DEKLARATA/ Rrëfehet Fatmir Xhafaj: E vërteta e akuzave për “torturat” në kohën e komunizmit

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka reaguar për herë të parë për akuzat që i janë bërë ditët e fundit, se ka torturuar njerëz në kohën e komunizmit.

Deklarata e plotë e Fatmir Xhafajt:  

Kjo deklaratë nuk do të kishte qënë e nevojshme nëse gjatë ditëve të fundit, për shkak të detyrës që më ka besuar Kryeministri, mbi personin tim nuk do të kishte nisur një fushatë shpifjesh dhe balte. Të gjithë ata që më njohin personalisht mua dhe familjen time, por edhe të gjithë ata që me mua kanë patur thjesht një raport profesional, e kanë plotësisht të qartë se akuzat e ditëve të fundit janë vetëm shpifje të ulëta, të fabrikuara dhe pa asnjë lidhje me realitetin. Por, për shkak të rëndësisë së detyrës së re që më është ngarkuar, unë jam i detyruar të ndaj me çdo shqiptar të vërtetën time.

Unë jam i bindur se çdo person që përzgjidhet për të kryer detyrën e Ministrit të Brendshëm, ka detyrim përpara publikut, për të bërë transparencë të plotë mbi çdo aspekt të jetës së tij profesionale, personale apo familjare.

Por jam po ashtu i bindur se, në emër të së drejtës së opozitës për të informuar, askush nuk duhet të shtrembërojë, fabrikojë, apo falsifikojë fakte që lidhen me jetën dhe figurën e çdo qytetari, qoftë ky edhe kandidat për tu emëruar Ministër i Brendshëm.

Në vitin 1982 kam përfunduar studimet për drejtësi në Universitetin e Tiranës. Në shtator të atij viti jam emëruar Këshilltar Ligjor pranë Zyrës së Ndihmës Juridike në Gjykatën e rrethit Krujë. Në maj 1983 jam zgjedhur gjyqtar në Gjykatën e rrethit Krujë. Në qershor 1984 krijohet për herë të parë organi i hetimit penal, si institucion i veçantë dhe i pavarur nga institucione të tjera, pjesë e organeve të sistemit të drejtësisë të asaj kohe pranë prokurorive të rretheve, tërësisht i ndarë nga organet e hetimit të Ministrisë së Brendëshme. Po atë vit, në qershor, më emëruan në punë pranë këtij organi. Në këtë periudhë prej një vit e gjysëm, (qershor 1984 – dhjetor 1985), kam kryer edhe stazhin gjashtëmujor në prodhim, pranë Ndërmarrjes Bujqësore Krujë. Në fund të vitit 1985 jam larguar përfundimisht nga puna në organet e sistemit të drejtësisë në moshën 26-vjeçare.

Sikurse del qartë nga këto fakte, asnjë ditë të jetës sime nuk kam shërbyer në strukturat e sistemit të Sigurimit të Shtetit dhe Ministrisë së Brendshme të asaj kohe dhe as në organet e hetimit që ishin pjesë e Ministrisë së Brendshme.

Këto ditë, kam dëgjuar në media, gjëra absurde që nuk kanë të bëjnë fare me personin tim. Një shtetas shqiptar me banim jashtë atdheut pretendon me mesazhe e telefonata të porositura se në vitin 1986, e paskam dhunuar apo torturuar, vit në të cilin, unë nuk kam qënë fare në punë në organet e drejtësisë të asaj kohe. Në Janar të vitit 1986 kam filluar punë si drejtues i rinisë në Tiranë dhe ky fakt është i dokumentuar.

Ndërkohë, janë të pavërteta pretendimet e një zonje për dhunë ndaj saj dhe vëllait të saj në një proces penal të kohës. Sa unë jam në dijeni, kjo çështje penale është gykuar dhe përfunduar në fundin e vitit 1986, periudhë kur unë nuk isha më pjesë e sistemit të drejtësisë.

Të gjitha këto fakte të cilat jam i detyruar t’i ndaj sot me publikun, më bëjnë të ndihem i keqardhur për mënyrën se si dy individët që kanë ngritur akuza ndaj meje janë keqpërdorur nga porositësit e tyre. Dhe në të njëjtën kohë, jam i befasuar edhe nga mënyra që opozita ka zgjedhur për të përdorur historitë e dy emigrantëve, të cilët i ka kthyer në dëshmitarë të rremë, për të provuar një akuzë të rremë, në sallën e gjyqit të rremë të organizuar në selinë e re të Partisë Demokratike.

Për ata të cilët më njohin sado pak personalisht, por me siguri edhe për shumicën e opinonit publik që ndër vite është njohur me punën dhe qëndrimet e mia, do të ishte e panevojshme që sot të deklaroj se nuk kam ASNJË lidhje me sa pretendohet kundrejt meje.

Edhe pse në qytetin e Krujës unë dhe familja ime jetuam për shumë pak kohë, jemi pritur bujarisht dhe kemi gëzuar respekt. Banorët e Krujës dinë gjithashtu mirë edhe se çfarë përfaqësojnë personat apo rastet e sipërpërmendura.

Dëshiroj të jem i qartë dhe i sinqertë me të gjithë : natyra ime si person, edukimi im familjar dhe ai profesional, i gjithë formimi im në tërësi, nuk ka patur, nuk ka dhe kurrë nuk do të ketë ASNJË lidhje me dhunën e çfarëdo lloji qoftë ajo. Gjithçka ëshë thënë e komentuar këto ditë, janë thjesht SHPIFJE të ulëta në funksion të fushatës politike të ndërmarrë kundër meje.

Më thellon keqardhjen edhe fakti se kryetari i ri i partisë më të madhe opozitare, ripërtyp në publik akuza e shpifje të moçme të shefit të tij politik, në adresë të familjarëve të mi. Këto akuza e shpifje i kanë kaluar të pesëmbëdhjetë vjetët dhe e kanë marrë përgjigjen më shumë se një herë. Ato riaktivizohen sa herë më besohet një detyrë me rëndësi, njësoj si herën e fundit gjatë kryerjes së funksionit të kryetarit të komisionit parlamentar të Reformës në Drejtësi. I kujtoj liderit të Partisë Demokratike dhe i mësoj kryetarit aktual të saj, se në tetor 2010 kam bërë një deklaratë në Parlament lidhur me baltën e hedhur në mënyrë sistematike ndaj meje dhe e kam ftuar publikisht qeverinë apo grupin parlamentar të Sali Berishës të hetojë për çështjen në fjalë dhe akuzat lidhur me personin tim.

E kam ditur atëherë, sikurse e di edhe sot, se për kundërshtarët e mi akuzat e tyre publike janë pjesë e lojës së ulët politike. Sa herë flasin me mua në Parlament, sigurisht në ambiente pa kamera, më thonë se nuk duhet t’i marrë seriozisht e as të shqetësohem, pasi në fund të fundit kjo është politika. Parimi makiavelik sipas të cilit “qëllimi justifikon mjetin” qëndron në themel të propagandës së Partisë Demokratike.

Pavarësisht se jam i bindur se kjo deklaratë dhe këto sqarime të miat nuk kanë për të ndryshuar mendjen, e aq më pak metodat e punës, së atyre që nuk ngurojnë të luajnë këtë lojë të dëmshme për vendin, unë zgjodha të jem transparent me publikun.

Thellë thellë, besoj se ka vetëm një mënyrë shterruese që unë t’i përgjigjem kësaj ofensive të çartur balte. Të bëj vetëm atë që unë di të bëj më mirë. Të punoj me ndershmëri e profesionalizëm çdo ditë në shërbim të vendit tim, në respekt të kushtetutës, ligjeve dhe njerëzve. Të kryej detyrën që më është besuar me pasion qytetar dhe vendosmëri të plotë, për të çuar përpara përpjekjen e madhe që është bërë në këto tre vite, për të kthyer Policinë e Shtetit në krye të detyrës, në shërbim të qytetarëve.

Koha është vlerësuesi që nuk gabon kurrë !

REMOTE_ADDR:[]

78 komente në “DEKLARATA/ Rrëfehet Fatmir Xhafaj: E vërteta e akuzave për “torturat” në kohën e komunizmit”

 1. Une says:

  Bravo Fatmir! Leri qente e shqupit m.g.presidentin e tyre sakat te lehin, Karvani shkon perpara.
  Fatkeqesisht edhe jashteqitja LSI qe merr votat majtas dhe i perdor djathtas eshte pjese e ketij karvani qensh qe kerkon te hedhi valle duke i vene flaken vendit

  1. Edkari says:

   E pranon se ka qene me pune ne Kruje
   e pranon qe ka qen hetues.
   e pranon se ka qen ne nje hetuesi qe nuk varej nga ministria brendeshme dhe ashtu ka qen.
   krahas hetuesise qe varej nga dega puneve brendeshme ka qen dhe HETUESIA SPECIALE qe
   varej nga nje Drejtori e Rendesishme ne Tirane.
   Krimineli XHAFA justifikohet duke thene se ne vitin 1986 atij ju be gjygji dhe Xhafa ne ate kohe
   kishte ikur ne Tirane si udheheqesh rinie por deshmia nuk flet se i arrestuari u dhunua ne
   seancen e gjygjit por u dhunua mizorisht ne hetuesi dhe ka patur raste qe ne hetuesi mbaheshe dhe 2 vite.
   FATMIR XHAFA eshte nje enverist dhe kaq mjafton qe ai do plumbin mbas veshit.

  2. Mirela says:

   Fatmir Xhafa mashtroi dje..ne te vetmen dalje publike qe beri!!
   Nuk kam qene kurre hetues tha ai…nderkohe dalin dokumentat qe deshmojne te kunderten!
   Burri me thinja,politikan i vjeter…dinjitet zero

 2. toni says:

  Je nje burre dhe politikan i mire i sinqerte dhe korrekt
  Urime per detyren e re.

 3. Dritani USA says:

  Z.Xhafa,ke respektin tim dhe te shume shokeve te mi me te cilet shkembejme mendime,sa per balten e Saliut,me ate tashme shqiptaret jane mesuar,kujtojme cfare ka thene per ata qe ka rrethe vetes sot,si Imami,Pollo,Shehi,Ruli,Zogaj,Hoxha (presidenti) etj, per te mos permendur Hajdarin qe e ka shpallur hero demokracie.

 4. XXXL says:

  Z. Fatmir mos humb hohe me shpifesit profesioniste dhe kriminele qe jane strehuar ne godinen e re tek “Cadra e Krimit”.
  Shalengjituri Lulush eshte akuzuar direkt nga kosovaret dhe luftetaret e saj, se i ka dhene regjimit te Miloshevicir lista te sakta me emer e mbier te luftetareve te UCK ndaj te cileve jane bere vrasje te tyre dhe familjareve e te farefisit, per kete te pergjigjet Lulushi e me vone per pushkatimet ne Bulevard e me rradhe.
  Per Sali SRB kriminel me damke nuk ka nevoje per te folur, me ate do te flase vetem gjysma e lekut ne lule te ….. te gojes qe e ka me te ndyre se bythen.

 5. ALBAN DEGA says:

  NE VEND TE HYRJES:

  Te akuzosh Fatmir Xhafen per dhune eshte njesoj si te akuzosh Penelopen per kurveri !
  Te shpifesh per Fatmir Xhafen per sadizem, tortura eshte njesoj sikur te quash Mandelen apo Mahatma Gandin, Nene Terezen apo Ibrahim Rugoven luftenxites!
  E njoh qysh ne Universitet. Ka qene shok me vellain Agimin. I qete, paqesor, me kulture, i sinqerte, tolerant, i degjueshem, i shkelqyer ne mesime… Bukurosh nga truri dhe nga pamja !
  Me e urue: mos te pafte syri i keq !
  Po ku te lene rehat shtriganat e Vicidolit dhe SHQUP-it! Ata e lene edhe mushken shtatezene !

  From: Alban Dega
  Date: March 19, 2017 at 04:09:24 EDT

  FAKTE JO OPINIONE

  TI LULEZIM BASHA JE NJE P… MASHKULL !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Midis terroristit dhe rrugacit

  Pas thirrjeve tipike terroriste te liderit te opozites se shpartalluar Lulezim Basha per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me dhune, sot lideri i opozites nxori edhe fyrtyren e rrugacit.
  Ai perdori gjuhen e rruges kunder kryeministrit ne detyre Edi Rama dhe qeverise ne pergjithesi. Nje grusht rrugacesh e duartrokiten kryerrugacin Basha. Nuk mund e nuk mendohet se mund te ndodhe ndryshe me nje opozite ne krize identiteti, ne krize mendesie, ne krize shpartallimi te plote nga vetvetja, ne krize alternativash e projektesh per ndreqjen e vetvetes se pari.
  Vete rruga e cadres qe kane zgjedhur eshte deshmia me e qarte e me plote e kesaj krize totale qe lindi nga kriza e vetvetes dhe e coi Shqiperine nga kriza ne krize deri ne gremine te plote ne cdo fushe e qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, sociale, arsimore, kulturoe, shkencore, shendetesore…
  Nuk ka shenje e simbol me te qarte te kesaj atuokrize se gjuha e rruges e liderit te saj Lulezim Basha dhe kryeliderit Sali Berisha.
  Hedhja nga thirrjet lenino- staliniste per permbysje me dhune te nje qeverie demokratike te zgjedhur me vote plebishitare nga nje popull i tere ne kohe paqeje, nga gjuha e te fortit dhe e garipit se Edi Rama e Fatmir Xhafa “duhet te kaloje mbi trupat tane” tek gjuha e rrugacit duke e quajtur jo vetem liderin e mazhorances por krejt ate si “sojsez, i pafytyre …” e epitete te tjera tipike rrugacesh.
  Nuk pritet gjuhe tjeter pervecse ajo e rruges ne nje cader qe ka bllokuar rruget e kryeqytetit dhe dyert e Qeverise, Kuvendit popullor, dy organizmave kryesore e jetike te nje Republike Parlamentare.
  Vete cjerrjet e zerit, vete thirrjet tipike terroriste, vete gjuha e rruges dhe garipit, te fortit gjithnje me ze te shtjerrur apo mekur flasin per nje gjendje psiko- motore te coroditur deri edhe skizofrenike te Berisha- Bashes !

  Nga “Bande… e Mafia…” ne korprorate krimi te organizuar…

  Pse !? Sepse tek Reforma ne Drejtesi dhe sidomos tek shpirti i saj Vetingu Koroparata e Krimit te Organizuar shteteror e partiak te PDSH-se dhe Sali Berishes shikojne fundin e sundimit te tyre dhe ndeshkimin e pandeshkueshmerise se vetvdhene nga kjo korporate, nga kjo ” Cete Gangsteresh” sipas ” The Times” e “Indipendent” te Londres, te “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” sipas ” The New York Times”.
  Si Berisha dhe Basha edhe telallet dhe zhurmuesit e tyre politike e fiananciare, mediatike e mafioze nderkombetare kane pafytyresine ti drejtohen popullit e te flasin ne emer te tij, Pse !?
  Populli e ka dhene veriiktin e tij, Vendimi ne emer te popullit u dha pese here rradhazi.
  Populli me armen e tij kryesore dhe te vetme, voten e lire i ndeshkoi ashper dhe qarte politikisht dhe juridikisht Sali Berishen e krejt Korporaten e tij te krimit te organizuar e shteteror me nje shumice gati absolute me 23 qershor 2013 dhe me 21 qershor 2015, ne zgjedhjet lokale te parakoheshme te Dibres dhe Ersekes.
  Ate vendim qe e rrenoi korrupsioni dhe impuniteti i dhene vetvetes nepermjet nje drejtesie te sterkorruptuar pikerisht nga politika ala Luigji i 14-te i Sali Berishes, nga gjyqtare e prokurore me kontrate krimi me korporaten e tij e lexoi dhe vulosi me voten e tij plebishitare vete populli.
  Mbi 95 per qind e shqiptarevee perkrahin Reformen ne Drejtesi dhe ligjet e saj me Vetingun si ballin e saj. Eshte nje perputhje absolute midis perkrahjes popullore per aleatet tane strategjike SHBA- BE dhe perkrahjen e kesaj Reforme jetike per shqiptaret e Shqiperine!
  Pse !? Sepse aspirata e shqiptareve si popull e si komb ne te gjitha hapesirat shqiptare ishte ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” “E duam Shqiperine si Amerika demokratike”
  \Keto aspirata ua vodhi bashke me votat jo nje por dhjetra here, keto aspirata bashke me vete Shqiperine ua vodhi dhe plackiti Sali Berisha dhe “banda e tij e gangstereve”.
  Nga “bande gangsteresh” e Mafia krej jashte kontrollit ” gjate mandatit te dyte te Berishes ajo u kthye ne nje Korporate te Krimit te Organizuar shteteror dhe partiak te PD-se ne sherbim te klanit familiar dhe politik te ketij sundimtari, e despoti te korruptuar. Si qeveria dhe PD-ja si shtylla e saj u kthyen ne nje garde pretoriane e familjes bio- politike te Sali Berishes.

  Kusari e krim i organizuar ne cdo hap e ne cdo gje !

  Gerdeci, CEZ, ARMO, Intekoneksioni me Kosoven, ngjyrosja e naftes… Monopoli i ilaceve, Universitetet e Plepave dhe Akademite e Domosdoves, cdo tender me peshe kalonte nga duart e Gites, Xenit, Jamserbit… me ” bonuse sukesi” te garantuar nga babai kryeminister dhe sejmenet e tij mercenare dhe sherbetore jo vetem te familjes kryeministrore por edhe te mafiozeve ala Nue Kalaj, ala Damir Fazlici, ala Taci, ala dreqi e i biri. qe tallnin sumen me ministrat e tij.
  Vetem me tenderin e naftes Shqiperia i humbi 650 milione euro qe ofroi nje kompani kineze me garanci nga qeveria e superfuqise ekonomiko-financiare e teknologjike boterore , Kines. Ne vend te saj fitoi nje sharlatan e gaztor i familjes, nje mashtrues ala Sude e ala Gjalica, ala Alimucaj e ala Gjenerali..
  E as Sali Berisha e as kelyshi i tij Bode nuk kishin bere asnje verifikim , nuk kishin asnje garanci nga bankat fantazme te sharlatanit Taci me kete pasuri strategjike shqiptare pa llogaritur edhe te pakten 250 milione te tjere nga TVSH-ja , prodhimi i munguar, fitimi i humbur, punesimi i qindra mijera shqiptareve.
  Vetem nga pazaret Argita- Basha- Fazlic Shqiperia humbi reth 150 milione euro investim te nje biznesmeni pakistanez!
  Vetem nga CEZ-i i Xenit Shqiperia i ka humbur ne total rreth 1 miliarde dollare amerikane !
  Vetem nga Interkoneksioni energjitik me Kosoven te dyja i humbin rreth 50 milione euro ne vit X 9 barazi me 450 milione euro per shkak te pazarlleqeve korruptive te Xenit me dajet e tij serbe.
  Vetem maja e ajzbergut te korrupsionit masiv qe p[reku dhe rrenoi cdo fushe te ekonomise, financave, investimeve te huaja etj. etj.

  Edhe Mafia italiane me e ndershme se mafia berishiane !

  Pas disa sharlataneve amerikane, gjermane, dje Basha dhe Korporata berishiane e Krimit te Organizuar sollen ne cadren e saj edhe ish- senatorin italian Di Bagio’ i akuzuar per pervetesimin e rreth 2.5 milione eurove nga fondet per pensionet dhe ceshtje sociale per te moshuar duke ringjallur te vdekurit, njesoj sic vepronte Berisha e korporata me listat e zgjedhjeve apo ndihmat sociale. me legalizimet qe fakirave shqiptare u duhej te paguanin mijera euro apo dollare, etj. etj.
  Sidoqofte De Biagio eshte mbi njemije here me i ndershem se vete Basha. Ai kishte pefituar vetem 450 mije euro.
  Basha dhe lukunia e hajnave te Berishes vodhen mbi 500 milione euro vetem ne Autostraden e Kombit. Jo vetem kaq Basha u gradua nga kapobandoja si Minister i jashtenm, Minister i Brendshem, kreyeminister i Republikes se Lazaratit, zevendeskrye-ekzekutor i 21 janarit 2011, kryebashkiak i Tiranes me votat e vjedhura te 6 majit 2011 dhe te kryekoministit fanatik enverist Hysni Milloshi.
  E ka goje e leshon be e rrufe kunder Fatmir Xhafajt, nja nga djemte, politikanet, juristet shermbullore shqiptare qe ne rini e deri ne ditet e sotme…
  Pse gjithe ky duf e zjarrmi psikopatike e kukulles se Berishes, Basha dhe vete Sales me qytetare dixhital deri edhe nga Gjermania! Qytetari dixhital Sala i shkruan qytetarit banal Berisha !
  Se pari se Fatmir Xhafa eshte nje autoret dhe regjizoret juridike te Reformes ne Drejtesi dhe te Ligjit te Vetingut, qe i tmerron, i cakerdis , po i cmend subjektet dhe objektet kryesore te saj, Korporaten e Krimit te Organizuar shteteror, familjar, politik te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes,
  Si njeri edhe tjetri jane kryekriminelet, kryekusaret, kryekzekutoret e krimit te organizuar shteteror, te denje per Hagen, ku me spiunimet e tyre per llogari e ne dobi te UDB-es serbe, RIA-s putiniste te liderve te luftetareve te lirise se Kosoves Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, etj,,, etj,
  Perte fituar pike tek ata por edhe te Amerikanet Lulezim Basha sajoi e trilloi edhe Shtepine e Verdhe duke i vene nje vule turpi te falsifikuar Shqiperise e shqiptareve si komb.
  Ky hor styerhori i kryehorit dhe Mareshallit te Beogradit dhe Moskes , te UDB-es e KGB-se- RIA-s sovjeto- purtiniste, Sal Berishes, ky burrec i pa burre qe i shtjerret ( meket ) zeri si grave llafazane sa here flet, ky i pafytyre pa dine e iman e mashtrues i pacipe, ky dhjeracak qe mbylli dosjen e kusarise se kombit me procedure dhe me ndihmen e gjykatesve e prokuroreve te sterkorruptuar ala Zagarnjori e Gjin Gjoni, ala Adriatik Palla e plehrat si ata te antidrejtsise Salehiane, na ben edhe trimin edhe te fortin, edhe garipin edhe Matrazovin. ndersa pshurret e mbush poturet sa here i kujtohet Vetingu e Reforma ne Drejtesi. qe me siiguri do te rihapin aferat e tij njera me kriminale se tjetra si Autostrada plackitese dhe Otrantoja atdheshiitese, masakra e 21 janarit 2011 e dhjetra megakrime te tjera te kesaj KORPORATE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR TE KRIMIT SHTETEROR E PARTIAK, te partise me te inkriminuar e politikaneve me kryekriminele ne historine e Shqipersie.
  Pas vendimit politik ne emer te tij qe dha vete populli shqiptar me voten e tij te lire plebishitare te 23 qershorit 2013, 21 qershorit 2015, te Dibres dhe Ersekes tani po bien kamanat e vendimit te drejtsise e shtetit ligjor ne emer te asaj vote dhe te vete popullit kunder ketyre kryekrimineleve qe rrine nate e dite duke u rene tupanave te ” dekriminalizimit” dhe ndershmerise ne emer te popullit qe i ka ndeshkuar ne menyren me te fuqishme.

  Pesha e :” tankeve” te Vetingut dhe lemeria e hajnave te Saladinit !

  Eshte pesha e ketyre krimeve , korrupsioni, kusarie, plackitje, eshte lemeria e Reformes ne Drejtesi dhe e Vetingut, e jo e kaluara e Fatmir Xhafajt apo Edi Rames, Ilir Metes apo Petrit Vasilit… aresyeja e tmerrit dhe fobise paranojake te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe i shikojne ato si tanke te renda qe po u afrohen perdite e me shume e qe do ti shkelin me zinxhiret e tyre.
  Eshte pshurrja e dhjerosja prej tyre qe e ben aq paranojak Lulezim Bashen e Korporaten e tyre te krimit te organizuar shteteror e partiak sa te deklaroje se Fatmir Xhafaj “duhet te kaloje mbi truprat” e ketyre bandideteve e kryekrimineleve dhe u jep ultimatume jo vetem qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike por edhe te urdheroje presidentin e zgjedhur me vota te shit-blera Bujar Nishani qe te mos dekretoje Fatmir Xhafen si minister te Brendshem. Dhe kapterri Nishani ne fundin e palavdishem te mandatit te tij ashtu po vepron e po vonon… Ai nuk e ben as shurren pa ia shkelur syrin Berisha !
  Keto jane ligjet e xhungkles se Korporates se Krimit te Ogranizuar Shteteror e Partiak!
  Pse!? Sepse tek Fatmir Xhafa shikoni simbolin e Reformes ne Drejtesi e Vetingut qe ky sherbetor me kontrate te perkohshme i Berishes dhe bandes se tij jane gati tu shtrihen poshte zinxhireve te fantazise se cmendur te tyre per ti bllokuar e mos lene te kalojne !
  Ndaj ai ben jo vetem terroristin ala ISIS, e guerilasit Kastro- Chegevara, jo vetem Matrazovin, por edhe Kryeministrin e Presidentin, Shefin e Personelit dhe bllokuesin qe emeron e shkarkon ke te doje e kur t’ja doje qejfi si Ajatoll Khomeini i Gazidede Berishes
  Mbi te gjitha arma e mjeti i tij kryesor per demokraci e politike, per Republiken e Re eshte diktati e Ultimatumi, urdheri suprem e stili liderit suprem Sali Berishe Khomeini… Envero- Stalinisti, stili Lala Kros o Lala Kros vet shkruan e vet vulos!

  As Kastro e as Matrazov… nje p…( jeshke ) mashkull !

  Larg qofte ! Jane teper 16 vjet te kesisoj sundimi! Shqiptareve u ka ardhe ne maje te hundes me nje Sali Kadaf qe e flaken me perbuzje e ne menyre plebishitare ne koshin e despoteve dhe atdheshitesve !
  Aq me pak mund te pranojne nje sozi te tij qe ka vulen e kontributin e zi ne cdo krim e zezone qe Karaxhici shqiptar u ka bere popullit e shtetit shqiptar, mbare kombit.
  Ndaj mos na bej as diktatorin ultimatumdhenes e as Matrazovin!
  Nje pshurran nga frika nuk mund te jete e as nuk mund te behet kurre as Kastro e as Matrazov e aq me pak kryeminister i nje populli krenar e trim si shqiptaret!
  Te keshilloj vellazerisht qe te vizitohesh tek psikiatri…
  Psikologu eshte per faza shume me te lehta te skizofrenise tende dhjeracake!
  Ti e me fort bosi jot Berisha keni frike, tmerr, lemeri nga hija e krimeve pa fund te Korporates suaj te Krimit te organizuar shteteror e partiak ne sherbim te klanit tuaj familjar e politik po aq kriminal sa edhe ju!
  Ndaj lehni si qente nen driten e henes ndaj hijes suaj… U ka hy frika ne palce!
  Nuk keni asgje per te humbur pervec parave dhe pasurive, tokave dhe pronave, gjakut e djerses qe u kini grabitur e tjetersuar shqiptareve!
  Nuk jane para djerse! Jane para hajnie e kusarie, vrasjeje e krimi!
  Jane para krimi e vrasjesh te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Dorezojuni Drejtesise e ligjit! U ulet me nje te treten masa e denimit te garantuar!
  Para se te kerkoni dekriminalizimin e te tjereve… dekriminalizoni veten fillimisht!
  Mos e bej si gjyshi jot hoxhe: beni cfare them une Mos beni cfare bej une!
  Sheroje veten Doktor Berisha! Edhe Lulin e Co…
  Ne dac lexoje Corporation ne dac Company ! Jane njesoj !
  Kurse ti Lul mos na bej as Kastron e as Matrazovin .
  Nuk je as njeri e as tjetri …. Ti je thjesht nje frikacak i pshurrun!
  Shkurt ti Lulezim Basha je nje p… ( jeshke ) mashkull !
  .

  1. tomi says:

   ku banon ky miu lart??????

   1. Republika e Kanabisit dhe Plehrave says:

    miu ka kene ish sigurims dhe ja kalon skyponit nga menja…..


    tipik ish sigrims po nga ata te maleve te skraparit.

    1. tomi says:

     Kerkoj ndjese sepse kam dashur te shkruaj miku; megjithate ky ben mire te beje nje vizite sepse i paska mbetur vetem kosherja.

   2. Alban Dega says:

    Shko pyete satemen!

  2. Farmacisti says:

   Kot e paske humb o vlla!Ti qenke per analist.Bile me kaq sa ke shkruar ti dhe stilin qe ke perdor ja kalon dhe Konices!

 6. Deni says:

  Fjale te ndjera dhe argumente qe duhet t’i bejne shpifesit e te gjitha niveleve te heshtin.

 7. Arqile says:

  Turp te kene ata qe merren me gjera te pa qena

 8. Agron GJ. says:

  Leri plehrat. Ne si Vlore jemi shume te nderuar! Ekselent si nxenes, ekselent si student, ekselent ne çdo pune qe te eshte caktuar.eshte nder per vendin qe caktohet nje njeri si ju. Urime e suksese i nderuar!

 9. Elbasanlliu says:

  O zoti Xhaka. Eshte e kote te sqarosh shqiptarin.Ashtu sic e kane thene edhe shume te huaj”popull i cuditcem” dhe me te cuditcem ato duan te thone shume…ndermjet shume te tjerave…JEMI POPULL FRIKACAK…JEMI POPULL PA DINJITET….JEMI BAGETI…..pse do thoni ju ? Ne asnje vend te botes nuk mund te ndodhi cfare ka ndodh ne Shqiperi.Te vrasesh njerez me duar ne xhepa dhe ky “popull”….”trim” fle gjume pasi e mori vesh te verteten. Pa permendur Gerdecin, shitjen e detit e shume te tjera…

 10. Aleksander says:

  Z. Xhafaj , njerezit e thjeshte mund edhe te çorientohen nga zallamahija qe krijojne çadraxhinjte, por arrijne te dallojne ata qe e duan kete vend nga ata qe duan vetem ta xhvatin kete vend. Ju jeni padyshim ne radhen e njerezve te perkushtuar dhe ne lartesine e asaj qe ka nevoje sot Shqiperia. Pergezime dhe faleminderit per punen e paçmuar qe keni bere per reformen ne drejtesi.Ju lutemi ,ne emer te femijeve tane,te prinderve tane te shume vuajtur,vazhdoni keshtu me perkushtim qe Shqiperia jone te behet dhe ata qe kane per te paguar …te paguajne per demet qe kane bere.

 11. Ilir says:

  Z.Xhafa urime ne detyren e re,qente le te lehin,por pse nuk verifikone se çfare bente Berisha ne ate kohe bashke me familjet Hoxha dhe Kapo? Eshte ai koka e gjarprit qe duhet shtypur, keshtu do te marrin fund dhe shpifjet dhe do shpetojne te gjithe shqiptaret

 12. Tole says:

  Bravo Xhafa vazhdo ksHu si è ke nisur se llumbi i ketij vendi kete pun

 13. Gjitoni says:

  Z. Xhafaj une kam pasur nderin te te njoh per shkak te afersise me shtepi po nuk kam pare njeri me te respektuar dhe te dhimbeshem se ty. Nuk kam pare familje me te respektuar dhe te dashur dhe te rregullt se e jotja. Pema me kokra dhe e drejte goditet…vazhdo keshtu

 14. Ela says:

  Eshte shume e rendesishme qe te gjithe ta dine qe emerimi i tij si Minister i Brendshem vjen pas suksesit qe pati ne drejtimin e reformes ne drejtesi. E perse duhet pergojuar per disa absurditete per te cilat nuk ka asnje prove??? Por jane thjeshte nje perpjekje e deshtuar e disa njerezve te vegjel qe kane gjithe keto vite qe na mbajne peng

 15. Dona says:

  Je Lab prej verteti jo malok qameti qent le te lehin per ate pun jan

 16. Eni says:

  Je me i miri leri qente te lehin .

 17. Adi says:

  Je me I miri zoti xhafa dhe gjthm te mir in dhe te drejtin sulmojn

 18. Ida says:

  Gjith kjo deklarate nuk ka per ti bind kta qener te Pd se ato vetem shpifjen duan se me te drejten nuk arrijn dot .

 19. Dajti USA says:

  Surratsezer,ju ngect buka ne fyt,ishin disa nga mallkimet qe Lyli (pretendenti per kryeminister)beri para 2-3 diteve ne cadren e krimit,edhe gjyshja ime ndjest past kur nxehej tej mase perdorte ndonjehere keto shprehje,por ajo nuk pretendonte te behej kryeminister.Ky lulushi nuk eshte as ne nivelin e nje halabaku te lagjes me shprehjet,cponi gomat,thyeni xhamat,hidhini nga dritarje,e deri kato te fundit,surratsezer,ju ngecte buka ne fyte.E more Sali mos vdeksh kurre,ku e gjete kete koqe,na bene me humore kur pime kafen ne klube.

 20. Fatosi-kosove says:

  Para tre kater ditesh luli deklaroi se Xhafa mund te behet minister vetem nese kalon mbi trupat e tyre,keshtu keqperdori ata gjynah qe jane futur ne ate qadren e turpit dhe nxiti ata ti besojne lulit,por jam shum i sigurt se edhe ata te gjore qe jane futur aty mbi 90% e tyre nuk i kan besuar lulit pasi ata e dijne mire se po te ishte Xhafa kriminel do te ishte ne PD dhe do te ishte minister kur sali berisha ishte president dhe keshtu do te bindeshin edhe ata te gjore se per te qene ne PD dhe ne qader duhet te jeshe kriminel ne komunizem e kriminel demokrat ne PD,gje qe Xhafa nuk i ploteson keto kritere prandaj edhe u ba minister pa kaluar neper trupet e njerezve qe luli kerkon ta beje tash e sa vjet,ashtu siq e beri para kater vjetesh dhe tash pa fije turpi akuzon te tjeret dhe kercenon Ramen qe eshte bere kryeminister nga populli shqiptar e jo nga qadra,prandaj urime z.Xhafa se ata qe lehin nuk te kafshojne thoshin dikur te vjetrit,edhe pse luli ka menduar se çfar thot jozefina duhet et behet kur ju kercenonte se ju keput zhelet,e luli dhe bashkkryetari i tij sali berisha i kan merak zhelet e kecit,prandaj leri te luajne me to ne goje se kan kohe.

 21. Endri says:

  Shum bukur keni fol z.xhafa, ato njerez te PD duhet te kene shum per te sqaru popullin per ilegalitet e tyre qe i kane me shumicee

 22. Silvi says:

  Nuk e kuptoj pse z. Xhafaj merr mundin tju ktheje pergjigje te tilla gjerave, nje figure e tille nuk ka nevoje as te flasi per te kuptuar qe eshte figura me e mire qe ka PS, njeriu me i denje qe mund te vendosi rregullin dhe ti ktheje dinjitetin ketij vendi e te vendosi rregull dhe te beje reforma akoma me te fuqishme. #qenteletelehinkarvaniecenpara
  Krenar qe kemi nje minister te brendshem si ju z. Xhafa

 23. Bena says:

  Po ku kane te ngopur kta te PD, kto vetem duan se edhe i kane harxhu leket qe i kane vjedh popullit te shkrete.. luli do me u bo minister me zor se fillo e qa ai pastaj..

 24. Ina says:

  Shajne me te mirin normale shikoni veten tuaj qe jeni deri ne gryke te zhytur .

 25. A says:

  Shume respekt dhe urime ne detyren e re z. Xhafa . Qente le te lehin , karvani shkon perpara 👍

 26. Keti says:

  Je Lab prej verteti jo malok qameti qent le te lehin per ate pun jan

 27. Ina says:

  Pse pikerisht dolen keto shpifje tani ??? Sepse plerat e pds skane pune tjeter

 28. skrapari says:

  hahaha, filluan bijte e sigurimsave rolin e avokatit.U djeg te shkreteve ajo qe kane bere baballaret.U duket se para 90-es ka qene fushe me lule, fushe qe u baltos po nga keta horra, kriminele dhe jashteqitje.nje pjese e tyre iku nga koka kembet me 1990, tani nje pjese eshte kthyer, po krimi i ndjek prapa si makbethit.Mblidhni mendjen o derezinje, se s keni ku shkoni.Mallkimi do ju zere tre breza te pakten per ate qe keni bere.Po mos kini frike nga fisniket, do tra gjeni nga Perendia.Dhe nga sa thote Xhafa, duket qarte se nuk eshte pa gje. Faljuni Shqupit se mos kish qene ai me 1991, kush e di c rruge do kish marr jeta juaj e felliqur me gjak shqiptgari te pafajshem.

 29. Labi says:

  Te gjitha keto qe thua jan te verteta por injorantet nuk duan ta kuptojn se e din qe u ka ardh fundi

 30. cici says:

  Te lumte Xhafe ja hodhe bythes,asnjeher nuk qene deputet i rrethit te Vlores por deputet i “shefit” por kjo nuk ka te beje me “Rrahjet” e sajuara ,thjesht je absolut ne karrierizem.Te takon vendi i zv/kryeministrit dhe ministrit te brendshem ose dhe i Presidentit.

 31. sabri34 says:

  Torturat e verteta kane ndodhur 25 vitet e fundit, me autore qe kane qene ne maje te sistemit shteteror ne shqiperi. Historite nga komunizmit jane si perrallat nga e kaluara qe tregohen per publikun me nivelin minimal te zhvillimit mendor.

 32. koli says:

  Budallalleku i opozites me shoke nuk njef kufij duke detyruar edhe nje njeri me integrit te larte si Z.Xhafaj tu japi pergjigje shpifjeve te tyre….Mos jua ve re Z.Xhafaj se kaq dine te shkretet…..

 33. sapa says:

  Ore bej punen mire ne sherbim te popullit ti po qe i zoti dhe mos pyet per sharjet!Vetem me pune ja u mbyll gojen.

 34. Frdi says:

  Bravo z. Xhafa. Jeni me i miri

 35. Xheni says:

  I vetmi torturues eshte Sali Berisha. Fatmir Xhafa eshte nje figure politike e respektueshme

 36. Loni says:

  Fatmir Xhafes ti vijne anash…Ka bere vetem pune te mira dhe reformen ne drejtesi e qau !Ska argumenta Luli vocerr…Po Saliu cka qene ne kohen e komunizmit?

 37. Emi says:

  Urime z. Xhafaj per postin e ri. As mos i degjo fare keta ti je me i miri

 38. Lori says:

  Fatmir Xhafa burre shteti!Sa gjysmen e tij te bejne te gjith…Ordinerat kane dhe llafe dhe pretendime dhe po baltosin punen e tij !

 39. Loco says:

  Sali gerdeci nuk ka sesi te flasi per dike si Fatmir Xhafaj

 40. Anisa says:

  Saliu trembet se e di qe po i vjen ora nga dikush si ju

 41. Lenci says:

  Nje Bravo te madhe per zotin Fatmir Xhafa…Sikur te kishte shqiperia 30 burra si ty do ishte lule!…Mjer shqiperia per opoziten qe ka…Zoti Xhafa jam me ty…Suksese ne detyren e re !

 42. Teuta says:

  Zoti Xhafa…Te te haje mutin PD…!Vetem ordinera ka…Jemi me ty

 43. Nisa says:

  Kam punuar me Zotin Xhafa…Eshte njeri shum i vecante dhe une kam respekt !

 44. Sami says:

  Turp per faqe te zeze si flasin kur Xhafajt keta plehra

 45. Genci says:

  Urime z, xhafa. mos e vri mendjen per maskarenjt

 46. Bektash says:

  Basha nuk ka ze qe tu flasi langove qe u paguan rrugen per ti sjelle ne tr qe te mbushi cadren jo m t flasi kunder njeriut me te rregullt. shko pago ata maskarenjt qe t flasin per ndnj si vetja e tyre se per ty sflasin dot ata

 47. Edmond says:

  te pershendesim nga vlora fatmir xhafa, ke mbeshtetjen tone maksimale mos pyet per te tjeret

 48. Malvin says:

  o Sali o legen prite Xhafen se po vjen

 49. Kamila says:

  Absurde! nje njeri si Xhafa nuk mund te bej gje tjeter vecse te vendos drejtesi per ceshtjet qe ne kemi. Te gjithe ata qe i kane bere 1001 te zeza ketij vendi i tremben, te tjeret e pershendesin dhe e mbeshtesin. Para Xhafa

 50. Niku says:

  gjith kombi brenda dhe jashte shqiperise i ka syte nga ju z xhafa. presim shume nga ju

 51. Nilsi Bozhani says:

  me ju me larte si shtet. jeni nje nga njerezit me inteligjent dhe pavarur qe ka ky vend jam krenar qe kam patur mundesine tju takoj qofte dhe per disa sekonda

 52. shoku says:

  O njerez e kam thene dhe vazhdoj te perseris pambarimisht, edhe Jezu Krishti te zbresi ( po e mori vesh se ku do shkoj kam frike se do refuzoje) e te behet minister apo kryeminister p.d jone nuk do ti lere gje pa thene, bile do te nderhyje te ndryshoje dhe biblen.
  Populli yne ka thene: Era e keqe sinonim i jashteqitjes, sa me e padurueshme era, aq i shpifur jashteqitja

 53. Adi says:

  Per te miret çadra keshtu bene gjithmon .

 54. THOMA LATI says:

  Urime ne detyren e re . Vazhdo te jesh ne krye te detyres . Fatkeqesi e madhe per kete opozite .

 55. RX says:

  Vetem kaq komente. Ju mbaruan parate Xhafes. Vetem te jesh budalla te mos e kuptosh qe te gjitha komentet jane bere nga 1 ose 2 njerz. Se desh harova: edhe nje i papune ne USA qe ka shkruar nje roman per te vrare kohen

 56. Arber Iliri says:

  Fatmir, pune te mbare ne detyren e Ministrit te Brendshem.Turpi eshte i atyre qe perdorin kete lloj poshtersie per perfitime politike personale.Saliu dihet se eshte pleh nga goja per kedo person te pales tjeter, Luli qe nuk u be dot kryetar per 3 e kusur vite mendon se do te behet tani por vazhdon si ustai i vet, mjerimi i tij.
  Vazhdo punen lale me profesionalizem e ndershmeri .
  Berisha ka trimfuar ne mjaft raste me kesisoj marifetesh te poshtra ndaj goxha burrave te mencem e te ndershem por i ka ardhur fundi, i uroj te jape llogari para ligjit per nje pjese te poshtersive e krimeve qe ka bere, se para zotit po se po do jape llogari megjithese ai nuk beson ne zot.

 57. Entela says:

  Zoti Xhafa je njeriu me i mrekullueshem…Flm per prepjekjet qe ke bere ne reformen ne drejtesi ! Suksese ne detyren e re

 58. Ela says:

  Suksese Zoti Xhafa ! Na ke mbeshtetje !

 59. Besi says:

  Fatmir Xhafa mos e vra mendjen…Vazhdo punen se je njish

 60. Eranda says:

  Ministri me i mire prej krejtve do jesh Z.Fatmir!Suksese

 61. Xhoi says:

  Fatmir Xhafa urime per detyren…Jemi me ty…Suksese dhe bej reformim te thelle te MB

 62. Anila says:

  Se kuptoj pse merren me zotin xhafa kur gjith PD eshte ish partia Komuniste…!Vleresim te thelle per zotin xhafa

 63. Gysi says:

  Tan Burreli o me ty zoti Xhafa…Mos u merr ma me PD se na e shpifi…Vazhdo perpara

 64. Ina says:

  Nje njeri burre shteti si ty eshte gjynaf te merret me PD !!!

 65. Tea says:

  Ministri me i suksesshem ne Qeverine Rama ke per te qene zoti Xhafa…Un te mbeshtes

 66. Daniela says:

  Gjith Shqiperia duhet te krenohet me zgjedhjen e Zotit Xhafa…Nje student Ekselent….Deputet Ekselent dhe patjeter minister Ekselent

 67. Era says:

  Un jam juriste dhe e kam enderr te ndiek rrugen e zotit xhafa…Respekt

 68. Meli says:

  Me vjen shum gjynaf qe merren akoma me kohen e xhaxhit…Zoti Xhafa eshte nje politikan karriere….Cdo jurist duhet ta kete pike referimi…Zoti Fatmir te prifte e mbara

 69. Mira says:

  Zoti Xhafa zhdukeni drogen….Vetem ju mund te beni gjera te medha

 70. Era Luka says:

  Zoti Rama e vleresoj zgjedhjen tuaj me njeriun me te mire ne Partine Socialiste….Suksese ne reformat tuaja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *