Juncker: Nuk na duhet një luftë tregtare Evropë-SHBA

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar Bashkimit Evropian dhe SHBA-së nuk i duhet një luftë tregtare.

I pyetur nga gazeta gjermane, Bild am Sonntag,se nëse Evropa mund të përballojë një “luftë tregtare” me Shtetet e Bashkuara, Junker tha se interesat e të dyja vendeve do të prekeshin.

Ai shtoi se duhet marrë seriozisht komentet proteksioniste e bëra nga administrata e presidentit Donald Trump.

Ditë më parë, Sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin ka thënë se administrata e Trumpit nuk ka dëshirë që të futet në luftë tregtare por tha se është e nevojshme që marrëdhëniet për tregtare të rishikohen.

Trump akuzoi Japoninë se ka ulur vlerën e monedhës kombëtare me qëllim që t’i krijojë avantazh eksporteve të vendit.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *