Pas grekëve, Rama provokon edhe “vëllezërit” turq

Në rubrikën e sotme “Amacord”, kryeministri Edi Rama ka kujtuar betejën e Mashkullorës.

Pak kohë pasi patriotët Hito Lekdushi dhe Bajram Ligu Prongjia, çuan prapa diellit bimbashin e njësisë pushtuese në Gjirokastër, me 18 mars 1908, Çerçiz Topulli me trimat e tij u angazhua në betejën për jetë a vdekje të Mashkullores.

Kujtimi i asaj beteje u ruajt në këngën e famshme popullore të dashur për të gjithë, regjistruar për herë të parë në pllaka vinili në vitet 1920.

Krenar gjithnjë për atë betejë që u bë këngë dhe përjetësoi shtatëshen burrërore, Çerçiz, Mihal, Hajredin, Asllan, Zeman, Hito e Myftar🇦🇱”, shkruan Rama, që pas grekëve, provokon kështu edhe “vëllezërit” turq.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Pas grekëve, Rama provokon edhe “vëllezërit” turq”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  sulldun bakshir………………..pune korrakesh,varu kkkkkk!

  1. a says:

   Hahaaa “provokim” leshi.
   Dihet mire qe ne ato vite Otomanistet ishin armiq te perbetuar te Xhon Turqve, kete e sqaron mire dhe Ismail Qemal Turkmeni bej Vlora. ne intervistene e tije te TURPIT…..lexo ne internet ne shqip “ISMAIL QEMALI, BESNIK I PERANDORISË OTOMANE, PËRPLASET ME ITALINË”

   1. hahaha says:

    Otomanist Xhon turq e “grek” jane te njejtet m…selxhuke Anadolli fare e poshter jevgjitesh qe zbarkuan ne kete Gadishull si hiena grabitqare qe qelben era hurdha e sufllaqi

  2. ay qy says:

   PISOGLENDI te fala sat’eme 😀 😀 😀

 2. LORA says:

  I perjetshem kujtimi i vepres se Cetes se Cerciz Topullit,
  I atyre burrave te larte ,qe hodhen te paret themelet e endres se shtetit te shiptareve.
  Dhe keshtu do te jete,e vulosur ne kenge.

 3. Tony says:

  Bravo Rama na e bere zemren mal
  Ti he shqiptar I vertete
  💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪
  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 4. ShkoDrani says:

  Nuk eshte provokim te perkujtosh heroj te kombit. Eshte nderim!

 5. loni says:

  Nuk shoh asnje provokim ketu. Eshte nje e vertete historike.

 6. rudini says:

  E ku eshte provokimi ketu?

  1. Lino says:

   Sheeeeeet mos guxoni te zini me goje heronjte kombetar qe dhane jeten per te mbrojtur trojet dhe token tone ku tani jetojne injorant por mbi te gjitha debila.

  2. Luli says:

   Boston USA rrofte Edi Rama se ai vend ka vetem udheheqes qe gjithe kohen e kane mbajtur koken ne bythen e serbeve dhe grekeve.

 7. Albania says:

  TURQIT I KA VELLEZER sali mahmut erdogan berisha dhe jo i krishteri EDI RAMA. sali sheqerja i tha mahmut aqif erdoganit qe ne jemi vellezer. Trqit e pabese nuk kane easnje lidhje gjaku me Shqiperine….. Shqiperia eshte vendlindja e kaloresit te krishterimit Heroi yne kombetar Gjergj Kastrioti.

 8. Ekzekutusi says:

  Na Lodhet “Samarin e Gomarit” me Fjalet Provokimi:Nuk eshte Provokim kthimi ne Historine e Shqiperise qe e kane Shkruajtur me Gjake te Paret tane….RESPEKT DHE NDERIM TE THELLE PER ATA BURRA QE LUFTUAN KUNDER Callmave Turke….ATA E DININ ME MIRE SE NE SOTE “DEMOKRATET” KUSH ISHIN OSMANLLINJTE..
  Fatkeqesisht..qe sote PO NA PUSHTOJNE PA LUFTE OSMANLLINJTE E RINJE…me Xhamira…dhe Kenge Turke ..Nuk shijon dote Gjumin e Mengjesit ne Tirane se te Zgjone …Allahu- te Xhamia Turke, ..prane Ambasades Turke…lol

 9. G says:

  Ceta e Cercizit qe je shkerdheu robt Priftit grek qe dha urdher per masakrimin e te madhit Negovani e varen nga koqet si shkerdhat Priftin kopil nga Azia e Vogel

  1. Marko Bocari says:

   Sakte!
   Shkerdhejme greke e turq bashke (se jane nje race me fe te ndryshme 😛 )

 10. Bomba says:

  Bimbashin e vrane se la me barre Nenene qe lindi dobicin Enver Hoxha dhe jo per pstriotizem.Baba Ceni menfonte se Nenene e kishte dashnoren e tij por atij ja kishte vjedhur Bimbashi dhe e kishte mbarrsur. Kurse Cercizi shkoi dhe e vrau dhe pastaj Dobici shkoj ne Shkoder per te marre eshtrat e Cercizit per te mbuluar turpin e Nenese.

  1. Zagorioti says:

   Bimbashin sa per djeni e hoqen qafe se nje dy i q**** dhe linte me barre kaurrkat e zones.Per kete ja krisen ne lule te ballit

 11. Epirotas says:

  Te rrapi ne Mashkullore foli çeçua me goje.Lere djemt e mij te shkojne se ju kuq e ju bej me boje,,,,,etj. ….Berlin 20Màrz 2017

Lini një Përgjigje te hahaha Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *