Opozita në hall, kë Bashë të besojë: Dekretimi i Xhafajt, Nishani bëri një akt atdhetar (tre ditë më parë i jepte ultimatim Presidentit…)

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar nga çadra e protestës pas dekretimit të Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm nga Presidenti Bujar Nishani.

Kreu i demokratëve mbremjen e sotme tha se Presidenti Nishani, ka vepruar “në lartësinë kushtetuese”.

Me një akt atdhetar dhe kushtetues, Presidenti i Republikës bëri paralajmërimin më të qartë për çdo shqiptar të përgjegjshëm, për të gjitha forcat politike, duke qëndruar në lartësinë e tij kushtetuese.

Por duke i bërë një thirrje të qartë Edi Ramës dhe Ilir Metës; të tërheqin sa nuk është vonë kandidaturën e hetuesit xhelat dhe të hapin dialogun politik me opozitën, dialog i cili ka dhe do të ketë vetëm një temë; qeverisjen teknike për zgjedhje të lira dhe të ndershme”, tha Basha.

Basha theksoi faktin se presidenti i bëri një thirrje të qartë Edi Ramës dhe Ilir Metës ta tërheqin kandidaturën e hetuesit xhelat dhe të hapin sa më shpejt dialogun me opozitën.

Edi Rama me monologun e tij foli sot për zgjedhje pa opozitën. Le t’i themi nga ky shesh se zgjedhje pa opozitën nuk ka dhe nuk do të ketë.

Le t’i themi nga ky shesh se zgjedhje me Edi Ramën kryeministër, apo me Fatmir Xhafën ministër të Brendshëm nuk ka dhe nuk do të ketë”.

Poer vetem tre dite me pare me nje ton kercenues kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u shpreh thuajse i sigurtë që Presidenti Bujar Nishani nuk do të dekretojë Ministrin e ri të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Madje kete e thote dhe ne forme presioni per Presidentin.

Duke folur për emërimet e reja në qeveri, në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, Basha tha se është i sigurt se Presidenti i Republikës, Bujar Nishani do të ushtrojë në lartësinë e duhur detyrën e tij në këtë drejtim.

Kjo referuar akuzave të opozitës ndaj Xhafaj se ka qenë hetues gjatë regjimit komunist.

“Jam i sigurt se Presidenti  do ta kryejë në lartësinë e tij detyrën kur të vendosë për dekretimin e Fatmir Xhafajt”, tha Basha.

Emërimi i Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm është akt lufte, jo vetëm për opozitën, por për të gjithë Shqipërinë.

Shpresa që burgoset natë për natë nga ky shesh po ditët në cdo familje, në zemrat e çdo shqiptarë nuk është përmbyllur ende. Me këtë betejë vijnë mesazhet e miqve të shqiptarëve.

Sado të manipulojnë me milionat e drogës, ju bëjë thirrje disa partnerëve dhe institucione të ndryshme të Evropës, të hapin sytë, pasi gojët që i dezinformojnë janë jo vetëm gënjeshtarë, por të paguar nga droga.

Ne nuk do ta ndalim lumin e shpresës që buron nga syri i lirisë. ne po marrim dhe nga SHBA dhe BE mbështetje, për kauzën tonë legjitime, dhe kauzën tonë evropiane, të zgjedhjeve të lira dhe të ndershëm.

Shqiptarët e kanë marrë vendimin, shqiptarët nuk do kthehen pas, shumica e ka marrë vendimin, s’do kthehet pas. Pakica e ka ditët e numëruara“, tha Basha tre dite me pare.

 

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Opozita në hall, kë Bashë të besojë: Dekretimi i Xhafajt, Nishani bëri një akt atdhetar (tre ditë më parë i jepte ultimatim Presidentit…)”

 1. akrepi says:

  Vrases dhe hajdut je ti Lulzim Ti duhesh te japesh dorheqjen I pari se mbi ty e mbi Saiun rendojne krime te renda per vrasjen e 4 qytetareve pa gjyq ne mes te bulevartit dhe kete e di I math e I vogel ne shqiperi se e pane live.

 2. Andy says:

  Ik or gomar,ha bar!

 3. Andi lila says:

  E vërtetë pakica i ka ditët e numëruara. Në 19 qershor hajt se flasim

 4. TOMORI says:

  Lulezim Basha , mos fol nne emer te shumices, spse fyen jo vetem nje milon shqiptar qe kan votuar kunder pushtetit te PD ne 2013, por me familjaret dhe te afermit e tyre, jan me shum se 1,5 milon shqiptare qe mbeshtesin qeverin aktuale, mbeshtesin rreformat edhe pse me dhimbje,poe ato po apin rezultaet per mir ne interes te qytetareve. Nuk i gejen dot me shqiptaret si dikur Berisha, qe po te behesh ti kryeminister, dote besh vezen e kqe dhe shqiptaret per pak dote han me luge floriri. Te kemi par, cbere si miniater , i komunikacjonit, i brendeshem , i jashtem dhe kryebashkiak i Tiranes, qe edhe pse i vodhe votat , premtove shume dhe fjete gjume. Mer shembull nga heroi i pues Kryebashkiaku Erjon Velia, qe ate pun qe bet ju, per kater vjet Erjoni po e ben nje muaj dhe cdo jave po ben vepra te bukura per jeten e qytetareve, ndersa ju fjetet gjume dhe tani per turpin tend u kerkonqytetareve te behesh kryeminister i vendit, duke u premtuar cudira. Mos vazhdo te genjesh e mashtrosh shqiptaret, por degjo popullin, qeverin, nderkombetaret , shko ne parlament me deptetet miratoni ligjet, komisjonet dhe me 18 Qershor populli lete vendos kush e meriton ta drejtoi per kater vjetet e arcem. Nuke te vjedh njerri zgjedhjet, ke komisjoner e vezhgus me qindra e me mjra ne cdkuti votimi. askush sta beson kete peralle, si brenda e jasht vendit se zgjedhjet dote vidhen nga mazhoranca.

 5. Kaubojsi says:

  Na hengesh mutin , te gjith shqiptarve , Fatmir Xhafes dhe Presidentit pa lene me nje ane te Ilir Floririt dhe Edi Rames , je bere si dordolec kopeshi, se do te ngulet nje hu ne buthe e di por se di cilen dite spo e di por shum shpejt , surrat mut

 6. Marku says:

  Ky po e nxjerr “Portokalline” jashte bisnesit ! Do isha shume kurioz cfare do te ndryshonte nga fjalimi i tij nese Nishani nuk e dekretonte Xhafen !

 7. alphade says:

  Gjyshi im me thoshte gjithemone : ” Ruhu nga ‘zengjini ‘ i ri ” !!!
  Per analogji kjo filosofi popullore ka nje domethenje specifike ,
  per kryetarin e ri te te ashtuquajtures parti demokratike ! Merrni
  nje djale te ri dhe nga kamarier ne Rinas dhe ngrije ne detyren e
  nje perkthyesi ne forcat e KFORI-t ne Kosove dhe atje gjen nje ne-
  punese ,babai i se ciles eshte i veshur me pushtet ne Shqiperi dhe
  kapesh pas saj per qellime nga me misteriozet ne sherbim jo te
  Kosoves ,por te te huajve dhe pas shume pislleqesh duke shpifur
  akuzuar kosovaret ne luften me Serbine !? Kthehet ne Shqiperi dhe
  fillon karrieren e tij katapultuese dhe mbrrin deri ne venjen ne krye
  te ashtuquajtures PD ? Tash ky njeri me nje te kaluar shume te erret
  ashtu si paraardhesi i tij ka ndermarre nje fushate te etheshme anti –
  kombetare ,ku nismen e tij e filloi me spiunimet e UCK – se Kosoves,
  vazhdoi me vjedhjen e. rruges se Kombit ,240 milion dollare ,faljen
  e detit fqinjit Jugor , 4 vrasjet ne bulevard ……Dhe ky njeri pasi ka bere
  gjithe keto krime monstruoze nuk ka pike turpi te paraqitet para shqip-
  tareve si ” engjell” ?!! Dhe me nje amoralitet te turpshem leshon lume
  akuzash per Ministrin Xhafaj se gjoja ka tirturuar X – Y hajdut dhe kush
  i thote te gjitha keto nje vrases dhe nje hajdut dhe nje i akuzuar per
  tradheti te larte kombetare , Lulzim Basha !

 8. Artan K says:

  Lul Domatja! E dini pse e theresin keshtu, se skuqej kur e kapnin duke spiunuar shoket ne shkolle.

 9. Qytetar says:

  Ik ore idjot funksjonal,bajgë e ndyrë.

 10. haha says:

  AH MOR LUL MOR NUL…………………………..00000000000000000000000000000000…….ME XHUFKE

 11. shqip says:

  Me nje kryegomar si ky gjumashi, pedja e ka te sigurte shkerrmoqjen. Besoj se edhe vete ndjekesit do ta lene te mbytet me duart e veta. Aty ne çader do ngelen vetem ca idiote qe genjehen lehte.

 12. Ali says:

  Lulj sa cudirà po nxjerr.As Sala nuk ti ka qef keto se ti je spurdhiak .Sì nuk u ngopem se hengri mut.Lih e se te mbaruar.Sì rezultat do ikesh me presh ne b.se edhe shoket te kane lene.Ku r ke Jozefinen .Ceken etje.te gjithe nje nga nje po shkermoqeni si koqe pe misri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *