Sputnik i thur lavde senatorëve pro Gruevskit dhe çadrës së PD-së: Po ndalojnë Shqipërinë e Madhe!

Lulzim Basha dhe mediat pranë opozitës kanë amplifikuar këto ditë një letër të disa senatorëëe amerikanë që sipas kreut të PD-së janë pro opozitës dhe protestës së tyre, madje edhe për qeveri teknike.

Por këtë letër e sjell “me këmbë në tokë” portali rus Sputnik që thekson se letra e senatorëve ameerikanë është pro Nikolla Gruevskit dhe pro serbëve.

Stefan Gajiç, kreu i një instituti të rëndësishëm në Serbi e cilëson letrën si triumf të serbëve.

Është interesant fakti se publikimi i letrës ka ndodhur pikërisht disa orë pas takimit të Lulzim Bashës me ambasadorin rus në Tiranë, Aleksandër Karpushin.

Sputnik në shkrimin e tij thekson se “Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe”.

Sipas portalit të Kremlinit, senatorët amerikanë kërkojnë direkt nga kreu i Departamentit të Shtetit të ndalojnë zbatimin e platformës shqiptare.

Gazetari dhe ish-korrespondenti Cvetin Çilimanov tha për Sputnik se “Ambasada e SHBA është me të vërtetë plotësisht u përfshirë në zhvillimet politike në Maqedoni dhe kjo nuk është e panjohur”.

Paratë shkojnë në organizimin e Organizatave Soros-it për Shoqëri të Hapur në Maqedoni, e cila është e lidhur ngushtë me Partinë Social Demokrate “, shpjegon Çilimanov.

Ai thotë se pret që ky hetim të zgjerohet në ambasadën në Shqipëri, ku ambasadori Donald Lu ka punuar në mënyrë të ngjashme me ambasadorin në Maqedoni, Jess Bailey.

Pas disa hetimeve Departamenti i Shtetit thekson se paratë janë shpenzuar në mënyrë të rregullt.

Këto përgjigje janë cilësuar të pakënaqshme nga senatorët.

Sipas bashkëpunëtorit të Sputnik senatorët po hetojnë edhe korespondencën private të ambasadorëve.

Ai vë në dukje se administrata e Trump ka kërkuar për të reduktuar në mënyrë drastike paratë që janë ndarë për Departamentin e Shtetit dhe USAID-it, dhe beson se hetimi i kërkuar nga republikanë kongresmenë është pjesë e të njëjtës përpjekje për të reduktuar hapësirën për abuzim politik të parave që ka kryer administrat e ish -Presidentit Obama, i cila ka ndihmuar partitë te majta.

“Unë shpresoj se efekti i hetimit do të jetë për të reduktuar ndikimin e ambasadës amerikane në Maqedoni. Nëse ky presion e çon ambasadorin të sillet në mënyrë të barabartë për të gjitha palët do ishte më mirë”, thotë Çilimanov.

Stevan Gajiç nga Instituti për Studime Evropiane tha për Sputnik se letra e senatorëve është një lajm i mirë për popullin serb në Ballkan, për shkak se kjo lëvizje në mënyrën më të drejtpërdrejtë  tenton të pengojë projektin “Shqipërisë së Madhe”.

Sipas tij, senatorët republikanë paralajmëruan se ambasada amerikane në disa pjesë të botës kanë një politikë kundër asaj të shpallur e presidentit të ri amerikan.

“Senatorët amerikanë kërkojnë nga Departamenti i Shtetit për të vendosur rendin në shtëpi dhe se ambasadat nuk duhet të sillen ndryshe dhe se duhet të ndryshojë politika e SHBA-së në  25 vitet e fundit në Ballkan”, tha Gajiç.

Siç thotë ai, kjo ngjarje ka dërguar një mesazh shumë të fortë.

“Shqiptarët kanë marrë tashmë një karton të verdhë, në qoftë se nuk mund ta quajmë të kuqe, atë për ushtrinë e Kosovës. Unë mendoj se populli serb në Ballkan është pjekuria e elitës sonë dhe duhet të përfitojë nga këto zhvillime pozitive në skenën ndërkombëtare”,  tha Gajiç për Sputnik. /tesheshi.com/

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Sputnik i thur lavde senatorëve pro Gruevskit dhe çadrës së PD-së: Po ndalojnë Shqipërinë e Madhe!”

 1. Adami says:

  Nuk ka me qarte se Sali Serbi dhe Lule Bysha jane spiune dhe anti-Shqipetare te Serbise dhe Rusise. Ku jane Avni Rustem’et e Shqiptare?!

  1. Q.S says:

   Te lumte goja o shqipe. Turp Salicevic dhe bashevicit po turp edhe ato qe i mbeshtesin ke ajo cadra e trupit dhe anti shqipetare.
   Ngrihu o Avni prej varri ngrehu se I toptan tjeter Ka ngrit kry

 2. labi says:

  nje shkrim serioz duhet te bashkengjiste edhe link-un te cilit i referohet

 3. shoku says:

  O Labi, per link-un te jap te drejt, por eshte njelloj si ajo shprehja ” Ja ujku, ti do gjurmet”.
  Vettingu, apo zgjedhjet e lira dhe te barabarta as ata nuk i besojne, por kauza e tyre eshte destabilizimi i SHQIPERISE .( te çojne uje ne mullirin e Moskes dhe te Beogradit).
  Po e shikojne se si po ndryshon pamjen, si po rimenkembet dhe kjo u vret syte, nxijne nga fytyra, nuk e duan Shqiperine te begatoje.
  Troç çadra eshte streha e ANTISHQIPTAREVE.
  MALLUKAR QOFSHIN ATA QE E PERKRAHIN ( i ze mallikimi se jane pak).

 4. Migaq says:

  Posht cadristet anti shqiptar,shkofshin ne ferr.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *