Agron, nuk është vonë të shikosh filmat që nuk munde t’i shikoje në fshatin tend kur ishe i ri!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Nga Bledi Mane

Agron Tufen e kam pasur pedagog gjate studimeve master te gazetarise evropiane ne Universitetin e Tiranes.

Ka me teper guxim sesa talent si shkrimtar.

E mundon e kaluara me teper se e ardhmja.

Perpiqet te jete politikisht i djathte, por Dibra, zona nga vjen, nuk ka lidhje fare me te djathten sharlatane shqiptare.

Ka provuar burgosjen para viteve ’90, ka studiuar ne Rusi pas viteve ’90, ka perfituar ekonomikisht dhe karrierisht pas viteve ’90, por gjithesesi seç ka nje mllef pa shkak e pa lidhje.

Vazhdon te jete i perkedheluri i qeverise Rama dhe vecanerisht ministrja mediokre e Kultures Kumbaro e ka trajtuar dhe e ka yshtur pafundesisht.

Agroni gjithe te tjerave eshte edhe kunati i shokut tim Norel Zaimi, por kjo nuk eshte arsye per tu trembur e per te shkruar kunder nismes se vete Agronit…

Agron Tufa vjen nga nje zone e varfer qe gjate monizmit nuk kishte shansin te ishin spektatore te rregullt te kinematografise shqiptare.

Zonja e Pare e bolshevizmit shqiptar Nexhmije Hoxha Xhunglini, pavaresisht mundimeve homerike nuk mundi te depertonte ne cdo katund te Dibres me propoganden e burrit te saj.

Peshkopia ka pasur teater dhe estrade profesioniste por kurresesi keto institucione nuk munden te krisnin sikur siperfaqesisht mentalitetin anadollak te trasheguar.

Madje edhe ministrja jetegjate e arsimit dhe kultures shoqja Tefta Cami prej Dibre vinte e perseri, relievi malor gjeografik dhe relievi i prapambetjes lokale nuk munden dot te clironin kapacitetet maksimale.

Nese gjate Monarkise dibranet mberriten ne Tirane dhe i dhane energji e jete metropolit rishtas te ri, monizmi i ngertheu te mbeturit mes maleve dhe djallezise.

Profesor Agroni ka nostalgji per kohen kur Dibra skuqtte prej komunizmit dhe si nje nga fajtoret kerkon qe sot te kompesoje mekatet. Dibra nuk eshte as Hollywood e as Bollywood. Dibra nuk ka as kontribute e as inputte ne kinematografine shqiptare. Dibra ndoshta ka qene spektatore por jo relatore. Dibres nuk i eshte kerkuar te duartrokase e as te bertase…

Ndaj qe ta mbyll debatin ketu, po i lutem profesor Agronit qe farsa e ketij atakimi nuk te jep vlere te shtuar ne syte e Lul Bashes.

Kjo Shqiperi edhe nese ka mbetur pak e bukur dhe e paprekur eshte merite e trashegimise, artit, sportit, kultures, letersise, kinematografise.

Mbreme vone u ktheva nga jashte dhe sa hapa televizorin degjoja aktoren brilante Elvira Diamanti tek ironizonte: Po me urën ç’patën?

Agron nuk eshte vone te shikosh filmat qe nuk munde ti shikoje ne fshatin tend kur ishe i ri.

Fajin nuk ta ka kinematografia, por Nexhmija, dibrania jote qe ua njihte mbrapshtesine e trurit.

Lufte mes llojit kjo e juaja! :p

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Agron, nuk është vonë të shikosh filmat që nuk munde t’i shikoje në fshatin tend kur ishe i ri!”

 1. Ding Dong says:

  BRILLIANT!!!!

  1. Katharina die Große.Madona prej Sauku says:

   Agronit i ka hyp mendja siper kaçurrelave thinjoshe.
   Gonçja profesori i Muhurit ngjan shume me aktorin qe ka lujtun rolin e Sali Protopapes ,me burrin e Pavlines.
   Ne Peshkopi thuhet nji llaf.
   Katunari ene shtat likura me ndrue prap katunar mbetet.
   Shembulli ma i qarte je ti Gon,qi talentin qi ke si shkrimtar po e pordhos me prononcimet idjote qi po bon.

  2. shkodrani says:

   Ne fakt ky Bled rrota vjen prej Parisit, shko mor kokrra e injorantit se diktatura komuniste ju pruni ne Tirane, erdhet dhe ndejtet me dhune jo me dije e as me merita. Jeni pune mutit, mjaft me pa Berishen, Boden, Xhafen, Kumbaron.

   1. ca po thu o Shabono says:

    I ke pi ilacet mor IDIOT!?

 2. Phoenix says:

  Ku e blen mallin ti Mane?!

  1. Lugati says:

   ky u ka msu qe femije tu pi bishta cigaresh
   .do me na dhone men laskari mane

   1. Grigor says:

    Po ju dy pordhacet e Berishës, pse u prekët kaq shumë per ate katunarin e Muhurrit? Apo dhe ju katunarë si Agroni?
    Po domosdo, PD-ja eshte parti e katunareve, dhe ju te dy nuk beni perjashtim. Koqe njeri, trap tjetri.

 3. Arjani says:

  Bledi, ti besoj je koshient qe je K…ik o Bledo lepi ndonje kocke nga Rama…mos harro te lehesh….po fort…ste ushqen kot qeveria ..qen e bir qeni…

 4. zalldardha says:

  o agron plakun ta kish futur enveri ne burg apo kishte shkuar vete se nuk e mora vesh…

 5. A says:

  I them mender ish te persekutuarve politik, mire se ka filma artistik perpara viteve 1990 te frymezuar nga idelogjia komuniste, por e verteta financuesja dhe sponsorizimi u benin direkt nga PPSH-ja. Qeni lef atje ku japin me henger.
  Po ju more derdimen te persekutuar politik, me ardhjen e ashtuqujtures demokraci cfare i bete udheheqjes se larte te PPSH, asgje.
  Bile, arriten qe kryetarit te PD-se, komunistit, sekretarit te partise se punes, bashkepunetorit te sigurimit te shtetit me pseudodimet “Penicelina” dhe “Bisturiua” te quajturit SALI BERISHA ti lepinit bithen, kur ky fare derdimeni ishte mjek blloku dhe dale ne foto ne varke me familjaret e Enver Hoxhes ne Liqenin e Pogradecit. He mo cfare i bete, vetem se i shkonit si dele manare nga mbrapa duke i ndigjuar vetem pordhet e tij qe qelbin dynjane.
  Ku jeni ju trimat te persekutuar politik qe ata qe ju kane persekutuar, arrestuar, torturuar, rrahur, internuar dhe burgosur si tipi i gjykatesit ARANIT CELA, jo vetem qe si keni bere asgje, bile i hapni rrugen me respekt dhe pershendetni per ate qe ju ka bere si person, si familje me lloj dhe sorollop.
  Kur ju kerkoni te luftoni idelogjite e filmit artistik shqiptar te sistemit komunist te Enver Hoxhes, pse e mbyllet Konostudion “Shqiperia e Re”??!!
  Ju mendje shprishur qe nuk dini as cfare kerkoni dhe as cfare deshironi, ju duhet te kishi forcuar financiarisht Kinostudion “Shqiperia e Re” me xhirime filma artistik sipas idelogjise se juaj duke patur parasysh edhe deskretitimin e sistemit komunis ne Shqiperi ne te gjitha aspektet e tij, politike, ekonomike dhe sociale.
  Por ju nuk jeni ne gjendje te beni asgje sepse jeni do lepuj te rrahur.
  Prandaj, rrini urte, sepse politika shqiptare e ketyre 27-te viteve te fundit eshte tallur me ju pa fund se nuk keni marre akoma pronat e juaja te sekuestruara dhe mbani vetem letra ne duar, duke ju tallur te gjithe. Pamvaresisht se i keni ditur, lexuar “Direktivat e Katovices” per t’ju degraduar dhe shperfytyruar nga pamja e jashtme si debila dhe pa personalitet. Yt rrace pa dinjitet dhe pshtire. Po ju prishin ju pune filmat artistik shqiptar??!! mbyllni televizorin dhe mos e shikoni ose ndrroni stacion.

  1. 💩💩💩 says:

   Qëllove si kalama o Mane

  2. eeeeej says:

   “te persekutuarit” perbejne vetem 0.8% te popullsise se Shqiperise!
   A kupton 😉

 6. skrapari says:

  Llapaqen i fshatrave te Permetit.Mbushu m filmat me genjeshtra.Kot e hodhem Enverir, kor e nderruam sistemin.Ti dhe shoket e tu vdisni per Sakli protopapen injorant, per Prefektin injorant dhe per Enverin me dhjete diploma, pa asnje provim te marre ne france si aventurier qe ishte.Mbushu mor llapaqen bytghelepires pushteti, nje njeri banal, i degjeneruar, genjeshtar diplomash etj etj.

  1. pff says:

   fatkeqesht ti “skrapar” dhe shume si ti, nuk keni per ti marre vesh kurre kuptimin e shume thenjeve dhe mesazheve te fshehta qe jepeshin nepermjet atyre filmave. Ti ke kuptuar vetem “parti-enver” dhe asgje me teper. Ata regjizore, skenografe, mjeshtra zeri, skenariste etj, ishin te shkolluar ne Rusi, Poloni, Ceki, etj dhe e shifnin boten nga kendveshtrim shume te ndryshem me TY ne sterkat e Skraparit. Ate kendveshtrim e kane percjelle edhe ne filmat e tyre, kamufluar ne menyre brilante por qe kuptoheshin nga ata qe duheshin te kuptonin 😉 Bej nje kerkim ne Youtube dhe shkruaj filma shqiptare. Do shikosh jo vetem ato qe i ke pare 100 here dhe s’i ke kuptuar kurre, por edhe qindra te tjere qe as e dinim qe ekzistonin. Shikoji dhe shpresoj te kuptosh me shume per ate kohe.
   Dhe sa per Sali Protopapen apo Prefektin, eshte e vertete qe jane portretizuar ne menyren me te keqe (shikim i pare) por cdo batute e tyre, qe ti i thua edhe sot, eshte akoma aktuale 100%. Qazim Mulleti ka qene i edukuar ne Itali dhe nje person teper i mencur qe u shfrytezua edhe nga Enveri per vetmbrojtje ne kohen e luftes, por si te gjithe ate qe e ndihmuan, perfundoi me tradhtine e tij.
   Dhe per ta mbylluar, po te them nje shprehje epike te tij: Po ti mer, me ibrikun e salepit apo me morrat e kokes do me e luftu fashizmin?!

   PS detyre shpie: analize fjalie…..

 7. skrapari says:

  Llapaqen i fshatrave te Permetit.Mbushu m filmat me genjeshtra.Kot e hodhem Enverir, kor e nderruam sistemin.Ti dhe shoket e tu vdisni per Sakli protopapen injorant, per Prefektin injorant dhe per Enverin me dhjete diploma, pa asnje provim te marre ne france si aventurier qe ishte.Mbushu mor llapaqen bytghelepires pushteti, nje njeri banal, i degjeneruar, genjeshtar diplomash etj etj.

 8. fida says:

  Lexo pak,Agroni perfaqson vehten,kursesi Dibren.As Nexhmija.Ke dgjuar gje ti z.Mane per Sulejman Pitarken,Mirush Kabashin,Nelkun,Devish Biben,sa per te permendur vetem disa.Kur Dibra kapas teater,teater kukullash,disa kinema,estrade e ansambel popullor,parate e Bulqizes ndertuan pothuaj ghithcka atje ne Permetin tenda dhe ne ghiyhe Shqiperine.Pse…sepse per 45 vjet asimetria midis prodhimit dhe shperndarjes,ka qene uluritese.Ta lejme te kinematografia,

  1. Or tej voc says:

   Mirush Kabashi eshte fis Kabash (Pukë dhe Prizren), or tej dajbron, or tej voc!

   1. fida says:

    Or shkodran prej Puket.Tash mas demokracis,tan artistat po na dalin kosovar or tej.E merr vesh vet or taj,ka shku nalt vlera e EURO.s

 9. vari caret says:

  O Mane e ke pasur pedagog apo edhe kunatin e tij e ke shok, pyeti a eshte hapur bythesh i ati Agronit , domethene a e ka kapur sapunin ne dush dhe sa bashkevuajtesve u ka bere spiunllek, se babain e Hiles e morrem vesh ka qene me detyre Oficer dhe eshte paguar per kete punen me u ja fut burgaxhinjve.

 10. gigi says:

  great treatment!

  1. Palla says:

   Kat “skrapari” qe ka nis me shkrue keq per Permetin , qytetin me te qete e ma me kulture, duhet me e gjet bre burra e duhet me i dhan i mesim te majre. Ky asht hajni i kriminelit sal berisha, ky asht pis i bir pisi. Z. Mane, ke nefue Permetin dhe familjen qe te ka rrit. Na ke nerue te taneve. Rrofsh sa me shume o njeri i majr. Posht te tan hajnat e sal berishes.

 11. Bledi says:

  Kur flet ky zgjyra per Dibren!!!! Ky pleh Permeti

 12. Ben Dibrani says:

  Mire me Agronin, po me Dibren c’pate o BladyMane? Dibranet nuk kane ardhur ne kohen e Monarkise, por kane ardhur qysh ne 1913, kur u be Kryengritja e Dibres qe kundershtonte ndarjen e kufijve duke lene Dibren jasht. Ishte koha kur Dibranet luftonin edhe ne Shkoder qe ajo te mos merrej nga Malazest dhe kur bythqiret Permetare rrinin ne shtepi pa shkrepur asnje pushke ne pritje se nga do te frynte era. Po mire o BladyMane, po Sulejman Pitarken e ke njohur a derzi apo ditzi? Ishte Dibran Sula, Mr. BlodyMane, nuk ishte nga Permeti. Po Migjenin e njeh o BladyMane, eshte Dibran mor kodosh, nuk eshte Shkodran, permetar jo se jo. Nuk po vazhdoj me emra te tjere pas Migjenit se “degjeneron” biseda.
  Kur thua Agroni eshte b/qim, por vetem si emer i pervecem jam dakort, se eshte gomarllek te heqesh ato filma qe per fat te keq jane te vetmit e kinematografise Shqiptare qe na japin kenaqesi estetike dhe edukative te pakrahasueshme me ato te pas ’90, por me Dibren mos e kruj mer burr se nuk ta ka borxh.

  1. me thene te drejten says:

   Nuk e prek kush Dibren e Haxhi Lleshit!!!

  2. Histori says:

   Pavaresisht fjalorit fyes komenti me pelqen se jep informacion te dobishem dhe thote disa te verteta qe shume shqiptare nuk e dine dhe te verteten me te madhe qe historia e Shqiperise eshte historia e veriut. Prandaj enver hoxha e la mbrapa vetiun se e dinte natyren kryengritese te tij. Ka qene malinje ne gjithcka.
   Sa per ceshtjen e filmave tue komunizmit nuk jam dakord me Agron Tufen, pavaresisht respektit qe kam per te. to jane pjese e trashegimise kulturore qe nuk mund te mohohet dhe pjese e rendesishme per brezat e ardhshem per te mesuar se nuk duhet perseritur historia e erret e epokes komuniste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *