Berat Buzhala: Rama është frikacak dhe iu ha kokën miqve të ngushtë. Ndërsa atyre që e kanë në dorë, iu puth duart

Berat Buzhala ka bërë një shkrim kundër Edi Ramës, ku thotë se bën analizën psikografike të kryeministrit shqiptar.

Ja çfarë shkruan gazetari nga Kosova:

“Nuk e besoj që dikush ka ditur ta përshkruajë karakterin e Edi Ramës më mirë se sa një mik i imi nga Shqipëria, përmes një postimi të shkurtër në Facebook.

Kur Rama po takonte fshatarët e Shqipërisë sa në një cep në një tjetër, ai kishte shkruar:

“Në këto takimet paraelektorale të Kryeministrit me katundarë, një gjë më bën përshtypje: Më shumë janë të trembur fshatarët e ngratë se mos i tall Kryeministri, se sa ky i fundit nga pyetjet e tyre. Në fund, kur katundarët dalin nga takimi pa u përqeshur, marrin frymë të lehtësuar”.

Ky postim ishte bërë gjatë fushatës për zgjedhje të jashtëzakonshme për Kryebashkiak të Dibrës, të cilat u mbajtën për shkak se i pari i kësaj partie në këtë qytet, Shukri Xhelili, ishte kapur në flagrancë, duke i kërkuar një vajze seks, në këmbim të një vendi të punës.

Çdo lideri normal, që e ka ndërgjegjen në vend, do t’i vinte zor t’ua kërkonte votën për herë të dytë banorëve të rajonit të skandalizuar. Rama jo vetëm që ua kërkoi, por edhe ua mori, duke i parë në dritë të syrit fshatarët e trembur prej fuqisë së paskrupullt të pushtetit, që po e përdorte brutalisht Edi Rama.

Askush nuk guxonte as ta përmendte Xhelilin para Ramës, sepse ky i fundit, rrezik që do ta arsyetonte ish-zyrtarin, e prapë do t’i detyronte të votonin sipas urdhrave të tij. Në njëfarë forme ishte një ilustrim praktik i fenomenit të sindromit të Stokholmit, kur i dhunuari ndien simpati dhe dhimbje për dhunuesin. Tjetër shpjegim nuk ka.

Frikësimi i fshatarëve, ose mënyra se si ata e nuhasin se duhet të janë të frikësuar para Kryeministrit, flet mjaft për një lloj deformimi serioz të Edi Ramës, në komunikim, ose në sjellje, me njeriun.

Karakteri i tij, standardet e tij të dyfishta dhe të shumëfishta, ilustrohen edhe në shumë raste të tjera. Ai është frikacak dhe tolerant para të fortëve, kurse është mizor ndaj të frikësuarve. Posaçërisht ndaj atyre që ia kanë nevojën. E nëse je Kryeministër i bie që ta ka nevojën e gjithë shoqëria.

Kështu, Rama pafuqinë e tij, politike ose njerëzore, ndaj atyre që ai i konsideron superiorë, ndaj atyre që ai u ka nevojën, e kompenson, e edhe e tejkalon, ndaj atyre që kanë nevojë për të.

Në kushte normale, një individ i papushtet që manifeston sjellje të tilla sociopatologjike mund të vihet nën kontroll pa pasoja të mëdha për rrethin. Komunikimi i dendur, ndërlidhja e nevojave, kontrollet dhe balancat, e sjellin njëfarë barazimi në fund të ditës.

Por kjo gjë nuk ndodh, ose ndodh me mjaft dhimbje, nëse je njeriu më i fuqishëm politik në vend. Konkretisht, Kryeministri Rama, kompleksin e tij, pafuqinë e tij, ose frikën e tij, ndaj disa personave, e kompenson ndaj miliona të tjerëve, që ai i sundon.

Kështu për shembull, Edi Rama nuk i dërgon më të fala Sandrit, as nuk i hakërrehet Sokol Ballës në Top Channel, mirëpo imagjinata e tij shfrenohet tërësisht kur është fjala te ofendimi i mediave më të vogla, i portaleve të varfra.

Rama në krye të herës, në librat e tij, e ka definuar se i duhet të këtë raporte të mira me Topin, Klanin 1, Klanin 2, Vizionin, Çilin. Kaq. Nuk ka më të tjerë. Dhe meqë nuk ka më të tjerë, ose edhe nëse janë, ata janë nëngazetarë, nënnjerëz, nënqënie. Duke qenë të tillë, ata, sipas filozofisë së mbijetesës së Ramës, meritojnë asgjë më pak se sa asgjësimin. Hë për hë, vetëm asgjësimin verbal. Varësisht prej zhvillimeve, forma e asgjësimit mund të rishqyrtohet.

Gjuha që përdor Rama ndaj kundërshtarëve të tij, ndaj mediave të pavarura, aktualisht është e aplikueshme në Turqi dhe në Shtëpi të Bardhë. Sa ironike, Rama e adhuron diktatorin në ardhje të Turqisë, kurse bën, ose bënte gjoja, që e pengon Donald Trump. Sipas një shkrimi që e lexova tash në Washington Post, në disa muajt e fundit numri i gazetarëve të arrestuar në Turqi është më shumë se sa gjysma e të gjithë gazetarëve të arrestuar në botë. Kurse Rama e admiron. Nëse ka jetë të gjatë, e nëse i jepet mundësia, do ta shprehë admirimin e tij edhe ndaj Donald Trump. Sepse është punë e karakterit të tij. Ai thjeshtë kishte menduar që Trump nuk do të fitonte, prandaj ishte nxituar.

Mirëpo, për ta ilustruar Ramën nuk kemi nevojë që të udhëtojmë kaq larg.

Zhvillimet e fundit politike në Shqipëri, terreni i rrëshqitshëm i muajve të fundit, flasin më qartë se sa çdo gjë tjetër. Rama, arroganti dhe parimori i paepur, e ka nuhatur rrezikun që po i troket në derë. Tash, sipas traditës, Rama ua puthë duart dhe ua plotëson një për një të gjitha kërkesat, të gjithë atyre që ai mendon se e kanë në dorën e tyre fatin e tij. Deficitin e karakterit ndaj më të fortëve, prapë Rama i kompenson ndaj më të dobëtëve.

Ose, Rama është kaprec përbrenda, shyt përjashta. Duke e ditur që zgjedhjet janë afër, duke e ditur që rrethanat politike ndryshojnë sa hap e mbyll sytë, i frikësuar se mund të gjendet jashtë lojës, Rama në takime të rëndësishme, me ata që ua ka nevojën, i heq brirët. I mban vetëm veshët. Ndërsa, për ta ruajtur burrërinë, për t’u dukur i fuqishëm, i pamposhtur, i pasfiduar, brirët, atje ku janë më të mprehtit, i vë kundër qytetarëve dhe kundër gazetarëve që ai i konsideron të parëndësishëm.

Mirëpo dielli, i njohur edhe si Saimir Tahiri, me shoshë nuk fshihet. Ai qëndron aty si përmendore e dëshmisë së dobësisë së Ramës. Ai na tregon të gjithëve se sa i dobët është Rama ndaj të fortëve.

Në vigjilje të Krishtlindjeve të vitit 2014, Papa Francesku i ishte drejtuar trupit më të lartë qeverisës të Vatikanit, të njohur si Kuria Romake, me një urim aspak festiv. Ai i kishte numëruar se cilat ishin 15 sëmundjet shpirtërore të udhëheqësve.

Personazhi ynë, që të mos themi pacienti, do ta gjente veten në përgjithësi në të gjitha pikat, por në veçanti në atë 10, 11 dhe 12. Mbi të gjitha në këtë të fundit, të cilën Papa Francesku e kishte quajtur: Sëmundja e fytyrës funerale. Nga kjo sëmundje vuajnë të gjithë ata liderë që çehren e bëjnë melankolike dhe të vrazhdë, dhe që i trajtojnë tjerët – posaçërisht ata që i konsiderojnë inferior – me rigjiditet, arrogancë dhe vështirësi.

“Në realitet, vrazhdësia teatrore është simptomë e frikës dhe pasigurisë”, shkruan Papa Francesku”.

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Berat Buzhala: Rama është frikacak dhe iu ha kokën miqve të ngushtë. Ndërsa atyre që e kanë në dorë, iu puth duart”

 1. "horri i bulevardit" says:

  Kur do dali ndonjeir tja shkerdhej nonen ketij bythqiri. kosovar.

  1. i cudituri says:

   Ky Buzhkali eshte jashtetokesor,jeton ne nje bote virtuale ku pjerdhja behet nga goja 😛 😛 😛 😛

   1. ti kaur,haje derrin megjith bisht says:

    Buzhala do kete ndonje gje personale kunder Rames se nuk ka mundesi ti qepet keshtu si rrodhe

    1. neseba says:

     Duhet ta ketë përdhunuar,ndryshe nuk ka si shpjegohet.

    2. feniks says:

     Ky Berzhalla nuk ka asgje personale me Ramen,por e ka me Shqiperine!
     Ai eshte agjent i serbeve,qe mbeshtet koleget e tij armiq te Shqiperise si Sali Berisha dhe Basha!
     Cfare do ky qen bir qeni qe fut hundet e qelbura ne punet e brendeshme te Shqiperise?
     Ky maskara eshte me kriminel se serbet,se nuk merret me hallet e kosovareve,por me tonat!
     Ky berzhalle meriton perbuzjen me te madhe te gjithe shqiptareve duke i mbushur gojen me gelbaza tuberkulare!
     Te zente kanceri,o Bubuzhel serb!

  2. Spartaku says:

   Horri!E ke mire.Por me mire i thuaj ” o Buzhala,ha mut ha se ka boll”.

  3. roberto says:

   Cfare muti do ti more cetnik i poshter,pjelle e atyre qe krijuan divizioninih nazist “Scanderbeg”,qe merr neper goje e fyen kryeministrin e Shqiperise qe e kane votuar mbi 1 milion shqiptare?

  4. antifashisti says:

   Fytyre e poshter,shpirt katran i zi dhe armik i shqiptareve duke punuar per percarjen tone sebashku me spiunin serb Sali Berisha!
   Pse nuk merresh me spiunin e UDB-se ,kryeministrin tend,o felliqesire buzhale,por merresh me ne?
   As serbet vete nuk kane fyer kaq poshtersishtr TRamen sa ben ti,more SKIPETAR Kosove!
   Ti je nje nga ata mijra spiunbet ve UDB-se ish jugosllave qe nuk shkruan asnje fjale per gulaget serbe dhe varret masive me kosovare,por merresh me Ramen!
   Ja si jeni ju kosovaret,qe doni edhe bashkimin me ne!
   Kurre mos ardhte ajo dite!
   Hall plu,bi serb mbi ju dhe harram ndihmen qe u kemi dhene juve qe nga 1944 deri me sot!

  5. Henrik says:

   Faktoi keto shpifjet e tua te poshtra,o udb-ash serb!
   A ke mbaruar pune me lideret e tru kosovare qe po merresh me Ramen?
   Ti nuk ke pune fare te futesh hundet e qelbura ne mes nesh,prandaj qepe halene tende te ndyre serbe dhe mos u merr me Ramen!
   Sa te paguajne,o plehre per keto shkrime?
   Ti meriton gjysmen e lekut,qe ta mbyllesh halene,o kerme e ndyre!

 2. L leshi says:

  O haleja e kosovo shiko halen e shtepise tende se ne shqiptaret i kemi zgjidhur problemet tona pa ju gomeret e kosoves…..ju jeni ata qe kur keni hall te puthni dhe bythen sa kaloni lumin te dhisni kalin, me pak fjale o bubuzhel haleje jeni rrace e ndyre…

  1. Fiamuri Arberit says:

   Sa fyes dhe sa percares qe je . Buzhala, si cdo shqiptar tjeter ka te drejten e mendimit per Shqiperine ashtu sic e ka te drejten edhe cdo shqiptar Shqiperie te shkruaj apo ta thot mendimin e vet per Kosoven. Fatkeqesisht as shqiptaret e Shqiperise dhe as shqiptaret e Kosoves nuk arriten qe t’i zgjidhin problemet. Keto dy shtete udhehiqen nga pushtetare avanturist dhe te korruptuar qe fare nuk mendojne per te miren e shtetit.

 3. Dyrrahu says:

  Berat Buzhala eshte nje bir komunisti jugosllave dhe bir bushtre.
  Ky njeri ka rrenje te forta me Serbine e Rusine.
  Ky njeri provoi te kryej misionin e tij edhe ne PDK, por shpejt i vuri gishterinjte aty ku i kishte vene thembrrat.
  Ka ca kohe qe leshonr ze shtrige kender zotit Rama, por do t’i ngelet ne fyt sepse i vockel eshte per gjah te madh.
  Do t’a keshilloja qe te dale publikisht dhe te kerkoje falje per misionin e marre nga Serbia, te distancohet nga vetja e tij dhe te ulet ne toke e mos t’ia bej argatin djallit.

 4. Hallall says:

  Ndoshta dhe ke te drejte per analizen qe ben, por ke bere gjene me te thjeshte te mundshme, pershkrimin ne forme sulmi te nje njeriu publik prej vitesh. Dhe pas gjithkesaj qe ke thene e menduar cili eshte qellimi? Nje analist i mirefillte do dinte ti jepte dhe nje zgjidhje e jo te ben thjesht disa konstatime. Padyshim qe ke kenaqur nje pjese te mire te lexuesve por ama je teresisht i pavlere per nje pjese qe kerkon shkrime cilesore. Dhe ironia ne kete mes i takon pikerisht atyre qe kenaqen me kesisoj shkrimesh, jane pikerisht ata qe e meritojne kete qeverisje qe kane. Pak here te kam degjuar ne tv dhe nje vleresim do e merrje kur te flisje per zgjidhje e jo per konstatime.

 5. ilir says:

  Ky pjelle e se keqes, qe emrin e Beratit mban, vetem shqiptar nuk eshte. E eme duhet ta kete zene medonje serb

  1. Neutrino says:

   Berati eshte emertim serb. Quhet Beligrad (qytet i bardhe).

   1. Mali Tomorit says:

    Mos ia futni pordhes me iditesira se Berati eshte emertim serb dhe vjen nga Belgrad…..!!! jo more tru shplare eshte emer puro shqip Ber + at = Bërati e ka bër ati pra qyteti i zotit AT qe e ka fronin ne Malin e Tomorit !!! Lerni serbet ne stepat e tyre se nuk ngjizin dote ne trojet pellazgoiliro epirote.!!!

   2. alb sapun says:

    Berati eshte qytet osman nuk ka lidhje me Beligradin

 6. Drejtesia says:

  Ik ore bajge e ndyre

 7. Ky idiot qe md ngjason me shimpazen i ndreqi punet e Kosoves e imbeten te Shqiperise.A e ka sqaruar pse i vune drune nga Pdk si idhtar i Thacit.A paguhet nga ISSi insekti i Beratit dhe a con uje ne mullirin ruso serb.
  Kush e ka.genjyer kete molomen se eshte mendje ndritur dhe tepricen ta shes.

 8. shkumbini says:

  Ky eshte nje kelysh Saliu, antishqiptar, prosllav,tradhetar, antikombetar. Nga qendrimet e tij ne medja kuptohet qe familja e tij do te kete qene e perkedhelur nga ish sistemi jugosllav . Eshte edhe tipik katundar i keq, si nga pamja dhe nga artikulimet e tij.

 9. ZEMANI says:

  Mos ma ndy gazetën me këtë monstër.Ka bërë m ëkat ytat ë që të vuri emrinBERAT!Ta vinte MURTAT! YT, bajgë!

 10. a na ha m……in ne dibraneve or tej berat……..ne nuk jemi katundar or kafsh njeri por te mencur…e kete mencuri nuk e perdorim nga frika por nga deshire per te regulluar dibren……e saper ate kafshen tjeter qe te paska thene qe nuk paska pas njeri ti thote edi rames emrin e shukes….jane rrenat e tua se dibra di vete si sillet me keta pushta burra si puna e shukes…..ate mikun qe meŕr info duhet ta kesh o nga pd o ndonje rufjan lsi……hajt thu qafen tani e kujdes kur flet per dibranet

 11. saliu says:

  Ky Berat Buzhala eshte si ato konet e vogla qe kerkojne te trembin ujkun. Por sic e dine te gjithe ka nje shprehje per kete rast ” Qeni leh dhe ujku pjerdh”. Shikoni sa artikuj ka shkruar dhe sa pergjigje ka marre nga Rama , zerro. Ky eshte vleresimi qe Rama i ben ketij Buzhales. Ky gazetar meriton zero pergjigje, besoj ofendim me te madh se ky nuk mund te kete. Zeeeeeeeeeeerroooooooooooooooooooo.

 12. ADN says:

  Sa I vogel je mor provincial per analiza te tilla. Je verdallosur e ke permend shume gjera po te gjitha rremuje. Ed Rama do mbahet mend, nder te tjera, per qendrimin ndaj gazetarve injorant qe e kane nxjerre buken si sherbetore te politikes. Ai jo qe nuk I puth doren kujt nga ju, po me te drejte tallet me tipa si ti, sepse eshte shume me teper gazetar nga sa jeni ju. Berat, meso te shkruash se do te tallin gjithe jeten. Perndryshe shko ruj delet, se gazetaria pervec kulture do dhe realizem.

 13. Merqinja says:

  Osman Gazepi kish para sysh tipat si ty dhe fytyren tende qe se nxorri kobure ,po eafroji nga menderia qe te binte me shume era mut per tipat si ti Tipi yte kote mundohet nga emri ti laj syte me shurre.

 14. dash says:

  A te gjoret shqiptare ketej e andej kufirit per per antishqiptare si ky, jemi popull i dobet ndaj kemi shume te tille.Po cte thote mendja o i shkrete me kete “anal-ize” kerkon te influencosh pupblikun shqiptar, frika e vertete e njerezve egzistonte kur qe berisha jot dhe i serbise qe te zhdukte po ta kundeshtoje jo tani qe te gjitheve ju ka ardhur goja…vazhdo keshtu se je ne nje linje me Salen,serbin,rusin,Gruevskin ,greket etj…kesaj shoqerie i perket ti, kaq pak dine ta dallojne shqiptaret.Rama mund te kete gabime sa te duash po ne keto momente eshte i vetmi atdhetar qe ka politika shqiptare…sigurisht qe ti dhe shpura jote nuk jeni injorante po jeni thjesh antishqiptare..historia po ju denon qe tani.

 15. Crusader says:

  Shkrim i sakte. Dihet qe Rama eshte Narsisist dhe i semure menderisht. Po te shtojme ketu edhe dozen e Kokaines qe ai perdor rregullisht, gjendjan e tij komplikohet me tej.

 16. Qelepirxhiu says:

  Fytyra, është pasqyrë e karakterit dhe shpirtit të njeriut – thotë Frojdi…

 17. TOMORRI says:

  O veshdreq, o bukshkala ! Po si nuk te tha ajo goja qofte dhe nje here te vetme nje fjale te mire ….! Duket e ke vetem per shkarkuar mut…! Je pjese e kalemxhinjeve te keqinje ,pa vlere dhe te neveritshem..bile shume me i keq se se ata qe jetojne ne Shqiperi sepse nuk je as ne juridiksionin e Rames si qytetar.. ! POR PER TE MOS TA NGRENE HAKUN KE NJE MERITE, JE ME I ZELLSHEM SE SERBET.

 18. Albani says:

  Perse kaq mllef dhe urrejtje more Berat,apo mos ta ka …….. ndonje femer qe e ke kaq inat,apo mos po ti shkerdhen shkau dhe keshtu ti po ia kthen shperblimin.
  Pjelle tradhetare,vetem Serbi,Greku dhe Rusi nuk e duan Ramen dhe ju kurvat sherbetore te tyre.

 19. pro says:

  ..shkrim, qe i ben topin artikullshkruesit..

 20. Saimon says:

  Nje shkrim i shkelqyer dhe realist!

 21. pjeter says:

  ky serbi duhet te shpallet i padeshirushem ne shqiperi, dhe ne kosove kete palo burre qe kerkon kombin kosovar, dhe eshte kunder kombit shqiptar, ky eshte bashkepuntor me serbet, dhe ne kete koheky dhe te tjere jane te shtyre te bejne punen per c’fare jane rekrutuar.

 22. Beli says:

  Ia vlen t’i bëhet një psikografi edhe Berat Buzhalës. Do të thosha se në qëndrimin e tij ndaj Edi Ramës nxjerr krye kompleksi i xhuxhit dhe smira e të voglit ndaj shtatlartit. Nxjerr krye gjithashtu edhe kompleksi i autoritetit patriarkal feudal kundrejt Berishës: i rritur në një rreth patriarkal me shtypjen e përhershme dhe frikën e vazhdueshme nga autoriteti prindor, të cilën Frojdi e interpreton si frikë nga kastrimi, i vetmi njeri që i ofron siguri Berat katundarit është bisha nga Vuçidoli, të cilin, ashtu si babain në vegjëli, duhet ta marrë gjithmonë me të mirë, si të gjithë vartësit berishistë të çadrës. Të gjitha këto komplekse kurorëzohen me raportin autoritarist të sadomazohizmit në raport me autoritetet dhe vartësit. Kur polemizon Rama me gazetarët, ai përdor vetëm argumentet intelektuale me batuta të mençura, gjë që tregon respekt kundrejt tjetrit, barazi me të, dhe jo raporte nënshtrimi sado-mazohist që reflektojnë sharjet dhe shantazhet e Berishës dhe të Bashës (psh. kërcënimet me kapje për zhelesh e me varje kokëposhtë). Rama vërtetë që i shan injorantët, qofshin ata edhe letërnxirës e shkarrashkrues si puna e Beratit, po askujt nuk ia djeg redaksinë siç bëri Berisha, dhe askujt nuk ia rrezikon bukën e gojës, siç bën Berisha. Po të ishte konseguent në qëndrimin e tij, Buzhala duhej të vinte re ngjashmërinë autoritariste patriarkale midis Hitlerit, Putinit, Erdoganit dhe Berishës. T’ia veshësh këto veti atij që do të mbrojë demokracinë shqiptare nga hordhitë haxhiqamiliste të Bashës e Berishës është kulmi i injorancës dhe i impotencës intelektuale.

 23. Tes says:

  Berat Buzhahalen dhe Fahri Bahlliun(bahllistin) sikur ti kishte lindur nje nene.

 24. tonini says:

  Qe ne historine e saj Shqiperia ka pas shume hale si puna jote ,nuk eshte ndonje gje e re dhe zaten kjo kategori njerzish e kane mbajtur ne kete gjendje qe jemi sot kete vend,po qe Shqiperia dhe shqiptaret,kane nxjerre dhe burra te mencem dhe te forte dhe kjo dihet dhe keta burra e kane mbajtur dhe ruajtur nga asimilimi shqiptaret ne shekuj,prandaj fatmiresisht ky popull kategorine tende e njeh mire dhe e sheh me percmim dhe ju pervec damkes te shitur,nuk keni asnje vlere tjeter.

 25. Robi says:

  Nuk i heq as një presje, i drejt por, me përjashtim të nja dy argumentave fare të vegjël po me domethënie të madhe.. populli edhe silur të trëmbet nga autoriteti i një pushtetari., kush do qoftë, e ka vetë në dorë votën e tijë.. kush voton nga interesi ose i ndikuar për të tjetërsuar votën, ka të bëjë me integritetin e individit të veçant, kshtu që nuk është prroblem i personazhit tënd sepse ai nuk u pa të bënte shfaqen e ristanit me votën e popullit. Një pyetje kam për beratin.. ku do të dalësh me ktë psikoanalizën tënde prej idjoti?!

 26. O Berat! Si su lodhe tu rrue b..e mor burr i dheut. Me pas kene edhe berber, ishe lodhe deri tash. Po sa mire ja ke marre doren t’rrumes mor burre. Pash zotin, a ki noj tro marre.

 27. Lola1 says:

  Se pse po me kujtohet nje poezi nga Esenini : ai nga kthetrat me njohu dhe …une nga veshet e njoha (si te…gomarit). Mos po lendoj gomarin? Edhe mundet, s’ka cka ben.
  Kur del dhe ky turiderr, veshgjate, medioker, idiot, spiun serb, handikapat dhe flet…hapu dhe.
  Aman jepni drejtimin…futni ate shkopin ne b… dhe let beje buuuuuu (zhala).

 28. zgalem says:

  Ky dallkauk dhe sharlatan , nuk di c “eshte gazetaria , sepse duhet te beje portretin e personazhit , jo te pershkruaj , ate , qe ka ne parafytyrim. S’ka shume nevoje te shkruash c’ka thene Edi Rama , duhet gjykuar c’ka bere . Eshte rrekur te beje Kryeqytet dhe shtet . Tiranae e ka vene ne radhen e qyteteve me te shquar mesdhetare dhe po riperterin shtetin piramide . Po ti me se perfaqesohesh ne kete jallane ? Ti paguesh , per gazetar , pa ditur allfen e ketij profesioni magjik . Je jasht realitetit dhe analizes . Nuk I duhesh kerkujt ne shqiperi , vec cim Pekes . Je shpirti I anarshise . Zgalem

 29. Haka Tekizoti says:

  O Berat ç’e pate fat mbiemrin e bubuzhelit, zogut që ngordh nga uria grur i duket kokrra e melit… Mos i vini faj Beratit se e ka me veten, po për të mos e kuptuar të tjerët vë emrin e Ramës!…

 30. Mondi Hajro says:

  Ky Berati është një cope injoranti që nuk e ka shokun, ku e njeh Edi Ramen ti mo miku im, ku ke bere me te, kur i ke dhënë dorën vetëm një herë, kushdo mund të jetë gazetar po ti kure nuk ma mbush mendjen.. Shiko gënje na një qe te shkon jo ne

 31. rumpallhana e ripjelljes says:

  Rilindas ne litar Berati ka sha mbretin. Mbushjani mendjen liderit global ta arestoje qe ka thene kaq pak. Suksese ne jete dhe betohuni se pa mar hak per liderin global nuk do jeni te qete. A ju hengert mortja deleeeeeeee do behet ky vend me portalista te ripjellur.

 32. pashai says:

  Analiza me e goditur e psiqikes se Rames.

  1. Lexo ndonje gje tjeter says:

   Bashke me ate te Fatos Lubonjes do shtoja.
   Kisha vite pa lexuar kete pacavure dhe cuditerisht gjeta nje shkrim qe habitem si e kane botuar, por e shoh nga komentet se cfare mileti e lexon kete gazete. Mizat kane gjetur ushqimjn e tyre te preferuar tek kjo pacavure e piste.

 33. Blablabla says:

  Berat; dikush ka thene: When you judge another you do not define them, you define yourself.

 34. Monsai says:

  Ja si I versul serbi zagaret e tij!

 35. Dajti USA says:

  Lexova vetem disa rreshta ne fillim,Buzhal Haleja thote se fshataret kishin frike nga Rama,o Hajvane,fshataret po te kishin frike nuk shkonin fare ne takim,kaq mjafton per te kuptuar se cfare monstre je ti.

 36. Arminda says:

  Mos fol per Kryeministrin e Shqiperise NE EMRIN TIM (sic ti nuk doje Ramen te fliste ne emrin tend)
  1. Rama eshte frikacak:- Shkaku qe jep ti eshte Rama zbaton ligjin dhe institucionet. Metoda kacake (filozofija jote) nuk duhet te analizohet aq me pak proklamohet ne Kosove. Harroje Shqiperine.
  2. Rama me Katundaret:- Pse tremben katundaret kur Rama eshte frikacak? Ah po, ke ti frike se mos te te perqeshi ty! Me duket se e ka bere ne television publikisht dhe ti po fillon pergatitjen/stervitjen per perballimin tjeter. Ju bete emision mbas debatit me te. Me mire jep shembullin tend se fut katundaret, fshataret, maloket…..
  3. Po ti do qe Rama te futet dhe ne dhomen e fjetjes/breket e grisura te kryekomunareve? Po e ben ti me mire se kushdo. Rama ta ka lene ty se eshte “frikacak” dhe I shkarkon nga detyra.
  4. Standarded e dyfishta???- Me qe ka shume raste behu jo frikacak dhe jep nje.
  5. Sa per te fala gazetareve do te ishte me e drejte t’ja kerkoje vete (behu jo frikacak) dhe Rama do e shohesh qe do te pershendesi pa te kerkuar ti puthesh doren.
  6. Lere politiken e kryeministrit se e kane zgjedhur shqipetaret. Ata jane qe do ta heqin dhe jo kompleksiteti yt ndaj tij.
  7. Quote-in Papa Franceskun per dicka qe s’ka te bej fare me shkrimin tend eshte akoma me frikacake dhe tregon paranojen tende per nje kryeminister qe sa keq nuk te dergon te fala ty.
  Komentova qe te mos ndihesha e ofenduar nga leximi I ketij artikulli. Te fala Berat!

  1. Myzeqari says:

   Pas E.Hoxhës,Rama mbetet burri më I lig që ka pasur Shqipëria.

 37. Timi says:

  Ky është Arian Çani kosovar. Nuk ja vlen të lexohet.

 38. Fadil vucaj says:

  I nderuar an (list), nuk e di nëse e keni mësuar apo jo se në demokraci çdo njeri, individ është një entitet në vetvete. Çka do të thotë se një ndër argumentet tuaj ne këtë shkrim, pasi nuk do të doja të ndalesha tek të tjerat, se Rama nuk kishte të drejtë të kërkonte votat Dibraneve pas atij veprimi të Shukriu, do të thotë as më shumë dhe as me pak, por siç thonë këtej nga anët tona “mka cu nana me la gojen”. Në vazhdim të kësaj juve me jepni të drejtën të bëj një analizë psiko veprimi tuajën. Me këtë do të then se juve ja keni thënë vetes disa herë këto gjëra të shkrimit tuaj madje keni arritur duke ja përsëritur vetes disa herë ato, edhe ti besoni. Në pa mundësi të kohës për ta bere zhele këtë shkrim, lutemi bëjeni vetë këtë, bëni edhe një shkrim tjetër të këtij niveli, që të na jepni mundësinë neve lexuesve të kuptojmë se kur e bën një herë diçka të thonë ok, por kur e përsërit atë do të thonë përsëri ok, por edhe do të thonë e ke për detyrë për ta bere atë.

 39. Fadili, Malesi e Madhe says:

  Na e largoni kete qelbesire nga gazeta, o Mero ! Çdo kafshe e fyen, po ta krahasosh me kete majmun !

 40. DRENICA E KUQE says:

  A e dini o shqiptare se ky soj gazetaresh si Berat Buzhala mendojne serbçe e flasin e shkruajne shqip. Ai pjerdh per koke e per goje! Tjeter nuk di i shkreti!!!…

  DRENICA E KUQE

 41. Mirela hasani says:

  Shikoni portretin e Berat Bukeshkales,a nuk ngjan me shimpanzene????
  PO cdo ky kosovari qe fute hundet kety…… a nuk i mjafojne problemet e Kosoves??+
  Ky eshte vegel e Sali Berishes dhe e klanit te tij.
  Jam dakort me njerin ketu qe shkruante se shkrimet e tij nuk kane lidhje me gazetarine ,ketu shifet qarte urrejtja qe ai ka per kryeministrin Shqiperise. Jane shqipetret qe kane votuar cke ti qe vjen nga Kosova dhe vjedh vrere.
  Te ishe n Europe do te jepje llogari para gjyqit per ato qe shkruan.Ti je nje antishqiptar….vegel e serbeve.

 42. Zani Burimi says:

  Edhe kete trashamakun kosovar kishin manget mediat shqiptare
  Ik dhe gremisu , ver thembrat nga vure majat.
  Se mos del prape ne ndonje TV me ate surratin bajat, se do te thyhen televizoret me mijera!

Lini një Përgjigje te i cudituri Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *