. Lugati says:

   fiks fare motra..lapidar e ca lapidari

 11. Jeti says:

  Ky Dritani, nje zv/miniter i paafte vetem se ishte djali i spiunit u be zv/minister, tani do te na jape edhe mend per cod gje si puna e aeroportit te Gjadrit “Avionet smund te ulen nje piste qe ka milingona”, kerme e krimb qe jeton me jateqitjet e te pareve komuniste.

 12. ana says:

  Mos valle po nis nje lufte biografie si ne kohen e monizmit
  Po duket sikur po rrotullohet historia
  Ecni perpara 2 hapa e ktheni koken per te korrigjuar e per te mos haruar c ka eshte negative …
  E paskemi pas per hak te mbledhurit rrup sup

  1. skrapari says:

   Luften e biografise Ana mos e perdor si mburoje.Ju jeni mesuar me te, e quani normale, vazhdoni ta ushtroni edhe me 2017 si normale ne nje shoqeri fisnore dhe shoqerore.Ndaj jemi ketu.Ke pyetur valle se nga sa nga klasat e permbysura te dikurshme i kane femijet apo niperit ne nivelet e larta apo te mesme te pushtetit, apo dhe te ulta?Turp Ana, turp.Edhe ndonje qe eshte kthyer nga perendimi me studime te perfunduara me yll, asqe e afroni.Turp Ana turp.Ky eshte fundi i juaj i dyte dhe perfundimtar pas atij te parit qe e vdiq vendin nga uria dhe nga lufta e klasave.,ai pushtet i teneqexhinjve, lopcareve, elektricisteve, kovaceve etj etj nga kllasa punetore me shkolla partie.

 13. No says:

  Dritan, ti mund ta shkruash biografine e familjes tende si te te vije per mbare …, por njerezit qe kane njohur tet ate jane shume. Ne Vlore, pershembull e njohinvte gjithe spiunin Mehramet, vinte verdalle rrugeve diten e naten, rrotullohej pas artisteve se mos “liberalizoheshin” = shkerbytheshin, … Sa per ate “inteligjencen” barazoje me keqedashjen, … Pyet ne Vlore per tet ate – ohooo – do te thone, ai “HORRI”! Sorry Dritan – kjo eshte e verteta!

 14. Edheune says:

  Keti Agronit nga qe i ka dhembur dhe i dhemb shpirti shume, them me te drejte, ka krijuar aq shume urejtje per te tjeret sa ne menyre te pandergjegjeshme po uren edhe veten.Kesisoj eshte shendruar ne nje njeri negativ, nese ka qene ndonjehere i mire. Per mua eshte njeriu simbol i mbartjes se mentalitetit te luftes se klasave nen frymezimin dhe udheheqjen prej prijesit te tij, shpetimtarir te kombit tone shokut Sali Berisha, komunist i dores se pare dhe udheheqes i aspiratave te Agron Tufes.
  Agron, edhe per ty me vjen keq nese keni qene fis i mire por pambarim shume ndjej per ato familjete ndershme te djathta qe nuk u ndihet zeri apo s,kane mundesi, apo e shohin si te kote te flasin.
  Agron a mund te me shpjegosh, cfare u lidh apo u bashkon juve me drejtuesit i cadres.
  Agron jam shume kurioz te di, ke shkrojtur ndonje fjale per ca te zhdukur apo “aksidente” ne periudhen post komuniste. Po per 96-en, 97-en, 98-en, Rambujene, Gerdecin, 21 janarin, deti a ke thene ndonje fjale.
  Agron,meqe e quan zotesi,mencuri apo obligim te jesh person publik amund te na besh nje kerkim te vogel e te na thuash sa njerez jane vrare per te gjtha llojet e aresyeve ne vitet e demoktacise qe dhe keta kane dale nerruge per te thene ca te verteta e ca gjera per te jetuar me mire. Pa shiko se mos te dalin nja pese fishi me shume nga koha e diktatures. Pa shiko se 99 % e tyre mund te kene humbur jeten kur shtetit e ka drejtuar idhulli yt Sali Berisha. Agron mbas ketyre te vrareve jasne shkateruar po aq familje.
  Agron, le te flasin historianet e ligjet per te kaluaren. Do i besh sherbim te madh vendit po te shkruash per te keqiat e sotme qe mbas disa vjetesh te mos lexojne femijet e niperit e ty e te mi shkrimet e cim Pekes e Artur Zheit ku Fatos Nano e Sali Berish do dalin bura te mire por ca te tjere kane shkrojtur keq par ta. dhe sheret do vazhdojne mbi kurizin e Shqiperise.
  Agron nese keni qene familje e madhe dikur ne kuptimin e kontributeve, kush ua ka fajin qe mbas 90- tes familjet tuaja i bete stane ku futet edhe llum edhe kriminele per te humbur ju poshte tyre.
  Agron, beni shume gabim,mendoj, qe pergjithesoni te vecanten dhe te pergjitheshmen ja leshoni ne kuriz vetem nje personi.
  Agron, babai im ka patur mbi 400 koke bageti deri ne vitin 1947. Sot ne mbase do ishim senatore por ja qe komunizmi na barazoi dhe pothuajse te gjitha mbetem pa aresim e punuam si gjithe shqiptaret.. E filluam jeten nga e para atje ku e la babai ne 47-en.
  Agron mos pyet po burg a ke bere se kur ua do interesi disave thone se gjithe Shqiperia ka qene nje burg,pa kontekste. Jo, jo une e vecoj burgun e njerzve te mire ne kohen e diktatures dhe perulem ndaj vuajtjeve te tyre. Nuk e di ne se ti je i mire por qe shkruan keq kete duhet te ta thone ata qe ke me afer.

 15. mira says:

  gazetarucet dine fjale te tilla si intimidoj, bulloj, veting etj dhe si plehra qe jane nuk dine as si shkruhet “plehre”

 16. mira says:

  gazetarucet dine fjale te tilla si intimidoj, bulloj, veting etj dhe si plehra qe jane nuk dine as si shkruhet “plehre”
  ….

 17. Dritani USA says:

  Agron Tufa eshte pise burre,nuk ka nevoj per koment (e njohe nga afer),per kete Hilen kisha njefare konsiderate (nuk me intereson babai se do benim lufte klasash)por qe kur vajti ne cadren e krimit,dhe te krimineli Sali Berisha u binda plotesisht se eshte i biri besnik i babait,prandaj e neverise.

 18. Heu says:

  O Dritan, yt ate mut muti ka qene, por ti je me mut se ai, sepse ai te pakten jetonte ne diktature dhe e kishte nje justifikim, po ti si justifikohesh?

Lini një Përgjigje te Heu Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *